Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελουμε να αγορασουμε ενα φιλτρο νερου μεχρι 80-100€
Για καθαροτερο νερο και επισης το νερο στη περιοχη μας εχει καπως εντονη γευση χλωριου.

ενας φιλος πηρε το Toray vino 1500 MK series
μου ειπε οτι ειναι πρώτο σε πωλήσεις και σχετικά φθηνό..vfm στα 59€ με ένα φίλτρο μέσα για 5 μήνες περίπου...και μετά 20-25€ το φίλτρο.

Τι λετε; τι αλλο να κοιταξω;

Επεξ/σία από MasterX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, mix82g είπε

Φίλε μου δεν λέει ψέματα η doulton. Εγώ το είπα από την αρχή ότι είναι από τις εταιρείες που δεν έχουν να φοβηθεί τίποτα και ανεβάζουν το δελτίο απόδοσης ώστε να το έχει ο απλός κοσμακις χωρις να έχουν να κρύψουν τίποτα. Στην σελίδα της doulton κάτω , γράφει γενικά σαν εταιρία ποιοι οργανισμοί  έχουν πιστοποιήση κάποια από τα φίλτρα τους. Οι μόνες εταιρίες με την μεγαλύτερη βαρύτητα σε πιστοποίηση είναι ο NSF και WQA. 

Για την έρευνα δεν μπορώ να απαντήσω διότι δεν κατέχω πράγματα από όλα αυτά περί χημικών ουσιών κτλ. Μπόρεσα να σε απαντήσω με σιγουριά ότι δεν ισχύει σε ότι αφορά πιστοποιήσεις και ουσίες που μειώνουν συγκεκριμένα φίλτρα. 

Δεν ξέρουμε τι φίλτρα χρησιμοποίησαν στην έρευνα, τι ποιότητας φίλτρα κτλ. Από την στιγμή που εγώ έκανα ανάλυση και όπως σε είπα την Τετάρτη θα ξανακάνω σε άλλο φίλτρο, αν δεν δείξει βακτήρια τότε δεν έχω να πω κατι παραπάνω και είμαι υπερκαλυμενος απο τα φίλτρα  .προσπάθησα να βρω κάτι για το συγκεκριμένο θέμα από σελίδες του EPA του WQA κτλ μήπως και κάτι μπορέσω να κατανοήσω αλλά δεν βρήκα. Η έρευνα που έστειλες είναι πάρα πολύ μεγάλη δεν μπόρεσα να την διαβάσω όλη, δεν την καταλαβαίνω κιόλας ,δεν το κατέχω αυτό το θέμα με τις χημείες και τις ουσίες που λέει στην έρευνα. Αλλά δεν μπορεί να είναι τα πράγματα τόσο τραγικά ή έστω επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία και ολόκληρος EPA που ασχολείται με ότι έχει να κάνει σχέση με την υγεία του ανθρώπου  να συμβουλεύει τον κόσμο ώστε να χρησιμοποιεί φίλτρα. 

Πρεπει να στειλεις την αναλυση βακτηριων που θα κανεις στο Environmental Science και να τους πεις να την συγκρινουν με την αναλυση της Chia Chen Wu που βρηκε τα βακτηρια. Τοτε θα σε παραδεχτω φιλε!!😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimos15 είπε

Πρεπει να στειλεις την αναλυση βακτηριων που θα κανεις στο Environmental Science και να τους πεις να την συγκρινουν με την αναλυση της Chia Chen Wu που βρηκε τα βακτηρια. Τοτε θα σε παραδεχτω φιλε!!😄

Άμα υπήρχε τρόπος να επικοινωνήσωαζι τους θα το έκανα αλήθεια .δεν ξέρω την σελίδα που με έστειλες δεν βρήκα κάποιο email.αν μπορέσεις να βρεις ένα τρόπο πες μου το email τους να τους στείλω ένα μήνυμα να δω τι θα με πουν

 

Πάντως λογικό δεν είναι να μην ανησυχώ την στιγμή που έχω κάνει ανάλυση κ βλέπω ότι δεν έχω βακτήρια? Εσύ δλδ αν είχες φίλτρο κ έκανες ανάλυση κ έβλεπες ότι δεν έχεις βακτήρια, θα συνεχιζες να πιστεύεις ότι έχεις βακτήρια επειδή είχες διαβασει την συγκεκριμένη έρευνα?

