Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι αλλα το οτι μεσα απο τις σταχτες ολων αυτων των συστηματων που κατερρευσαν, πως γινεται και δεν καταφερε ποτε να γεννηθει απο αναγκη εστω για αλλαγη ενα συστημα ισοτητας;

Μα πως να συμβεί κατι τέτοιο βρε συ pournaras αφού παίζονται συμφέροντα.

Τα μεγάλα κεφάλια ρίχνουν φαπες και δεν μπορεί να συμβεί καμιά αλλαγή.

Παρε παραδείγματος χάρη την ενεργεία που επιστημονικά και πρακτικά μπορούμε να μετακινήσουμε ενα αυτοκίνητο χωρίς την επιβάρυνση και την μόλυνση για τον πλανήτη μας αλλα για αρκετούς λόγους συμφερόντων δεν αλλάζει κατι.

Ευτυχώς τωρα που υπάρχει το ιντερνετ και κάτι πάει να γίνει.

 

Τέλειο σύστημα πότε δεν θα μπορέσει να υπάρξει αλλά αυτά που προτείνει το κίνημα ειναι κάτι παραπάνω απο πρακτικά (το venus project ειναι το πιθανό μελλοντικό του κομμάτι).

Εξάλλου η τεχνολογία ειναι αυτή που μας ενδιαφέρει όλους και ορίστε αυτή την στιγμή που είμαστε μπροστά απο μια οθόνη ενός Υ/Η (ή mac :P ) και μεσώ τούτης μπορούμε να αναπτύξουμε διάφορες απόψεις κλπ.

Δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος εδω μέσα που να μην θέλει την τεχνολογία δίπλα του.(Θυμήσου τεχνολογία ίσων ενα μολύβι.. κλπ).

Αφου μπορεί να φύγει το χρήμα και η καθημερινότητα απο πάνω μας έστω και μεσα απο μια άποψη ή μια ιδέα γιατί να μην το στηρίξουμε ή να προσπαθήσουμε να γίνει κάτι τέτοιο?

Ξερεις πολύ ειναι εκείνοι που έχουν 5-6 δεκάρες περισσότερες και κατι τέτοια τα κάνουν κρα γιατι ζουν μια λιγο πιο πλουσιοπάροχη ζωή αλλά πραγματικά ουτε σε αυτούς ούτε σε κανέναν δεν θα λείπει τίποτα.

Αυτο που σε κάνει πλούσιο ειναι στο υπάρχον παγκόσμιο σύστημα που βρισκόμαστε ειναι οχι το χρήμα αλλά ο καταναλωτισμός.

Σκέψου αν δεν έχεις μια πεθαίνεις της πείνας αρα δεν καταναλώνεις αν εχεις χρήμα καταναλώνεις αρα εισαι καλα αν εχεις εκατομμύρια ευρώ είσαι θεός και όλοι σε προσέχουν.

Σε ολες τις περιπτώσεις ομως εισαι καταναλωτής αν δεν εισαι καλός πανω στην κατανάλωση το σύστημα σε σουτάρει..

Αν δεν προωθείς την κατανάλωση πάλι το ίδιο κλπ.

 

Απο την άλλη οσον αφορά τον αυτοματισμό ειναι είδη μέσα στην καθημερινότητα μας.

Το καθε κρατος δεν επιτρέπει να υπάρξει σε μεγάλη κλίμακα.

Γιατι αυξάνετε η ανεργία κλπ.

Και ομως δεν ειναι καθόλου δύσκολο και από σήμερα να γίνουν τα πάντα αυτόματα!

Ιατρική,κτίσιμο σπιτιών κλπ είναι πανεύκολα να γίνονται ολα σήμερα αυτόματα αλλά οχι σε αυτή την φιλοσοφία ζωης που μας έχουν δώσει και ζούμε γιατί σκέψου το κόστος...

