Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και ήρθε η στιγμή να ζητήσω τη γνώμη σας. Βρίσκομαι Χαλκιδική με αρκετά άλατα και γεωργικά φάρμακα. Δεν ξέρω κατά πόσο η ανάλυση του νερού ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας και αν θελετε να προτείνετε καποιο σετ φίλτρων ως 400 ευρώ περιπου αλλα με λογικό κόστος αντικατάστασης φίλτρων. Λόγω σοβαρών θεμάτων υγείας θα ήθελα κάτι πιστοποιημένο για τα υλικά του.

Ευχαριστώ.

IMG_20240310_210931-min.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, Gianblo είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και ήρθε η στιγμή να ζητήσω τη γνώμη σας. Βρίσκομαι Χαλκιδική με αρκετά άλατα και γεωργικά φάρμακα. Δεν ξέρω κατά πόσο η ανάλυση του νερού ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας και αν θελετε να προτείνετε καποιο σετ φίλτρων ως 400 ευρώ περιπου αλλα με λογικό κόστος αντικατάστασης φίλτρων. Λόγω σοβαρών θεμάτων υγείας θα ήθελα κάτι πιστοποιημένο για τα υλικά του.

Ευχαριστώ.

IMG_20240310_210931-min.jpg

Καλησπέρα. Από την ανάλυση φαίνεται να έχεις πολύ υψηλή αγωγιμότητα. Και τα νιτρικά είναι μπόλικα. Μάλλον είσαι για αντίστροφη ώσμωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2024 στις 7:14 ΜΜ, geornirv είπε

Καλησπέρα. Έχω φίλτρο πάνω στην βρύση το torayvino mk2. Μπαίνω να βρω ανταλλακτικά και παντού είναι εξαντλημένα. Ξέρει κάποιος γιατί; Και αν μπορώ να βρω από κάπου;

Τώρα που το αγόρασα κι εγώ τελείωσαν τα ανταλλακτικά?Ειναι δυνατόν?

Έχει μάθει κάποιος τι έγινε κι εξαφανίστηκαν ολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2024 στις 9:17 ΜΜ, Gianblo είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και ήρθε η στιγμή να ζητήσω τη γνώμη σας. Βρίσκομαι Χαλκιδική με αρκετά άλατα και γεωργικά φάρμακα. Δεν ξέρω κατά πόσο η ανάλυση του νερού ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας και αν θελετε να προτείνετε καποιο σετ φίλτρων ως 400 ευρώ περιπου αλλα με λογικό κόστος αντικατάστασης φίλτρων. Λόγω σοβαρών θεμάτων υγείας θα ήθελα κάτι πιστοποιημένο για τα υλικά του.

Ευχαριστώ.

IMG_20240310_210931-min.jpg

Καλησπέρα!! Θα χρειαστείς αντίστροφη ώσμωση 

Στις 5/3/2024 στις 12:39 ΜΜ, tetoros.d είπε

κάποιος με άποψη για το παραπάνω?

Και τα δύο για Αθήνα είναι πολύ καλά, βέβαια το pbs-400 θα σου δώσει πολύ περισσότερα λίτρα και αλλαγή στο χρόνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, anastasis_88 είπε

Από την ανάλυση φαίνεται να έχεις πολύ υψηλή αγωγιμότητα. Και τα νιτρικά είναι μπόλικα. Μάλλον είσαι για αντίστροφη ώσμωση.

 

13 ώρες πριν, Geoka1982 είπε

Καλησπέρα!! Θα χρειαστείς αντίστροφη ώσμωση 

Ευχαριστώ. Μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη γι αυτό; 

https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-6-stadion-me-emploutismo-ecosoft-standard-mo650mecost/

Βεβαια δεν εχει nsf,σωστά;

Pentair με 6 στάδια μπορώ να βρώ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα.