Πάντως κάτι ακόμα που αναφέρεται στην έρευνα είναι ότι χρησιμοποιησανε 3 φίλτρα αν  θυμάμαι καλά ,και φτάσαμε στο 85 % του όγκου που δίνει ο κατασκευαστής. Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο όπως ξαναειπα πιο φίλτρο χρησιμοποιήθηκε ,για να δούμε την ποιότητα του, και πόσο είναι ο όγκος που λίτρων που δίνει η συγκεκριμένη εταιρεία φίλτρων που χρησιμοποιήθηκε. Διότι η πλειοψηφία των εταιριών δίνουν περισσότερα λίτρα από ότι είναι πιστοποιημένο το φίλτρο τους. Δες camelot. Ο NSF έχει πιστοποιήσει τα φίλτρα τους για 1000γαλονια (περίπου 4000λιτρα) και αυτοί λένε ότι είναι για 15000 λίτρα. Σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ πιο λογικό να αναπτυχθεί κάποιο βακτήριο.

Ακόμα δεν μας λέει τα φίλτρα που χρησιμοποιηθηκαν πόσα μm ,ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα τα φίλτρα που χρησιμοποιηθηκαν στην έρευνα είναι τύπου βρύσης. Το αναφέρει στην έρευνα. Αυτό το είδος φίλτρων είναι γενικά μικρής δυναμικής και δεν μπορεί να συγκριθεί με ένα συμπαγές φίλτρο άνω ή κάτω πάγκου. Άλλη δυναμική το ένα άλλη το άλλο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο απλά στο αναφέρω. Κάποια βακτήρια που αναφέρει μέσα εχουν πλάτος 0.2-08μm και μήκος 1-10 μm. Δεν ξέρω πως μπορεί να χωρέσει να αναπτυχθεί ένα τέτοιο βακτήριο σε φίλτρο 0.5 μm. Γι'αυτό λέω ότι δεν μας αναφέρει στην έρευνα σημαντικά πράγματα όπως το μέγεθος (μm)  του φίλτρου ,την ποιότητα των φίλτρων, το αν είναι πιστοποιημένα ή όχι, τα λίτρα νερού που πέρασαν από το φίλτρο κτλ ωστ να βγάλουμε μια άκρη. Αν μπορείς να βρεις από κάποιον που συμμετείχε στην έρευνα κανένα email στείλε να τους ρωτήσω κάποια πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, MasterX είπε

θελουμε να αγορασουμε ενα φιλτρο νερου μεχρι 80-100€
Για καθαροτερο νερο και επισης το νερο στη περιοχη μας εχει καπως εντονη γευση χλωριου.

ενας φιλος πηρε το Toray vino 1500 MK series
μου ειπε οτι ειναι πρώτο σε πωλήσεις και σχετικά φθηνό..vfm στα 59€ με ένα φίλτρο μέσα για 5 μήνες περίπου...και μετά 20-25€ το φίλτρο.

Τι λετε; τι αλλο να κοιταξω;

Καλημέρα φίλε. Από ότι είδα είναι από κοκκωδη άνθρακα, το 0.1 μm που λέει δεν παίζει σε κοκκώδη ανθρακα προφανώς θα μιλάει για την μεμβράνη δεν εξηγείται αλλιώς. Για χλώριο και λάσπες χώμα και λόγο μεμβράνης κανένα βακτήριο κτλ καλά είναι. Δεν είναι για πολλά πολλά βαρέα μέταλλα κτλ Τέτοιου είδους φίλτρα βρύσης γενικά είναι περιορισμένης δυναμικής. Βλέπω στον NSF έχει κάποιες πιστοποιήσεις αλλά ως προς τα υλικά  και το μόνο που βλέπω από MK είναι ένα φυσίγγιο ΜΚΜ15 δεν ξερω αν εχει να κάνει με αυτό που έστειλες. Γενικά οι κοκκώδης άνθρακες είναι πιο ευαίσθητοι στο να ραγίζουν και να περνάει αφιλτράριστο νερό  από την απότομη πίεση κτλ. Από εκεί και πέρα αν θέλεις φίλτρο βρύσης οι συγκεκριμένοι είναι από τους πιο αξιόπιστους από ότι έχω δει στην αγορά . Δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ όμως με τέτοιου είδους φίλτρα