Αν δεν υπάρχει χρήμα και συναλλαγή δεν υπάρχει κόστος αρα δεν υπάρχει και συμφέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ναι αλλα το οτι μεσα απο τις σταχτες ολων αυτων των συστηματων που κατερρευσαν, πως γινεται και δεν καταφερε ποτε να γεννηθει απο αναγκη εστω για αλλαγη ενα συστημα ισοτητας;

Γιατί μας κυβερνάει το χρήμα φίλε μου! (παραπάνω ο street αναλύει πολύ σωστά το ρεζουμέ μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε ρωτήσει κανένα σοβαρό οικονομολόγο αν ισχύουν αυτά τα οικονομικά που λέει μέσα ;

Νομίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. Πολύ μαύρα όλα.

Το θρησκευτικό θέμα με βρίσκει σύμφωνο. Μεγάλη ιστορική απάτη.

 

Σου λέει το αυτονόητο.

Μερικά δηλαδή αυτονόητα :

 

α) Τεχνογνωσιακά / τεχνολογικά έχει φτάσει "ο άνθρωπος" σε σημείο ικανό να έχει παραγωγή/διαχείριση πολύ υψηλού επιπέδου. Με άλλα λόγια, έχουμε τη θεωρία και μπορούμε να έχουμε τα μέσα για να καλύπτουμε τις ανάγκες μας (τροφή, ένδυση, ενέργεια κτλ κτλ) σαν είδος.

Το πότε αυτό σημαίνει θα μπορούσαμε να καλύψουμε αυτές τις ανάγκες σε πλανητικό επίπεδο, μου είναι άγνωστο. Έχει σημασία όμως; Ας φτάσουμε στην πλήρη εφαρμογή ενός τέτοιου συστήματος και στο 100% της κάλυψης των αναγκών του τότε παγκόσμιου πληθυσμού έστω μετά από 100, 200, 500 χρόνια.

Άλλωστε το "Venus Project" δεν είναι κόμμα, που υποστηρίζει ότι αν εκλεγούν, μέσα στην επόμενη 4ετία τα σημερινά προβλήματα του ανθρώπου θα έχουν λυθεί (ή θα τα έχει ξεχάσει, όπως περίπου είπε και κάποιος κάποτε).

 

β) Όταν δανείζεσαι, σημαίνει ότι κάνεις μια (ωραία) συμφωνία, να πάρεις Χ, και σε Χ διάστημα να επιστρέψεις Χ+Χ. Και αυτή είναι η έννοια του κέρδους. Και το "κέρδος" είναι αυτό που βάζει στο στόχαστρο το Zeitgeist. Kαι για να γελάσουμε και λίγο, στηλιτεύει την "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο".

Επίσης, όταν δανείζεσαι χρήμα, δανείζεσαι αέρα κοπανιστό. Κι αυτός ο κοπανιστός αέρας έχει φτάσει ως σύμβολο να κυριαρχεί στις ζωές μας. Κάποτε κυριαρχούσε η γη, τα ζώα παραγωγής, οι σοδειές (και οι σκλάβοι βέβαια, ακόμα-ακόμα, και άλλα χαριτωμένα). Πχ στην αρχαία Σπάρτη η "αξία" του χρήματος ήταν βράσ' τα.

