Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Εχω σύστημα atlas filtri κάτω πάγκου με δύο μπουκάλες 10". Εχω βάλει μέχρι στιγμής ενα 5 micron (για τα χοντρά που λένε κ στο μαγαζί) και ένα ενεργού άνθρακα 0.5 micron. Επειδή έχει μια ουδέτερη- "πλαστική" γεύση σκέφτηκα να αντικαταστήσω ενα απο τα 2 με κεραμικό φίλτρο που μου εχουν πει οτι δίνει μια πιο "μεταλλική" γευση. Έχει κάποιος γνώμη σχετικά με τη διαφορά των φίλτρων άνθρακα και κεραμικού; Ποιο να προτιμήσω και αν είναι να μπούνε μαζί ποιο να βαλω πριν κ ποιο μετά, στη σειρά φιλτραρισματος.

Σας ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 7/2/2024 στις 1:35 ΜΜ, Jonny89 είπε

Καλησπέρα σας. Εχω σύστημα atlas filtri κάτω πάγκου με δύο μπουκάλες 10". Εχω βάλει μέχρι στιγμής ενα 5 micron (για τα χοντρά που λένε κ στο μαγαζί) και ένα ενεργού άνθρακα 0.5 micron. Επειδή έχει μια ουδέτερη- "πλαστική" γεύση σκέφτηκα να αντικαταστήσω ενα απο τα 2 με κεραμικό φίλτρο που μου εχουν πει οτι δίνει μια πιο "μεταλλική" γευση. Έχει κάποιος γνώμη σχετικά με τη διαφορά των φίλτρων άνθρακα και κεραμικού; Ποιο να προτιμήσω και αν είναι να μπούνε μαζί ποιο να βαλω πριν κ ποιο μετά, στη σειρά φιλτραρισματος.

Σας ευχαριστώ 

 

Τα κεραμικά φίλτρα δεν επηρεάζουν τη γεύση ή τη μυρωδιά. Τελευταίο, στην έξοδο δηλαδή του φίλτρου, πρέπει να είναι πάντα ο άνθρακας. Τώρα, σε ότι αναφέρεις για τη "πλαστική γεύση", έχοντας δοκιμάσει πολλά φίλτρα πολλών εταιρειών, είναι σίγουρο ότι παίζει σοβαρό ρόλο και η ποιότητα του άνθρακα. (όχι μόνο τα μm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον βάζω παντού το ΜΚ2 και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Έλα όμως που μια βρύση κουζίνας είναι απο αυτές τις τηλεσκοπικές που βγαίνει το μακρυνάρι για ευελιξία...

Λέτε να μπορέσει να μπεί σε κάτι τέτοιο; Σκέφτομαι να βάλω ένα έξτρα αντίβαρο για να ισοσταθμίσει το βάρος του φίλτρου (ΑΜΑ μπαίνει κιόλας το φίλτρο σε αυτήν). Έχετε κάποια άλλη λύση/πρόταση; Ένα μονό κάτω πάγκου στην κρύα παροχή; Μετά θα φιλτράρετε όλο το νερό (και για πλύσιμο) οπότε θα θέλει αλλαγή κάθε λίγο.

Πείτε καμια ιδέα και πρόταση για φίλτρο ρε παιδιά γιατί είμαι έτοιμος να αλλάξω τη βρύση...
Το νερό είναι γενικά καλό. Θέλω κάτι βασικό για ψυχολογικούς λόγους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/2/2024 στις 12:35 ΜΜ, klainmaingr είπε

Πλέον βάζω παντού το ΜΚ2 και είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Έλα όμως που μια βρύση κουζίνας είναι απο αυτές τις τηλεσκοπικές που βγαίνει το μακρυνάρι για ευελιξία...

Λέτε να μπορέσει να μπεί σε κάτι τέτοιο; Σκέφτομαι να βάλω ένα έξτρα αντίβαρο για να ισοσταθμίσει το βάρος του φίλτρου (ΑΜΑ μπαίνει κιόλας το φίλτρο σε αυτήν). Έχετε κάποια άλλη λύση/πρόταση; Ένα μονό κάτω πάγκου στην κρύα παροχή; Μετά θα φιλτράρετε όλο το νερό (και για πλύσιμο) οπότε θα θέλει αλλαγή κάθε λίγο.