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mix82g είπε

Καλημέρα φίλε. Από ότι είδα είναι από κοκκωδη άνθρακα, το 0.1 μm που λέει δεν παίζει σε κοκκώδη ανθρακα προφανώς θα μιλάει για την μεμβράνη δεν εξηγείται αλλιώς. Για χλώριο και λάσπες χώμα και λόγο μεμβράνης κανένα βακτήριο κτλ καλά είναι. Δεν είναι για πολλά πολλά βαρέα μέταλλα κτλ Τέτοιου είδους φίλτρα βρύσης γενικά είναι περιορισμένης δυναμικής. Βλέπω στον NSF έχει κάποιες πιστοποιήσεις αλλά ως προς τα υλικά  και το μόνο που βλέπω από MK είναι ένα φυσίγγιο ΜΚΜ15 δεν ξερω αν εχει να κάνει με αυτό που έστειλες. Γενικά οι κοκκώδης άνθρακες είναι πιο ευαίσθητοι στο να ραγίζουν και να περνάει αφιλτράριστο νερό  από την απότομη πίεση κτλ. Από εκεί και πέρα αν θέλεις φίλτρο βρύσης οι συγκεκριμένοι είναι από τους πιο αξιόπιστους από ότι έχω δει στην αγορά . Δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ όμως με τέτοιου είδους φίλτρα

μετα μεχρι 100ε παιζει κατι πιο ενδιαφερον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, MasterX είπε

μετα μεχρι 100ε παιζει κατι πιο ενδιαφερον;

Άμα θέλεις φίλτρο βρύσης τότε σε κάτι τέτοιο θα πας όπως αυτό που με έδειξες. 

Αν θέλεις κάτω πάγκου τότε μερικές λύσεις είναι αυτές. 

https://www.skroutz.gr/s/21763351/Doulton-HCP-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html

https://www.skroutz.gr/s/21766488/Doulton-Filtadapt-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-BioTect-Ultra-M12-0-5-μm.html

http://www.aquasanahellas.com/aq_4000.html

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/filtro-nerou-ano-pagkou-watts-el.html

Τα φίλτρα της doulton είναι πολύ καλά. Και τα δύο είναι πιστοποιημένα και νομίζω 10χρονια εγγύηση στην συσκευή. 

Το φίλτρο της aquasana έχει τις περισσότερες πιστοποιήσεις από τα υπόλοιπα. Δεν θυμάμαι τιμή όμως. Παίρνει μόνο δικά του φίλτρα. Και αν δεν κάνω λάθος 2 χρόνια εγγύηση δίνει. 

Στο τρίτο σκέλος που σε στέλνω είναι συσκευή WATTS με 10 χρόνια εγγύηση. Από εκεί και πέρα από φίλτρα η συγκεκριμένη εταιρεία πέρα από δικά της έχει και το cerametix και το aquametix. Καλουτσικα και αυτά.στην σελίδα που σε έστειλα είναι με ένα φίλτρο της primato το premium. Εσύ αν πας σε αυτό καλύτερα να κοιτάξεις όπως σε είπα σε cerametix και aquametix.  

Έχει πολλά εκεί έξω φίλτρα. Απλά είναι περιορισμένα τα χρήματα. Και αυτά που σε έστειλα ελαφρός πιο ψηλά είναι στην τιμή από αυτά που με έστειλες τα 100 ευρω

Άνω πάγκου εννοώ είναι τα φίλτρα όχι κάτω όπως γράφτηκε

Το άλλο που ξέχασα να πω είναι ότι η aquasana λόγο qovid είχε κάποιες καθυστερήσεις στις παραγγελίες. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε το θέμα ,και παίζει να είναι ακριβότερα από όλα τα άλλα φίλτρα.  