Ενώ τη σήμερον ημέρα, γεννιέται πχ ένα παιδί στην Μποκοτά (καμμία σχέση με την "μαμά της Eλληνικής Eurovision"), και κατευθείαν χρωστάει. Χρωστάει πριν καν γεννηθεί δηλαδή. Χρωστάει ως σπερματοζωάριο. Δουλεύεις εσύ, τεντώνεσαι για ένα μήνα, και στο τέλος σου έρχεται χρήμα της τάξεως των 700 €. Ενώ άλλος είναι εισοδηματίας, πηδάει γκομενάκια και τρώει αστακούς (ή και τ' ανάποδο), κάνει βόλτες με κότερα, και στα μπιπ του όλα. Γιατί; Γιατί είναι πιο μάγκας θα πεις. Και θα το δεχτείς. Και μπορεί να μην ήταν καν πιο μάγκας, μπορεί απλά εσένα ο μπαμπάς σου να ήταν υπάλληλος σε βενζινάδικο και να προσπαθούσε "να μεγαλώσει τίμια και με αγώνα το παιδί του", αλλά αυτός να βρήκε τα εισοδήματα απ' τον δικό του μπαμπά. Πχ να του ανήκει (μέσα στ' άλλα) και το βενζινάδικο που δούλευε ο μπαμπάς σου. Και που τον πλήρωνε 700 € μισθό, "κλέβοντάς του την υπεραξία" ( ξαναγελάμε για ιστορικούς λόγους :-) ). Eπειδή ο "αέρας" που λέγαμε, οι αριθμοί, τα έφερε ο διάλος και κάνανε τον δικό του μπαμπά πιο μάγκα. Ζούγκλα δηλαδή. Το μεγάλο ψάρι πηδάει το μικρό (δεν το τρώει, γιατί το χρειάζεται για να του δουλεύει).

 

Πες μου τώρα εσύ, έτσι ακριβώς δεν πάει; Πέρα από ρομαντισμούς του τύπου "όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες". Σκατά έχουν. ΠΡΑΚΤΙΚΑ, ένα 90φεύγα % των εργατών, εργάτες μένουν, κι εργάτες φτιάχνουν ("φέρνουν στον κόσμο"). Και μια ζωή θα την περάσουν ψάχνοντας που στον πούτσο πήγε η υπεραξία τους, και θα μηχανεύονται τρικ να βγάλουν τον μήνα με τα 700 (όπως πχ με απογευματινή δουλειά ή υπερωρίες). Δεν είναι λοιπόν δέσμιοι αυτού του συστήματος, αυτού του κοπανιστού αέρα, οι βγάζοντες 700 και 1000 και 2000 το μήνα; Διότι κάποιοι άλλοι βγάζουν τα κέρατά τους από τους πρώτους, και δεν έχουν καμμία διάθεση ν' αλλάξουν τα πράγματα.

Πού είναι λοιπόν το "όχι καλά", ή το "μαύρο" του πράγματος;

Απλά έχεις μάθει να θεωρείς αυτό που βιώνεις, ως "αυτονόητο", και σου φαίνονται "περίεργα" αυτά που γνωρίζεις από πρώτο χέρι από το Zeitgeist. Και που δεν στα είπε ποτέ έτσι ο μπαμπάς, ούτε ο δάσκαλος, ούτε ο παπάς, και με τις παρέες για γκόμενες μιλάγατε περισσότερο. Εσύ μεγάλωσες με την ιδέα ότι είσαι "ελεύθερος Έλλην πολίτης", γι' αυτό σου φαίνεται "κάπως" να σου λένε οι μπαγλαμάδες στο φιλμ ότι στην ουσία είσαι ένας παγκόσμιος σκλάβος.

Και στο "παράλογο" του αυτονόητου αυτού είναι που στοχεύει το φιλμάκι.

 

Επεξηγηματικά και φιλικά, καθαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Disclaimer

 

Το έχω συναντήσει και παλιότερα, το είδα και εδώ :

Κάποιοι τραβάνε ένα περίεργο ζόρι, ότι ντε και καλά κάποιοι άλλοι γράφουν, μιλάνε, "για ίδιον όφελος". Πραγματικά μου φαίνεται απίστευτα βλακώδες να περνάει από μυαλό τέτοια σκέψη, ειδικά όταν πρόκειται για εικοτολογία κι όχι για γνώμη βασισμένη αν όχι σε "αποδείξεις", ΕΣΤΩ σε ενδείξεις.

Μένω κάθε φορά εμβρόντητος, και την κάθε φορά που προσπαθώ να το αποδώσω κάπου, τελικά καταλήγω με καλή προαίρεση ότι απλά πρόκειται για κάποιο σύνδρομο. Ενοχλητικό κι επικίνδυνο βεβαίως.

