Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα περισσότερα και πιο προσιτά οικονομικά δουλεύουν με ενεργό άνθρακα .

Το νερό δηλαδή για να καθαριστεί περνά μέσα από τον ενεργό άνθρακα και αυτός συγκρατεί τις περισσότερες ( όχι όλες ) από τις χημικές ουσίες που υπάρχουν .

Γιαυτό τα φίλτρα άνθρακα είναι κατάλληλα για νερό πόλης .

Η λάμπα UV προστατεύει το ήδη καθαρισμένο νερό για να μην αναπτυχθούν μικρόβια σε αυτό.

 

Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία μηχανημάτων καθαρισμού του νερού που δουλεύουν με τεχνολογία ανάστροφης ώσμωσης .

Αυτά καθαρίζουν το νερό σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό αφαιρώντας ότι υπάρχει από τα στοιχεία που μεταφέρει το νερό ( αφαιρούν και τα βλαβερά , αλλά αφαιρούν και τα χρήσιμα στοιχεία όπως π.χ. μεταλλικά άλατα τα οποία τα χρειάζεται ο οργανισμός ).

Αυτά τα μηχανήματα είναι κατάλληλα για επιβαρυμένη ποιότητα νερού ,π.χ. νερό με νιτρικά η άλλες ουσίες ( λιπάσματα , χημικά, φυτοφάρμακα κ.λπ. )

Είναι βέβαια πολύ πιο ακριβά από τα μηχανήματα με άνθρακα, και απαιτούν πολύ και ακριβή συντήρηση.

 

Κατά την γνώμη μου για την Αθήνα η ποιότητα του νερού από ένα σοβαρό μηχάνημα με φίλτρο άνθρακα είναι καλύτερη από την ποιότητα του νερού από μηχάνημα ανάστροφης ώσμωσης λογω ακριβώς της ύπαρξης των μεταλλικών αλάτων.

Αν είσαι από επιβαρυμένη περιοχή ( π.χ. Οινόφυτα ) το νερό από κανένα φίλτρο άνθρακα δεν θα είναι καθαρό .Σε τέτοια περίπτωση ,για το νερό που πίνεις τουλάχιστον αγόραζε εμφιαλωμένα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα και πιο προσιτά οικονομικά δουλεύουν με ενεργό άνθρακα .

Το νερό δηλαδή για να καθαριστεί περνά μέσα από τον ενεργό άνθρακα και αυτός συγκρατεί τις περισσότερες ( όχι όλες ) από τις χημικές ουσίες που υπάρχουν .

Γιαυτό τα φίλτρα άνθρακα είναι κατάλληλα για νερό πόλης .

Η λάμπα UV προστατεύει το ήδη καθαρισμένο νερό για να μην αναπτυχθούν μικρόβια σε αυτό.

 

Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία μηχανημάτων καθαρισμού του νερού που δουλεύουν με τεχνολογία ανάστροφης ώσμωσης .

Αυτά καθαρίζουν το νερό σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό αφαιρώντας ότι υπάρχει από τα στοιχεία που μεταφέρει το νερό ( αφαιρούν και τα βλαβερά , αλλά αφαιρούν και τα χρήσιμα στοιχεία όπως π.χ. μεταλλικά άλατα τα οποία τα χρειάζεται ο οργανισμός ).

Αυτά τα μηχανήματα είναι κατάλληλα για επιβαρυμένη ποιότητα νερού ,π.χ. νερό με νιτρικά η άλλες ουσίες ( λιπάσματα , χημικά, φυτοφάρμακα κ.λπ. )

Είναι βέβαια πολύ πιο ακριβά από τα μηχανήματα με άνθρακα, και απαιτούν πολύ και ακριβή συντήρηση.

 

Κατά την γνώμη μου για την Αθήνα η ποιότητα του νερού από ένα σοβαρό μηχάνημα με φίλτρο άνθρακα είναι καλύτερη από την ποιότητα του νερού από μηχάνημα ανάστροφης ώσμωσης λογω ακριβώς της ύπαρξης των μεταλλικών αλάτων.

