Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην περιοχή μου μόνο θυμάμαι χαρακτηριστικά 2 περιπτώσεις, 2 πηγές όπου το νερό θεωρούταν εξαιρετικό, στην μία μάλιστα πήγαινε πολύς κόσμος και γέμιζε κανίστρες, πλαστικά μπουκάλια κλπ για να πίνει υποτίθεται νερό καθαρότερο από της βρύσης. Σαν να μην έφτανε το που το αποθήκευαν και ποιος ξέρει για πόσο καιρό κάποια στιγμή έγιναν μετρήσεις στα νερά των πηγών (διαφορετικές χρονιές σε κάθε μια), αποτέλεσμα τα νερά τους να βγουν ακατάλληλα για να τα πίνει κανείς είτε επειδή είχε μολυνθεί από φυτοφάρμακα στην μια περίπτωση είτε από πάρα πολλά κωλοβακτιρίδια στην άλλη. 

Πλέον κανείς δεν πίνει προφανώς από καμία από αυτές. 

Πριν πάρω σύστημα φιλτραρίσματος νερού για το σπίτι , πήγαινα σε φυσική πηγή κι εγώ και έβαζα νερό.

Στο σπίτι κανένας δεν είχε πρόβλημα εκτός από εμένα όπου παρατήρησα οτι όταν έπινα από το συγκεκριμένο νερό με έποιαναν πονάκια στο στομάχι.

Το πήγα λοιπόν μια μέρα στο χημείο να το εξετάσω και βγήκε άριστο σε βαθμό να με ρωτάει ο χημικός από που το έπαιρνα να πηγαίνει και αυτός να βάζει.

Του εξήγησα λοιπόν τι πρόβλημα μου δημιουργούσε το συγκεκριμένο νερό και το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ήταν εαν το νερό το έπαιρνα κατευθείαν από τρεχούμενη πηγή ή το έπαιρνα από ενδιάμεση δεξαμενή αποθήκευσης.

Το συγκεκριμένο νερό , επειδή το χρησιμοποιούσε ο δήμος για να τροφοδοτήσει όλο το χωριό , αναγκαστικά βάλανε δεξαμενή (όχι κλειστή).Στη δεξαμενή όμως , όπως μου εξήγησε ο χημικός , το νερό δεν ανανεώνεται συχνά και μένει στάσιμο με αποτέλεσμα να ποιάνει κολοβακτηρίδια είτε από τα έντομα που πάνε είτε από τη στασιμότητα.

Χημικά μπορεί μεν το νερό να ήταν τέλειο , αλλά εαν του έκανε κάποιος βιολογική ανάλυση θα έβρισκε οτι ήταν μολυσμένο.

Μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά οτι οι ντόπιοι το έχουν συνηθίσει και δεν τους ενοχλεί στο στομάχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

πινω την ημερα γυρω στα 5 λιτρα νερο και θελω να αγορασω ενα μπουκαλι γυρω στο λιτρο με φιλτρο ωστε να το γεμιζω απο ψυκτες κ βρισες γενικα, μιας κ λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι! εχετε κατι καλο να προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πινω την ημερα γυρω στα 5 λιτρα νερο και θελω να αγορασω ενα μπουκαλι γυρω στο λιτρο με φιλτρο ωστε να το γεμιζω απο ψυκτες κ βρισες γενικα, μιας κ λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι! εχετε κατι καλο να προτεινετε?

Δεν έχω αγοράσει κάποιο, οπότε δεν μπορώ να σου προτείνω, με λίγο ψάξιμο όμως, αυτά βρήκα...

