Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
Spoiler

 

 

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Προσέξτε τι γράφετε μερικοί, όταν σας λένε ότι το νερό δεν είναι πόσιμο, ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΦΙΛΤΡΑ. Να τους πεθάνετε θέλετε; Ότι φίλτρο πάγκου κυκλοφορεί εκεί έξω είναι ασφαλές μόνο για να φιλτράρει το υγιεινό ΠΟΣΙΜΟ ΝΕΡΟ. Από δηλητηριασμένο νερό δεν σας σώζει κανένα από αυτά τα φίλτρα "αγοράς". Αν η ύδρευση δεν έκανε σωστά την δουλειά της θα τα είχαμε κακαρώσει όλοι :P.

 

Επεξ/σία από vmaria
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Το ίδιο είναι, ούτε αυτές οι ωσμωτικές μεμβράνες εξασφαλίζουν υγιεινό και ασφαλές νερό από παθογόνουν ιούς και βακτήρια. Καλύτερα να μη λένε τίποτα.

Κ όμως η όσμωση είναι η λύση σε κάθε πρόβλημα . Ανάλογα το πρόβλημα , προσαρμόζεις και την όσμωση σου . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Δεν είναι ανάγκη να πάρεις την γνήσια . Μπορείς όμως να πάρεις καλή φίλτρο θήκη άλλης εταιρίας , ecosoft, atlasfiltri ,watts, και να βάλεις μέσα το ultracarb των 10 ιντσών .

Οκ. Και μια ερώτηση ακόμα. Τα doulton με τα Atlas  ποιοτικά μήπως ξέρεις αν έχουν διαφορές;εχω ακουσει και γι αυτά καλά λόγια αλλά είμαι πολύ άσχετη με το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vmaria είπε

Οκ. Και μια ερώτηση ακόμα. Τα doulton με τα Atlas  ποιοτικά μήπως ξέρεις αν έχουν διαφορές;εχω ακουσει και γι αυτά καλά λόγια αλλά είμαι πολύ άσχετη με το θέμα. 

Αν μιλάς για τις θήκες , και οι 2 είναι FDA και BPA Free και κατάλληλες για επαφή με νερό . Το θέμα ειναι ότι υπάρχει το βιδωτό φίλτρο doulton και το τρύπιο , δλδ το ανοιχτό και από τις 2 μεριές . Αν πάρεις το βιδωτό , πας αποκλειστικά σε γνήσια doulton θήκη , αν πάρεις το τρύπιο , δλδ το doulton ultracarb OBE , τότε παιρνεις ότι θήκη 10ιντσων θες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Κ όμως η όσμωση είναι η λύση σε κάθε πρόβλημα . Ανάλογα το πρόβλημα , προσαρμόζεις και την όσμωση σου . 

Απολύμανση νερού δεν κάνει, που είναι και το ζητούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Αν μιλάς για τις θήκες , και οι 2 είναι FDA και BPA Free και κατάλληλες για επαφή με νερό . Το θέμα ειναι ότι υπάρχει το βιδωτό φίλτρο doulton και το τρύπιο , δλδ το ανοιχτό και από τις 2 μεριές . Αν πάρεις το βιδωτό , πας αποκλειστικά σε γνήσια doulton θήκη , αν πάρεις το τρύπιο , δλδ το doulton ultracarb OBE , τότε παιρνεις ότι θήκη 10ιντσων θες .

Οκ θα τα ξαναμελετήσω και θα ξαναπάω στο μαγαζί... Σε ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Απολύμανση νερού δεν κάνει, που είναι και το ζητούμενο.

Αν θες προσθέτεις uv πάνω στην όσμωση . Γ αυτό σ είπα ότι ανάλογα το πρόβλημα  την προσαρμόζεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Προσέξτε τι γράφετε μερικοί, όταν σας λένε ότι το νερό δεν είναι πόσιμο, ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΦΙΛΤΡΑ. Να τους πεθάνετε θέλετε; Ότι φίλτρο πάγκου κυκλοφορεί εκεί έξω είναι ασφαλές μόνο για να φιλτράρει το υγιεινό ΠΟΣΙΜΟ ΝΕΡΟ. Από δηλητηριασμένο νερό δεν σας σώζει κανένα από αυτά τα φίλτρα "αγοράς". Αν η ύδρευση δεν έκανε σωστά την δουλειά της θα τα είχαμε κακαρώσει όλοι :P.