Πείτε καμια ιδέα και πρόταση για φίλτρο ρε παιδιά γιατί είμαι έτοιμος να αλλάξω τη βρύση...
Το νερό είναι γενικά καλό. Θέλω κάτι βασικό για ψυχολογικούς λόγους.
 

Το MK2  το χρησιμοποιούσε  ο αδελφός μου για πολλά χρόνια. Απίστευτη γεύση νερού έδινε, πράγματι. Ηταν ο λόγος που έβαλα και εγώ φίλτρο δοκιμάζοντας το. Μόνο που μετά απο έναμιση max δύο  χρόνια άρχιζε  να "παρεξηγείται" και να τρέχει νερό και από φίλτρο και από αφιλτραριστο.  Αυτό και στις 3 συσκευές που αγόρασε.  Ίσως λόγω χρήσης? Ίσως λόγο αλάτων? Ποιος ξέρει? Τελικά βρήκε ίδιάς λογικής  φίλτρο ενεργού άνθρακα + μεμβράνη Υπερδιήθησης Hollow Fiber Ultra Filtration σε 10" και το έχει βάλει σε κάτω παγκου. 

Τώρα για το αντίβαρο που λες δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει. Καταρχάς έχει να κάνει το ακροστομιο της βρύσης δέχεται τους ανταπτορες του φίλτρου για να μπει? Και δεύτερο είσαι σίγουρος ότι γυρίζοντας το μοχλό φιλτρο - αφιλτραριστο δεν θα βγαίνει από τη θέση της και η βρύση? Το λέω γιατί θυμάμαι όσο περνούσε ο καιρός έσφιγγε το διακοπτακι. Και αν το ντους είναι έξω έξω στο ρουθούνι θα αποσπάται διαρκώς με αποτέλεσμα να σου κάνει ζημιά και στο φίλτρο πέφτοντας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, MYSSO said:

Το MK2  το χρησιμοποιούσε  ο αδελφός μου για πολλά χρόνια. Απίστευτη γεύση νερού έδινε, πράγματι. Ηταν ο λόγος που έβαλα και εγώ φίλτρο δοκιμάζοντας το. Μόνο που μετά απο έναμιση max δύο  χρόνια άρχιζε  να "παρεξηγείται" και να τρέχει νερό και από φίλτρο και από αφιλτραριστο.  Αυτό και στις 3 συσκευές που αγόρασε.  Ίσως λόγω χρήσης? Ίσως λόγο αλάτων? Ποιος ξέρει? Τελικά βρήκε ίδιάς λογικής  φίλτρο ενεργού άνθρακα + μεμβράνη Υπερδιήθησης Hollow Fiber Ultra Filtration σε 10" και το έχει βάλει σε κάτω παγκου. 

Τώρα για το αντίβαρο που λες δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει. Καταρχάς έχει να κάνει το ακροστομιο της βρύσης δέχεται τους ανταπτορες του φίλτρου για να μπει? Και δεύτερο είσαι σίγουρος ότι γυρίζοντας το μοχλό φιλτρο - αφιλτραριστο δεν θα βγαίνει από τη θέση της και η βρύση? Το λέω γιατί θυμάμαι όσο περνούσε ο καιρός έσφιγγε το διακοπτακι. Και αν το ντους είναι έξω έξω στο ρουθούνι θα αποσπάται διαρκώς με αποτέλεσμα να σου κάνει ζημιά και στο φίλτρο πέφτοντας. 

Μέχρι στιγμής σε 3-4 σπίτια το ΜΚ2 με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Το πρόβλημα σου ίσως έχει να κάνει με την ποιότητα ή ίσως με τον καιρό κάθονται πετραδάκια στο αρχικό φίλτρο στερεών και θέλει καθάρισμα; Καμια φλαντζούλα;