http://www.waterbobble.gr/product/1/bobble

http://www.camelot.gr/μπουκάλι-με-φίλτρο-νερού-μπουκαλι-με-φιλτρο-νερου-της-camelot/

http://www.camelot.gr/anoxeidwto-mpoukali-me-filtro-nerou/

http://www.lifegreen.gr/portal/el/shop/ecolife-filters

http://www.healthandlifewf.gr/el/%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CF%84%CE%BF-%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CE%B9-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελειότερο σύστημα καθαρισμού του νερού παγκόσμια είναι η αντίστροφη όσμωση, έχω τέτοιο σύστημα στο σπίτι μου εδώ και πέντε χρόνια και αποδεδειγμένα πίνουμε το καθαρότερο νερό, πάντως όλα τα φίλτρα είναι καλά μιας και όλα κατακρατούν το χλώριο. Το ιδανικό για μια κατοικία είναι να υπάρχει ένα φίλτρο πολυπροπυλενίου 5μm στον κεντρικό δίπλα στο ρολόι ώστε να προστατεύετε όλη η υδραυλική εγκατάσταση από χώμα, άμμο, σκουριά και γενικά στερεά σωματίδια και ένα φίλτρο ή σύστημα φίλτρανσης στην κουζίνα ώστε να φιλτράρουμε το νερό που πίνουμε, μαγειρεύουμε, πλένουμε φρούτα λαχανικά.

Αυτό που με ενοχλεί και θεωρό απαράδεκτο, είναι ότι στα τηλεοπτικά κανάλια, βγαίνουν διάφοροι που για πουλήσουν τα φίλτρα τους λένε του κόσμου τις μ@λακίες....!!!!

Ο ένας δίνει δώρο την φιλτροθήκη που κάνει 1300,00 ευρώ (ο Μεσσίας είναι ???? τι μεγαλόψυχος !!!!!) που είναι ένα inox δοχείο κόστους 50,00 ευρώ λέει ότι είναι από ανοξείδωτο χειρουργικό  ατσάλι (πεθαίνω στα γέλια όταν το ακούω γιατί δεν υπάρχει τέτοιος όρος στις ποιότητες των inox), πουλά το φίλτρο άνθρακα 130,00 - 190,00 ευρώ πραγματικής αξίας 30,00 ευρώ τον ονομάζει "φαρμακευτικό" (τέτοιος όρος για άνθρακα δεν υπάρχει πουθενά) για το τσιμπήσουν οι παππούδες και οι άσχετοι.

Ο άλλος έκανε αντιγραφή τα φίλτρα doulton που είναι 50 χρόνια στην αγορά, τα φέρνει από την Κινά τα βαφτίζει Ελληνικά και παρουσιάζει τα Doulton ως αντιγραφές, έλεος........!

Για να μην παρεξηγηθώ, τα παραπάνω φίλτρα κάνουν δουλειά, είναι κατασκευασμένα από φυτικό ή ορυκτό ενεργό άνθρακα και κάποια από κεραμικό υλικό μικρής διαπερατότητος, το πρόβλημα είναι ότι είναι υπερτιμημένα και αυτό είναι λογικό μιας και πως θα πληρωθεί η τηλεοπτική προβολή, επιπλέον το 90% των φίλτρων αυτών δεν ακολουθούν τη διεθνή τυποποίηση και είσαι υποχρεωμένος να αγοράζεις ανταλλακτικά πάντα από αυτούς.

 

Παραθέτω παρακάτω μερικά σοβαρά εργοστάσια παραγωγής φίλτρων νερού

http://www.kxtech.com/

http://www.aquafilter.com/en

http://www.pure-pro.com

http://www.puricom.eu

 

Συμβουλή μην αγοράζετε φίλτρα από εταιρίες που δεν ακολουθούν την διεθνή τυποποίηση διότι το κάνουν εκ του πονηρού (για τα φράγκαααα)


σημερα μου εστειλαν ενα mail απο την camelot οτι τα φιλτρα τους ειναι πιστοποιημενα απο nsf ,και μαλιστα επειδη τους αμφισβητησα εστειλαν και ενα λινκ που οντως δειχνει να ισχυει, http://info.nsf.org/Certified/dwtu/listings.asp?CompanyName=camelot&submit1=Search%20by%20Manufacturer&Program=DWTU

 

θα ηθελα μια ενημερωση απο οσους γνωριζουν αν οντως ισχυει και αν ειναι ολα οκ οπως λενε.

Είναι πλαστό ......... ΔΕΣ ΤΗΝ ΔΙΕΎΘΥΝΣΗ ΣΤΟ LAS VEGAS ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ ........... είναι μια βίλα .......!!!!!