Κατά τ' άλλα, όποτε προσωπικά πιάνω το πληκτρολόγιο, απλά "καταθέτω τον εαυτό μου", όπως έχω πει παλιότερα. In other words, το τί κατεβάζει η γκλάβα μου, τί προστάζει η ψυχοσύνθεσή μου. Κανένα άλλο κίνητρο (αυταρέσκειας, οικονομικού ή άλλου συμφέροντος) δεν έχω, ούτε πάω για πρέζιντεντ του θρεντ.

Γι' αυτό και έχει αρχίσει πλέον να μου φαίνεται "κάπως", να λέει ο οποιοσδήποτε ότι "με βρίσκει σωστό".

Χέστηκα στην ουσία, κι αν όντως με νοιάζει κάτι, μάλλον είναι αυτά που προκύψαν από τις σκέψεις μου, να τα βρίσκουν σωστά, να έχουν κάτι να πουν σε κάποιους, να είναι αφορμή για δικές τους σκέψεις, να είναι μέχρι και λύσεις σε απορίες τους, και γενικά βρ' αδερφέ να "αφήσουν κάτι" σε κάποιους. Οι οποίοι καλώς εχόντων των πραγμάτων, αφ' ενός θα "εξελίξουν" αυτά τα όποια "πήραν από 'μένα", αφ' ετέρου δε με τη σειρά τους ίσως μέχρι "επηρεάσουν" θετικά (γόνιμα) άλλους με τη σειρά τους.

 

Κατά τ' άλλα στρητ, μη με...πάρεις στραβά, δεν ένιωσα ότι με είπες καμπούρη, απλά πιάστηκα με την ευκαιρία για να πω κάτι που ήθελα - και για την ιστορία, από αυτά που διάβασα εδώ και κάτι σελίδες, τα δικά σου (και του άκτιβ-εξ) είναι που χάρηκα περισσότερο...

Α και του Πουρναρόγερου, ο οποίος είναι ναι μεν γνωστός δικηγόρος του Διαβόλου, αλλά το κάνει πολύ καλά και με στυλ ο τσόγλανος...:-)

Κι άμα μου προκύψει θα πω γράψω μερικά πραγματάκια παραπάνω που βλέπω και είναι γνώμη μου, πάνω στο θέμα "ουτοπία ή τσουκ", μιας και πέρασαν απ' τον νου μου όσο ξεκοκκάλιζα το θρεντ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέει το αυτονόητο.

Μερικά δηλαδή αυτονόητα :

 

α) Τεχνογνωσιακά / τεχνολογικά έχει φτάσει "ο άνθρωπος" σε σημείο ικανό να έχει παραγωγή/διαχείριση πολύ υψηλού επιπέδου. Με άλλα λόγια, έχουμε τη θεωρία και μπορούμε να έχουμε τα μέσα για να καλύπτουμε τις ανάγκες μας (τροφή, ένδυση, ενέργεια κτλ κτλ) σαν είδος.

Το πότε αυτό σημαίνει θα μπορούσαμε να καλύψουμε αυτές τις ανάγκες σε πλανητικό επίπεδο, μου είναι άγνωστο. Έχει σημασία όμως; Ας φτάσουμε στην πλήρη εφαρμογή ενός τέτοιου συστήματος και στο 100% της κάλυψης των αναγκών του τότε παγκόσμιου πληθυσμού έστω μετά από 100, 200, 500 χρόνια.

Άλλωστε το "Venus Project" δεν είναι κόμμα, που υποστηρίζει ότι αν εκλεγούν, μέσα στην επόμενη 4ετία τα σημερινά προβλήματα του ανθρώπου θα έχουν λυθεί (ή θα τα έχει ξεχάσει, όπως περίπου είπε και κάποιος κάποτε).

 

β) Όταν δανείζεσαι, σημαίνει ότι κάνεις μια (ωραία) συμφωνία, να πάρεις Χ, και σε Χ διάστημα να επιστρέψεις Χ+Χ. Και αυτή είναι η έννοια του κέρδους. Και το "κέρδος" είναι αυτό που βάζει στο στόχαστρο το Zeitgeist. Kαι για να γελάσουμε και λίγο, στηλιτεύει την "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο".

