Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Εχω διπλή φίλτρο θήκη, τι μπορώ να βάλω ώστε και καθαρό νερό να έχω αλλα χωρις αλατα?

Στην μια θήκη κλασσικό κεραμικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα, στην δεύτερη κάποιο στοιχείο πχ ρητίνη αποτροπής αλάτων. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, slk200gr είπε

Εχω διπλή φίλτρο θήκη, τι μπορώ να βάλω ώστε και καθαρό νερό να έχω αλλα χωρις αλατα?

Μπορείς να δείς εδώ  https://filtrato.gr/product/set-antallaktika-filtra-ritinis-kai-energou-anthraka-ecosoft-ecomix-d531-simpagous-energou-anthraka-pure-lrc-2510-p5-05mm-10/  η εδώ https://filtrato.gr/product/set-antallaktika-filtra-ritinis-kai-energou-anthraka-ecosoft-ecomix-d531-simpagous-energou-anthraka-filtrato-ccbc-cera10-02mm-10/  και τα δύο έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά και έχουν ρητίνη για μείωση αλάτων

Στις 14/11/2020 στις 6:34 ΜΜ, asemnos είπε

Συμφορουμιτες, θα εκτιμουσα τα φωτα σας.

Ειμαι παντελως ασχετος με φιλτρα, μενω Αττικη (ΕΥΔΑΠ), δεν εχω καποιο ιδιαιτερο προβλημα με το νερo εκτος απο μεμονωμενες περιπτωσεις οπου μετα απο χαμηλη πιεση το νερο βγαινει θολο, απλα θελω να βελτιωσω την ποιοτητα του.

Ψαχνω για μια λυση ανω παγκου, τι προτεινετε;

Edit: Ας πουμε γυρω στα 120Ε, εκτος αν θεωρουνται λιγα για κατι ποιοτικο.

Μία λύση doulton filtadapt με το ultracarb si για τα άλατα  https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-filtadapt-pebble-grey-me-antallaktiko-biotect-ultra-ci-m12-02mm/  απλά να έχεις υπόψιν σου πως ίσως χρειαστεί κάποια στιγμή να καθαρίζεις το κεραμικό του και δεύτερη λύση https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-filtrato-one-stage-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-filtrato-ccbc-cera10-02mm/  με φίλτρο τριών σταδίων ενεργό άνθρακα εξωτερικά με κεραμικό μέσα της Filtrato , και τα δύο είναι πυκνότητας 0,2 micron

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Geoka1982 Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις προτασεις.

Προ ολιγου αγορασα αυτο με το φιλτρο Imperial Cerametix SP OBE με ζεολιθο, ακολουθοντας τη συμβουλη του @dimitrisdim14 τον οποιο ευχαριστω ακομα μια φορα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, asemnos είπε

@Geoka1982 Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις προτασεις.

Προ ολιγου αγορασα αυτο με το φιλτρο Imperial Cerametix SP OBE με ζεολιθο, ακολουθοντας τη συμβουλη του @dimitrisdim14 τον οποιο ευχαριστω ακομα μια φορα.

Πολύ καλή επιλογή έτσι όπως παρουσιάζεται (βέβαια εγώ θα πήγαινα σε doulton αν ήθελα κάτι σε κεραμικό) απλά επειδή όταν δίνουμε κάποια χρήματα πρέπει πιστεύω να παίρνουμε αυτό που πληρώσαμε να κάνω δύο ερωτήσεις 1) Το συγκεκριμένο έχει φίλτρο μείωσης αλάτων; 2) Το συγκεκριμένο έχει ζεόλιθο;  Γιατι δεν βλεπω να αναφέρει κάτι ούτε το sait της εταιρίας ούτε και το pdf του προϊόντος.