Αν είσαι από επιβαρυμένη περιοχή ( π.χ. Οινόφυτα ) το νερό από κανένα φίλτρο άνθρακα δεν θα είναι καθαρό .Σε τέτοια περίπτωση ,για το νερό που πίνεις τουλάχιστον αγόραζε εμφιαλωμένα

Αγαπητοί φίλοι επειδή το θέμα με έχει απασχολήσει πολύ σε σημείο που έφτασα πλέον να ασχολούμαι επαγγελματικά με τα φίλτρα νερού μερικές συμβουλές για τα φίλτρα :

1) στις περισσότερες περιοχές της χώρας μας, που δεν υπάρχουν επικίνδυνες ουσίες στο νερό, τα φίλτρα νερού με άνθρακα μας καλύπτουν πλήρως.

2) Τα διάφορα λαμπάκια - φωτάκια ένδειξης στο φίλτρο που σου υπενθυμίζουν ότι πρέπει να αλλάξεις το φίλτρο είναι είτε χρονικά άντε και στην καλύτερη ογκομετρικά και κατά την άποψη μου δεν έχουν πραγματική σημασία για το πότε πρέπει να αλλάξεις το φίλτρο. Γενικώς τα φίλτρα έχουν διάρκεια ζωής ανάλογα με την ποιότητα του νερού που δέχονται.

3) Τα φίλτρα αντίστροφης όσμωσης είναι χρήσιμα όταν έχουν σοβαρούς ρυπαντές και έχουν φυσικά και κόστος ανταλλακτικών και σοβαρή ποσότητα του νερού που ρίχνουν στην αποχέτευση.

4) Τα άλατα από το νερό μπορούν να αφαιρεθούν οικονομικότερα με αποσκληρυντές.

5) Η αλήθεια είναι ότι για να επιλέξεις το κατάλληλο σύστημα φιλτραρίσματος πρέπει να έχεις μια ανάλυση του νερού (καλύτερα από ανεξάρτητο εργαστήριο στοιχίζει από 35-50€) .

6) Τα ανταλλακτικά και το κόστος τους είναι σημαντική υπόθεση. Για να μειώσεις το κόστος είναι καλό να χρησιμοποιείς το σωστό φίλτρο. Για να το απλοποιήσω : δεν αγοράζεις φορτηγό για πα βόλτα στην παραλία εάν το ίδιο το κάνεις μια χαρά και με ένα μικρό επιβατικό.

 

Τέλος για να μην σας κουράσω επειδή είπα πως ασχολούμε και επαγγελματικά θα μπορούσα να σου προτείνω ένα σύστημα με 3 φίλτρα (1 προφίλτρο + 2φίλτρα άνθρακα) αξίας μόλις 150€ με γερμανική πατέντα και το κόστος των ανταλλακτικών (και τα 3 φίλτρα) μόλις με 60 €.

το link είναι αυτό

ζητώ συγνώμη από το διαχειριστή εάν δεν έπρεπε να γράψω το link. Ας το αφαιρέσει ας αφήσει όμως την υπόλοιπη πληροφορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε κάποιος αυτές τις μέρες απο την εταιρία Veluda για ψηστήρι και το σκεφτόμουνα σοβαρά για συσκευή αντίστροφης ώσμωσης στα 740 euro.Το ότι αφαιρεί μεγάλη ποσότητα αλάτων χρήσιμων για τον οργανισμό δεν το είχα σκεφτεί και έχω προβληματιστεί.Τα άλατα που μένουν μετά την ώσμωση είναι πολύ λιγότερα από αυτά που πρέπει να έχει το νερό ;Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά στην επίδειξη που μου έκανε στο σπίτι μετά την ώσμωση η αγωγιμότητα του νερού (που δείχνει την ποσότητα των αλάτων) ήταν 100 (δε θυμάμαι τη μονάδα μέτρησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχουν ζαλίσει εδώ και καιρό απο την amway για το φίλτρο νερού που έχουν...όλοι γίνονται επιχειρηματίες...

Εχω φίλτρο electrolux απο το 2000 και απ`αυτό πίνω νερό, αλλά μιας και θα μπω σε καινούριο σπίτι σκέφτομαι για αναβάθμιση φίλτρου, αλλά πρώτα θα πάρω νερό βρύσης, νερό του φίλτρου μου και νερό απο διπλανό σπίτι με φίλτρο amway και θα τα πάω σε χημείο για τα αποτελέσματα.

Νομίζω σε συλλέκτη ούρων θα πρέπει να βάλω τα νερά(αν κάνω λάθος διορθώστε με), γιατί όχι στο χημείο του κράτους;

Κάτι άλλο να προσέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μονάδα μέτρησης για ολική σκληρότητα είναι ppm και για την αγωγιμότητα μS/m.