Άκουσε φίλε μου λίγο προσεκτικά γιατί ειδήμονες δεν είμαστε, απλά προσπαθούμε να βοηθήσουμε τον κόσμο. Μου δίνεις την ευκαιρία να αναλύσω το θέμα περι πόσιμου νερού το οποίο είναι συγκεκριμένο και μακροσκελές και δεν αναλύεται σε μια παράγραφο ενός φόρουμ.

Το μη πόσιμο νερό χωρίζεται στις εξής βασικές κατηγορίες:

  • σε νερό με ύπαρξη μικροβιακού φορτίου (εστερέχια κόλι, κύστες, κρυπτοσπορίδια και άλλα) Συνήθως είναι νερά από γεωτρύσεις η από υδατόπυργους. Τρόπος αντιμετώπισης με χλωρίωση και έπειτα με σύστημα αντίστροφης όσμωσης. Σίγουρη λύση και την συστήνουν και φιλτράδες. Δεν μας ενδιαφέρει το μέγεθος του μικροβιακού φορτίου γιατι το χλώριο τα σκοτώνει όλα.
  • σε νερό με ύπαρξη βαρέων μετάλλων (αρσενικό, ίνες αμιάντου, μαγγάνιο κ.α). Τρόπος αντιμετώπισης μόνο αντίστροφη όσμωση με συνδυασμό προφίτρων με ειδικές ρητίνες. Εδώ τώρα έχουμε τα εξής θέματα. Ας πάρουμε παράδειγμα το Αρσενικό. Αν η ανίχνευση του είναι στα 50mg/lt και η όσμωση σου κατεβάσει στο 90% θα έχουμε υπόλοιμα 5mg/lt. Με αυτή την τιμή είμαστε μέσα στα όρια του πόσιμου που είναι 10mg/lt. Τώρα αν θέλουμε να το κατεβάσουμε και άλλο θα χρειαστεί να βάλουμε πριν την όσμωση φίλτρο ρητίνης αρσενικού. Το ίδιο θα συμβεί με όλα τα βαρέα μέταλλα. Θέλει συχνές αναλύσεις νερού και προτάσεις από εξειδικευμένα μαγαζιά. 
  • σε νερό με ύπαρξη χημικών ενώσεων (νιτρικά, φωσφορικά αμωνία κ.α). Τρόπος αντιμετώπισης πάλι αντίστροφη όσμωση σε συνδυασμό αν έχουμε υψηλές τιμές χημικών όπως για παράδειγμα νιτρικά, θέλει πριν την όσμωση φίλτρο ρητίνης νιτρικών.
  • Σίγουρα υπάρχουν και άλλες κατηγορίες τις οποίες δεν γνωρίζω

Συμπέρασμα: Η αντίστροφη όσμωση είναι η βάση για ένα πόσιμο νερό αλλά δεν μπορεί να σταθεί μόνη της αν οι παραμετρικές τιμές είναι πάρα πολύ υψηλές. Θέλει να αναλάβουν ειδικοί φιλτράδες που θα δόσουν εγγύηση για το σύστημα που θα στήσουν.  
Άρα δεν προτίνουμε κάτι λάθος, προτείνουμε την βάση. Σίγουρα κάποιος που θα πάει σε ένα κατάστημα φίλτρων να αγοράσει όσμωση θα αναφέρει το πρόβλημά του και η εταιρεία θα τον κατευθείνει σωστά θέλω να πιστεύω, εκτός αν κάποιος πάει και πάρει όσμωση από από μαγαζί σιδηρικών επειδή τη βρήκε σε καλή τιμή. 

Η όσμωση δεν θέλει καλή τιμή. Η όσμωση θέλει καλή υποστήριξη. Η όσμωση θέλει να γνωρίζει το κατάστημα να διαβάζει μια χημική ανάλυση νερού. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Αν θες προσθέτεις uv πάνω στην όσμωση . Γ αυτό σ είπα ότι ανάλογα το πρόβλημα  την προσαρμόζεις .

Για να ακριβολογούμε, δεν είπες αυτό. Είπες ότι η όσμωση είναι η "λύση σε κάθε πρόβλημα". Που τελικά όπως κατάλαβες δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Για να ακριβολογούμε, δεν είπες αυτό. Είπες ότι η όσμωση είναι η "λύση σε κάθε πρόβλημα". Που τελικά όπως κατάλαβες δεν είναι.

Από που το κατάλαβα αυτό ?

Επειδή ακριβολογουμε, Ουσιαστικά αυτόπου  είπα φίλε μου είναι ότι  ... η όσμωση είναι η λύση σε κάθε πρόβλημα και την προσαρμόζεις όπως θες ανάλογα το πρόβλημα .. αν θες απολύμανση, βάζεις UV, βάζεις άνθρακες πριν , μετά , μπορείς να βάλεις σύστημα χλωρίωσης πριν , πολλά μπορείς να κάνεις ...