Εδώ και 3 χρόνια χρησιμοποιώ το παρακάτω φιλτρο 

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/usa2gb12.html

Περιοχή Βούλγαρη, Χαρίλαου Θεσσαλονίκη. Η ερώτηση μου είναι συνεχίζω με αυτό ή υπάρχει κάποια αντιπρόταση με αντίστοιχα χρήματα ή πιο οικονομική;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Gianblo είπε

 

Ευχαριστώ. Μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη γι αυτό; 

https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-6-stadion-me-emploutismo-ecosoft-standard-mo650mecost/

Βεβαια δεν εχει nsf,σωστά;

Pentair με 6 στάδια μπορώ να βρώ;

 

Δεν έχει πιστοποίηση nsf έχει water quality κατά τ'αλλα φαίνεται μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2024 στις 12:39 ΜΜ, tetoros.d είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι μεταξύ 2 φίλτρων για Αθήνα, κοντά στο κέντρο.

filtrato pentair pbs400

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-pentek-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/

και

primato cerametix sp

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-his-en-el.html

Ποίο από τα 2 να προτιμήσω?

Προσωπικά ξεχώρισα αυτά τα 2 απο οτι διάβασα εδω, είχα υπόψη και το multipure αλλά είδα πως κάποιοι είχαν εκπλήξεις με την ανοξείδωτη φίλτρο θήκη οπότε το απέκλεισα, υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο από αυτά?

το φίλτρο θα μπει κάτω πάγκου με τριοδη.

κάποιος με άποψη για το παραπάνω?

Καλησπέρα, 

 

Και για τις δύο αυτές επιλογές σου έχουν αναφερθεί τα καλύτερα πολλές φορές μέσα  έδω.

Δεν έχω δοκιμάσει κανένα από τα δύο.

 Ωστόσο χρησιμοποιώ από την Primato το Aquametix πάλι συνδυαστικό φίλτρο  σε ανω παγκου και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι όλοι στο σπίτι και από ροή άλλα κυρίως  από γεύση. Ιδίως τα παιδιά που σε κάθε άλλο φίλτρο που δοκιμάζαμε είχαν θέματα και γκρίνιες με την γευση. Στην επόμενη αλλαγή μας ίσως δοκιμάσουμε το Cerametix. Γενικά το καλό με τις κλασσικές συσκευές 10" είναι οτι μπορεις να δοκιμάσεις πολλά φίλτρα του εμπορίου και να ανακαλύψεις τι σου ταιριάζει καλύτερα. Και πίστεψε με φίλτρο με φίλτρο έχει διαφορετική απόδοση  και στη γεύση. 

Επίσης αν είσαι Αθήνα από όσο ξέρω η εταιρεία έχει δικούς της τεχνικούς για την εγκατάσταση  φίλτρου.

Επεξ/σία από MYSSO
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Εδώ και κάνα τετράμηνο περίπου χρησιμοποιώ το φίλτρο doulton Biotech ultra si. Περίπου στο τρίμηνο άρχισε να μυρίζει το νερό. Εννοείται ότι το έχω βγάλει και το έχω καθαρίσει αρκετές φορές και το φίλτρο και το μηχάνημα.  Μένω Τρίπολη και σε καινούργια σχετικά πολυκατοικία, αυτό το πράγμα δεν μου έχει ξανά τύχει με κανένα φίλτρο. Εν τω μεταξύ 2 άτομα και 2 μωρά στο σπίτι δεν είναι και η τρελή κατανάλωση που να δικαιολογεί να χάλασε το φίλτρο τόσο γρήγορα. Ούτε το νερό εδώ είναι τόσο χάλια.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2024 στις 11:08 ΠΜ, Gianblo είπε

 

Ευχαριστώ. Μπορείτε να μου πείτε μια γνώμη γι αυτό; 

https://filtrato.gr/product/antistrofi-osmosi-6-stadion-me-emploutismo-ecosoft-standard-mo650mecost/

Βεβαια δεν εχει nsf,σωστά;

Pentair με 6 στάδια μπορώ να βρώ;

 

Προσωπικά διαφωνώ με τη λογική των προφίλτρων που διαθέτει το συγκεκριμένο μοντέλο. Δεν γίνεται καλή προστασία της μεμβράνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2024 στις 9:17 ΜΜ, Gianblo είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και ήρθε η στιγμή να ζητήσω τη γνώμη σας. Βρίσκομαι Χαλκιδική με αρκετά άλατα και γεωργικά φάρμακα. Δεν ξέρω κατά πόσο η ανάλυση του νερού ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας και αν θελετε να προτείνετε καποιο σετ φίλτρων ως 400 ευρώ περιπου αλλα με λογικό κόστος αντικατάστασης φίλτρων. Λόγω σοβαρών θεμάτων υγείας θα ήθελα κάτι πιστοποιημένο για τα υλικά του.

