Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, johnyboy είπε

ναι το αλλάζω κάθε 6 μήνες, τόσο λέει ο κατασκευαστής εξάλλου.

Ε εντάξει έχει πολλά που είναι και πανάκριβα και δεν κάνουν. Αυτό που ρωτάω αν αξίζει γενικά την διαφορά στην τιμή ένα αντίστροφης όσμωσης.

ποιο απο τα 2 είναι πιο καλό? Και φυσικά και άλλη πρόταση ανεξαρτήτου χρημάτων, δεκτή.

https://www.aquasana.com/drinking-water-filter-systems/reverse-osmosis-claryum

https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-6-stadion-me-booster-kai-emploutismo-tis-ecosoft-standard-mo650m1psecost/

Αυτό ακριβώς λέω αν μιλαμε για νησιά ή για περιοχές με δύσκολα νερά το ecosoft είναι μονόδρομος βέβαια και το aquasana υπό φυσιολογικές συνθήκες με τίς κατακρατήσεις που έχει είναι κομπλέ επισημαίνω όμως τα λίτρα είναι πολύ λίγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Geoka1982 είπε

Αυτό ακριβώς λέω αν μιλαμε για νησιά ή για περιοχές με δύσκολα νερά το ecosoft είναι μονόδρομος βέβαια και το aquasana υπό φυσιολογικές συνθήκες με τίς κατακρατήσεις που έχει είναι κομπλέ επισημαίνω όμως τα λίτρα είναι πολύ λίγα

Μάλιστα ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Παρακολουθώ το θέμα καιρό και έχω δει αρκετές λύσεις. 

Στο σπίτι μου χρησιμοποιώ φίλτρο άνω πάγκου και είμαι ευχαριστημένος.

Στο εξοχικό-χωριό το νερό δεν είναι πόσιμο. Κάθε φορά που πάμε χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο. 

Το πρόβλημα είναι στο πλύσιμο των πιάτων, βράσιμο μακαρόνια και άλλες τέτοιες χρήσεις. Εκεί θέλω να τοποθετήσω κάτω πάγκου φίλτρα για να είναι λίγο πιο ασφαλές. Συνήθως όμως πάμε ανά 3-4 μήνες 1-3 βδομάδες. Αν αφήνω τα φίλτρα μέσα, θα μουχλιαζουν. Αν τα αφαιρώ, μετά θα έχει χαλάσει η ποιότητα τους; Δηλαδή, τα βάζω για 3 βδομάδες, τα αφαιρώ-καθαρίζω και σε 3 μήνες αν τα ξαναβάλω, θα είναι χειρότερη η κατάσταση; Ή ίδια λούπα θα ξαναγίνει σε 3 μήνες. Η λύση παίρνω καινούργια για 5 βδομάδες χρήσης, δεν συμφέρει. Υπάρχει κάποια άλλη λύση ;

Η πιο καλή λύση είναι η κανάτα την παίρνεις παντού μαζί σου και κάνεις την δουλειά σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ένα καλό φίλτρο για να βάλω στην κεντρική παροχή ισάξιο με Doulton σαν ποιότητα (πιστοποιήσεις κλπ).

Βέβαια να μη πέσει κατακόρυφα και η πίεση του νερού στο σπίτι μιας και είναι ήδη χαμηλή. Αλλά αυτή τη στιγμή το σχοινί δεν κάνει τίποτα και γεμιζουν ολες οι σιτες νερου πανω στο σπιτι με πετρες.

Κοίταζα αυτό: 

https://www.allwater.gr/product/filtra-posimou-nerou/filtra-kentrikis-parochis/suskeui-filtrou-nerou-3p-afo-10-sx-senior-plus-triplex-1-atlas-filtri-10-me-filtro-chalazia-ha-10-sx-0900-kg--nimatos-fa-10-sx-25mcr--energou-anthraka-c1-5mcr-pentek-10--basi-stirixis--kleidi

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Θέλω ένα καλό φίλτρο για να βάλω στην κεντρική παροχή ισάξιο με Doulton σαν ποιότητα (πιστοποιήσεις κλπ).

Βέβαια να μη πέσει κατακόρυφα και η πίεση του νερού στο σπίτι μιας και είναι ήδη χαμηλή. Αλλά αυτή τη στιγμή το σχοινί δεν κάνει τίποτα και γεμιζουν ολες οι σιτες νερου πανω στο σπιτι με πετρες.

