Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/3/2024 στις 9:17 ΜΜ, Gianblo είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Έχω διαβάσει όλο το νήμα και ήρθε η στιγμή να ζητήσω τη γνώμη σας. Βρίσκομαι Χαλκιδική με αρκετά άλατα και γεωργικά φάρμακα. Δεν ξέρω κατά πόσο η ανάλυση του νερού ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας και αν θελετε να προτείνετε καποιο σετ φίλτρων ως 400 ευρώ περιπου αλλα με λογικό κόστος αντικατάστασης φίλτρων. Λόγω σοβαρών θεμάτων υγείας θα ήθελα κάτι πιστοποιημένο για τα υλικά του.

Ευχαριστώ.

IMG_20240310_210931-min.jpg

καλησπέρα κι εγώ βρίσκομαι σε περιοχή με πολύ φυτοφάρμακο και μεγάλη σκληρότητα του νερού, ζω σε μια κωμόπολη στους πρόποδες του Πήλιου, μετά από πολύ ψάξιμο οδηγήθηκα εδώ:

 

https://www.waterfiltershop.gr/antistrofi-osmosi--pentair-ro-2600-p-43.html

 

στο πατρικό μου τα έχω βάλει από το 2016 και στο δικό μου σπίτι από το 2020, είναι αξιόπιστα και είμαστε όλοι πολύ ικανοποιημένοι. Μια συμβουλή για όποιο σύστημα και να επιλέξετε, να υπάρχει τεχνικός που να τα υποστηρίζει στην περιοχή, τόσο για τις αλλαγές των φίλτρων όσο και για μικροδιαρροές κλπ. Ελπίζω να σας βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι για φίλτρο κάτω πάγκου το οποίο θα ήθελα να συνδεθεί στην υπάρχουσα βρύση, υπάρχει κάποια εταιρεία που αναλαμβάνει και την εγκατάσταση ; 

Αξίζει να πάω σε μια λύση τύπου https://www.rainbowwaters.gr/filtra-nerou/kato-pagou/filtro-nerou-3m-ap-easy-cyst-ff/

οι οποίοι έρχονται ανά 6μηνο και κάνουν την αλλαγή ; 

Να σημειώσω οτι ειμαι κέντρο Αθήνας.

Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση για φίλτρο στο ντουζ ; 

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας τέτοια βρύση στην άκρη (συν φώτο) μπορεί να συνδεθεί φίλτρο άνω πάγκου που πάει κατευθείαν στη βρύση? Δεν είναι όπως οι παλιές που ξεβιδώνει 😕

 

20240330_145757.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Έχοντας τέτοια βρύση στην άκρη (συν φώτο) μπορεί να συνδεθεί φίλτρο άνω πάγκου που πάει κατευθείαν στη βρύση? Δεν είναι όπως οι παλιές που ξεβιδώνει 😕

 

20240330_145757.jpg

Βγάζεις το σιτακι που βλέπω και μπαίνει κανονικά το άνω πάγκου 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δηλαδή το βγάζω με ενα ισιο κατσαβιδι ας πουμε? Και το φίλτρο πως θα κουμπωσει στη βρυση?

Δοκίμασα να το στριψω με το χερι αριστερα ομως δεν παει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Α δηλαδή το βγάζω με ενα ισιο κατσαβιδι ας πουμε? Και το φίλτρο πως θα κουμπωσει στη βρυση?

Δοκίμασα να το στριψω με το χερι αριστερα ομως δεν παει :P

Είναι αυτού του στιλ το φιλτράκι που έχεις. Πιάσ' το με μια πένσα από τις εσοχές που βλέπεις και θα ξεβιδωθεί. Σχεδόν όλα τα φίλτρα πλέον έρχονται με αντάπτορα για εσωτερικό σπείρωμα. Αν δεν έχει το φίλτρο που θα διαλέξεις (ή έχει πλαστικό αντάπτορα), παίρνεις έναν μεταλλικό αντάπτορα από οποιοδήποτε κατάστημα με υδραυλικά.

image.png.e1a2672a7b3c0cc699685974137f8d78.png

Επεξ/σία από terra45
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νερο σε χωριο απο γεωτρηση, με αυξημενα :


Σίδηρος 730 με όριο 200
Μαγγανιο 77 με όριο 50

Κωλοβακτηριδια > 100
Εντεροκοκκος 3

Σκληροτητητα 420 και σε γερμανικους βαθμους 23,5

Και αρκετη λάσπη!

Τα υπολοιπα ολα εντος ορίων.

Μπορει να γινει πόσιμο ?

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, λόγω της αμπαλοσυνης μου έσπασα το 2πλό φιλτρο κάτω πάγκου που είχα για περίπου 10 χρονια και τώρα ειμαι σε αναζητηση νέου. Το ξεχωριστό βρυσάκι δεν εχει προβλημα και θα παραμεινει το ίδιο.

