Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο με το αλκαλικο νερο ειναι σχετικο μερηκη το υποστηρυζουν οτι κατι κανει

δεν ειμαι εγω αυτης της απωψης.

εμενα με ενδιαφερει να βγαζει τα "ασπραδια που βγαζει το νερο στον βραστηρα,

και να "καθαρυζει το νερο. εδω στο χωριο απο οτι κου ειπαν υπαρχουν ακομα αμιαντοσοληνες και

ακομα εχουμε βοθρους δηλαδη αποχετευση "γιοκ" :-).

 

χαιρετισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα ασπράδια στο βραστήρα και εμφιαλωμένο να βάλεις δεν θα τα γλιτώσεις. Να τον καθαρίζεις συχνά με ξίδι. Αν έχεις νερό που δεν ασπρίζει τον βραστήρα, δεν θα πίνεται.

Για τα άλλα που λες σου φτάνει ένα απλό φίλτρο μιας εταιρείας με αξιοπρέπεια. Το ότι έχετε βόθρους δεν παίζει ρόλο στην ποιότητα του πόσιμου νερού, εκτός και αν αντλειτε από γεώτρηση που δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω πρεπη να εχεις λαθως με τα ασπραδια.

Στο χωριο της μανας μου ενα ορεινο χωριο της δραμας δεν βγαζει καθολου ασπραδι ο βραστηρας

και το νερο ειναι τη να σου πο "πεντανοστιμο" ουτε μυροδιες υοτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και χαρά σε όλους.. 
Έχω διαβάσει σχεδόν και τις 31 σελίδες του θέματος, κύριος για να δω τις διάφορες του τότε με το τωρα ανάμεσα σε καινούρια προϊόντα και τεχνολογίες, αλλα και για να παρω και εγω μια απόφαση στο πιο φιλτρο να βαλω.. 
Καταρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους εχουν ασχοληθεί με το θεμα ώστε να εχω εγω και άλλοι τις ανάλογες πληροφορίες..
Λοιπόν εγω μένω Αθηνα και εχω καταλήξει στο οτι ΔΕΝ χρειάζομαι αντίστροφες οσμώσεις ούτε uv ούτε αποσκληρυντες νερού ουτε και για νιτρικά.. Και οτι με ενα καλό φιλτρο άνθρακα θα κανω την δουλειά μου..
Εδω ειναι που εχω κολλήσει..
Απο την μια εχω δει πολλές απόψεις (κατα την γνωμη μου σωστές) για το οτι πρέπει να εχει περάσει απο nsf αλλα και να εχει και λιστα με ολα τα στοιχεία που κατακρατούν μαζι, απο την άλλη όμως μου εχει τραβήξει και την προσοχή η εταιρια με την καινούρια τεχνολογία (όπως λέει) με τον μεμβρανωδη συμπαγή ενεργό άνθρακα ο οποίος εχει περάσει απο nsf αλλα χωρίς την λίστα.. 

Δεν ζητάω απο κάποιον να μου πει για αυτή την εταιρία για να μην θεωρηθεί ουτε διαφήμιση ούτε δυσφήμηση, άλλωστε οτι ήταν να δω για αυτή την εταιρία το ειδα και το διάβασα..
Αυτο που θα ήθελα ειναι αν μπορεί κάποιος να γράψει μια λίστα απο σοβαρές εταιρίες (που να ειναι και στην Ελλάδα για να μπορώ να παίρνω και τα ανταλλακτικά φίλτρα) που να εχουν περάσει απο nsf αλλα και να έχουν την λίστα με ολα τα στοιχεία που κατακρατούν..
Νομίζω οτι αυτό δεν μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση αλλά ενημέρωση..
Δεν ζητάω να μου πείτε την καλύτερη, ούτε την χειρότερη, απλά ποιες εχουν περάσει απο τον nsf και έχουν και λίστα με τα στοιχεία μαζί.. 
Προσπάθησα μόνος μου να τις βρω αλλά χάθηκα κάπου στην μετάφραση. Η αλήθεια είναι οτι δεν την κατέχω και πολύ την αγγλική γλώσσα..  :-(
​Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις..

