Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μονο που η διαφορα ειναι χαοτικη.Μιλας για κατι που ειχε διαρκεια 6 χρονια (στην Ευρωπη) και γω σου λεω για κατι που γινεται επι χιλιαδες χρονια και το καλυτερο ειναι οτι τοχεις αποδεχτει.Simple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Όπως και κάποιοι είχαν την εντύπωση οτι δεν θα γινόταν ο β παγκόσμιος πόλεμος.

;)

 

Για να γινει ο β' παγκοσμιος, κατ' αρχην ειχαμε τη γνωση του πρωτου, αλλα επιπλεον υπηρχαν τα μεσα, και στρατιωτες υπηρχαν, και οπλα, και σχεδια, και τα παντα, και στην πορεια αναπτυχθηκαν και νεα. Για σκεψου εναν που να μην τα εχει ολα αυτα, και απλα να ξυπνησει ενα πρωι και να πει στο λαο του οτι με βαση οχι την σημερινη τεχνολογια, αλλα καποια στο μελλον, οταν γινουν ολα οπως πρεπει, θα κανει ενα παγκοσμιο πολεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ αλλά το δεν πιστεύω οτι θα γίνει πότε πρέπει να σε ανησυχεί δεν νομίζεις?

Απο την έννοια οτι αύριο δεν θα εχεις ουτε δικαιοσύνη και οτι θα είσαι τρομοκράτης μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο..και οχι είσαι αθωος μέχρι...;)

Και χίλια δυο που μας φαντάζουν ματριξ και ιστορίες φαντασίας αλλα προκύπτουν.

 

Το να κάθεσαι με σταυρωμένα χεριά ειναι ακόμα χειρότερο & ποσο μάλλον οταν δεν εχεις καν προσπαθήσει για το πιστεύω σου να προσπαθείς να σκοτώσεις τα όνειρα κάποιον αλλον ανθρώπων που προσπαθούν και συμβάλουν σε κάτι τέτοιο...

 

Σκέψου οτι έχουμε φτάσει στο σημείο να μην είμαστε τίποτα άλλο παρά ένας αριθμός στα πάντα ;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:12 ----------

 

Για να γινει ο β' παγκοσμιος, κατ' αρχην ειχαμε τη γνωση του πρωτου, αλλα επιπλεον υπηρχαν τα μεσα, και στρατιωτες υπηρχαν, και οπλα, και σχεδια, και τα παντα, και στην πορεια αναπτυχθηκαν και νεα. Για σκεψου εναν που να μην τα εχει ολα αυτα, και απλα να ξυπνησει ενα πρωι και να πει στο λαο του οτι με βαση οχι την σημερινη τεχνολογια, αλλα καποια στο μελλον, οταν γινουν ολα οπως πρεπει, θα κανει ενα παγκοσμιο πολεμο.

 

ποια ειναι το μέλλον?

Είδες οχήματος να κάνουν εναέριες μανούβρες?

Τίποτα απο το venus project τεχνολογικά δεν ειναι μελλοντικό με την σημερινή τεχνολογία μπορούν να γίνουν όσα λέει.

Αυτονομία & αυτοματισμός υπάρχουν εδω και χρόνια.

Και απο την αλλη το zeitgeist δεν ειναι το venus project ή τουλάχιστον δεν ειναι τα θεμέλια του.

Στα θεμέλια του βρίσκετε η Αυτονομία και ο αυτοματισμός που μπορουν να μας βγαλουν απο το μαρτύριο της καθημερινότητας μας η ισότητα και ενας καλύτερος τρόπος ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ αλλά το δεν πιστεύω οτι θα γίνει πότε πρέπει να σε ανησυχεί δεν νομίζεις?

Απο την έννοια οτι αύριο δεν θα εχεις ουτε δικαιοσύνη και οτι θα είσαι τρομοκράτης μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο..και οχι είσαι αθωος μέχρι...;)

Και χίλια δυο που μας φαντάζουν ματριξ και ιστορίες φαντασίας αλλα προκύπτουν.

 

Απο τη μια δεν θα υπαρχει δικαιοσυνη, αλλα απο την αλλη με καποιο τροπο, αν αποδειχτω εγω αντιθετος του αθωου, καποια δικαιοσυνη δεν θα πρεπει να με συνετισει; Δεν εχεις καταλαβει οτι το ολο συστημα μιλα για ναθρωπους που θα ειναι εκ φυσεως αθωοι και χαρουμενοι, και στο μυαλο τους δεν θα κυκλοφορει ουτε ιχνος κακης σκεψης; Αυτο σημαινει οταν σου λεει "αλλαξε μεσα σου". Κι αν εγω δεν αλλαξω, καπως θα πρεπει να "αλλαξω".