Επισυνάπτω το site της εταιρίας και το pdf του προϊόντος.

https://www.aquaceradirect.com/  

 

CeraMetix_OBE_Cartridge_Imperial_Spec_Sheet.jpg.d8b49da061eba08f18ad83f8c3b7197a.jpg

 

Επεξ/σία από Geoka1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Πολύ καλή επιλογή έτσι όπως παρουσιάζεται (βέβαια εγώ θα πήγαινα σε doulton αν ήθελα κάτι σε κεραμικό) απλά επειδή όταν δίνουμε κάποια χρήματα πρέπει πιστεύω να παίρνουμε αυτό που πληρώσαμε να κάνω δύο ερωτήσεις 1) Το συγκεκριμένο έχει φίλτρο μείωσης αλάτων; 2) Το συγκεκριμένο έχει ζεόλιθο;  Γιατι δεν βλεπω να αναφέρει κάτι ούτε το sait της εταιρίας ούτε και το pdf του προϊόντος.

Επισυνάπτω το site της εταιρίας και το pdf του προϊόντος.

https://www.aquaceradirect.com/  

 

CeraMetix_OBE_Cartridge_Imperial_Spec_Sheet.jpg.d8b49da061eba08f18ad83f8c3b7197a.jpg

 

Έχει και τα 2 που ανεφερες... Η μείωση αλάτων είναι φανερή και στο φίλτρο όταν το πιάσεις στα χέρια σου και το κουνήσεις , ακούς την ριτηνη μέσα να κουνιέται .Ουσιαστικά δεν υπόσχεται ολική  μείωση αλάτων, μιας και αυτό δεν γίνεται έτσι απλά   , όσο βελτίωση αλάτων ... Ο ζεόλιθος προφανώς και δεν φαίνεται .. αλλά αν διαβάσεις την περιγραφή του aquametix που στην ουσία είναι ο άνθρακας που έχει μέσα το cerametix , το οποίο φαίνεται και στην εικόνα που ανέβασες θα δεις ότι περιλαμβάνει τουλάχιστον  2 μείγματα άνθρακα και ζεόλιθο (4 τελευταίες σειρές )

Το πιο κοντινό φίλτρο doulton στο συγκεκριμένο cerametix  είναι το biotech m12, παρά το ultracarb , αφού το ultracarb είναι 0.5-0.9m  και δεν κρατάει Λιντάν Ατραζίνη Βενζόλιο (Lindane,Atrazine,Benzene) που αυτά τα κρατάνε cerametix και doulton Biotech. Επίσης Cerametix είναι 0.2-0.5m στενότερο από κάθε doulton .

SmartSelect_20201116-053410_Drive.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, asemnos είπε

@Geoka1982 Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις προτασεις.

Προ ολιγου αγορασα αυτο με το φιλτρο Imperial Cerametix SP OBE με ζεολιθο, ακολουθοντας τη συμβουλη του @dimitrisdim14 τον οποιο ευχαριστω ακομα μια φορα.

εξαιρετικό παιδί ο Δημήτρης και εγώ αυτόν άκουσα Οπότε αν συμβεί κάτι θα βαράμε όλοι το Δημήτρη🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει φίλτρο που να συναγωνίζετε το cerametix? Αναφέρετε παραπάνω το doulton biotech m12 αλά δεν το βρήκα πουθενα να το πουλάνε (Ελλάδα).

Eπίσης σχετικά με τα άλατα , ρώτησα στην primato για αυτό και μου είπαν ότι ΔΕΝ συγκρατεί τα άλατα, απλά βελτιώνει την γεύση. Για άλατα θέλει αυτονομο φίλτρο ειδικό με ρητίνη οπως μου είπαν διοτι κανένα βασικό φίλτρο  δεν κρατάει και αλατα

Επεξ/σία από nkoumo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nkoumo είπε

Υπάρχει φίλτρο που να συναγωνίζετε το cerametix? Αναφέρετε παραπάνω το doulton biotech m12 αλά δεν το βρήκα πουθενα να το πουλάνε (Ελλάδα).

