Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από εμένα! Σκέφτομαι για φίλτρο κάτω πάγκου με τρίοδη βρύση. Έχω όμως τον εξής προβληματισμό: εφόσον το νερό από την έξοδο του φίλτρου μέχρι τη βρύση δεν είναι πια χλωριωμένο, δεν τίθεται θέμα ανάπτυξης μικροργανισμών στο σωληνάκι μετά από κάποιους μήνες χρήσης; 

Νομίζω πως για τον λόγο αυτό στους ψύκτες με μπουκάλες εμφιαλωμένου νερού γίνεται περιοδικά συντήρηση με αντικατάσταση των σχετικών σωληνώσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα αγόρασα το PBS-400 μαζί με την κεφαλή Pentair Everpure - Ql3b.

Μπορεί κάποιος να μου τι εξαρτήματα χρειάζομαι για απεθείας σύνδεση σε μπαταρία που έχει 3.8"?

Επίσης δεδομένου ότι έχει πλαστική κεφαλή, τι επιλέγουμε πλαστικούς συνδέσμους ή μπρούτζινος / ανοξείδωτους για την σύνδεση του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spira είπε

Καλησπέρα αγόρασα το PBS-400 μαζί με την κεφαλή Pentair Everpure - Ql3b.

Μπορεί κάποιος να μου τι εξαρτήματα χρειάζομαι για απεθείας σύνδεση σε μπαταρία που έχει 3.8"?

Επίσης δεδομένου ότι έχει πλαστική κεφαλή, τι επιλέγουμε πλαστικούς συνδέσμους ή μπρούτζινος / ανοξείδωτους για την σύνδεση του?

Μπορείς να κάνεις την σύνδεση με ορειχάλκινους συνδέσμους και σπιράλ. Δες εκεί τι θα χρειαστείς ανάλογα με τις διατομές που βγάζει η κεφαλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, johnyboy said:

Πως ξέρουμε αν η όσμωση θέλει αλλαγή στα 2 χρόνια ή στα 3?

κάθε 3 μου είπε εμένα θέλει η μεμβράνη και κάθε χρονο τα φίλτρα. 

Λογικά αλλοιώνεται η γεύση του νερού αλλά και αν το μετρήσεις θα σου βγάζει τιμές κοντά σε αυτές της βρύσης σου επομένως δεν κάνει για πόσιμο ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, androu said:

κάθε 3 μου είπε εμένα θέλει η μεμβράνη και κάθε χρονο τα φίλτρα. 

Λογικά αλλοιώνεται η γεύση του νερού αλλά και αν το μετρήσεις θα σου βγάζει τιμές κοντά σε αυτές της βρύσης σου επομένως δεν κάνει για πόσιμο ! 

έχει διαφορά μεγάλη που μέτρησα τα ppm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, johnyboy είπε

έχει διαφορά μεγάλη που μέτρησα τα ppm

Το σε 2 ή σε 3 χρόνια παίζει να το λένε για να έχεις ένα μέτρο στο περίπου. Κανονικά θέλει μέτρηση για να δεις πόσο μπαίνει και τι σου δίνει η όσμωση αυτό είναι το πιο σωστό και η διαρκεία παίζει μεγάλο ρόλο στο νερό που μπαίνει, υπάρχουν περιοχές που μπορεί να χρειάζεται και κάθε χρόνο αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Geoka1982 said:

Το σε 2 ή σε 3 χρόνια παίζει να το λένε για να έχεις ένα μέτρο στο περίπου. Κανονικά θέλει μέτρηση για να δεις πόσο μπαίνει και τι σου δίνει η όσμωση αυτό είναι το πιο σωστό και η διαρκεία παίζει μεγάλο ρόλο στο νερό που μπαίνει, υπάρχουν περιοχές που μπορεί να χρειάζεται και κάθε χρόνο αλλαγή.

μέτρηση σε τι? σκληρότητα ή γενικά ανάλυση του νερού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, johnyboy είπε

Πως ξέρουμε αν η όσμωση θέλει αλλαγή στα 2 χρόνια ή στα 3?

Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και η ποιότητα των φίλτρων πριν την μεμβράνη. Όσα περισσότερα χημικά και στερεά κρατήσουν οι άνθρακες, τόσο περισσότερο θα αντέξει και η μεμβράνη. Συνήθως αντέχουν 2 χρόνια (πάντα κατά προσέγγιση και αναλόγως την ποιότητα νερού που έχεις). 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, johnyboy είπε

μέτρηση σε τι? σκληρότητα ή γενικά ανάλυση του νερού?

Αγωγιμότητα. Είπες μετρήσες ppm και είχε διαφορά, πόσα ppm έχεις και πόσο σου βγάζει η όσμωση;

Επεξ/σία από Geoka1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Geoka1982 said:

Αγωγιμότητα. Είπες μετρήσες ppm και είχε διαφορά, πόσα ppm έχεις και πόσο σου βγάζει η όσμωση;

με ένα κινεζοτουλ που έχω, 30 η όσμωση και 430 χωρίς όσμωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 hours ago, johnyboy said:

Πως ξέρουμε αν η όσμωση θέλει αλλαγή στα 2 χρόνια ή στα 3?

Αγοράζεις ένα TDS Meter και μετράς τα ppm στην είσοδο του νερού ΠΡΙΝ τα φίλτρα και τα ppm στην έξοδο της μεμβράνης (όχι μετά το remineralization φίλτρο).Κάνεις τη διαίρεση   TDS (εισόδου) -TDS (εξόδου) /TDS (εισόδου) και εαν είναι πάνω από 0,80 το efficiency της μεμβράνης τότε την κρατάς.Εαν είναι κάτω από 0,80 έχει πέσει η απόδοσή της και θέλει αλλαγή.

Αν έχει γενικότερα η περιοχή σου σκληρά νερά η μεμβράνη αλλάζεται σχετικά πιο συχνά απότι σε περιοχές με πιο μαλακά σε άλατα νερά.

Επίσης εαν θες να έχει μια σχετικά καλή μακροζωία η μεμβράνη σου , φροντίζεις να αλλάζεις τα carbon φίλτρα πριν τη μεμβράνη έγκαιρα γιατί το χλώριο κάνει κακό στη ζωή της μεμβράνης.Και να ξεπλένεις αραιά και που τη μεμβράνη.

Επεξ/σία από tarantules
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, johnyboy said:

μέτρησα και πριν την όσμωση (πριν τα φίλτρα) 367 ppm και μετά την μεμβράνη που είναι 18 ppm.

Μια χαρά είσαι.Βάλε και ένα flush kit να ξεπλένεις τη μεμβράνη και είσαι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...