 

Το να κάθεσαι με σταυρωμένα χεριά ειναι ακόμα χειρότερο & ποσο μάλλον οταν δεν εχεις καν προσπαθήσει για το πιστεύω σου να προσπαθείς να σκοτώσεις τα όνειρα κάποιον αλλον ανθρώπων που προσπαθούν και συμβάλουν σε κάτι τέτοιο...

 

Σκέψου οτι έχουμε φτάσει στο σημείο να μην είμαστε τίποτα άλλο παρά ένας αριθμός στα πάντα ;)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:12 ----------

 

 

ποια ειναι το μέλλον?

Είδες οχήματος να κάνουν εναέριες μανούβρες?

Τίποτα απο το venus project τεχνολογικά δεν ειναι μελλοντικό με την σημερινή τεχνολογία μπορούν να γίνουν όσα λέει.

Αυτονομία & αυτοματισμός υπάρχουν εδω και χρόνια.

Και απο την αλλη το zeitgeist δεν ειναι το venus project ή τουλάχιστον δεν ειναι τα θεμέλια του.

Στα θεμέλια του βρίσκετε η Αυτονομία και ο αυτοματισμός που μπορουν να μας βγαλουν απο το μαρτύριο της καθημερινότητας μας η ισότητα και ενας καλύτερος τρόπος ζωής.

 

Με τη σημερινη τεχνολογια;

Μηπως θα ηθελες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι, αλλά και ο ανάποδος κόσμος δεν θα ήταν και πολύ καλύτερος..

 

εγω νομιζω οτι θα ηταν πολυ καλυτερος

 

και btw οταν βλεπω νεους (μιλωντας γενικα) να σκεφτονται ποιο συντηρητικα και τελειωμενα απο γερους απελπιζομαι,ποιος θα αλλαξει τον κοσμο η τουλαχιστον ποιος θα προσπαθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πάντως αυτός που ονειρεύεται αυτοματισμούς και ταξίδια στο χωροχρόνο. Λέω λοιπόν με το φτωχό μου το μυαλό απ' το να κάθεσαι και να ονειροπολείς ''το καλύτερο αύριο'' και την ''αλλαγή που θες γίνει στο κόσμο'' γιατί να μη πας στην Αφρική να ταϊσεις τους απογόνους του Bob Marley; Πραγματικά όταν ακούω ηλιθιότητες τέτοιου τύπου νιώθω πολύ περήφανος που είμαι τις περισσότερες φορές σταρχιδιστής. Τουλάχιστον είμαι αληθινός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω λοιπόν με το φτωχό μου το μυαλό γιατί να μη πας στην Αφρική να ταϊσεις τους απογόνους του Bob Marley; Τουλάχιστον είμαι αληθινός.

 

'Νοugh said

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατ' αρχάς μια διευκρίνηση προς Praetorianos :

Πήρες στραβά τη λέξη "θεωρία" : εννοούσα την τεχνογνωσία, κι όχι κάποιο πολιτικο-κοινωνικό θεωρητικό σύστημα management. Αλλέως πως, κατέχουμε τα φυσικομαθηματικοχημικομηχανικά (και δεν ξέρω και 'γω τί άλλο), για να

α) φτιάξουμε μηχανές οι οποίες θα φτιάχνουν παπάδες (πχ συλλέκτες ηλιακής ακτινοβολίας, τρένα να κινούνται σε ράγες που δεν τις αγγίζουν, αγροτοβιομηχανικές μονάδες πλήρως αυτοματοποιημένες - οι γελάδες θα πατάνε μόνες τους το κουμπί για να σφαχτούν κτλ)

β) διαχειριστούμε στο βέλτιστο/έπακρο τους πλανητικούς πόρους.

 

Και τα παραπάνω ήταν βέβαια κάποτε αδύνατα. Όχι πολύ πριν, μισό αιώνα.

Αλλά από τη στιγμή που οι υπολογιστές μνήμης και χωρητικότητας κάποιων ΚΒ που πιάνανε ένα δωμάτιο, συνεχίζουν σήμερα να πιάνουν το ίδιο δωμάτιο, με ασύλληπτα πολλαπλάσιες δυνατότητες όμως, όλα ξεφύγανε αλματωδώς.

Κι ο Νταβίντσης είχε γαμάτες ιδέες, αλλά ζώντας σε λάθος εποχές, δεν ήταν δυνατό να υλοποιηθούν διάφορες απ' αυτές. Ο Φρέσκος πάλι (άκου "Φρέσκο", 90 χρονώ άτομο) του Venus, σχεδιάζει πράμματα που τεχνολογικά είναι εφικτά σήμερα.