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mix82g είπε

Καλημέρα φίλε. Από ότι είδα είναι από κοκκωδη άνθρακα, το 0.1 μm που λέει δεν παίζει σε κοκκώδη ανθρακα προφανώς θα μιλάει για την μεμβράνη δεν εξηγείται αλλιώς. Για χλώριο και λάσπες χώμα και λόγο μεμβράνης κανένα βακτήριο κτλ καλά είναι. Δεν είναι για πολλά πολλά βαρέα μέταλλα κτλ Τέτοιου είδους φίλτρα βρύσης γενικά είναι περιορισμένης δυναμικής. Βλέπω στον NSF έχει κάποιες πιστοποιήσεις αλλά ως προς τα υλικά  και το μόνο που βλέπω από MK είναι ένα φυσίγγιο ΜΚΜ15 δεν ξερω αν εχει να κάνει με αυτό που έστειλες. Γενικά οι κοκκώδης άνθρακες είναι πιο ευαίσθητοι στο να ραγίζουν και να περνάει αφιλτράριστο νερό  από την απότομη πίεση κτλ. Από εκεί και πέρα αν θέλεις φίλτρο βρύσης οι συγκεκριμένοι είναι από τους πιο αξιόπιστους από ότι έχω δει στην αγορά . Δεν το έχω ψάξει και πάρα πολύ όμως με τέτοιου είδους φίλτρα

 

 

 

Καλησπέρα βρήκα ελληνική έρευνα πάνω στα φίλτρα άνθρακα!

https://hellanicus.lib.aegean.gr/handle/11610/11071?show=full

Δεν την έχω διαβάσει γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω έρευνες😛 αλλά στον πρόλογο λέει "η απουσία χλωρίου ευνοεί την ανάπτυξη μικροβιακού πληθυσμού όπως διαπιστώθηκε". Θα την διαβάσω το σκ που θα έχω χρόνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Καλησπέρα βρήκα ελληνική έρευνα πάνω στα φίλτρα άνθρακα!

https://hellanicus.lib.aegean.gr/handle/11610/11071?show=full

Δεν την έχω διαβάσει γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω έρευνες😛 αλλά στον πρόλογο λέει "η απουσία χλωρίου ευνοεί την ανάπτυξη μικροβιακού πληθυσμού όπως διαπιστώθηκε". Θα την διαβάσω το σκ που θα έχω χρόνο.

 

Και εγώ να πω την αλήθεια βαριέμαι να διαβάζω πάντως. 😆 Θα το δω με την ησυχία μου κάποια στιγμή. Κοίτα ότι είναι αποχλωριομενο υπάρχει θέμα βακτηρίων μικροβίων κτλ. Γι'αυτό λένε όχι σε φίλτρα κεντρικής παροχής όταν υπάρχει θερμοσίφωνο. Εκτός και αν το θερμοσίφωνο παίρνει από άλλη γραμμή νερό. Αλλιώς πάρτυ θα κάνουν τα μικρόβια. Αλλά και στην κεντρική παροχή επειδή μπορεί να υπάρξει στάσιμο νερό στην σωληνώσεις πάλι μπορεί να γεμίζει μικρόβια. Όσο αφορά τα φίλτρα έχω απάντηση από NSF και πράγματι μπορεί να υπάρξουν κάποια βακτήρια, τα οποία είναι τις περισσότερες φορές ακίνδυνα, αναλόγως το νερό δλδ. Γι'αυτό και πρέπει να τηρείς το τις οδηγίες  καθε εταιρίας για τα φιλτρα της δλδ κάθε πότε να τα αλλάζεις κτλ. Η έρευνα που έστειλες το νερό της βρύσης που γίνεται η έρευνα είναι από ποτάμι όπως διάβασα με ότι και αν συνεπάγεται αυτό. Παίζει ρόλο η ποιότητα του νερού που φιλτράρουμε και όπως είπα η αλλαγή του φίλτρου την ώρα που πρέπει. Την αληθινή όπως οδηγία για το πότε πρέπει να αλλαχτεί το φίλτρο διότι πολλές εταιρείες λένε ότι αντέχουν  περισσότερα λίτρα τα φίλτρα τους για να αυξήσουν και την τιμή. Σας είχα δώσει ένα παράδειγμα πιο πισω σε προηγούμενο ποστ

Αυτή είναι η απάντηση που έλαβα στην συγκεκριμένη ερώτηση που έκανα για τα βακτήρια στα φίλτρα. Τους έστειλα και την ερευνα

Screenshot_2021-03-30-20-50-59-392_com.google.android.gm.jpg

33 λεπτά πριν, dimos15 είπε

Καλησπέρα βρήκα ελληνική έρευνα πάνω στα φίλτρα άνθρακα!

https://hellanicus.lib.aegean.gr/handle/11610/11071?show=full

Δεν την έχω διαβάσει γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω έρευνες😛 αλλά στον πρόλογο λέει "η απουσία χλωρίου ευνοεί την ανάπτυξη μικροβιακού πληθυσμού όπως διαπιστώθηκε". Θα την διαβάσω το σκ που θα έχω χρόνο.