Σε εμένα τελικά δεν μπαίνει στο ακροφύσιο με κανέναν αντάπτορα οπότε πήγα πήρα χθές ένα διπλό κάτω πάγκου για να μπεί στο κρύο. Εννοείται οτι με την τύχη μου δεν ταιριάζανε οι διατομές του κιτ οπότε περιμένω αύριο να έρθει ο εγκαταστάτης για να κάνει δουλίτσα. Τεράστια τα άτιμα τα κάτω πάγκου. Ελπίζω πως θα αξίζουν τον κόπο. Πήρα ένα σετ 0.5 + 5um απο την primato. OEM φίλτρα απο ότι βλέπω αλλα το βιαζόμουν οπότε ο θεός βοηθός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/2/2024 στις 1:28 ΜΜ, klainmaingr είπε

Μέχρι στιγμής σε 3-4 σπίτια το ΜΚ2 με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Το πρόβλημα σου ίσως έχει να κάνει με την ποιότητα ή ίσως με τον καιρό κάθονται πετραδάκια στο αρχικό φίλτρο στερεών και θέλει καθάρισμα; Καμια φλαντζούλα;

Σε εμένα τελικά δεν μπαίνει στο ακροφύσιο με κανέναν αντάπτορα οπότε πήγα πήρα χθές ένα διπλό κάτω πάγκου για να μπεί στο κρύο. Εννοείται οτι με την τύχη μου δεν ταιριάζανε οι διατομές του κιτ οπότε περιμένω αύριο να έρθει ο εγκαταστάτης για να κάνει δουλίτσα. Τεράστια τα άτιμα τα κάτω πάγκου. Ελπίζω πως θα αξίζουν τον κόπο. Πήρα ένα σετ 0.5 + 5um απο την primato. OEM φίλτρα απο ότι βλέπω αλλα το βιαζόμουν οπότε ο θεός βοηθός.

Έχω βάλει φίλτρο σε 3 διαφορετικά μέρη. Και ειδικά το σπίτι των γονιών μου με ταλαιπώρησε για πολύ καιρό (νερό από ιδιωτική γεώτρηση που έχει μέσα ότι μπορείς να φανταστείς). Για νερό πόλης, όμως, έχω αρκετά χρόνια διπλό φίλτρο κάτω πάγκου χωρίς βρυσάκι. Χρησιμοποιώ αυτό ακριβώς το σετ που έχεις και εσύ. Δε σου κρύβω πως για τα ΟΕΜ φίλτρα που αναφέρεις ήμουν κάπως επιφυλακτικός. Μετά από τηλεφωνική εταιρεία όμως με τη primato, διαπίστωσα ότι έχουν μεγάλη τεχνογνωσία και μέσα σε λίγα λεπτά μου στείλαν σε mail ότι πιστοποιήσεις ζήτησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά φίλτρου για Ανατολική Θεσσαλονίκη για οικογένεια μέχρι στιγμής είχα το Instapure F2 αλλά "πιτσιλαει" παντού σαν συντριβάνι στάζει από διάφορα σημεία. Με τίποτα δε θέλω άνω πάγκου και θα προτιμούσα να αποφύγω κάτω πάγκου. Κάτι πάνω στη βρύση υπάρχει αξιόλογο; Θα προτιμούσα 2-3 προτάσεις έχω δει αυτό το Toray Torayvino οκ ξεφεύγει λίγο δεν ξέρω πόσο πάνε τα ανταλλακτικά που αντίστοιχα και αυτό παίζει ρόλο αλλά μου φαίνεται και αυτό δε θα έχει τέλεια εφαρμογή μετά απο καιρό. Ίσως κάτι σε Proteas ή Primato καλύτερα. Αν και δεν τα πολύ προτείνετε γενικά της βρύσης από ότι κατάλαβα τετοιου στυλ οσο το έψαξα. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από gnarkill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,πρόσφατα δοκίμασα απο τη Rainbow κάτω πάγκου και το φίλτρο που δίνουν είναι 3Μ Aqua Pure  C-CS-FF με σύνδεση απευθείας στην κρύα παροχή.Μου είπαν αλλαγή φίλτρου κάθε εξάμηνο στα 79€ περίπου και στο αλλάζουν αυτοί.Από ότι είδα και σε σκρουτζ το συγκεκριμένο φίλτρο γύρω στα 75€ έχει άρα όπως και να’χει θες γύρω στα 150€ το χρόνο.Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγκεκριμένο και έχει άποψη; Μου αρέσει που είναι κάτω πάγκου και μου έκαναν αυτοί την εγκατάσταση κ τώρα το δοκιμάζω δωρεάν ,θέλω να δω αν θα το κρατήσω μετά ή οχι.Επισης το φιλτρο μετά το ανταλλακτικό αλλάζει εύκολα αν θέλουμε να το κάνουμε μόνοι μας ;;Το κόστος για τις προδιαγραφές του φίλτρου κ για κάτω πάγκο στην κρυα παροχή απευθείας είναι νορμαλ;;Μπορώ άραγε να βάλω μετά αν θέλω άλλο φίλτρο;; Αυτά..Σας επισυνάπτω και φωτό του φίλτρου.Σας ευχαριστώ.