Κοίταζα αυτό: 

https://www.allwater.gr/product/filtra-posimou-nerou/filtra-kentrikis-parochis/suskeui-filtrou-nerou-3p-afo-10-sx-senior-plus-triplex-1-atlas-filtri-10-me-filtro-chalazia-ha-10-sx-0900-kg--nimatos-fa-10-sx-25mcr--energou-anthraka-c1-5mcr-pentek-10--basi-stirixis--kleidi

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ? :) 

Σίγουρα θα σου προτείνω κάτι καλύτερο φίλε μου απο αυτούς τους ερασιτέχνες που προτείνουν φίλτρο χαλαζία που ενδείκνυται ΜΟΝΟ για boiler κτλ στην κεντρική παροχή του πόσιμου. Λοιπόν αν κατάλαβα έχεις φίλτρο κεντρικής παροχής οπότε τα πράγματα είναι απλά βγάζεις το νήμα βάζεις ενα φίλτρο πολυπροπυλενίου 20μm και είσαι κομπλε και εννοείται χωρίς περιττά έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Σίγουρα θα σου προτείνω κάτι καλύτερο φίλε μου απο αυτούς τους ερασιτέχνες που προτείνουν φίλτρο χαλαζία που ενδείκνυται ΜΟΝΟ για boiler κτλ στην κεντρική παροχή του πόσιμου. Λοιπόν αν κατάλαβα έχεις φίλτρο κεντρικής παροχής οπότε τα πράγματα είναι απλά βγάζεις το νήμα βάζεις ενα φίλτρο πολυπροπυλενίου 20μm και είσαι κομπλε και εννοείται χωρίς περιττά έξοδα.

εχω αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι μικρο και δεν παιρνει 10" απ'οσο ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Η πιο καλή λύση είναι η κανάτα την παίρνεις παντού μαζί σου και κάνεις την δουλειά σου

Δεν βολεύει καθώς η λύση που θέλω είναι για την βρύση και για το πλύσιμο πιάτων κλπ. και όχι για πόσιμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnyboy είπε

Παρακολουθώ καιρό το θεμα και είναι αρκετά ενδιαφέρον. Προς το παρόν έχω αυτό της aquasana και είμαι ευχαριστημένος από την ποιότητα. Έχει πάρα πολύ  αργή ροή οπότε δεν θα το συνιστούσα σε κανέναν.

Προς το παρόν δεν θα αλλάξω αλλά μέσα στον επόμενο χρόνο θα βάλω κάτι πιο πλήρες.

η απορία μου είναι η εξής. Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην ποιότητα του νερού μεταξύ του pentair everpure 400 που πολύ συχνά προτείνετε και ενός αντίστροφης όσμωσης? (πχ ECOSOFT PURE AQUACALCIUM 75GPD ). Αξίζει την διαφορά χρημάτων το 2ο για κάποιον που έχει μωρά, παιδιά κλπ?

μεταξύ ας πούμε aquasana Και ecosoft ποια θεωρείται καλύτερη?

πολύ καλό το Ακουασανα αλλά λίγα τα λίτρα. Το Πεντερ από ότι βλέπω έχει ισάξιες κατακρατήσεις και αντέχει 4φορές παραπάνω, συνεπώς κερδίζει στο χρόνο. Για τις οσμώσεις δεν το συζητώ η καλύτερη λύση, αλλά είναι άτοπο να το συγκρίνουμε με φίλτρα ενεργού άνθρακα. Άλλη δουλειά το ένα άλλη δουλειά το άλλο. Κανένας άνθρακας δεν μειώνει την αλατότητα και την αγωγιμότητα. Κανένας άνθρακας δεν μετατρέπει το μη πόσιμο σε πόσιμο. Για το aquacalcium της ecosoft από ότι βλέπω είναι ένας εξελιγμένος εμπλουτισμός  που τον έχει η εκοσοφτ στη ακριβή σειρά οσμώσεών της. Υπάρχει βέβαια και σκέτο ανταλλακτικό που κουμπώσει σε οποιαδήποτε όσμωση https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-grammis-emploutismou-ichnostoicheion-ecosoft-aquacalcium-1-4-qc-pd2010macpure/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παρέα. Μου χει ξεμείνει ένα τέτοιο

https://www.skroutz.gr/s/21567626/Atlas-Filtri-FA-10-SX-25-μm.html

σφραγισμένο. ξέρω οτι έχει 2ευρώ στο εμπόριο αλλά δε το χρειάζομαι. αν κάποιος το θέλει χάρισμα βρίσκομαι Ελληνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Θέλω ένα καλό φίλτρο για να βάλω στην κεντρική παροχή ισάξιο με Doulton σαν ποιότητα (πιστοποιήσεις κλπ).