Ευχαριστώ.

IMG_20240310_210931-min.jpg

Καλή σας μέρα. Μετά απο αρκετό ψαξιμο έχω καταλήξει σε αυτό: https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/antistrofi-osmosi-reverse-osmosis/usa6gb-ro-el.html

Παρακαλώ για τη γνώμη σας για να μιλήσω και με το κατάστημα. Απαραίτητη προυπόθεση για μένα οι πιστοποιήσεις λογω θεμάτων υγείας. Σετ αλλαγής 6 φίλτρων περιπου στα 150 €. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gianblo είπε

Καλή σας μέρα. Μετά απο αρκετό ψαξιμο έχω καταλήξει σε αυτό: https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/antistrofi-osmosi-reverse-osmosis/usa6gb-ro-el.html

Παρακαλώ για τη γνώμη σας για να μιλήσω και με το κατάστημα. Απαραίτητη προυπόθεση για μένα οι πιστοποιήσεις λογω θεμάτων υγείας. Σετ αλλαγής 6 φίλτρων περιπου στα 150 €. 

Ευχαριστώ.

Μια χαρά φαίνεται έχει πιστοποιήσεις και η συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια,

Προσφατα εχω μετακομισει Χαλκιδα και εχω απογοητευτει με την οσμη του νερου σε σημειο που δεν πινεται με τιποτα.

Εχω φιλτρο κατω παγκου και εχω δοκιμασει το Pentair Ενεργό Άνθρακα 10" CBR2-10 0.5 μm και Matrikx PB1 0.5 χωρις να δω διαφορα. Χαρακτηριστικο ειναι οτι οταν αφησω να τρεξει η βρυση καποια δευτερολεπτα μετα καπως πινεται το νερο. Στην Αθηνα που το χρησιμοποιουσα δεν ειχα καποιο προβλημα.

α) Λετε να θελει αντικατασταση το δοχειο? εχω μαρκα aqua filter αγορασμενο πριν 6 χρονια.

β ) Σας παρακαλω τις πολυτιμες συμβουλες σας για ανταλλακτικο γιατι εχω απελπιστει.

Σε καταστημα με φιλτρα που πηγα στην Αθηνα μου ειπαν οτι περα απο αυτα τα 2 δεν υπαρχει κατι καλυτερο (το οποιο δεν πιστευω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση προς κατόχους του πολύ δημοφιλούς -ειδικά σε περιοχές που δεν έχουν έντονο πρόβλημα υδροδότησης- Torayvino:

Το ανταλλακτικό της συσκευής με διάρκεια ζωής 1500 λίτρων εξαντλήθηκε από την ελληνική αγορά γύρω στα μέσα Φεβρουαρίου (απ’ όσο θυμάμαι και στα λίγα καταστήματα που πωλούνταν, είχε εκτιμώμενη παράδοση 2-3 βδομάδες ή μήνα!) και αυτή τη στιγμή το μόνο διαθέσιμο συμβατό υπολείπεται κατά πολύ - τουλάχιστον στα χαρτιά.
Ίδια τιμή αλλά μικρότερη ποσότητα φιλτραρίσματος που λογικά [;] σημαίνει αντικατάσταση σε συντομότερο χρονικό διάστημα.
Πρόκειται για τέχνασμα της εταιρείας με σκοπό να αρμέξει τους πελάτες;
Κοιτώντας τα χαρακτηριστικά των 2 μοντέλων δίπλα δίπλα, παρατηρώ πως το νεότερο (των 600 λίτρων), έχει τέσσερα στάδια φίλτρανσης έναντι τριών.
Μήπως αυτό ισοσταθμίζει τις επιδόσεις τους και βγάζουν τον ίδιο χρόνο χρήσης;

Επεξ/σία από 9-11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...