Επίσης, όταν δανείζεσαι χρήμα, δανείζεσαι αέρα κοπανιστό. Κι αυτός ο κοπανιστός αέρας έχει φτάσει ως σύμβολο να κυριαρχεί στις ζωές μας. Κάποτε κυριαρχούσε η γη, τα ζώα παραγωγής, οι σοδειές (και οι σκλάβοι βέβαια, ακόμα-ακόμα, και άλλα χαριτωμένα). Πχ στην αρχαία Σπάρτη η "αξία" του χρήματος ήταν βράσ' τα.

Ενώ τη σήμερον ημέρα, γεννιέται πχ ένα παιδί στην Μποκοτά (καμμία σχέση με την "μαμά της Eλληνικής Eurovision"), και κατευθείαν χρωστάει. Χρωστάει πριν καν γεννηθεί δηλαδή. Χρωστάει ως σπερματοζωάριο. Δουλεύεις εσύ, τεντώνεσαι για ένα μήνα, και στο τέλος σου έρχεται χρήμα της τάξεως των 700 €. Ενώ άλλος είναι εισοδηματίας, πηδάει γκομενάκια και τρώει αστακούς (ή και τ' ανάποδο), κάνει βόλτες με κότερα, και στα μπιπ του όλα. Γιατί; Γιατί είναι πιο μάγκας θα πεις. Και θα το δεχτείς. Και μπορεί να μην ήταν καν πιο μάγκας, μπορεί απλά εσένα ο μπαμπάς σου να ήταν υπάλληλος σε βενζινάδικο και να προσπαθούσε "να μεγαλώσει τίμια και με αγώνα το παιδί του", αλλά αυτός να βρήκε τα εισοδήματα απ' τον δικό του μπαμπά. Πχ να του ανήκει (μέσα στ' άλλα) και το βενζινάδικο που δούλευε ο μπαμπάς σου. Και που τον πλήρωνε 700 € μισθό, "κλέβοντάς του την υπεραξία" ( ξαναγελάμε για ιστορικούς λόγους :-) ). Eπειδή ο "αέρας" που λέγαμε, οι αριθμοί, τα έφερε ο διάλος και κάνανε τον δικό του μπαμπά πιο μάγκα. Ζούγκλα δηλαδή. Το μεγάλο ψάρι πηδάει το μικρό (δεν το τρώει, γιατί το χρειάζεται για να του δουλεύει).

 

Πες μου τώρα εσύ, έτσι ακριβώς δεν πάει; Πέρα από ρομαντισμούς του τύπου "όλοι έχουν ίσες ευκαιρίες". Σκατά έχουν. ΠΡΑΚΤΙΚΑ, ένα 90φεύγα % των εργατών, εργάτες μένουν, κι εργάτες φτιάχνουν ("φέρνουν στον κόσμο"). Και μια ζωή θα την περάσουν ψάχνοντας που στον πούτσο πήγε η υπεραξία τους, και θα μηχανεύονται τρικ να βγάλουν τον μήνα με τα 700 (όπως πχ με απογευματινή δουλειά ή υπερωρίες). Δεν είναι λοιπόν δέσμιοι αυτού του συστήματος, αυτού του κοπανιστού αέρα, οι βγάζοντες 700 και 1000 και 2000 το μήνα; Διότι κάποιοι άλλοι βγάζουν τα κέρατά τους από τους πρώτους, και δεν έχουν καμμία διάθεση ν' αλλάξουν τα πράγματα.

Πού είναι λοιπόν το "όχι καλά", ή το "μαύρο" του πράγματος;

Απλά έχεις μάθει να θεωρείς αυτό που βιώνεις, ως "αυτονόητο", και σου φαίνονται "περίεργα" αυτά που γνωρίζεις από πρώτο χέρι από το Zeitgeist. Και που δεν στα είπε ποτέ έτσι ο μπαμπάς, ούτε ο δάσκαλος, ούτε ο παπάς, και με τις παρέες για γκόμενες μιλάγατε περισσότερο. Εσύ μεγάλωσες με την ιδέα ότι είσαι "ελεύθερος Έλλην πολίτης", γι' αυτό σου φαίνεται "κάπως" να σου λένε οι μπαγλαμάδες στο φιλμ ότι στην ουσία είσαι ένας παγκόσμιος σκλάβος.