To πρόβλημα σήμερα δεν είναι ότι αυτά που ευαγγελίζεται είναι τεχνολογική επιστημονική φαντασία, αλλά δεν γίνονται γιατί δεν φέρνουν λεφτά.

 

 

...Και πάμε σε pournaras :

 

Nαι, αυτά λέμε, και 'γω έχω ξαναπεί παρόμοια στο θρεντ παλιότερα (αλλά καμμιά φορά η επανάληψη κτλ κτλ). Αν και την είχα και 'γω την αίσθηση που λες, που αφού πόσταρα χθες απάντηση στο συγκεκριμένο μήνυμα που πήρε το μάτι μου, διάβασα τις τελευταίες 6-7 σελίδες του θρεντ : δεν λέω τελικά κάτι που δεν έχει ειπωθεί κι από άλλους. Όμως κάποιοι φαίνεται να μην έχουν εμπεδώσει το "τί παίζεται". Έχουν ακόμη αμφιβολίες. Και μάλλον είναι στο γενικό πλαίσιο του "κοιτάμε το Zeitgeist με μισό μάτι αρχικά, και...βλέπουμε". Και το Venus Project με το μισό του μισού του άλλου ματιού.

Κακώς όμως, διότι άσχετα των "κινήτρων" των Τζαϊτοδημιουργών, μια χαρά τα λέει. Και δε νομίζω πως χρειάζεται κανείς "ιδιαίτερες" γνώσεις οικονομικών για να καταλάβει την ουσία. Προσωπικά ποτέ δεν κατάλαβα πως λειτουργούν τα οικονομικά μοντέλα, ούτε και μπορώ να δώσω ικανοποιητικές περιγραφές για όρους όπως "πληθωρισμός" και το πώς ακριβώς λειτουργεί στην παγκόσμια αγορά, παρ' όλες τις αναγνώσεις που έκανα, και παρ' όλες τις εξηγήσεις που μου προσφέρθηκαν - έχω όμως καταλάβει ότι στη φύση του το υπάρχον οικονομικό σύστημα που εφαρμόζεται σε πλανητικό επίπεδο, είναι

α) βασισμένο σε αέρα κοπανιστό ( = "χρέος")

β) είναι χαοτικό

γ) άδικο

Έχουν βέβαια βγει και κάτι σπουδαγμένα αστέρια -και 'συ το είπες- ακόμα και στο παρόν φόρουμ πρότινος, και διατείνονται τις επιμέρους μπούρδες και τα μισόλογα που λένε οι Τζαϊτγκαϊστιανοί, και δε γίνεται αλλιώς, το σύστημα που υπάρχει είναι το πιο βιώσιμο, και η απαλλαγή από το χρήμα είναι ουτοπία και άλλες τρίχες κατσαρές.

Μπορεί οι μάγκες αυτοί να κολλάνε την πλειοψηφία από 'μας εδώ στον τοίχο, κουωτάροντας την τάδε οικονομική θεωρία, ή τα φωτισμένα λόγια του τάδε οικονομολόγου, ή κάνοντας οικονομικές αναλύσεις/προβλέψεις με τους ισχύοντες οικονομικούς όρους στην επιστήμη αυτή,,,,,,,,ξεχνάς κάτι όμως : το γήπεδο στο οποίο παίζουν. Και ναι, χαίρω πολύ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΑΡΧΟΝ ΣΥΣΤΗΜΑ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ Ν' ΑΛΛΑΞΕΙ. Πόσο μάλλον που έχει η εφαρμογή του και φιλοσοφικές πτυχές, καθώς προχωράει και ριζώνει πουλώντας παραμύθια του τύπου "Ελεύθερη Αγορά". Ασ' το λέγανε "Η Σφαγή", να βλέπαμε τί απήχηση θα είχε. Σου βγαίνει το τάδε καρτέλ σουπερμάρκετ, τραβάει ένα μεγαθήριο μερικών στρεμμάτων σε μια περιοχή, κι ο Κυρ-Προκόπης με το μπακάλικο παύει να βλέπει προκοπή, το κλείνει, και άμα λάχει πιάνει και δουλειά στο μαγαζί τους. "Μα δε σε υποχρέωσε κανείς να κλείσεις", του λένε κι όλας (αστειάκια...), κι αυτός φτάνει σαν άλλος Σπύρος Παπαδόπουλος ν' αναρωτιέται, "τί έγινε ρε παιδιά;!"...