Μέρος της προσαρμογής που ανέφερα είναι κ αυτό , απλά δεν είναι δυνατόν όπως καταλαβαινεις να αναλύσουμε κάθε περίπτωση ,  γιατί είναι πολλές και διαφορετικές οι εκδοχές του τι μπορεί να χρειαζεσαι πάνω σε μια όσμωση ανάλογα τι θα δείξει η ανάλυση , ..Επίσης τέτοια ανάλυση μπορούν να στην κάνουν καλοι επαγγελματίες στο είδους τους , και όχι εμείς μέσα σε ένα φόρουμ.. Διάβασε τι είπα, γιατί ίσως να το  παρεξηγήσες  .Όμως  οντως η όσμωση είναι η λύση σε κάθε πρόβλημα, ίσως με κάποιες τροποποιήσεις κλπ. Επίσης όπως είπε και ο Στέργιος, είναι η βάση , Από κει και πέρα , χτίζεις πάνω σ' αυτό . 

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα , μένω στον Περισσό σε διαμέρισμα σκεφτομαι για φίλτρο νερού κατω πάγκου .Θέλω να πιστεύω οτι το νερό που φεύγει απο την ευδαπ η οποία είναι και πολύ κοντά στο σπίτι οτι βγάζει καλό νερο . Ομως μέχρι να φτάσει σε μένα περνάει απο αγωγούς παλιούς αμιάντου και γενικά οπου εχω δει σκαμένους δρόμους η κατάσταση του δικτύου είναι χάλια.
Αρα ενα πρόβλημα που έχω είναι η έντονη μυρωδιά χλωρίου γιατί είμαι κοντά στην ευδαπ , δεύτερο τα βαρέα μεταλλα δηλαδή αμίαντος κλπ , ισως κύστες και βακτήρια απο την παλαιότητα του δικτύου.Δεν νομιζω να εχω φυτοφαρμακα ,αλατα η κάτι αλλο.
Να επιλέξω άνθρακα ή κεραμικό ? Εχω δει τα doulton αλλα δεσμεύομαι μετά μονο σε αυτην με φίλτρα τύπου κεριού , ειδα επίσης στην primato θηκη της watts 10" που παίρνει κεραμικό και ανθρακα οπότε θα εχω περισσοτερες επιλογες ακόμα και για doulton ultracrb 10" .
Eπίσης ενα πλεονέκτημα με την primato είναι οτι έχουν δυνατότητα να στο τοποθετήσουν , ξέρω ότι είναι απλό ξέρω να το κάνω αλλα εχω κάνει μια εγχείρηση και για 3 μήνες δεν θα μπορώ ούτε τα κορδόνια μου να δέσω μόνος μου.
Επίσης να ρωτήσω εαν πρέπει να βάλω διπλή θήκη η μονή ?  Τι γνώμη σας και εάν πρέπει κάτι άλλο να προσέξω .

Επεξ/σία από hero_nikolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, hero_nikolas είπε

Kαλησπέρα , μένω στον Περισσό σε διαμέρισμα σκεφτομαι για φίλτρο νερού κατω πάγκου .Θέλω να πιστεύω οτι το νερό που φεύγει απο την ευδαπ η οποία είναι και πολύ κοντά στο σπίτι οτι βγάζει καλό νερο . Ομως μέχρι να φτάσει σε μένα περνάει απο αγωγούς παλιούς αμιάντου και γενικά οπου εχω δει σκαμένους δρόμους η κατάσταση του δικτύου είναι χάλια.
Αρα ενα πρόβλημα που έχω είναι η έντονη μυρωδιά χλωρίου γιατί είμαι κοντά στην ευδαπ , δεύτερο τα βαρέα μεταλλα δηλαδή αμίαντος κλπ , ισως κύστες και βακτήρια απο την παλαιότητα του δικτύου.Δεν νομιζω να εχω φυτοφαρμακα ,αλατα η κάτι αλλο.
Να επιλέξω άνθρακα ή κεραμικό ? Εχω δει τα doulton αλλα δεσμεύομαι μετά μονο σε αυτην με φίλτρα τύπου κεριού , ειδα επίσης στην primato θηκη της watts 10" που παίρνει κεραμικό και ανθρακα οπότε θα εχω περισσοτερες επιλογες ακόμα και για doulton ultracrb 10" .
Eπίσης ενα πλεονέκτημα με την primato είναι οτι έχουν δυνατότητα να στο τοποθετήσουν , ξέρω ότι είναι απλό ξέρω να το κάνω αλλα εχω κάνει μια εγχείρηση και για 3 μήνες δεν θα μπορώ ούτε τα κορδόνια μου να δέσω μόνος μου.
Επίσης να ρωτήσω εαν πρέπει να βάλω διπλή θήκη η μονή ?  Τι γνώμη σας και εάν πρέπει κάτι άλλο να προσέξω .