Eπίσης σχετικά με τα άλατα , ρώτησα στην primato για αυτό και μου είπαν ότι ΔΕΝ συγκρατεί τα άλατα, απλά βελτιώνει την γεύση. Για άλατα θέλει αυτονομο φίλτρο ειδικό με ρητίνη οπως μου είπαν διοτι κανένα βασικό φίλτρο  δεν κρατάει και αλατα

Σίγουρα υπάρχουν φίλτρα που το συναγωνίζονται , και είναι πάρα πολύ καλά .  Γ αυτό εγώ προσωπικά προτείνω σε όλους  doulton ultracarb , biotech , και cerametix . Γιατί καλύπτουν μια τεράστια γκάμα από σχεδόν ότι μπορεί να βρεθεί στο νερό , εκτός βέβαια από ιδιαίτερες περιπτώσεις που θες αναλύσεις και συμβουλή ειδικού για όσμωση κλπ . Πιστεύω αυτά τα 3 σε κεραμικά είναι τα καλύτερα . 

Ακριβώς αυτό νομίζω ισχύει με τα άλατα που σ είπαν . Βελτίωση κάνει . 

Το doulton biotech το πουλάνε  στο filtrato μαζί με την δική του φιλτροθηκη . Είναι νομίζω και επίσημος εισαγωγέας doulton η συγκεκριμένη εταιρία . Δεν έχει τύχει να ψωνίσω απο εκει γιατί είναι μακρυά από μένα που μένω Αθήνα ,  επειδή προτιμώ γενικά φυσική παρουσία στο κατάστημα αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το κατάστημα από πολλά παιδιά εδώ μέσα στο φόρουμ .

Επεξ/σία από dimitrisdim14
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Στην μια θήκη κλασσικό κεραμικό φίλτρο με ενεργό άνθρακα, στην δεύτερη κάποιο στοιχείο πχ ρητίνη αποτροπής αλάτων. 

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει να κάνω το ίδιο με φιλτρα κάτω πάγκου. Επειδή δεν έχω ιδέα πως να κινηθώ τι χρειάζεται για να βάλω διπλό φίλτρο για καθαρό νερό χωρίς άλατα; Για το cerametix σκέφτομαι. Η ρητίνη που μπαίνει στη δεύτερη φιλτροθηκη πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gsisr είπε

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει να κάνω το ίδιο με φιλτρα κάτω πάγκου. Επειδή δεν έχω ιδέα πως να κινηθώ τι χρειάζεται για να βάλω διπλό φίλτρο για καθαρό νερό χωρίς άλατα; Για το cerametix σκέφτομαι. Η ρητίνη που μπαίνει στη δεύτερη φιλτροθηκη πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας; Ευχαριστώ

Από την στιγμή που η φιλτροθηκη είναι 10 ιντσών μπορείς να βάλεις ότι ριτηνη θες . Αν σκέφτεσαι για cerametix σε θήκη κάτω πάγκου , μόνο αν έχεις ξεχωριστό Βρυσάκι , αν δεν έχεις και πας για σύνδεση απευθείας σε κρύα παροχή , καλύτερα όχι , γιατί θα έχεις πτώση πίεσης στην κεντρική βρύση της κουζίνας σου ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να γράψω και την δική μου εμπειρία από το cerametix  που έχω εδώ και 10 ημέρες περίπου σε περιοχή που το νερό έχει πάρα πολλά άλατα.

Επειδή δεν έχω κάποιο τρόπο να μετρήσω τα άλατα εφαρμόζω την "πρακτική" μέθοδο, δλδ χρησιμοποιώ όλες αυτές τις ημέρες το ίδιο ποτήρι

για να πίνω νερό και το ξεπλένω με το φιλτραρισμένο νερό.

Δεν έχει εμφανίσει τα γνωστά στίγματα από τα άλατα ούτε κάποιο άλλο σημάδι

Είμαι ικανοποιημένος λοιπόν και για τα άλατα

 