Μάλλον αυτό που σου μέτρησαν ήταν ολική σκληρότητα γιατί η αγωγιμότητα συνήθως είναι κάτω από 50 μS/m.

 

Σχετικά με τά άλατα όντως η αντίστροφη όσμωση παρακρατεί και χρήσιμα στοιχεία για αυτό θα δεις και συστήματα αντίστροφης όσμωσης που έχουν σαν τελευταίο στάδιο ένα φίλτρο με χρήσιμα μεταλλικά στοιχεία που πορστίθενται στο νερό ... αφού τα έχει αφαιρέσει σε προηγούμενο στάδιο ..!!!

 

Τέλος πάντων. Όπως είπα και προηγουμένως το φίλτρο είναι "κουστούμι" για το νερό που έχεις. Εάν το νερό σου δεν έχει σοβαρούς ρυπαντές (πχ χρώμιο, αρσενικό, ή κάτι άλλο) δεν είναι ανάγκη να πάρεις αντίστροφη όσμωση.

 

Αν δεν ξέρεις πάνω - κάτω τι νερό έχει η περιοχή σου είτε κάνε έναν έλεγχο σε ανεξάρτητο εργαστήριο ή ζήτα από το Δήμο μήπως έχουν κάποια τελευταία ανάλυση ( λέμε τώρα εάν ...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δει/μαζεψει καποιος τις επιλογες που υπαρχουν απο φιλτρα/μαρκες?

Το βλέπω λιγο δυσκολο να; επιλεξουμε κάτι που να κανει τη δουλεια και να εχει λογικη τιμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

NA EPAνελθω και εγω με μια ερωτηση.

Εχω και εγω συστημ ακαθαρισμου νερου της eclipse και θελω να αγορασω μονο το φιλτρο(χωρις την παρεμβαση μεσαζοντα εννοειται ο οποιος μου ζητα 150 ε),.Ξερει καποιος αν κατι τετοιο μπορει να γινει στην ελλαδα και απο που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Πριν απο πολλα χρονια μου το ειχαν κανει επιδειξη σπιτι και ειχα εντυπωσιαστει αλλα δεν ξερω αν ειναι οτι το καλυτερο.Αυτο που με ειχε "φρεναρει" ηταν οτι το νερο που παιρνουμε πρεπει να καταναλωθει μεσα σε δυο μερες..Πιστευω οτι συστηματα καθαρισμου που μπαινουν στο δικτυο υδρευσης και βγαζουν δικη τους βρυσουλα ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα.

 

Σχετικά με φίλτρα είναι λάθος να βάλεις κάποιο που είναι στη κεντρική παροχή γιατί μπορεί να επιμολυνθεί το νερό. Τα καλύτερα φίλτρα θεωρούνται της Camelot και αρκετά καλή λύση και οικονομική είναι το columbia II. http://www.camelot.gr/filtra_nerou_columbia2.php Έχει και άλλα βέβαια φίλτρα εκεί καθώς και βίντεο. Εγώ το έχω εδώ και 1.5 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι πιστοποιημένα από NSF ΚΑΙ Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και τουλάχιστον η Camelot είναι 30 χρόνια στην Ελλάδα και τα προϊόντα είναι Αμερικάνικα. Βασικά το λέω αυτό γιατί στο παρελθόν την είχα πατήσει και δεν έβρισκα να αλλάξω τα εσωτερικά φίλτρα που είχα αγοράσει από κάποια εταιρεία που έκλεισε. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:35 ----------

 

Πριν απο πολλα χρονια μου το ειχαν κανει επιδειξη σπιτι και ειχα εντυπωσιαστει αλλα δεν ξερω αν ειναι οτι το καλυτερο.Αυτο που με ειχε "φρεναρει" ηταν οτι το νερο που παιρνουμε πρεπει να καταναλωθει μεσα σε δυο μερες..Πιστευω οτι συστηματα καθαρισμου που μπαινουν στο δικτυο υδρευσης και βγαζουν δικη τους βρυσουλα ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα.