 

Μπα η συγκεκριμένη έρευνα δεν μιλάει για βακτήρια.μιλαει για 2 φίλτρα που τα συγκρίνουν για συγκεκριμένες ουσίες TTHM,DOC, HAAS κτλ 

Βέβαια τα φίλτρα είναι κοκκώδη άνθρακα. Τα carbon block είναι πολύ πιο ανώτερα σας φίλτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, mix82g είπε

 

 

39 λεπτά πριν, mix82g είπε

Και εγώ να πω την αλήθεια βαριέμαι να διαβάζω πάντως. 😆 Θα το δω με την ησυχία μου κάποια στιγμή. Κοίτα ότι είναι αποχλωριομενο υπάρχει θέμα βακτηρίων μικροβίων κτλ. Γι'αυτό λένε όχι σε φίλτρα κεντρικής παροχής όταν υπάρχει θερμοσίφωνο. Εκτός και αν το θερμοσίφωνο παίρνει από άλλη γραμμή νερό. Αλλιώς πάρτυ θα κάνουν τα μικρόβια. Αλλά και στην κεντρική παροχή επειδή μπορεί να υπάρξει στάσιμο νερό στην σωληνώσεις πάλι μπορεί να γεμίζει μικρόβια. Όσο αφορά τα φίλτρα έχω απάντηση από NSF και πράγματι μπορεί να υπάρξουν κάποια βακτήρια, τα οποία είναι τις περισσότερες φορές ακίνδυνα, αναλόγως το νερό δλδ. Γι'αυτό και πρέπει να τηρείς το τις οδηγίες  καθε εταιρίας για τα φιλτρα της δλδ κάθε πότε να τα αλλάζεις κτλ. Η έρευνα που έστειλες το νερό της βρύσης που γίνεται η έρευνα είναι από ποτάμι όπως διάβασα με ότι και αν συνεπάγεται αυτό. Παίζει ρόλο η ποιότητα του νερού που φιλτράρουμε και όπως είπα η αλλαγή του φίλτρου την ώρα που πρέπει. Την αληθινή όπως οδηγία για το πότε πρέπει να αλλαχτεί το φίλτρο διότι πολλές εταιρείες λένε ότι αντέχουν  περισσότερα λίτρα τα φίλτρα τους για να αυξήσουν και την τιμή. Σας είχα δώσει ένα παράδειγμα πιο πισω σε προηγούμενο ποστ

Αυτή είναι η απάντηση που έλαβα στην συγκεκριμένη ερώτηση που έκανα για τα βακτήρια στα φίλτρα. Τους έστειλα και την ερευνα

Screenshot_2021-03-30-20-50-59-392_com.google.android.gm.jpg

Μπα η συγκεκριμένη έρευνα δεν μιλάει για βακτήρια.μιλαει για 2 φίλτρα που τα συγκρίνουν για συγκεκριμένες ουσίες TTHM,DOC, HAAS κτλ 

Βέβαια τα φίλτρα είναι κοκκώδη άνθρακα. Τα carbon block είναι πολύ πιο ανώτερα σας φίλτρα. 

Μπράβο, έχουμε μια επίσημη απάντηση! Αν μπορείς στείλτο και στην doulton γιατί η έρευνα ουσιαστικά αυτούς φωτογραφίζει. Επειδή είναι η μόνη εταιρεία που στο performance test δεν φιλτράρει tcp και χλωροφόρμιο. Ρώτα τους αν το κάνουν επίτηδες για να σκοτώσουν τα βακτήρια. Και αν το φίλτρο έχει κάποια ιδιότητα για να σκοτώνει τα βακτήρια. Θα στείλω και εγώ email σε αυτούς που έκαναν την έρευνα για να έχουμε και από εκεί γνώμη

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimos15 είπε

 