Αξιζει να παω σε 3πλό ή να παραμείνω σε 2πλό;

Κάποια πρόταση;

Επεξ/σία από Kaboomzer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, panosno1com είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάνει αυτό για νερο ΕΥΔΑΠ ? Παλια πολυκατοικια και λεω να σταματησουμε κουβαλημα με 6δες...

αυτό

Μια χαρά φαίνεται. Πρακτικά μιλώντας, ό,τι και να βάλεις, αν δεν έχεις ήδη φίλτρο νερού, μόνο καλό θα κάνει. Επίσης, αν το νερό βρύσης δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα (π.χ. να είναι όντως μολυσμένο), τα εμφιαλωμένα μοιάζουν περιττά (κατά την ταπεινή μου γνώμη). Με ένα αξιοπρεπές φίλτρο έχεις μια χαρά νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, terra45 είπε

Μια χαρά φαίνεται. Πρακτικά μιλώντας, ό,τι και να βάλεις, αν δεν έχεις ήδη φίλτρο νερού, μόνο καλό θα κάνει. Επίσης, αν το νερό βρύσης δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα (π.χ. να είναι όντως μολυσμένο), τα εμφιαλωμένα μοιάζουν περιττά (κατά την ταπεινή μου γνώμη). Με ένα αξιοπρεπές φίλτρο έχεις μια χαρά νερό.

Στο πατρικό μου ναι, απ τη βρύση πίναμε , ήταν μια χαρά. Στο σπίτι που είμαι τώρα μυρίζει λίγο χλώριο συν οτι οι σωληνες είναι απο αρχές του 70 ... 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panosno1com είπε

Στο πατρικό μου ναι, απ τη βρύση πίναμε , ήταν μια χαρά. Στο σπίτι που είμαι τώρα μυρίζει λίγο χλώριο συν οτι οι σωληνες είναι απο αρχές του 70 ... 😕 

Ναι, στο θέμα του χλωρίου βοηθά πολύ ένα καλό φίλτρο, εξαφανίζει τη μυρωδιά και μειώνει γενικότερα όλα τα χημικά. 

Το θέμα με τους σωλήνες παροχής (σπιτιού και δικτύου) ισχύει για την πλειοψηφία των ανθρώπων. Μου φαίνεται καλύτερο να υπάρχει φίλτρο δηλαδή και μόνο για να φιλτράρει λίγο το νερό που περνά από τις σωληνώσεις ασχέτως αν είναι νέα κατασκευή ή όχι (οι σωληνώσεις του δικτύου σίγουρα θα είναι παλιές έτσι κι αλλιώς).

Το σκεπτικό μου θα ήταν το εξής. Θα δοκίμαζα ένα φίλτρο άνω πάγκου. Αν μετά από π.χ. έναν χρόνο χρήσης δεν καταλάβαινα ουσιαστική διαφορά, τότε θα πήγαινα σε συσκευή κάτω πάγκου με διπλό φίλτρο ή θα κρατούσα το φίλτρο άνω πάγκου και θα έβαζα και ένα διπλό φίλτρο κεντρικής παροχής (μετά το ρολόι) για να κάνει ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα στο νερό πριν φτάσει στο σπίτι.

Βέβαια, όλα αυτά και το τι διαλέγει ο καθένας σχετίζονται με το αν νοικιάζει ή μένει σε ιδιόκτητο σπίτι και κατά πόσο θέλει να επέμβει σε όλα αυτά ή πόσα λεφτά έχει τη δυνατότητα να διαθέσει γι' αυτό.

Σαφώς, η λιγότερο επεμβατική και πιο οικονομική λύση για αρχή είναι ένα φίλτρο βρύσης ή άνω πάγκου. Στις περισσότερες περιπτώσεις μοιάζει να αρκεί κιόλας. Αυτό όμως μόνο στην πράξη μπορεί να φανεί.

 

Επεξ/σία από terra45
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 1:11 ΜΜ, casaniva είπε

Καλησπέρα, 

Ενδιαφέρομαι για φίλτρο κάτω πάγκου το οποίο θα ήθελα να συνδεθεί στην υπάρχουσα βρύση, υπάρχει κάποια εταιρεία που αναλαμβάνει και την εγκατάσταση ; 

Αξίζει να πάω σε μια λύση τύπου https://www.rainbowwaters.gr/filtra-nerou/kato-pagou/filtro-nerou-3m-ap-easy-cyst-ff/

οι οποίοι έρχονται ανά 6μηνο και κάνουν την αλλαγή ; 

Να σημειώσω οτι ειμαι κέντρο Αθήνας.

Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση για φίλτρο στο ντουζ ; 

 

Ευχαριστώ!