IMG_6646.jpeg

IMG_6644.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/2/2024 στις 7:09 ΜΜ, matinablr είπε

Καλησπέρα σας,πρόσφατα δοκίμασα απο τη Rainbow κάτω πάγκου και το φίλτρο που δίνουν είναι 3Μ Aqua Pure  C-CS-FF με σύνδεση απευθείας στην κρύα παροχή.Μου είπαν αλλαγή φίλτρου κάθε εξάμηνο στα 79€ περίπου και στο αλλάζουν αυτοί.Από ότι είδα και σε σκρουτζ το συγκεκριμένο φίλτρο γύρω στα 75€ έχει άρα όπως και να’χει θες γύρω στα 150€ το χρόνο.Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς το συγκεκριμένο και έχει άποψη; Μου αρέσει που είναι κάτω πάγκου και μου έκαναν αυτοί την εγκατάσταση κ τώρα το δοκιμάζω δωρεάν ,θέλω να δω αν θα το κρατήσω μετά ή οχι.Επισης το φιλτρο μετά το ανταλλακτικό αλλάζει εύκολα αν θέλουμε να το κάνουμε μόνοι μας ;;Το κόστος για τις προδιαγραφές του φίλτρου κ για κάτω πάγκο στην κρυα παροχή απευθείας είναι νορμαλ;;Μπορώ άραγε να βάλω μετά αν θέλω άλλο φίλτρο;; Αυτά..Σας επισυνάπτω και φωτό του φίλτρου.Σας ευχαριστώ.

IMG_6646.jpeg

IMG_6644.jpeg

Από τα βασικά καλά  φίλτρα της 3Μ, το συγκεκριμένο είναι στα 5 micron και πιστοποιημένο κατά  NSF 42 (class V), CRF 21, WQA, WRAS (UK), υποστηρίζει την σύνδεση κατευθείαν στην παροχή του κρύου (χωρίς ξεχωριστό βρυσάκι) και ροή 6,3 λίτρα το λεπτό. Η διάρκεια είναι για 7.600 λίτρα. Η κεφαλή που βιδώνει το φίλτρο είναι η VH3-BSPT 3/8. Θα σου πρότεινα να ζητήσεις για την επόμενη αλλαγή το ανταλλακτικό HF20-E περίπου στα 120€ HF20-E-0-5-mm το οποίο είναι στα 0,5 micron, ετήσιας αντικατάστασης δηλ. 34.000 λίτρα και πιστοποίηση κατά NSF 42 (Class 1), CFR 21, ACS (France), WQA, WRAS (UK) και ροή 5,7 λίτρα το λεπτό. Ταιριάζει στην κεφαλή που έχεις ήδη. Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις φίλτρα άλλης εταιρείας.

Επεξ/σία από oXXo_nikosar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε! Είναι το πρώτο μου ποστ, όπου θα ήθελα να ζητήσω καθοδήγηση για αγορά φίλτρου νερού κάτω πάγκου. 

Δεν έχω την παραμικρή ιδέα από φίλτρα και, ενώ εδώ και πολύ καιρό προσπαθώ να βγάλω άκρη από όλα όσα συζητούνται, όσα πιο πολλά διαβάζω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι.