 

Με κλειστά μάτια πάρε το είναι πολύ καλό. Το έχω 1. 5 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από το service της εταιρείας και από το προϊόν φυσικά που είναι και το πιο σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν απο πολλα χρονια μου το ειχαν κανει επιδειξη σπιτι και ειχα εντυπωσιαστει αλλα δεν ξερω αν ειναι οτι το καλυτερο.Αυτο που με ειχε "φρεναρει" ηταν οτι το νερο που παιρνουμε πρεπει να καταναλωθει μεσα σε δυο μερες..Πιστευω οτι συστηματα καθαρισμου που μπαινουν στο δικτυο υδρευσης και βγαζουν δικη τους βρυσουλα ειναι καλυτερα αν και ακριβοτερα.

 

Χωρίς να έχω τη παραμικρή ιδέα για φίλτρα νομίζω πως αυτό που λες στο τέλος βγάζει το νερό στους +1 βαθμους. Λίγο πριν αλλάξει μορφή δηλαδή από liquid σε solid. Ιn other words, δε μπίνεται αν δε μπεριμένεις να ζεσταθεί. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος στοιχεία για το columbia 2 της Camelot http://www.camelot.gr/water_filter_columbia2.php

Έχω μια προσφορά για 550 €. Αξίζει;

 

Με κλειστά μάτια πάρε το είναι πολύ καλό. Το έχω 1. 5 χρόνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από το service της εταιρείας και από το προϊόν φυσικά που είναι και το πιο σημαντικό.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 14:53 ----------

 

Σχετικά με το φίλτρο της Alarco που έβαλα και σας έγραψα χτες, έκανε 122 ευρώ μαζί με την τοποθέτηση από τεχνικό και η αλλαγή της φύσιγγας (φίλτρου) κοστίζει 58 ευρώ μαζί με την εργασία του τεχνικού. Κανονικά η φύσιγγα πρέπει να αλλάζεται κάθε 6 μήνες, αλλά συνιστούν από την εταιρεία την αλλαγή της πιο σύντομα αν η χρήση είναι μεγάλη. Για παράδειγμα εγώ που καταναλώνω τουλάχιστον 3 λίτρα νερό την ημέρα (χώρια το μαγείρεμα κλπ) θα πρέπει να την αλλάζω γύρω στο 4μηνο υποθέτω. Όπως σας έγραψα και χτες έχω τις αμφιβολίες μου και το βράδυ, ενώ είχα ήδη πιεί παραπάνω από 2 λίτρα νερό, μου φάνηκε κάποια στιγμή σαν να πίκριζε κάπως το νερό. Ο άντρας μου όμως δεν κατάλαβε κάτι τέτοιο και μου είπε ότι ίσως να είναι η ιδέα μου. Σήμερα το πρωί πήρα 2 ποτήρια και στο ένα έβαλα νερό βρύσης ενώ στο άλλο νερό από το φίλτρο. Τα άφησα μερικά λεπτά και μετά σύγκρινα τα 2 ποτήρια στο φως. Σε αυτό της βρύσης αιωρούνταν "σκονίτσες" και ήταν κάπως θολό, ενώ του φίλτρου ήταν διαυγές. Μύρισα τα 2 ποτήρια, αλλά δεν είχαν κάποια διαφορά. Ήπια αυτό του φίλτρου και δε μου πίκρισε αυτή τη φορά (βέβαια και χτες το βράδυ χρειάστηκε αρκετή ποσότητα για να μου πικρίσει). Δεν ξέρω, είμαι αρκετά προβληματισμένη... Σας θερμοπαρακαλώ λοιπόν πάλι, αν ξέρετε ή ακούσετε κάτι για το εν λόγω φίλτρο, ανακοινώστε το. Θα συνεχίσω να πίνω σήμερα το νερό του φίλτρου κι αν πάλι μου πικρίσει, θα επικοινωνήσω με την εταιρεία.