Μ' άλλα λόγια, ο Φρέσκος πχ, που μοστράρεται για "social engineer", λέει "ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΓΗΠΕΔΟ". Διότι στον παρόν σφυρίζουν πάντα έδρα. Πότε λες εσύ; Την άλλη Κυριακή; Του χρόνου ίσως; ΟΥΕΦΑ, θα βγούμε, ή...trpu6jucadmtsboxami5jlc.gif ;

...Κι εδώ να σου πω πώς το βλέπω εγώ :

Κατ' αρχάς, ΟΥΤΕ γι' αστείο δεν το συζητάω "αν θα προλάβω έναν κόσμο στα πρότυπα του Venus Project". Xέστηκα κι όλας. Εσύ δηλαδή, άμα σου δώσουν σχεδισμό με πολύ σοβαρές μάλιστα προοπτικές (μέσω αναλύσεων κτλ) και σου πουν, "η ανθρωπότητα θα ζει και θα ευημερεί έτσι ακριβώς μετά από 1000 χρόνια", θα τους μουτζώσεις α-λα ThReSh (με χέρια και με πόδια) ; Αν ναι, δεν έχουμε τίποτ' άλλο να κουβεντιάσουμε. Αν όχι, ας συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι αυτό που έχει σημασία, ΔΕΝ είναι να το δούμε με χρονικές δεσμεύσεις. ΕΚΤΟΣ κι αν κάποιος σου λέει "δωσ' μου τον οβολό σου για να πάμε παρακάτω" (και μιλάμε για τον οβολό του καθημερινού "μεροκαματιάρη", ε). Αν συνειδητοποιήσεις πως έτσι ακριβώς λειτουργεί το "πρότζεκτ", μπες στο ινσόμνια και ξεβράκωσέ τους. Ή μάλλον, ανέβα στην ταράτσα και ούρλιαζε. Και ξέρεις, στον κόσμο του σήμερα (η μετάδοση πληροφορίας είναι πιο γρήγορη κι από το φως...τί φως...πιό γρήγορη κι από κλείδωμα θρεντ με τίτλο "η γκόμενά μου με άφησε έγκυο...τί να κάνω;" είναι), τίποτα δεν μπορεί να στεριώσει για πολύ καιρό, αν είναι μούφα. Αν τα κίνητρα των Venusάδων είναι -ή καταντήσουν- δλδ ιδιοτελή, δε νομίζω ότι θα μείνει για πολύ κρυφό, και ας κανονίσει ο καθ' ένας την πορεία του. Η λογική μου μου λέει για την ώρα, τί κίνητρο μπορεί να έχει ο Fresco όμως, που έχει ξεχάσει να πεθάνει; Κανένα άλλο μάλλον, από τον ουμανισμό που φαίνεται να τον διακατέχει. ΕΤΣΙ σκέφτεται ο άνθρωπος, έτσι λέει, κι έτσι προσπαθεί να κάνει. Και τί αλήθεια "προσπαθεί να κάνει";

Δε νομίζω τίποτα παραπάνω από το να βάλει το λιθαράκι του. Ίσως βέβαια να έχει σκάψει και τα θεμέλια. Δεν παύει όμως είτε αυτός, είτε οι του Zeitgeist, είτε όσοι (πόσοι άραγε), "στηρίζουν" ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ιδέες. Διότι ΔΕΝ είναι το θέμα το Venus Project στους βάλτους της Φλόριντας. Ο Δημόκριτος μίλησε κάποτε για την πίστη του πως η ύλη αποτελείται από "άπειρα" μικρότερα τμήματα, και η σκάλα πάει πιο κάτω απ' το "φωτιά, γη, νερό κι αέρας". Τί ήταν; Ένας οραματιστής ήταν, αφού το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο δεν είχε τύχει ν' ανακαλυφθεί στις μέρες του, για ν' αποδείξει τις πίπες του.