Η διεύθυνση που δίνει στην Αμερική δεν υπάρχει γκούγκλαρέ το να δείς

Μπες εδώ http://www.nsf.org/  και ψάξε να δεις .... δεν υπάρχει πουθενά πιστοποιημένη εταιρία camelot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα η εν λογω δηθεν πιστοποιηση εγινε προσφατα και ειναι πολυ υποπτο μιας και η εν λογω εταιρεια εχει αντιγραψει ακομα και σε design την http://www.multipure.com/ που εδρευει στο Las Vegas οπως και πολλες αλλες εταιριες φιλτρων νερου.

Εν παση περιπτωση ο καταναλωτης θα πρεπει να ζηταει πιστοποιημενο performance data sheet σαν και αυτο και να συγκρινει μετα καθε εταιρια βαση των πραγματικων πιστοποιησεων που φερουν και βαση των αναγκων του (καταναλωση περιοχη κτλ)

Και παλι πρεπει να τονισουμε οτι το κρατος ειναι απων ειδικα στα φιλτρα τυπου τηλεμαρκετινγκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι εχω το eclipse εδω και 8 χρονια και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος. Η τιμη του βεβαια ειναι πανακριβη αλλα θεωρειται απο πολλους απο τα καλυτερα συστηματα καθαρισμου νερου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παλι εχω το eclipse εδω και 8 χρονια και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος. Η τιμη του βεβαια ειναι πανακριβη αλλα θεωρειται απο πολλους απο τα καλυτερα συστηματα καθαρισμου νερου.

Ίδια εταιρία είναι και αυτή..... με την καμελοτ ....... τα φίλτρα τους δεν ακολουθούν την διεθνή τυποποίηση και είσαι υποχρεωμένος να αγοράζεις πάντα από αυτούς τα ανταλλακτικά πανάκριβα. Αν ψάξεις καλά, θα βρεις φίλτρα με το ίδιο και καλύτερο αποτέλεσμα στον καθαρισμό του νερού στο 1/3 της τιμής που αγόρασες εσύ το σύστημα σου. Παράδειγμα η amway που πουλά ένα σύστημα φίλτρων νερού με λάμπα uv και άνθρακα κοντά στα 900 ευρώ και το ανταλλακτικό φίλτρο κοντά στα 200 ευρώ, όταν ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης που είναι το τελειότερο σύστημα καθαρισμού του αέρα, στοιχίζει από 180-400 ευρώ με ετήσιο κόστος συντήρησης περίπου 50-70 ευρώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παράδειγμα η amway που πουλά ένα σύστημα φίλτρων νερού με λάμπα uv και άνθρακα κοντά στα 900 ευρώ και το ανταλλακτικό φίλτρο κοντά στα 200 ευρώ, όταν ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης που είναι το τελειότερο σύστημα καθαρισμού του αέρα, στοιχίζει από 180-400 ευρώ με ετήσιο κόστος συντήρησης περίπου 50-70 ευρώ  

 

 

Από την συζήτηση εδώ που παρακολουθώ καιρό έχω καταλάβει ότι η δουλειά των μεμβρανών αντίστροφης όσμωσης είναι να απομακρύνουν τα άλατα και μόνο, αν φτάνουν σε αυτές διάφορα άλλα σωματίδια καταστρέφονται. Γι' αυτό όλες έχουν συστήματα με φίλτρα πριν για να φτάνει σ' αυτές το νερό καθαρό. Οπότε επεκτείνοντας την λογική είναι σημαντικό να έχουμε καλά φίλτρα και στα συστήματα αντίστροφης όσμωσης, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την συζήτηση εδώ που παρακολουθώ καιρό έχω καταλάβει ότι η δουλειά των μεμβρανών αντίστροφης όσμωσης είναι να απομακρύνουν τα άλατα και μόνο, αν φτάνουν σε αυτές διάφορα άλλα σωματίδια καταστρέφονται. Γι' αυτό όλες έχουν συστήματα με φίλτρα πριν για να φτάνει σ' αυτές το νερό καθαρό. Οπότε επεκτείνοντας την λογική είναι σημαντικό να έχουμε καλά φίλτρα και στα συστήματα αντίστροφης όσμωσης, 

Οι πόροι μιας μεμβράνης αντίστροφης όσμωσης είναι της τάξης των 0,001 μικρών.Δεν απομακρύνει λοιπόν μόνο άλατα αλλά και μια μεγάλη γκάμα παθογόνων οργανισμών , βαρέων μετάλλων και άλλων.Δες ένα χαρακτηριστικό πινακάκι.

