Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όλα υποκινούνται σε πρώτο στάδιο από την αντίληψή μας και τον τρόπο σκέψης. Αυτό πρέπει να είναι το πρώτο ώστε να δεχτούμε κ όσα λέει το venus project αλλά και γενικότερα το σύστημα χωρίς χρήμα που έχει τόσα μα τόσα αρνητικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Απλά το Venus Project θα ήταν αδύνατο να υπάρξει λόγω συμφερόντων.Ακόμα και στο μέλλον.Σιγά μην αφήσει ο πλούσιος μεγαλοκαρχαρίας την φερράρι του για να μπεί να κινηθεί με ένα ηλεκτροκίνητο κακάσχημο βανάκι.

Ο άνθρωπος ήταν ,είναι κ θα είναι άπληστο Ον γι αυτό το μοντέλο κοινωνίας αυτό είναι μια ουτοπία.

 

Η απαισιοδοξία και η προπαγάνδα σε ολο της το μεγαλείο.

Ο μεγαλοκαρχαρίας δεν την βγάζει περα με 2-3 δελφίνια όποτε τι σε κάνει να πιστεύεις οτι δαγκάνει μαζικά?

Το κίνημα εχει ως σκοπο την αφύπνιση του κοσμάκη - διαφήμιση κάνουμε δηλαδή εμεις που βρισκόμαστε εκει ωστε κάποια μερα να υπάρξει αυτη η μαζα που θα αλλάξει σιγα σιγα την καθημερινότητα του κοσμάκη.

2ον μην αφήνεις τους απο πάνω στη ζωη σου να σου ρίχνουν φάπες λέγοντας δεν πρεπει να της αποφυγω.

Λιγη πίστη στον εαυτό μας και την δύναμη μας δεν βλάπτει μην τα περιμένουμε ολα απο τον Θεό.

Φιλικά ολα τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όταν θα ενηλικιωθείς ξαναδέστο, θα σου φανεί λιγότερο αστείο. :lol:

Πάντως πέρα από τη πλάκα, ειδικά το addendum πρέπει να το δει κανείς πάνω από 2 φορές για να μπεί στο νόημα του τί λέει ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, όταν θα ενηλικιωθείς ξαναδέστο, θα σου φανεί λιγότερο αστείο. :lol:

Πάντως πέρα από τη πλάκα, ειδικά το addendum πρέπει να το δει κανείς πάνω από 2 φορές για να μπεί στο νόημα του τί λέει ακριβώς!

 

Ενηλικος ειμαι.Και θα στο πω για τριτη φορα γτ μαλλον εισαι απο τους τυπους που θελουν ολοι να εχουν την ιδια αποψη με αυτους.Μου φανηκε αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε ρωτήσει κανένα σοβαρό οικονομολόγο αν ισχύουν αυτά τα οικονομικά που λέει μέσα ;

Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. Πολύ μαύρα όλα.

Το θρησκευτικό θέμα με βρίσκει σύμφωνο. Μεγάλη ιστορική απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενηλικος ειμαι.Και θα στο πω για τριτη φορα γτ μαλλον εισαι απο τους τυπους που θελουν ολοι να εχουν την ιδια αποψη με αυτους.Μου φανηκε αστειο.

Ενήλικας μπορεί να είσαι αλλά σου λείπει το χιούμορ, απορώ πως το βρήκες αστείο! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε ρωτήσει κανένα σοβαρό οικονομολόγο αν ισχύουν αυτά τα οικονομικά που λέει μέσα ;

Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. Πολύ μαύρα όλα.

Το θρησκευτικό θέμα με βρίσκει σύμφωνο. Μεγάλη ιστορική απάτη.

 

Βέβαια αλλά για πιο πράγμα ακριβώς?

Για τον πληθωρισμό?

Είναι παγκοσμίως γνωστά αυτα που λέει για το πως κινείτε το χρήμα εξάλλου το βλέπουμε και στην καθημερινότητα μας.

Το θρησκευτικό κομμάτι ειναι στην 1η ταινία που εχει ως σκοπό την αφύπνιση του κοσμάκη.