Ένας ΠΟΛΥ εύστοχος οραματιστής όμως. Και προσωπικά δεν βλέπω ούτε τον Φρέσκο, ούτε τπτ άλλους μπαγιάτικους, ως κάτι διαφορετικό ΟΡΑΜΑΤΙΣΤΕΣ είναι. ΟΧΙ ουτοπιστές όμως. Διότι η οπτική τους για έναν μελλοντικό κόσμο, βασίζεται σε πραγματικότητες. Στην πραγματικότητα πχ ότι όντως ΣΗΜΕΡΑ, ΕΧΟΥΜΕ την τεχνογνωσία για να μιλήσουμε για μια τέτοια κοινωνία. Και πρακτικά, ΜΠΟΡΟΥΜΕ να έχουμε ότι χρειάζεται για να τη στήσουμε. Ουτοπικό είναι να μιλάμε ΣΗΜΕΡΑ για διαγαλαξιακά ταξίδια, τη στιγμή που ούτε θεωρία δεν έχουμε καν φτιάξει σχετική, και ούτε καν, όλος ο πλανήτης μ' αυτό να καταπιανότανε, δεν είναι εφικτό να κατασκευάσουμε ανάλογες "μηχανές", ακόμα και την θεωρία να είχαμε. Δεν είναι όμως ουτοπικό να μιλάμε για μια παγκόσμια κοινωνία που θα λειτουργεί συλλογικά, κι ΟΧΙ ανταγωνιστικά, διαχειριζόμενη τους πλανητικούς πόρους ΣΟΦΑ. Ουτοπικό είναι επίσης να ΝΟΜΙΖΕΙ κανείς, πως μπορούμε από τη μια στιγμή στην άλλη, να καταλυθούν τείχη χιλιετηρίδων, να συγχωνευτούν γλώσσες, ήθη, έθιμα, αντιλήψεις κοινωνικοπολιτικοφιλοσοφικές κ.α. Δε νομίζω δλδ πως είναι εφικτό να κάνεις τον μέσο γιατρό να σκέφτεται πως το κυριότερό του κίνητρο να σπουδάσει/να εφαρμόσει αυτό το επάγγελμα, ΔΕΝ είναι ο "πλουτισμός", ή αλλιώς "μια ευδαιμονέστερη προσωπική ζωή", ΟΥΤΕ να διδάξει/κατευθύνει ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ προς κάτι "οικουμενικότερο". Μάλλον σε κότερο θα τα κατευθύνει. Ε αυτά όμως, θέλουν γενεές επί γενεών για ν' αλλάξουν. Και σίγουρα δεν θ' αλλάξουν (ΑΝ αλλάξουν), από όσους τη βρίσκουν με την υπάρχουσα κατάσταση. Κι όμως ενίοτε γεννιούνται και παιδιά γιατρών, που αντί να βολευτούν με την πελατεία του μπαμπά, κάνουν την "επανάστασή τους", και γράφονται στους Γιατρούς Χωρίς Σύνορα, πχ. Ε από κάτι τέτοιους "τρελλούς", θα γίνουν σιγά-σιγά οι απαραίτητοι πυρήνες. Από γιατρούς, μηχανικούς, φυσικούς, χημικούς, μαθηματικούς και πάει λέγοντας. Που θα είναι αρκετά οραματιστές, για να συνεχίσουν πάνω στο Venus του Fresco, και του ΚΑΘΕ Fresco. Διότι δεν είναι ο μόνος που τη βλέπει έτσι. O σπόρος έχει πέσει νομίζω. Πολλοί άνθρωποι καταλαβαίνουν ότι :

α) δεν πάει άλλο με την ζωή "έτσι", παγκοσμίως.

β) δεν ΜΠΟΡΕΙ να πάει για πολύ ακόμα "έτσι", γιατί θα στεγνώσουμε τον ίδιο τον πλανήτη.

Και έχουν αλλάξει οι εποχές - απ' τη μια έχουμε παιδάκια με αυτόματα ανά τον κόσμο να καθαρίζουν συμμαθητές τους, απ' την άλλη έχουμε επιστήμονες να φτιάχνουν προσθετικά μέλη για ανάπηρους ελέφαντες, μ' άλλα λόγια όσο έχει αποζωοποιηθεί τμήμα του πληθυσμού, άλλο τόσο έχει εκπολιτιστεί ένα άλλο.

Πριν από κάτι αιώνες ήταν αδιανόητο να συνυπάρχουν άλλες φυλές - ενώ σήμερα στο ΝΒΑ παίζουν όλα τα χρώματα :P. Αναλόγως σήμερα μας φαίνεται αδιανότητη η κατάλυση του εμπορίου και η εξάλειψη του χρήματος ως μέσου και της έννοιας του κέρδους ως κίνητρο, υπάρχουν όμως άνθρωποι που σκέφτονται ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. Ε ό,τι στήσουν αυτοί οι άνθρωποι κάποια στιγμή, δε θα μπορεί παρά να βασίζεται στην "παραγωγή" παιδιών που ΔΕΝ θα μεγαλώνουν κάτω από τις "σημερινές αξίες" και πρακτικές. Αν μεγαλώσεις ένα τερατάκι που θα το "μάθεις" πως "πρέπει να πηδήξει πριν το πηδήξουν, διότι έτσι ειν' η ζωή", λίγο δύσκολα θα παράξεις effectively "οραματιστές", όπως του τύπου που λέγαμε.