Επεξ/σία από tinapo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα , εχω βαλει στο σπιτι το φιλτρο aquametix με θηκη watts και ειμαι πολυ ευχαρισστημενος απο την ποιοτητα νερου σε σημειο που της βρυσης που επινα μεχρι προσφατα να μου μυριζει.
Το θεμα τωρα ειναι το εξης στον χωρο εργασιας μου που ειναι στο Γουδη εχω πολυ ασχημο νερο απο γευση καθως η πολυκατοικια ειναι απο το 1960 και θελω να βρω μια λυση .
Η καταναλωση δεν ειναι μεγαλη ισως μεχρι και 2 λιτρα την ημερα ποσιμο νερο , ελεγα να βαλω κατι σε κεραμικο αφου τα Σαββατοκυριακα δεν εργαζομαι και ισως ειναι καλο να εχει αντιβακτηριδιακη προστασια . Ελεγα για το FILTADAPT DOULTON και δεδομενο οτι δεν εχω πολυ καταναλωση θα με βγαλει ανετα ενα χρονο 2λ/μερα χ 300 μερες= 600 λιτρα .
Η να βαλω ενα 10 ιντσο και να μπορω να βαλω και ανθρακα εαν θελω ? επισης εαν υπαρχει καποια προταση περισσοτερο οικονομικη με εξ ισου καλο αποτελεσμα .

Επεξ/σία από hero_nikolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, hero_nikolas είπε

Καλησπερα , εχω βαλει στο σπιτι το φιλτρο aquametix με θηκη watts και ειμαι πολυ ευχαρισστημενος απο την ποιοτητα νερου σε σημειο που της βρυσης που επινα μεχρι προσφατα να μου μυριζει.
Το θεμα τωρα ειναι το εξης στον χωρο εργασιας μου που ειναι στο Γουδη εχω πολυ ασχημο νερο απο γευση καθως η πολυκατοικια ειναι απο το 1960 και θελω να βρω μια λυση .
Η καταναλωση δεν ειναι μεγαλη ισως μεχρι και 2 λιτρα την ημερα ποσιμο νερο , ελεγα να βαλω κατι σε κεραμικο αφου τα Σαββατοκυριακα δεν εργαζομαι και ισως ειναι καλο να εχει αντιβακτηριδιακη προστασια . Ελεγα για το FILTADAPT DOULTON και δεδομενο οτι δεν εχω πολυ καταναλωση θα με βγαλει ανετα ενα χρονο 2λ/μερα χ 300 μερες= 600 λιτρα .
Η να βαλω ενα 10 ιντσο και να μπορω να βαλω και ανθρακα εαν θελω ? επισης εαν υπαρχει καποια προταση περισσοτερο οικονομικη με εξ ισου καλο αποτελεσμα .

και τα 2 είναι κορυφαία φίλτρα. Θα προτιμούσα Filtadapt με το biotect SI που είναι το κορυφαίο τους φυσίγγιο και όχι τίποτε άλλο σε Doulton.

Απορώ πως η doulton δεν έχει βγάλει το biotect ultra SI σε OBE 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gsisr είπε

Καλησπέρα. Με ενδιαφέρει να κάνω το ίδιο με φιλτρα κάτω πάγκου. Επειδή δεν έχω ιδέα πως να κινηθώ τι χρειάζεται για να βάλω διπλό φίλτρο για καθαρό νερό χωρίς άλατα; Για το cerametix σκέφτομαι. Η ρητίνη που μπαίνει στη δεύτερη φιλτροθηκη πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας; Ευχαριστώ

Για ρητίνη σου προτείνω αυτή με τεχνολογία ECOMIX της Ecosoft https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-ritinis-kai-energou-anthraka-10-ecosoft-ecomix-d531/

Το συγκεκριμένο το έχω δοκιμάσει και δεν κάνει την σκληρότητα 0 όπως οι ρητίνες αποσκλήρυνσης. Από 12 μου τα έκανε 6 και παραμένει εκει. Πιστεύω είναι η καλύτερη all in one λύση για συστήματα 2πλα άνω η κάτω πάγκου. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Stergios Kot είπε

Για ρητίνη σου προτείνω αυτή με τεχνολογία ECOMIX της Ecosoft https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-ritinis-kai-energou-anthraka-10-ecosoft-ecomix-d531/

Το συγκεκριμένο το έχω δοκιμάσει και δεν κάνει την σκληρότητα 0 όπως οι ρητίνες αποσκλήρυνσης. Από 12 μου τα έκανε 6 και παραμένει εκει. Πιστεύω είναι η καλύτερη all in one λύση για συστήματα 2πλα άνω η κάτω πάγκου. 

Σου είχε φανεί να είχε αλλάξει η γεύση του νερού όταν την δοκίμασες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...