Μπράβο, έχουμε μια επίσημη απάντηση! Αν μπορείς στείλτο και στην doulton γιατί η έρευνα ουσιαστικά αυτούς φωτογραφίζει. Επειδή είναι η μόνη εταιρεία που στο performance test δεν φιλτράρει tcp και χλωροφόρμιο. Ρώτα τους αν το κάνουν επίτηδες για να σκοτώσουν τα βακτήρια. Και αν το φίλτρο έχει κάποια ιδιότητα για να σκοτώνει τα βακτήρια. Θα στείλω και εγώ email σε αυτούς που έκαναν την έρευνα για να έχουμε και από εκεί γνώμη

Μα έχει ασήμι μέσα το φίλτρο αργυρο. Στο είπα γι'αυτό σκοτώνει τα μικρόβια .στο λέει και η εταιρεία.  Καμία σχέση το ένα με το άλλο . Και ίσα ίσα αν εσύ ας πούμε έχεις θέμα με τα βακτήρια τότε πας σε τέτοιο φίλτρο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα παρουσιαστούν βακτήρια. 

Πάντως τα νερά μας δεν είναι για να δημιουργηθούν στο φίλτρο βακτήρια που επικίνδυνα. Να το ξέρεις μην το φοβάσαι . Εκτός και αν παίρνει κάποιος νερό από πηγάδι ή νερό πολύ επιβαρυμένο με μικρόβια και βακτήρια και επιβαρύνει πολύ το φίλτρο. Αλλά αν το φοβάσαι αυτό και θες για λόγους ψυχολογικούς να μην το έχεις στο μυαλό σου πηγαίνεις σε φίλτρο της doulton .μπορεί να μειώνει  50 % TCP και Χλωροφορμιο αλλά μην ξεχνάς ότι είναι μετρημένο στο τέλος της ζωής του φίλτρου στα 2300 λίτρα. Στην αρχή σίγουρα θα φτάνει σε τιμές πάνω από 95%. Και εσύ μπορεί στο χρόνο πάνω να ξοδέψεις από τα 2300 λίτρα 1500λιτρα ας πούμε. Στα 1500λιτρα μπορεί να μειώνει 70 % ακόμα και 80%. 

Και κάτι ακόμα για τα βακτήρια. Ψάξε έρευνες για ποια αντικείμενα μέσα στο σπίτι έχουν τα περισσότερα βακτήρια. Και πίστεψέ με θα εκπλαγεις. Κινητό, πετσέτες κουζίνας, τηλεκοντρόλ , ξύλο κοπής κτλ έχουν κατά πολύ περισσότερα μικρόβια από την τουαλέτα σου. Άμα δεις το τι βακτήριο κρύβεται σε επιφάνειες που κάθε λεπτό πιάνουμε θα πέσεις από τα σύννεφα. Είναι γύρω μας και παντού τα βακτήρια. Μην αγχώνεσαι όσο αφορά τα φίλτρα. Τίποτα δεν έχουν τα φίλτρα σε σχέση με άλλα αντικείμενα που χρησιμοποιείς συνέχεια 🙂🙂😉😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mix82g είπε

Άμα θέλεις φίλτρο βρύσης τότε σε κάτι τέτοιο θα πας όπως αυτό που με έδειξες. 

Αν θέλεις κάτω πάγκου τότε μερικές λύσεις είναι αυτές. 

https://www.skroutz.gr/s/21763351/Doulton-HCP-Λευκό-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-Doulton-Ultracarb-0-5-μm.html

https://www.skroutz.gr/s/21766488/Doulton-Filtadapt-με-Ανταλλακτικό-Φίλτρο-BioTect-Ultra-M12-0-5-μm.html

http://www.aquasanahellas.com/aq_4000.html

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/pano-ston-pagko/filtro-nerou-ano-pagkou-watts-el.html

Τα φίλτρα της doulton είναι πολύ καλά. Και τα δύο είναι πιστοποιημένα και νομίζω 10χρονια εγγύηση στην συσκευή. 

Το φίλτρο της aquasana έχει τις περισσότερες πιστοποιήσεις από τα υπόλοιπα. Δεν θυμάμαι τιμή όμως. Παίρνει μόνο δικά του φίλτρα. Και αν δεν κάνω λάθος 2 χρόνια εγγύηση δίνει. 