Θεωρητικά λοιπόν, αυτό που "βλέπω" εγώ να γίνει, αν γίνει, που θα γίνει, τον κώλο τους να βαράνε μερικοί, θα είναι η σταδιακή συσπείρωση κατά βάση "σπουδαγμένων" ανθρώπων, για να αρχίσουν να δημιουργούν μικρές κοινωνίες βασισμένες στα πρότυπα του "Venus". Oι οποίες θα βιώνουν με στόχο την αυτοσυντήρηση, την τεχνολογική εξέλιξη, την επέκταση τεχνογνωσίας, την παροχή των "καλών" όλων αυτών στην "τοπική" κοινωνία, θα παρέχουν εκπαίδευση η οποία καμμία σχέση δε θα έχει με το "γράψε καλά να φας τη Μαιρούλα, γιατί δεν έχει πολλές θέσεις στο πανεπιστήμιο". ΑΥΤΟ καταλαβαίνω εγώ να έχουν απώτερο στόχο, οι "τρελλοί". Και να μεγαλώνουν εις το διηνεκές, ΤΕΤΟΙΕΣ κοινωνίες, και καλώς εχόντων των πραγμάτων να προσελκύουν κόσμο που θα θέλει να τη δει αλλιώς μέσα σ' αυτές, και να προσφέρει όπως θα μπορεί να προσφέρει. Το θέμα είναι να γίνει η αρχή. Διότι εσένα και 'μενα δε μας παίρνει να βγούμε στο δρόμο και να φωνάζουμε "ελάτε στο κοινόβιό μας, ανοίξαμε και σας περιμένουμε". Εμείς (στην καλύτερη), θ' ακολουθήσουμε. Και την αρχή την κάνουν "τρελλάρες" σαν τον Fresco. Tον οποίο μπορείς να τον δεις και ολίγον σαν "Μεσσία". Με τη διαφορά ότι ο άλλος, ο παλιός, ευαγγελιζόταν "τον ερχομό του Κυρίου", και "την άλλη ζωή". Ε αυτός ευαγγελίζεται κάτι πιο χειροπιαστό, την ανθρώπινη γνώση και την τεχνολογία, και το ότι απ' τα σκατά μας θα βγούμε μόνο μόνοι μας, και μιλάει για το "εδώ και τώρα". Δηλαδή εμείς θα ψοφήσουμε 15 φορές μέχρι να γίνει κάτι, αλλά θα βάλουμε το λιθαράκι μας για το μέλλον. ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ. Κι αυτή είναι ακόμη μια διαφορά αυτής της θεώρησης : οι θρησκείες κατά βάση σου πουλάνε την ιδέα να σώσεις το τομάρι σου (και πατάνε και στον φόβο σου του θανάτου). Ε εγώ μια "Venusο-κοινωνία", την φαντάζομαι λιγότερο "εγωιστική", και να σου λέει "ό,τι κάνεις ΤΩΡΑ. Άμα ψοφήσεις, πάει, τέλειωσε". Θα μου πεις και ποιός χέστηκε για τα μεταπαλιτρισδισσέγγονα του γείτονα ; Ε έτσι έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε. Διότι όταν βγαίνουμε απ' το σπίτι, φοράμε τσίγκινο σώβρακο. Γιατί θέλει να μας πηδήξει ο άγνωστος, ο γείτονας, ο συνάδερφος, ο φίλος, ο αδερφός. "Οπότε μαλάκας ειμ' εγώ να νοιαστώ για τους άλλους;". Ρώτα και τον slygeo, θα μ' επιβεβαιώσει. Δε νομίζω όμως να έχουν στόχο να βγάζουν τέτοια παιδιά οι "οραματιστές". Γι' αυτό και θα ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ η εκπαίδευση να είναι εκπαίδευση, κι όχι να βγάζουν πετυχημένους ή αποτυχημένους μικρούς καπιταλιστές. Και δεν τα λέω "ιδανικά". Και συμφωνώ πως παίζει ρόλο ΚΑΙ η "ανθρώπινη φύση". Κάποιοι διατείνονται πως μόνο ό,τι μάθεις του παιδιού, είναι. Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως και γενετικές τάσεις υπάρχουν (αν θα σου βγει κωλόπαιδο και σαμποτέρ το άλλο δλδ). Γι' αυτό και ΔΕΝ θα είναι ΟΥΤΕ εύκολο, ΟΥΤΕ θα γίνει απ' τη μια γενιά στην άλλη.

Άλλωστε υπάρχουν πιο πρακτικά προβλήματα - την δημιουργία και τη συνέχιση ΤΕΤΟΙΩΝ κοινωνιών (για να καταλήξουν μια μέρα να γίνει ΜΙΑ παγκοσμιοποιημένη, χωρίς χρήμα κτλ), ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ; Ξέρετε "ποιοί". Τεσπα θα δείξει.

Στη βάση του πάντως, δε βλέπω να μην είναι "εφικτό". Ούτε ουτοπία το βλέπω.

Θα ήταν αν λέγανε ότι θ' αρχίσει να παίρνει ο Παναθηναϊκός πρωταθλήματα.

Κατά τ' άλλα αυτά. Κουράστηκα.