ΥΓ. Δεν είναι ανάγκη να ειναι ενεργά link, απλά τα ονόματα των εταιριών που 
εχουν περάσει απο τον nsf και έχουν και λίστα θα ηταν αρκετό..  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

http://info.nsf.org/Certified/DWTU/

 

Aquasana

Everpure

Aquafilter

Multipure

Espring

Eclipse

culligan

Doulton

omnipure

optipure

pentair

Ecowater

espring

 

μπορει να ξεχναω μερικες ας με διορθωσουν!

καλυτερα να βαλεις με αγγλικα την εταιρεια που βρισκεις ελλαδα στο λινκ κ θα σου απαντησει το συστημα εαν εχει πιστοποιηση ή οχι

παντως camelot δεν θα βρεις ουτε alarco

Γενκα επειδη ειμαστε λιγο παραφρονες σαν λαος δεν θα αγοραζα φιλτρο με ενοικιαση που το χρεωνουν 1200 ευρω αλλα ειδικα για εσενα θα στο δωσουν τσαμπα (το τυρι) και την (φακα)

Ειναι κακες απομιμισεις αλλων φιλτρων με κακα υλικα και επικινδυνα ή στην καλυτερη αφαιρουν λιγο χλωριο και καμμια λασπουλα

Οχι τιποτε αλλο αλλα προσφατα βγηκε και στον σκαι ο μουφας και χασκογελαγε με τον γελοιο τον Αυτια παρεα να μας πουλησουν κουτοχορτο!

Αλλα δυστυχως τις επιτροπες καταναλωτη /υπουργειο κλπ τα εχουμε μονο για να ζεσταινουμε θεσεις.....

Μπορει καποιες να μην υπαρχουν Ελλαδα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω και εγω κατι:

Οι γονεις μου αγορασαν το camelot αυτο με τα 0.1μm 190 ευρω το χρονο με ενοικιαση της συσκευης. Κανενα προβλημα μεχρι στιγμης στο νερο. Ουτε μυρωδιες που ακουγα ουτε τιποτα.

Επειδη ομως ακουγεται οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας και παρα πολυ ακριβο εχετε κατι αντιστοιχο να προτεινετε?

 

Γιατι βλεπω τα φιλτρα της Multipure που λενε ολοι ποσο καλα ειναι τα οποια ας πουμε εχουν απο 240 η συσκευη και μετα 95 το ανταλλακτικο αλλα ειναι ολα 0.5μm. Της camelot ας πουμε το πιο φθηνο με 0.3μm ειναι 119 το χρονο με ενοικιαση παλι της συσκευης.

 

Αξιζει λοιπον να αφησουμε το camelot που ειναι 0.1μm για καποιο που ειναι 0.5μm? Μηπως αυτο με τα μm ειναι θεμα marketing απλα?

 

Επισης το camelot μας ειπαν οτι ειναι για 10000 λιτρα. Ολα τα ενεργου ανθρακα που βλεπω ειναι γυρω στα 3000. Λετε να μην αντεχει οσο λεει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα, όλοι εσείς που πάτε και πετάτε τα λεφτά σας σε διάφορα φίλτρα και μετά ρωτάτε εαν είναι καλό το νερό που πίνετε, έχετε πάει ποτέ ένα δείγμα στο χημείο για ανάλυση ή μπα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ήξερα, όλοι εσείς που πάτε και πετάτε τα λεφτά σας σε διάφορα φίλτρα και μετά ρωτάτε εαν είναι καλό το νερό που πίνετε, έχετε πάει ποτέ ένα δείγμα στο χημείο για ανάλυση ή μπα;

Προσωπικα ΙΓΜΕ και ΑΠΘ αλλα οσον αφορα τα αστικα κεντρα οπου το νερο χλωριωνεται το να κανεις χημικη αναλυση το θεωρω υπερβολη!Τωρα περι ορέξεως.....εκτος και εαν σου πουλησαν μαπα που συμβαινει στην ελληνικη αγορα λογω ελλειψης γνωσεων του αγοραστη ή ελειψης ελεγχου απο το κρατος και θελεις να δεις τι φουμαρα σου πουλησαν

Αλλος λογος ειναι εαν εισαι νεφροπαθης ας πουμε τοτε μαζι σου!