 

Φίλε, το φίλτρο alarco είναι ελληνικό προϊόν και άκουσα ότι είναι χάλια και το νερό και γενικότερα σαν φίλτρο λόγο ότι έχει απλά μια uv λάμπα. Το είχε πάρει ένας φίλος μου και τους το γύρισε πίσω. Βασικά για αυτό το λόγο οι τιμές είναι τόσο χαμηλές το πουλούσαν υποτίθεται παλιά γύρω στα 900 ευρώ γιατί προσπαθούν να πουλήσουν το stock από αυτά που άκουσα και μάλλον πάνε για..... Τέλος πάντων εγώ δεν θα το συνέχιζα και ιδιαίτερα με μια τόσο αναξιόπιστη εταιρεία που έχει κλείσει και ανοίξει τόσες φορές. Μάλλον θα θυμηθείς τα λόγια μου δυστυχώς σύντομα. Ούτε πιστοποιητικά από Αμερικάνικους φορείς δεν έχει. Είσαι έξυπνος τι σου λέει αυτό. Υπάρχει μια εταιρεία που διαφημίζεται στην Ελλάδα και είναι 30 χρόνια και θεωρείται η καλύτερη στο χώρο και γενικότερα. Δεν θα σου πω ποια για να μην νομίζουν ότι κάνω διαφήμιση. Δες στο exra3 από 9-10 το πρωί. Εγώ έβαλα ένα από τα φίλτρα της και είμαι μια χαρά πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δές εδω...http://www.e-filters.gr ..έχουν τα πάντα για όσμωση και είναι μηχανικοί...

 

 

Γεια σας

εμφιαλωμένο

1) βάσει νομοθεσίας, το 10% ενός εμφιαλωμένου μπορεί να είναι νερό βρύσης.

2) Βάσει νομοθεσίας, επιτρέπεται η χρήση PET (πλαστικού) για τη συσκευασία του εμφιαλωμένου. Είναι πολύ επικίνδυνο στην πράξη, πίνουμε πλαστικό. Όταν, δε, μπει στην κατάψυξη, δημιουργεί διοξίνες που ξέρετε τι σημαίνει για την υγεία

3) Είναι πανάκριβο ανά ποτήρι

4) Για να το κουβαλήσεις σπίτι σου βγαίνει η ψυχή

5) Η Coca Cola και άλλες μεγάλες ανάλογες εταιρείες υπολόγισαν ότι τα κέρδη από εμφιαλωμένο είναι περισσότερα από ότι για αναψυκτικά. (θέλετε να τους πληρώνετε για κάτι που ο Θεός το έδωσε τζάμπα??)

 

Άρα, φίλτρο. Αλλά τι φίλτρο??

Εδώ θα βρείτε ένα πολύ καλό συγκεντρωτικό για τα διάφορα φίλτρα που υπάρχουν.

 

Από δω και πέρα, αυτά που γράφω είναι προσωπική άποψη μετά από έρευνα. Σας παρακαλώ να τα ερευνήσετε και σεις από μόνοι σας.

 

Το λοιπόν, πιστεύω ότι τα μόνα που παρέχουν πραγματικά καθαρό νερό είναι τα RO (reverse osmosis). Άλλωστε είναι και τα μόνα που αφαιρούν το φθόριο (για όσους δεν γνωρίζουν, είναι τρις χειρότερο από το χλώριο και δεν αποβάλλεται ποτέ από τον οργανισμό, κάντε το google και θα βρείτε απίστευτα πράγματα περί καρκίνου, οστεοπόρωσης κλπ, όπως και ότι πολλές πολιτείες στην Αμερική απαίτησαν την διακοπή της φθορίωσης του δημόσιου νερού).

 

Άρα... RO προτείνω. Όπως όμως θα είδατε και στο link πιο πάνω, αυτό που βγαίνει από αυτά τα φίλτρα είναι σχεδόν αποσταγμένο νερό, το οποίο είναι μεν το καθαρότερο που υπάρχει....αλλά δεν πίνεται!!! (Ωχ!!!) Δηλαδή πίνεται, αλλά μακροπρόθεσμα δημιουργεί πάρα πολλά προβλήματα. Αυτό διότι δεν έχει καθόλου άλατα (αφού είναι πεντακάθαρο) και άρα όταν μπει στον οργανισμό "τραβάει" άλατα από τα γύρω κύτταρα, μπορεί έτσι να διαλύσει τα ανθρώπινα κύτταρα αν βρεθεί σε μεγάλες συγκεντρώσεις και να προκαλέσει μέχρι και θάνατο!!

 

Άρα έτσι ναι μεν παίρνει κανείς το καθαρότερο νερό αλλά χρειάζεται να κάνει και μια ακόμα κίνηση πριν το πιει: να προσθέσει ένα mineral filter ή φίλτρο προσθήκης αλάτων (των υγιών και ωφέλιμων). Δηλαδή, με το RO φίλτρο πρώτα βγάζουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ (τοξικά και μη) και μετά προσθέτουμε αυτά που χρειαζόμαστε για να πίνεται το νερό.