 

 

 

* Και κάτι με αφορμή ποστ του Manuel : φίλε, μου θύμισες περίπτωση Ουκρανής που μου είχε πει το επίσης σοφότατο προ ετών (το παραθέτω ακριβώς, μια και δεν το ξεχνάω με τίποτα) : "Άμα η γυναίκα έχει πολύ μυαλό - αυτό κακό πράμμα...".

Βρε λες να μην ήταν τυχαίο; Αστέρια (γενικώς) αυτές οι Ουκρανές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω νομιζω οτι θα ηταν πολυ καλυτερος

 

και btw οταν βλεπω νεους (μιλωντας γενικα) να σκεφτονται ποιο συντηρητικα και τελειωμενα απο γερους απελπιζομαι,ποιος θα αλλαξει τον κοσμο η τουλαχιστον ποιος θα προσπαθησει?

Μπα καλύτερος είναι ο συνδυασμός. Δεν λέω, ένας κόσμος που θα ακούς 20άρηδες να λένε "δεν βαρίεσαι, καλά είμαστε κι έτσι" είναι τρομακτικός, από την άλλη όμως το να προσπαθείς να μιλήσεις με κάποιον νέο για το πως θα αλλάξει τον κόσμο και να σου λέει καταρχάς θα επιβάλλουμε παγκόσμια ειρήνη από αύριο και κατά δεύτερον θα εξαφανίσουμε το χρήμα πως θα σου φαινόταν?

 

Συμφωνώ με τον washcloud ότι χρειαζόμαστε οραματιστές και όχι ονειροπόλους.

 

@washcloud

Το σημερινό σύστημα τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ επικρατεί για ένα κυρίως λόγο. Επειδή μπορεί να έχουμε σήμερα την πληθώρα αγαθών που λες, μπορεί η τεχνολογία να έχει φτάσει σε τρελά επίπεδα αλλά δεν έχουμε τον τρόπο να τα διαχειριστούμε.

 

Αν δεν αλλάξει ριζικά η νοοτροπία, (ριζικά όμως, δηλαδή να σταματήσουν να αυξάνονται οι ανάγκες μας και να υιοθετήσουμε μια πιο αλτρουιστική στάση ζωής), και 100 δις ανθρώπους να μπορεί να θρέψει ο πλανήτης μας, κάποιοι θα συνεχίσουν να πεθαίνουν από την πείνα.

 

Αν αύριο παρουσιαζόταν μια φόρμουλα που θα μοίραζε δίκαια τους πόρους του πλανήτη μας, το καπιταλιστικό μοντέλο δεν θα επιβίωνε ούτε μια μέρα παραπάνω. Δεν είναι βλάκας ο κόσμος, ούτε "βολεύεται" με το σημερινό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πάντως αυτός που ονειρεύεται αυτοματισμούς και ταξίδια στο χωροχρόνο.

 

ελα?

 

Λέω λοιπόν με το φτωχό μου το μυαλό

 

καλα το πας

 

απ' το να κάθεσαι και να ονειροπολείς ''το καλύτερο αύριο'' και την ''αλλαγή που θες γίνει στο κόσμο''

 

ε ναι πρεπει να μπορεις κιολας

 

γιατί να μη πας στην Αφρική να ταϊσεις τους απογόνους του Bob Marley;

 

αμα τους βρεις τους ταιζω

 

 

Πραγματικά όταν ακούω ηλιθιότητες τέτοιου τύπου νιώθω πολύ περήφανος που είμαι τις περισσότερες φορές σταρχιδιστής. Τουλάχιστον είμαι αληθινός.

 

ε ναι καπως πρεπει να παραμυθιαστεις

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:38 ----------

 

Μπα καλύτερος είναι ο συνδυασμός. Δεν λέω, ένας κόσμος που θα ακούς 20άρηδες να λένε "δεν βαρίεσαι, καλά είμαστε κι έτσι" είναι τρομακτικός, από την άλλη όμως το να προσπαθείς να μιλήσεις με κάποιον νέο για το πως θα αλλάξει τον κόσμο και να σου λέει καταρχάς θα επιβάλλουμε παγκόσμια ειρήνη από αύριο και κατά δεύτερον θα εξαφανίσουμε το χρήμα πως θα σου φαινόταν?

 

απλοικη βλακεια

 

Συμφωνώ με τον washcloud ότι χρειαζόμαστε οραματιστές και όχι ονειροπόλους.

 

οι οποιοι οραματιστες θα βρουν πχ μιας καποιας μορφης κοινωνικη ισορροπια? θα σκεφτουν καποιο νεο τροπο κοινωνικοικονομικης οργανωσης οπου ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι? ολα αυτα εχουν εξερευνηθει και σκονταφτουν στον ιδιο τον ανθρωπο

 

washcloud

Το σημερινό σύστημα τουλάχιστον έτσι όπως το βλέπω εγώ επικρατεί για ένα κυρίως λόγο. Επειδή μπορεί να έχουμε σήμερα την πληθώρα αγαθών που λες, μπορεί η τεχνολογία να έχει φτάσει σε τρελά επίπεδα αλλά δεν έχουμε τον τρόπο να τα διαχειριστούμε.