Βέβαια να μη πέσει κατακόρυφα και η πίεση του νερού στο σπίτι μιας και είναι ήδη χαμηλή. Αλλά αυτή τη στιγμή το σχοινί δεν κάνει τίποτα και γεμιζουν ολες οι σιτες νερου πανω στο σπιτι με πετρες.

Κοίταζα αυτό: 

https://www.allwater.gr/product/filtra-posimou-nerou/filtra-kentrikis-parochis/suskeui-filtrou-nerou-3p-afo-10-sx-senior-plus-triplex-1-atlas-filtri-10-me-filtro-chalazia-ha-10-sx-0900-kg--nimatos-fa-10-sx-25mcr--energou-anthraka-c1-5mcr-pentek-10--basi-stirixis--kleidi

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο ? :) 

Είπαμε ποτέ φίλτρο άνθρακα στην κεντρική παροχή. Εκτός αν οι σωλήνες βακτηριοστατικές που δύσκολα να βρεις στην Ελλάδα. Για τον χαλαζία δεν το συζητώ...ξέρεις την άποψή μου.

Το συγκεκριμένο σαιτ όπως και πολλά παρόμοια που βλέπω αναφέρουν τιμή ίντερνετ πχ 15 ευρώ ενώ ο καημένος που θα πάει από εκεί θα πει και μια καλημέρα θα το πληρώσει 20!!! Φανταστική πολιτική!!! 

Αναφέρει το Pentair C1 ότι είναι για κεντρική παροχή. Μάλιστα. γράφει και τα λίτρα κιόλας.  https://www.pentair.com/content/dam/extranet/pentek/filtration/spec-sheets/english/310068-pentek-c-series-spec-sheet.pdf
Αναφέρει ο κατασκευαστής 19.000 λίτρα στα 3,8 λίτρα το λεπτό. Μια κεντρική παροχή έχει από 10 έως 15 λίτρα το λεπτό. Ένας άνθρωπος καταναλώνει 140 με 160 λίτρα ημερησίως μέσο όρο με καζανάκια, βρύσες, μπάνιο κτλ. Τα συμπεράσματα δικά σας. 

Μεγάλη προσοχή, πάντα παίρνουμε ένα τηλέφωνο πριν αγοράσουμε. Από τον τρόπο που θα απαντήσουν θα καταλάβουμε αν γνωρίζουν οι οχι. Ένας που πουλάει ανταλλακτικά αυτοκινήτων, πουλάει και φίλτρα νερού πως να σε βοηθήσει!!!

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Παρακολουθώ το θέμα καιρό και έχω δει αρκετές λύσεις. 

Στο σπίτι μου χρησιμοποιώ φίλτρο άνω πάγκου και είμαι ευχαριστημένος.

Στο εξοχικό-χωριό το νερό δεν είναι πόσιμο. Κάθε φορά που πάμε χρησιμοποιούμε εμφιαλωμένο. 

Το πρόβλημα είναι στο πλύσιμο των πιάτων, βράσιμο μακαρόνια και άλλες τέτοιες χρήσεις. Εκεί θέλω να τοποθετήσω κάτω πάγκου φίλτρα για να είναι λίγο πιο ασφαλές. Συνήθως όμως πάμε ανά 3-4 μήνες 1-3 βδομάδες. Αν αφήνω τα φίλτρα μέσα, θα μουχλιαζουν. Αν τα αφαιρώ, μετά θα έχει χαλάσει η ποιότητα τους; Δηλαδή, τα βάζω για 3 βδομάδες, τα αφαιρώ-καθαρίζω και σε 3 μήνες αν τα ξαναβάλω, θα είναι χειρότερη η κατάσταση; Ή ίδια λούπα θα ξαναγίνει σε 3 μήνες. Η λύση παίρνω καινούργια για 5 βδομάδες χρήσης, δεν συμφέρει. Υπάρχει κάποια άλλη λύση ;

Πολύ σωστά, δεν κάνει τα φίλτρα να μένουν με στασιμο νερό για μεγάλο χρονικό διάστημα πόσο κιόλας σε νερό μη μικροβιολογικά ελεγμένο. Στην παρούσα φάση δεν μπορώ να σκεφτώ καμια λύση. αν ήταν πόσιμο θα σου έλεγα να έπερνες το άνω πάγκου μαζί σου κάθε φορά που πήγαινες, αλλά εφόσον το νερό δεν είναι πόσιμο (μη μικροβιολογικά ελεγμένο) δεν θα το ρίσκαρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, zernex201 είπε

εχω αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι μικρο και δεν παιρνει 10" απ'οσο ξερω.