 

Κάποια RO (και μη) φίλτρα, μετά την προσθήκη των αλάτων, έχουν και υπεριώδη ακτινοβολία UV (UV filter) για να σκοτώνουν και όσα μικρόβια δεν σκοτώθηκαν πριν. Το θεωρώ λίγο υπερβολή, γιατί δεν έχει μείνει τίποτα!!! Αλλά επίσης. δεν ξέρω τι ασφάλεια προσφέρουν, καθότι ίσως να διαφεύγει και μέρος της ακτινοβολίας (στυλ φούρνου μικροκυμάτων που ως γνωστό ψήνει και όποιον βρίσκεται κοντά, με αποτέλεσμα καρκίνους και όγκους κλπ).

 

Ένα από τα καλύτερα sites που βρήκα είναι Αγγλικό και είναι αυτό, εκεί θα βρείτε ό,τι θέλετε, ιδιαίτερα σε RO τεχνολογία. Προτείνω αυτό (αν και θα χρειαστεί πατέντα για να πάρει και mineral filter) αλλά και όλα τα άλλα είναι καλά, απλά δεν παρέχουν τόσο νερό όσο αυτό, γιατί έχουν δεξαμενή ενώ αυτό όχι. Επίσης αλλάζει μόνο ένα φίλτρο (και όχι 4 ή 5) και κάθε 6 μήνες και είναι και φθηνό (νομίζω).

 

Άλλο site είναι αυτό, τα ίδια και δω, αλλά Αμερική (που αν και ελαφρά πιο δύσκολο να σας στείλουν φίλτρα και ανταλλακτικά, είναι εφικτότατο και είναι εξυπηρετικότατοι και απαντάνε στα mail).

 

Ψάξτε και μόνοι σας, δεν κάνω διαφήμιση εδώ, απλά σας λέω τι βρήκα μετά από έρευνα αγοράς. Να κοιτάτε πάντα όλα όσα λέει η περιγραφή του προιόντος.

 

Να τελειώσω λέγοντας ότι στην Ελλάδα δεν βρήκα σχεδόν κανένα (ή κανένα) RO φίλτρο, πάντα πίσω εμείς. Ίσως όμως εσείς να βρείτε κάτι αξιόλογο, αν ψάξετε.

Ό,τι χρειαστείτε και αν μπορώ να βοηθήσω, στην διάθεσή σας.

 

Στείλτε μου και εδω αν θέλετε: [email protected] (το έφτιαξα για την περίσταση....)

Mel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν και καθυστερημένα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, τη λύση που χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια.

Αυτή ακούει στο όνομα e-Spring και είναι η καλύτερη λύση, με τις περισσότερες πιστοποιήσεις και βραβεύσεις (από NSF κλπ). Συνδιάζει 2 τρόπους φιλτραρίσματος: 1) Το φίλτρο πεπιεσμένου ενεργού άνθρακα και 2) λαμπτήρα ακτινοβολίας UV.

 

Κοστίζει η αγορά του 680€ και το φίλτρο του κρατάει για 5000 λίτρα. Το καλύτερο όμως είναι ότι έχει σύστημα που σε ενημερώνει πότε να αλλάξεις φίλτρο. Το ανταλλακτικό φίλτρο κοστίζει 160€ και κρατάει για άλλα 5000 λίτρα.

 

Μπορεί να ακούγεται ακριβό αλλά αν διαιρέσετε το 5000 με το κόστος του λίτρου του εμφιαλωμένου, θα δείτε πόσο θα σας κόστιζαν όλα αυτά τα λίτρα, αν τα αγοράζατε σε εμφιαλωμένο (5000 λίτρα είναι η ετήσια κατανάλωση μιας 6μελούς οικογένειας για να πιει, να πλύνει τα λαχανικά της και τα φρούτα της και να μαγειρέψει).

 

Έχω και ένα αρχειάκι για όποιον ενδιαφέρεται να δει και να μάθει περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή δεν έχω ιδέα από φίλτρα νερού και ενδιαφέρεται ο πατέρας μου να βάλει, έχετε να προτείνετε κάτι για μια τριμελή οικογένεια;

Αξίζει η αγορά ενός φίλτρου από το να αγοράζεις συνέχεια εμφιαλωμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...