 

δεν εχει σχεση με τα αγαθα,την επαρκεια η την διαχειρηση τους,ειναι θεμα εγωισμου και ματαιοδοξιας,ολα γινονται για την ψευδαισθηση παντοδυναμιας που σου δινει το πολυ χρημα

 

Αν δεν αλλάξει ριζικά η νοοτροπία, (ριζικά όμως, δηλαδή να σταματήσουν να αυξάνονται οι ανάγκες μας και να υιοθετήσουμε μια πιο αλτρουιστική στάση ζωής), και 100 δις ανθρώπους να μπορεί να θρέψει ο πλανήτης μας, κάποιοι θα συνεχίσουν να πεθαίνουν από την πείνα.

 

ετσι σε μεγαλωνουν,ετσι σε μαθαινουν οτι ειναι το σωστο (οχι τυχαια),αγορασε και be happy be μουρη μονο που πολυ αργα και αν συνειδητοποιεις οτι οχι μονο δεν αλλα και το συγκεκριμμενο lifestyle ειναι η αιτια για τις απειρες νευρωσεις-ψυχασθενειες και εν τελει για την δυστηχια σου

 

Αν αύριο παρουσιαζόταν μια φόρμουλα που θα μοίραζε δίκαια τους πόρους του πλανήτη μας, το καπιταλιστικό μοντέλο δεν θα επιβίωνε ούτε μια μέρα παραπάνω. Δεν είναι βλάκας ο κόσμος, ούτε "βολεύεται" με το σημερινό σύστημα.

 

ο κοσμος και βλακας ειναι και στα @@ του ειναι και ευκολα μανιπιουλαρεται και το παιχνιδι οχι μονο ειναι στημενο πανεξυπνα αλλα και ετσι που δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγεις

 

το δικαια δεν παιζει δεν ειναι στην φυση μας

 

οπως το βλεπω εγω πρεπει να πιασουμε πατο μηπως και συνειδητοποιησουμε καποια πραγματακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash πολύ καλό το post σου αλλά έλεος, κάνε ένα ρεζουμέ γιατί εκτός του ότι είναι μεγάλο, είναι και γραμμένο ομιλιτικά. ρε φίλε καλύτερα να σε άκουγα παρά να σε διάβαζα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα?

 

 

 

καλα το πας

 

 

 

ε ναι πρεπει να μπορεις κιολας

 

 

 

αμα τους βρεις τους ταιζω

 

 

 

 

ε ναι καπως πρεπει να παραμυθιαστεις

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:38 ----------

 

 

απλοικη βλακεια

 

 

 

οι οποιοι οραματιστες θα βρουν πχ μιας καποιας μορφης κοινωνικη ισορροπια? θα σκεφτουν καποιο νεο τροπο κοινωνικοικονομικης οργανωσης οπου ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι? ολα αυτα εχουν εξερευνηθει και σκονταφτουν στον ιδιο τον ανθρωπο

 

 

 

δεν εχει σχεση με τα αγαθα,την επαρκεια η την διαχειρηση τους,ειναι θεμα εγωισμου και ματαιοδοξιας,ολα γινονται για την ψευδαισθηση παντοδυναμιας που σου δινει το πολυ χρημα

 

 

 

ετσι σε μεγαλωνουν,ετσι σε μαθαινουν οτι ειναι το σωστο (οχι τυχαια),αγορασε και be happy be μουρη μονο που πολυ αργα και αν συνειδητοποιεις οτι οχι μονο δεν αλλα και το συγκεκριμμενο lifestyle ειναι η αιτια για τις απειρες νευρωσεις-ψυχασθενειες και εν τελει για την δυστηχια σου

 

 

 

ο κοσμος και βλακας ειναι και στα @@ του ειναι και ευκολα μανιπιουλαρεται και το παιχνιδι οχι μονο ειναι στημενο πανεξυπνα αλλα και ετσι που δεν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγεις

 

το δικαια δεν παιζει δεν ειναι στην φυση μας

οπως το βλεπω εγω πρεπει να πιασουμε πατο μηπως και συνειδητοποιησουμε καποια πραγματακια

 

Μισο λεπτο, αν "το δικαια δεν ειναι στη φυση μας", τοτε αναιρουμε ολα οσα προσπαθει το project να μας δειξει, μιας και υποστηριζει οτι κανουμε λαθος να πιστευουμε "στη φυση" μας και οτι "η φυση" μπορει να αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...