Κεραμικό δύσκολο να βάλεις κάτω από τον πάγκο, θα έχεις χαμηλή πίεση ... εκτός και αν  εννοείς με ξεχωριστό Βρυσάκι δικό του .  Κ εγώ έχω την θήκη της watts την πάνω πάγκου, και είναι πάρα πολύ καλή , ταιριάζουν μέσα φίλτρα που δεν ταίριαζαν πριν, στην Atlasfiltri depural top που είχα . Αν πας σε λύση doulton βάζεις μόνο βιδωτά δικά τους , που είναι και κορυφαία , αλλά η λύση της ξεχωριστής 10ιντσης φιλτροθηκης, είναι ακόμα καλύτερη , γιατί και doulton ultracarb OBE μπορείς να βάλεις , και pure , και pentair και άνθρακες metix , αλλά και ότι άλλο θες . Αν σε παίρνει χρηματικά , βάλε διπλή , με πρώτο στάδιο ένα πολυπροπυλένιο και δεύτερο ένα άνθρακα που να κρατάει και τα βαρέα μέταλλα , τύποu PURE-PRIMATO LRC, που κρατάνε και 20.000λιτρα χλώριο -10.000λιτρα βαρέα μέταλλα .  Βέβαια με ένα doulton η ένα Cerametix θα είσαι καλυμμένος και από φυτοφάρμακα κλπ αν υπάρχουν(πάντα μιλάω για ξεχωριστό Βρυσάκι για να μην έχεις θέματα πίεσης με τα κεραμικά , και όχι απευθείας πάνω στην παροχή της βρύσης ) .

Επίσης δες και την ιδέα που έχει προτείνει ο Στέργιος με το Pentair pbs400. Που είναι πλήρες σύστημα με ένα φυσίγγιο και με.πολυ εύκολη αλλαγή. 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 10:29 ΜΜ, Geoka1982 είπε

Καλησπέρα αυτό το φίλτρο είναι ιδανικό χωρίς βρυσάκι λόγω της μεγάλης ροής, έχει όλες τις πιστοποιήσεις και έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά σε ότι αφορά τις κατακρατήσεις. Για περισσότερες πληροφορίες μίλα και με την εταιρία.

Πολύ καλό φίλτρο φαίνεται κάτι διαφορετικό σε φίλτρο άνω πάγκου και με καλά χαρακτηριστικά

καλημέρα σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

υπάρχει μήπως κάτι πιο οικονομικό; στο ψυχολογικό όριο των 100 μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, maparios είπε

καλημέρα σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά!

υπάρχει μήπως κάτι πιο οικονομικό; στο ψυχολογικό όριο των 100 μηπως;

Μπορείς να πάς εδώ https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-ecosoft-fpv12peco-double-me-antallaktika-filtra-3/  επώνυμη λύση με ανταλλακτικό 0,5 Micron της Pure και προφίλτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Θέλω να βάλω μία συσκευή άνω πάγκου

Έπειτα από μελέτη του θέματος καταλήγω στο συμπέρασμα για Καλλιθέα σε αυτές τις επιλογές: 

1)https://www.skroutz.gr/s/21763351/Doulton-HCP-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html

2)https://www.skroutz.gr/s/22918446/Doulton-Filtadapt-P-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-BioTect-Ultra-SI-M12-0-2μm.html

3)https://thepanda.gr/oikiaki-hrisi/filtra-nerou/amerikaniko-filtro-neroy-me-antallaktiko-cerametix-me-keramiko-nanosilver-aquametix-kai-zeolitho-aquacera-hcs-inox/

4)https://www.solarlight.gr/product/αμερικάνικο-φίλτρο-νερού-με-ανταλλακ-2/

5) Ανταλλακτικό https://www.primato.gr/proionta/antallaktika-gia-filtra-nerou/filtra-energou-anthraka/cerametix-w9512600-el.html

θα ήθελα την άποψη σας σε ποιο να καταλήξω και αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο μου διέφυγε, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...