Ζω σε επαρχία, και το κύριό μου πρόβλημα είναι τα φερτά. Χρησιμοποιώ το φίλτρο βρύσης toray mk2, αλλά μου μπουκώνει πάνω στο μήνα. Δοκίμασα να βάλω φίλτρο κεντρικής παροχής  (μου προτάθηκε αυτό: https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kentrikis-parochis-10-aquafilter-10bar-parochi-1-2/), με σκοπό να κρατάει κάτι ώστε να μην μπουκώνει τόσο γρήγορα το toray). Δυστυχώς και αυτό γεμίζει χώμα σε λίγες μέρες (μαυρίζει αμέσως), και πάνω στον 1-1,5 μήνα θελει αλλαγή καθώς αρχίζει να πέφτει η πίεση. 

Χθές λοιπόν, μετά από επικοινωνία, μου προτάθηκαν τα παρακάτω, τα οποία ο άνθρωπος μου ανέφερε ως τα πιο ιδανικά για το πρόβλημά μου με τα φερτά (δε θα μπουκώνουν αμέσως)

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-filtrato-made-in-the-usa-10″-me-antallaktiko-filtro-pentair-pentek-cfb-pb-10-05mm/

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-10″-pentair-2g-slimline-white-parochi-1-4″-me-antallaktiko-filtro-pentair-cfb-pb-10-05mm/

Προσωπικά θα ήθελα κάτι που να φέρει όσες περισσότερες πιστοποιήσεις γίνεται και να μην είναι φτιαγμένο στην Κίνα (ώστε να ικανοποιήσω το OCD μου και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο  😅).

Δυστυχώς δε γνωρίζω παραπάνω πληροφορίες για το νερό της περιοχής μου, παρά μόνο αυτη που προανέφερα και ότι δεν είναι σκληρό.

Θα μπορούσαν παρακαλώ οι ειδικοί να μου πουν την άποψή τους και να μου δώσουν προτάσεις που να καλύπτουν τα κριτήρια που έθεσα και να είναι κατάλληλα για την περίπτωσή μου; Αν κριθεί απαραίτητο να γίνει αντικατάσταση και του φίλτρου κεντρικής παροχής, μετα χαράς να το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι μεταξύ 2 φίλτρων για Αθήνα, κοντά στο κέντρο.

filtrato pentair pbs400

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-pentek-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/

και

primato cerametix sp

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-his-en-el.html

Ποίο από τα 2 να προτιμήσω?

Προσωπικά ξεχώρισα αυτά τα 2 απο οτι διάβασα εδω, είχα υπόψη και το multipure αλλά είδα πως κάποιοι είχαν εκπλήξεις με την ανοξείδωτη φίλτρο θήκη οπότε το απέκλεισα, υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο από αυτά?

το φίλτρο θα μπει κάτω πάγκου με τριοδη.

Επεξ/σία από tetoros.d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/3/2024 στις 11:28 ΜΜ, tetoros.d είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Είμαι μεταξύ 2 φίλτρων για Αθήνα, κοντά στο κέντρο.

filtrato pentair pbs400

https://filtrato.gr/product/filtro-nerou-kato-pagkou-pentair-pentek-everpure-pbs-400-05mm-me-kefali-ql3b/

και

primato cerametix sp

https://www.primato.gr/proionta/filtra-nerou/kato-pagkou/primato-his-en-el.html

Ποίο από τα 2 να προτιμήσω?

Προσωπικά ξεχώρισα αυτά τα 2 απο οτι διάβασα εδω, είχα υπόψη και το multipure αλλά είδα πως κάποιοι είχαν εκπλήξεις με την ανοξείδωτη φίλτρο θήκη οπότε το απέκλεισα, υπάρχει κάτι πολύ καλύτερο από αυτά?

το φίλτρο θα μπει κάτω πάγκου με τριοδη.

κάποιος με άποψη για το παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω φίλτρο πάνω στην βρύση το torayvino mk2. Μπαίνω να βρω ανταλλακτικά και παντού είναι εξαντλημένα. Ξέρει κάποιος γιατί; Και αν μπορώ να βρω από κάπου; Αλλιώς έχω κάποια άλλη επιλογή το ίδιο καλή για πάνω στην βρύση; Γιατί έχω και κάτω πάγκου αλλά δεν τα χρησιμοποιώ γιατί δεν εμεινα ευχαριστημένος με ότι και αν δοκίμασα. Όλα μου άφηναν μια γεύση μετά από 15 20 μέρες σαν στεκούμενο νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...