Στο τρίτο σκέλος που σε στέλνω είναι συσκευή WATTS με 10 χρόνια εγγύηση. Από εκεί και πέρα από φίλτρα η συγκεκριμένη εταιρεία πέρα από δικά της έχει και το cerametix και το aquametix. Καλουτσικα και αυτά.στην σελίδα που σε έστειλα είναι με ένα φίλτρο της primato το premium. Εσύ αν πας σε αυτό καλύτερα να κοιτάξεις όπως σε είπα σε cerametix και aquametix.  

Έχει πολλά εκεί έξω φίλτρα. Απλά είναι περιορισμένα τα χρήματα. Και αυτά που σε έστειλα ελαφρός πιο ψηλά είναι στην τιμή από αυτά που με έστειλες τα 100 ευρω

Άνω πάγκου εννοώ είναι τα φίλτρα όχι κάτω όπως γράφτηκε

Το άλλο που ξέχασα να πω είναι ότι η aquasana λόγο qovid είχε κάποιες καθυστερήσεις στις παραγγελίες. Δεν ξέρω αν διορθώθηκε το θέμα ,και παίζει να είναι ακριβότερα από όλα τα άλλα φίλτρα.  

 

τα φιλτρα σε αυτα που προτεινεις ξερουμε καθε ποτε θελουν αλλαγη σε αυτα και ποσο κοστιζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, MasterX είπε

τα φιλτρα σε αυτα που προτεινεις ξερουμε καθε ποτε θελουν αλλαγη σε αυτα και ποσο κοστιζουν;

Τα φίλτρα της doulton biotect και ultracarb κάθε χρόνο. Όπως επίσης κ το cerametix aquametix. 

Το aquasana κάθε 6 μήνες. 

Τα doulton έχουν γύρω στα 40-50 και τα cerametix Aquametix 60-70. Τα γράφει μέσα άμα πας στις σελίδες και το ψάξεις . Για το aquasana πάρε τηλ και ρώτησε δεν θυμάμαι. Γενικά δεν είναι και πολλά λεφτά μια φορά τον χρόνο .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mix82g είπε

Τα φίλτρα της doulton biotect και ultracarb κάθε χρόνο. Όπως επίσης κ το cerametix aquametix. 

Το aquasana κάθε 6 μήνες. 

Τα doulton έχουν γύρω στα 40-50 και τα cerametix Aquametix 60-70. Τα γράφει μέσα άμα πας στις σελίδες και το ψάξεις . Για το aquasana πάρε τηλ και ρώτησε δεν θυμάμαι. Γενικά δεν είναι και πολλά λεφτά μια φορά τον χρόνο .

 

Για Διάβασε καλα καθε πότε θελουν αλλαγη τα doulton.  Stegi_Logo-Filtrato-color-1.jpg Εγγυημένη διάρκεια ζωής φίλτρου 6 μήνες ή 2300lt

https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-doulton-m12-biotect-ultra-si-02mm-gia-filtadapt/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, arisikaria είπε

Για Διάβασε καλα καθε πότε θελουν αλλαγη τα doulton.  Stegi_Logo-Filtrato-color-1.jpg Εγγυημένη διάρκεια ζωής φίλτρου 6 μήνες ή 2300lt

https://filtrato.gr/product/antallaktiko-filtro-doulton-m12-biotect-ultra-si-02mm-gia-filtadapt/

https://www.qwaterfilters.com/product/φίλτρο-νερού-doulton-ultra-carb/  

Το ultracarb είναι για ένα χρόνο. Και με  την αντιπροσωπεία που είχα μιλησει εδώ στην Ελλάδα με είπαν ότι οι Άγγλοι το biotect ultra το αλλάζουν ανά 6μηνο ,αλλά εμείς με συνεννόηση μαζι τους είπαμε ανά χρόνο διότι δεν έχουμε τόσο επιβαρυμένα νερά. Πάντως και νωρίτερα να το αλλάξεις με λεει καλύτερα είναι κτλ.  Αυτό με ειχαν πει. Αλλά γενικά δεν το έψαξα περαιτέρω για το biotect γιατί κοιτούσα για φίλτρο κάτω πάγκου. Απλά τους είχα ρωτήσει μπας και έμπαινε σε κάτω πάγκου το biotect ultra και έτσι μετά τους είχα ρωτήσει και τα παραπάνω που σε λέω. Οκ. Καλά είναι πάντως αν βλέπετε ότι μπερδευομαστε με κάτι να το διορθώνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...