Δεν πειράζει που ειναι μικρό απλά βάλε πολυπροπυλένιο και θα έχεις διαφορά εκτός και αν αλλάζει η γιάλα για να βάλεις μεγαλύτερη, τι μάρκα είναι το κεντρικής σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Δεν πειράζει που ειναι μικρό απλά βάλε πολυπροπυλένιο και θα έχεις διαφορά εκτός και αν αλλάζει η γιάλα για να βάλεις μεγαλύτερη, τι μάρκα είναι το κεντρικής σου?

τι διαφορά εχει το μικρο με το μεγαλυτερο ?

Για την μαρκα θα σε γελασω, πρεπει να το κοιταξω αυριο και θα σου πω.

Ειναι διπλο (βασικα 2 μονά που συνδεεται το ενα με το αλλο με μια κοντη σωληνα) οποτε στο ενα θα εχω σχοινι και στο αλλο πολυπροπυλενιο. Σκεφτομουν για ανθρακα αλλα οντως δε κανει να μενει το μη-χλωριομενο νερο, στασιμο..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, zernex201 είπε

τι διαφορά εχει το μικρο με το μεγαλυτερο ?

Για την μαρκα θα σε γελασω, πρεπει να το κοιταξω αυριο και θα σου πω.

Ειναι διπλο οποτε στο ενα θα εχω σχοινι και στο αλλο πολυπροπυλενιο. Σκεφτομουν για ανθρακα αλλα οντως δε κανει να μενει μη-χλωριομενο νερο στασιμο..

Μεγαλύτερο μέγεθος μεγαλύτερη επιφάνεια φίλτρανσης. Βάλε δύο πολυπροπυλένια και θα είσαι μια χαρά, θα αλλάζεις το πρώτο στο τρίμηνο και στο εξάμηνο και τα δυο οπότε το δεύτερο θα είναι πάντα καθαρό.

Επεξ/σία από Geoka1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Μεγαλύτερο μέγεθος μεγαλύτερη επιφάνεια φίλτρανσης. Βάλε δύο πολυπροπυλένια και θα είσαι μια χαρά, θα αλλάζεις το πρώτο στο τρίμηνο και στο εξάμηνο και τα δυο οπότε το δεύτερο θα είναι πάντα καθαρό.

Το σχοινι τι διαφορά υποτιθεται πως εχει σε σχεση με το πολυπροπυλενιο ?

Μηπως καλυπτει κατι που δε το καλυπτει το πολυπροπυλενιο θελω να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zernex201 είπε

τι διαφορά εχει το μικρο με το μεγαλυτερο ?

Για την μαρκα θα σε γελασω, πρεπει να το κοιταξω αυριο και θα σου πω.

Ειναι διπλο οποτε στο ενα θα εχω σχοινι και στο αλλο πολυπροπυλενιο. Σκεφτομουν για ανθρακα αλλα οντως δε κανει να μενει μη-χλωριομενο νερο στασιμο..

Έχει χρόνια τώρα που έπερνα για την κεντρική παροχή νήμα της άτλας. Μια φορά σε αλλαγή είδα το νήμα κομένο στο εσωτερικό και φοβήθηκα. Απο τότε άλλαξα σε πολυπροπυλένιο melt blown και είδα τεράστια διαφορά. Θέλει αλλαγή στον μισό χρόνο σε σχέση με το νήμα (μιλάμε πάντα για τα ίδια μικρά) που σημαίνει φιλτράρει καλύτερα. Δεν θα ξεχάσω σε ένα μαγαζί (όχι φιλτράδικο) που σταμάτησα να πάρω ανταλλακτικό και μου λέει: Τι το θες αυτό? μπουκώνει γρήγορα!!! Πάρε σχοινί. Άντε κάθησε να εξηγήσεις μετά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...