Να ρωτησω και εγω κατι:

Οι γονεις μου αγορασαν το camelot αυτο με τα 0.1μm 190 ευρω το χρονο με ενοικιαση της συσκευης. Κανενα προβλημα μεχρι στιγμης στο νερο. Ουτε μυρωδιες που ακουγα ουτε τιποτα.

Επειδη ομως ακουγεται οτι δεν ειναι καλης ποιοτητας και παρα πολυ ακριβο εχετε κατι αντιστοιχο να προτεινετε?

 

Γιατι βλεπω τα φιλτρα της Multipure που λενε ολοι ποσο καλα ειναι τα οποια ας πουμε εχουν απο 240 η συσκευη και μετα 95 το ανταλλακτικο αλλα ειναι ολα 0.5μm. Της camelot ας πουμε το πιο φθηνο με 0.3μm ειναι 119 το χρονο με ενοικιαση παλι της συσκευης.

 

Αξιζει λοιπον να αφησουμε το camelot που ειναι 0.1μm για καποιο που ειναι 0.5μm? Μηπως αυτο με τα μm ειναι θεμα marketing απλα?

 

Επισης το camelot μας ειπαν οτι ειναι για 10000 λιτρα. Ολα τα ενεργου ανθρακα που βλεπω ειναι γυρω στα 3000. Λετε να μην αντεχει οσο λεει?

Τι να σου πω τωρα εαν διαβασες την συζητηση και δεν καταλαβες

Λυπαμαι που δεν κατοικειται...................

Βαλτε μυαλο μονοι σας δεν θα σας βαλω εγω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα ΙΓΜΕ και ΑΠΘ αλλα οσον αφορα τα αστικα κεντρα οπου το νερο χλωριωνεται το να κανεις χημικη αναλυση το θεωρω υπερβολη!Τωρα περι ορέξεως.....εκτος και εαν σου πουλησαν μαπα που συμβαινει στην ελληνικη αγορα λογω ελλειψης γνωσεων του αγοραστη ή ελειψης ελεγχου απο το κρατος και θελεις να δεις τι φουμαρα σου πουλησαν

Αλλος λογος ειναι εαν εισαι νεφροπαθης ας πουμε τοτε μαζι σου!

Τι να σου πω τωρα εαν διαβασες την συζητηση και δεν καταλαβες

Λυπαμαι που δεν κατοικειται...................

Βαλτε μυαλο μονοι σας δεν θα σας βαλω εγω!

Για να μην γινομαι κακος!

Στα λεγομενα μου θα συμφωνήσουν και οι γνωστες του φορουμ και ειναι αρκετοί

ΔΕΝ υπαρχει φιλτρο στον κοσμο και ειδικα σε αυτην την διαμετρο που να κρατα 10000 λιτρα το χρονο ελεος!

Δεν υπαρχει φιλτρο στον κοσμο που να ειναι ακριβως 0,1 μ!

Δεν υπαρχει φιλτρο στον κοσμο που κοστιζει 1300 ευρω και θα στο κανουν δωρο με 119

Δεν υπαρχει πιστοποιημενη εταιρεια φιλτρων νερου στον κοσμο που που να λεγεται camelot

Δεν υπαρχει πιστοποιημενη εταιρεια φιλτρων νερου στον κοσμο που να γραφει αυτες τις αρλουμπες!

Το κοστος τετοιων φιλτρων κυμαινεται απο 1 ευρω χονδικη μεχρι 20 το πολυ εαν το νοικιασες με 119 μαλλον εδωσες 100 ευρω παραπανω απο οσο επρεπε να δωσεις.

Το αν θα βαλεις multipure digipure ή οποιο αλλο φιλτρο γουσταρεις και σε εξυπηρετει καλως Δεν ειναι ομως το θεμα μας εδω.