 

Πολύ καλό το φίλτρο της 3Μ αν και στα 5 micron.. οι περισσότεροι έμποροι απλά πουλάνε και δεν κάνουν την εγκατάσταση. Το συγκεκριμένο φίλτρο μπαίνει κατευθείαν στην παροχή του κρύου νερού και δεν χρειάζεται τεχνικές γνώσεις ούτε επιπλέων εξαρτήματα. Το φίλτρο λόγο ότι μπαίνει στην κρύα παροχή κι όχι σε ξεχωριστό βρυσάκι, θα χρειαστεί αλλαγή στους 6 μήνες (7000 λίτρα)... στην περίπτωση της ξεχωριστής βρύσης θα ήταν αρκετά για 1 χρόνο. Υπάρχει και αυτό που είναι ετήσιας αλλαγής στα 0,5 micron και αυτό χωρίς την χρήση ξεχωριστής βρύσης. Μετά την 1η εγκατάσταση το φίλτρο αλλάζει με μισή περιστροφή, καθώς είναι κουμπωμένο σε κεφαλή.

Για ντουζ υπάρχουν αυτά https://www.skroutz.gr/c/2462/Filtra-Neroy-Ntouz.html εγώ χρησιμοποιώ αυτό και αυτό. Επίσης μπορείς να βάλεις κι ένα φίλτρο για πλυντήριο όπως αυτό. Τέλος οι περισσότεροι δεν ασχολούνται καθόλου με την ηλιακό που τείνει να είναι η Νο 1 εστία μόλυνσης λόγο του εσωτερικού ανοδίου που διαλύεται με την πάροδο του χρόνου και το λουζόμαστε ή το πίνουμε. Η λύση είναι Stopcor

Στις 1/4/2024 στις 12:32 ΜΜ, terra45 είπε

Το σκεπτικό μου θα ήταν το εξής. Θα δοκίμαζα ένα φίλτρο άνω πάγκου. Αν μετά από π.χ. έναν χρόνο χρήσης δεν καταλάβαινα ουσιαστική διαφορά, τότε θα πήγαινα σε συσκευή κάτω πάγκου με διπλό φίλτρο ή θα κρατούσα το φίλτρο άνω πάγκου και θα έβαζα και ένα διπλό φίλτρο κεντρικής παροχής (μετά το ρολόι) για να κάνει ένα πρώτο ξεσκαρτάρισμα στο νερό πριν φτάσει στο σπίτι.

Σε κεντρική παροχή ΔΕΝ βάζουμε "καλό" φίλτρο π.χ άνθρακα, καθώς το νερό ως καθαρό πλέον μολύνεται πολύ γρήγορα στους σωλήνες μέχρι την πόση. Ένα φίλτρο Πολυπροπυλενίου για την κύρια φίλτρανση των μικροσωματιδίων της λάσπης είναι για αυτήν την περίπτωση και στην κουζίνα το "καλό" φίλτρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάρει αρχικά το παρακάτω συνδιασμό το οποίο όμως μετά από λίγους μήνες άρχισε να μου δίνει πολύ μικρή ροή νερού με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου πρακτικό

https://www.skroutz.gr/s/21854728/Pentair-3GSL-Single-Syskeyi-Filtrou-Nerou-Kato-Pagou-Kentrikis-Parochis-Moni-1-2-me-Antallaktiko-Filtro-Pentek-CBR2-10-0-5-mm-5730532096.html

@oXXo_nikosar μετά μου πρότεινες το παρακάτω γιατί το pentair είχε μειωτή ροής από μόνο του (αν και αυτό ισχύει από την αρχή της χρήσης και δε θα έπρεπε να γίνει ξαφνικά μετά από ~5-6 μήνες), αλλά πάλι έχω τα ίδια προβλήματα μετά από 5-6 μήνες χρήσης

https://www.skroutz.gr/s/22020501/Pentair-Antallaktiko-Filtro-Nerou-Ano-kai-Kato-Pagou-apo-Energo-Anthraka-10-CFB-PB10-0-5-mm.html

Είμαι τώρα άλλους 4-5 μήνες με: ένα λίτρο κρύο νερό να βγαίνει (μετρημένο) σε 43". Λόγω χαζομάρας δεν το είχα κοιτάξει νωρίτερα, αλλά δεν πάει άλλο. (Το ζεστό βγαίνει στα 7")

Τι θα μπορούσε να φταίει και με ποιον τρόπο θα μπορούσα να το διορθώσω;

Ευρύτερη περιοχή Αθήνας

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.Ειμαι μεταξύ αυτών των δύο.Ποιο μου προτείνετε;

https://www.qwaterfilters.com/product/φιλτρο-ανω-παγκου-διπλο-μαζι-με-cto-matrikx/

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-ano-pagkou-filtrato-chf14-eu-lefko-10″-me-antallaktiko-filtro-energou-anthraka-pure-ctop-2510-05-5mm/

Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από takis19821982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...