Αυτό που γνωρίζω είναι οτι τα προφίλτρα πριν τη μεμβράνη , και ειδικότερα τα carbon είναι αυτά που προστατεύουν τη μεμβράνη από το να χαλάσει.Είναι ευαίσθητη στο χλώριο οπότε ναι είναι αρκετά σημαντικό για τη μακροζωία της να έχουμε και καλά προφίλτρα αλλά και να τα αλλάζουμε στο χρόνο που πρέπει.

Επίσης με ένα απλό TDS meter βλέπεις ανα πάσα ώρα και στιγμή την απόδοσή της.Εαν πέσει κάτω από 85% θέλει αλλαγή.Η συνήθης διάρκεια ζωής της είναι από 2 έως και 4 χρόνια.

Εγώ την έχω 3 χρόνια τώρα και βρίσκεται στο 96%.Ανά τακτά χρονικά διαστήματα της κάνω και ένα back flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίδια εταιρία είναι και αυτή..... με την καμελοτ ....... τα φίλτρα τους δεν ακολουθούν την διεθνή τυποποίηση και είσαι υποχρεωμένος να αγοράζεις πάντα από αυτούς τα ανταλλακτικά πανάκριβα. Αν ψάξεις καλά, θα βρεις φίλτρα με το ίδιο και καλύτερο αποτέλεσμα στον καθαρισμό του νερού στο 1/3 της τιμής που αγόρασες εσύ το σύστημα σου. Παράδειγμα η amway που πουλά ένα σύστημα φίλτρων νερού με λάμπα uv και άνθρακα κοντά στα 900 ευρώ και το ανταλλακτικό φίλτρο κοντά στα 200 ευρώ, όταν ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης που είναι το τελειότερο σύστημα καθαρισμού του αέρα, στοιχίζει από 180-400 ευρώ με ετήσιο κόστος συντήρησης περίπου 50-70 ευρώ  

Ο φιλος εβαλε Eclipse γιατι ετσι γουσταρει και ειναι οντως ενα καλο αρκετα ακριβο φιλτρο στερεου ανθρακα

Μην μου το συγκρινεις με φιλτρα τυπου camelot alarco olympus και φασον εταιριες που κοροιδευουν τον κοσμο 

Την πολιτικη κοστολογησης της eclipse δεν την γνωριζω

H amway ειναι οντως μια εταιρεια τυπου πυραμιδας που δεν την εχω και σε ιδιατερη υποληψη

Θα πρεπει να επιμεινω σε αυτο που λες οτι η αντιστροφη οσμωση ειναι το καλυτερο συστημα στον κοσμο

Ειναι εκει που δεν χλωριωνεται το νερο που υπαρχουν νιτιρκα και νιτρωδη αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα πρεπει να το βαλω και στην Αθηνα δεν υπαρχει κανενας τεκμιριωμενος λογος να βαζουμε παντου αντιστροφη οσμωση ειναι ενας ειδικος τυπος φιλτρανσης με αρκετους περιορισμους και αφορα ειδικες περιπτωσεις και ατομα με ειδικες αναγκες

Παρολα αυτα θα ηθελα να δω performance data sheet απο τις εταιρειες που αναφερεις

Από την συζήτηση εδώ που παρακολουθώ καιρό έχω καταλάβει ότι η δουλειά των μεμβρανών αντίστροφης όσμωσης είναι να απομακρύνουν τα άλατα και μόνο, αν φτάνουν σε αυτές διάφορα άλλα σωματίδια καταστρέφονται. Γι' αυτό όλες έχουν συστήματα με φίλτρα πριν για να φτάνει σ' αυτές το νερό καθαρό. Οπότε επεκτείνοντας την λογική είναι σημαντικό να έχουμε καλά φίλτρα και στα συστήματα αντίστροφης όσμωσης

Πολυ σωστα η αντιστροφη οσμωση θα πρεπει να συνοδευεται και απο ενα πολυ καλο φιλτρο στερεοποιημενου ανθρακα!