Η συζητηση κυμαινεται στο ποιος ειναι ο σωστος τροπος εφαρμογης και πως ενας κακομοιρος καταναλωτης μπορει να επιλεξει το σωστο φιλτρο στην σωστη περιοχη αναλογα με τις δικες του αναγκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά ψάχνω φίλτρο και εγώ και έπεσα στο θέμα διάβα τις τελευταιες σελίδες και απόφαση τελική δεν έχω πάρει αν και από το κατάλαβα πρώτα πρέπει να πάρω μια ανάλυση.το θέμα μου είναι ποσό θα κοστίσει και αν θα είναι αξιόπιστη.επίσης πιο θα κρίνει μετά τι φίλτρο πρέπει να μπει.εδώ στην περιοχή Ηλεία κοντά Αμαλιάδα έχουν βάλει αρκετοι το eclipse stand 4σταδιωνκ αυτό μου προτάθηκε από πωλητή της περιοχης.έχει άποψη κανείς;πάντως ή εταιρία είναι στην πιο πανω λίστα της nsf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά. Εμείς πρόσφατα βάλαμε ένα φίλτρο κάτω από τον πάγκο της Doulton, που την βλέπω και στη λίστα της nsf στο ποστ του Newbie. Είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι. Όπως μου εξήγησαν και στο κατάστημα από όπου το πήραμε http://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/  θα σας πω τί γίνεται με τα μ (μικρά). Υπάρχουν λέει δύο τιμές, η ονομαστική διαπερατότητα και η απόλυτη. Η ονομαστική διαπερατότητα μετράει το 95% των περιπτώσεων ενώ η απόλυτη το 100%. Δηλαδή το φίλτρο Doulton που έχει διαπερατότητα 0,2 μικρά σημαίνει ότι σίγουρα στο 100% των περιπτώσεων δεν θα περάσει κανένα σωματίδιο πιο χοντρό από 0,5 μικρά ενώ στο 90% των περιπτώσεων δεν θα περάσει σωματίδιο πιο χοντρό από 0,2 μικρά. Εδώ συνήθως γίνονται και οι μεγάλες απάτες από τις εταιρίες με τα φίλτρα νερού. Να τσεκάρετε στη σελίδα της NSF ότι το φίλτρο είναι όντως πιστοποιημένο και τι διαπερατότητα έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα στην δουλεια αντικατεστησαν ολους τους παλιους ψυκτες με καινουργιους σαν της φωτο.Ξερει κανεις να μου πει τι λενε αν το νερο ειναι ''καλο'' για να το πινουμε η να συνεχισουμε εμφιαλωμενο??https://lh4.googleusercontent.com/-ku-w98UR81c/VNMUFRILpRI/AAAAAAAAELg/_dm5amf4q_w/w1449-h2048/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ειχα αγορασει το Columbia II Plus μετα απο αυτο το βιντεο νομιζοντας οτι διαθετουν ολα τα πιστοποιητικα της NSF μετα απο ερευνα διαπιστωσα πως δεν εχουν καμμια πιστοποιηση.Μην μας περνανε για κοροιδα.Διαπιστωσε το παρακατω.Προσοχή: Σε απομιμήσεις πιστοποιητικών ή πιστοποιητικων που δεν είναι αναγνωρισμένα απο παγκόσμιους/διεθνείς φορείς! Προσοχή: Πολλές εταιρείες φίλτρων παραπληροφορούν για την αποτελεσματικότητα, γνησιότητα και χώρα προέλευσης. Προσοχή: Μάθε αν το δικό σου φίλτρο έχει πιστοποίηση. Βάζοντας στον παρακάτω σύνδεσμο το όνομα του κατασκευαστή φίλτρων μπορείτε να εξακριβώσετε αν φέρει πιστοποίηση ή όχι! http://www.nsf.org/Certified/DWTU/ Προσοχή: Eλεγχος NSF δεν σημαίνει και πιστοποίηση NSF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια υπαρχει περιπτωση να μην ειναι γνησιο το ενα απο τα 2 φιλτρα που παραθετω στα λινκ , η διαφορα ειναι στο αυτοκολλητο

 

http://www.solarage.gr/filtra-nerou/filtra-nerou-pagkou/filtro-nerou-pagkou-doulton-hcp-lefko-filtro-ultracarb-0.5

 

http://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/filtra-nerou-times-pano-ston-pagko-kouzinas/filtro-nerou-ano-pagkou-doulton-hcp.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...