Εγω δεν ειμαι κατά μιας θρησκείας αλλα όταν αυτή η θρησκεία σου αλλάζει το πιστεύω σου και σε κάνει ρατσιστή στο κάθε τι τοτε να πάει στο μπιπ η καθε θρησκεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενήλικας μπορεί να είσαι αλλά σου λείπει το χιούμορ, απορώ πως το βρήκες αστείο! :lol:

 

Κοιτα, και πολυ σοβαρο δε θα το ελεγες...

Σε μια ταινια που χωρις να ξερουμε οικονομικα, που πολλα απο τα θρησκευτικα που λεει δεν στεκουν και πολυ, και που τα δεχτηκαμε γιατι εχουμε την αναγκη να τα δεχτουμε, εχουμε την αναγκη να αποδεσμευτουμε και απο αυτο το οικονομικο μοντελο, και απο τη δεδομενη θρησκεια, απο τη στιγμη λοιπον που δεχτηκαμε ολα αυτα και τα πιο πολλα αμασητα, μιας και δεν εχουμε τις απαραιτητες γνωσεις, πολυ ομορφα στο τελος μας πασαραν ενα μοντελο με ενα τροπο που πιο πολυ θυμιζει αμερικανικες αιρεσεις και προσυλητισμο, παρα κατι που θα μας βγαλει απο το αδιεξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pournaras είσαι λίγο άδικος αλλά λογικά καχύποπτος (έτσι πρέπει να ήμαστε με όλα σε αυτούς τους καιρούς) παρόλα αυτά όπως αφήνω να εννοηθεί και στο Υ.Γ του ποστ #177 η όλη φάση είναι κίνημα και η ιστορία ξεκινά μετά τα ντοκιμαντέρ που προφανώς είναι λειψά για ένα τόσο μεγάλο θέμα (αλλά μια καλή αρχή για ψάξιμο και προβληματισμό) εξακολουθώ να πιστεύω πως το FAQ είναι πολύ πιο περιεκτικό σε ερωταπαντήσεις (και αξίζει περισσότερο την προσοχή αλλά και τον σχολιασμό μας)

 

αν δε σε καλύψει ούτε αυτό το ξανά συζητάμε! αλλά μην μένεις στα τρία ντοκιμαντέρ γιατί είναι κάπως άδικο για την περίπλοκη φύση του θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ακριβώς.

Αλλα απο κει και πέρα το αν θα τα τρώει αμάσητα ο pournaras ειναι δικό του θεμα.

Υπάρχουν κάλος ή κακός οι λεγόμενοι ψαγμένοι σε τούτο τον κόσμο που είτε γνωρίζουν ήδη κατι είτε κάθονται και το μελετούν για να βγάλουν τα συμπεράσματα τους.

 

Σε προκαλώ λοιπόν pournaras να ψάξεις και αλλο το θεμα με το χρηματικό σύστημα και με τις θρησκείες περα απο οποιοδήποτε ντοκιμαντέρ και αν βρεις κατι εδω είμαστε για να ποσταρεις απο κει και περα καθε είδος προπαγάνδας δεν ειναι καλοδεχούμενη απο μενα τουλάχιστον.

 

Φιλικά όλα τα παραπάνω.

 

Αν θες κανε μια βολτα στα παρακατω site's

http://www.thezeitgeistmovement.gr/

http://www.thegreekproject.gr/sxetika.php

http://www.tvxs.gr/v15984 <-- Απο το Ελληνικό Επίσημο κίνημα Zeitgeist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι ψαγμενοι και ξεψαγμενοι?με τις θρησκειες ηταν ντοκιμαντερ για τα αμερικανακια μονο....ελεος δλδ.Το πιο ενδιαφερον και ρεαλιστικο κομματι ηταν το περι οικονομιας.Και επισης δε μπορει να με πεισει ενας γερος οταν στην απλη ερωτηση που του κανουν , "Με τι θα ασχολειται ο ανθρωπος αν δε δουλευει" ,αυτος απανταει "What about the stars".Αλλο θεμα το περι οικονομιας και οτι στηριζεται στο πουθενα και αλλο να θεωρουμε το venus project σαν την λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...