Η αντιστροφη οσμωση χρησιμοποιηται σε περιοχες που εχουν κυριως νιτρικα νιτρωδη εξασθενες χρωμιο Radio Φθοριούχο Άλας, Άλατα, Βαρέα Μέταλλα

Oι αστικες περιοχες παντως δεν εχουν την αναγκη της αντιστροφης οσμωσης

Παρολα αυτα δεν κατηγορω καποιον ο οποιος θα επιλεξει αντιστροφη οσμωση για την Αθηνα απλα ταπεινη αποψη ειναι λιγο υπερβολη και εφοσον αναλαμβανει και το κοστος συνηρησης αλλαγων μεμβρανης φιλτρου ανθρακα απονερα κτλ

Θα ηθελα παντως να γραψει καποιος για αφυγραντηρες αερα (με ιονιστη ή χωρις ) για δωματιο η για ολο το σπιτι

Εαν εχει υποψην του καμια αξιοπιστη εταιρεια!

Επεξ/σία από orthopaedic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το επέλεξα ακριβώς γιατί έχει πολλά άλατα το νερό της περιοχής μας και υποψία για νιτρικά.

 

Επίσης με ένα απλό TDS meter βλέπεις ανα πάσα ώρα και στιγμή την απόδοσή της.Εαν πέσει κάτω από 85% θέλει αλλαγή.Η συνήθης διάρκεια ζωής της είναι από 2 έως και 4 χρόνια.

Εγώ την έχω 3 χρόνια τώρα και βρίσκεται στο 96%.Ανά τακτά χρονικά διαστήματα της κάνω και ένα back flash.

Λέω να αγοράσω κι εγώ ένα tds meter να τσεκάρω μόνος μου την μεμβράνη, βλέπω δεν είναι και ακριβά. 

Τι τιμές υποτίθεται ότι πρέπει να περιμένω στις μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τιμές υποτίθεται ότι πρέπει να περιμένω στις μετρήσεις;

Εξαρτάται πάντα από το νερό του δικτύου της περιοχής σου.Εμένα πχ στην περιοχή μου που έχει σκληρό νερό παίρνω μετρήσεις 360ppm για το νερό του δικτύου και 21ppm για το νερό μέσα στο tank (και όχι στο βρυσάκι που πέφτει μέσα και το mineral και ανεβάζει τα ppm).

Ε η απόδοση της μεμβράνης βγαίνει ως εξής n=(360 ppm - 21 ppm) / 360 ppm = 0,94 ppm που σημαίνει απόδοση 94%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Μάγκες και απο εμένα.

Μου έχει κολλήσει η ηδέα του φίλτρου να βάλω με το ζόρι :) στην αδερφή μου το σπίτι και στους γονείς μου.

Αυτό που θέλω να ψάξω είναι για φίλτρο κάτω του νεροχύτη, Πολλά πολλά δεν θα δόσουν αλλα φαντάζομαι ένα 50άρικο για το καθένα θα κάνει δουλειά; περιμένω απο άτομα που έχουν ασχοληθεί αν μπορούν να μου απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια... μολις πηρα το φιλτρο νερου olympus

 http://olympusplus.gr/eshop/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-olympus-%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CF%80%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85/ 

το τοποθετησα και μολις ανοιξα την βρυσουλα το πρωτο νερο που εβγαλε ηταν μαυρο μετα αμεσος καθαρισε... διαβαζω της οδηγιες και λεει, τα πρωτα 10 λεπτα πρεπει να τρεξει νερο μετα κλεινουμε την βρυσι και ξανα ανοιγουμε μετα απο 24 ωρες και την αφυνουμε να τρεξει για 2 λεπτα και μετα ειναι ετοιμο το νερο για ποσιμο... γιατι ολη αυτη η διαδικασια; τι εχετε να πειτε για αυτο; παντος λιγο που δοκιμασα ηταν πικρο το νερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...