Και στο "παράλογο" του αυτονόητου αυτού είναι που στοχεύει το φιλμάκι.

 

Επεξηγηματικά και φιλικά, καθαρά.

 

Καισε ρε wash, 25 σελιδες ολοι το ιδιο δε λεμε;

Οτι ειτε μασημενα (με γνωση οικονομικων), ειτε αμασητα (χωρις ιδιαιτερες γνωσεις), το τι γινεται μεχρι τωρα το ξερουμε. Το οτι ειναι σκατα τα πραγματα το ξερουμε. Και ολοι συμφωνουμε οτι η κατασταση ειναι στο απροχωρητο.

Εκει που διαφωνουμε ειναι στο venus και σε τιποτε αλλο. Ειναι η απλοτητα που τα παρουσιαζει, οτι ολα μπορουν να αλλαξουν, αλλα οχι τωρα, οχι οσο ζω εγω. Οχι με την υπαρχουσα τεχνολογια αλλα με μια τεχνολογια που ΘΑ δημιουργηθει.

Ειναι η αοριστια με την οποια μιλαει, που ετσι με ενα κλικ καποιων μηχανων (που δεν υπαρχουν ακομη, καποτε θα γινουν), θα εχουμε παραγωγ για ολο τον κοσμο, ξεχνωντας βεβαια να πει οτι με το ρυθμο αναπτυξης μας σε 200 χρονια θα εχουμε διπλασιαστει, και τοτε θα θελουμε αλλη μια γη να μας θρεψει, με βαση τα σημερινα δεδομενα.

Ειναι η σιγουρια με την οποια σου λεει καποιος οτι για καμποσες χιλιαδες χρονια ειχαμε το χρημα, τωρα με ενα τσακ, το χρημα θα εξαφανιστει και ολοι θα ειμαστε χαρουμενοι, ξεχνωντας να μιλησει οχι για το χρημα, αλλα για την ιδια την συναλλαγη. Και επισης οπως ξαναγραψα ειναι οτι μιλανε για τη μεταβαση πολυ αοριστα, αφηνοντας βεβαια το κομματι της ιδιας της μεταβασης το οποιο θα ειναι και το πιο δυσκολο, και δεν γινεται να απλωθει σε τεραστιο χρονικο διαγραμμα.

Ειναι οτι οτι μιλαει για αντιπροσωπους που θα διαχειριστουν αυτα τα αγαθα, μη λεγοντας ομως με ποιο τροπο θα γινουν αυτοι που θα γινουν διαχειριστες.

Ειναι παρα πολλα τα πως και τα γιατι, σε ενα κινημα που μου λεει απλα "αλλαξε εσωτερικα, αλλα ετσι κι αλλιως οσο ζεις δεν προκειται εσυ να δεις κατι".

Δυστυχως, χωρις να μου δωσει κατι χειροπιαστο, θα συνεχισω να λεω οτι ειναι μια ακομη αιρεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο παρενθέσεις μόνο στα κατα τα άλλα εξαιρετικά posts.

 

Τεχνογνωσιακά / τεχνολογικά έχει φτάσει "ο άνθρωπος" σε σημείο ικανό να έχει παραγωγή/διαχείριση πολύ υψηλού επιπέδου. Με άλλα λόγια, έχουμε τη θεωρία και μπορούμε να έχουμε τα μέσα για να καλύπτουμε τις ανάγκες μας (τροφή, ένδυση, ενέργεια κτλ κτλ) σαν είδος.

Σήμερα ΔΕΝ έχουμε την θεωρία για διαχείριση πολύ υψηλού επιπέδου, εξου και η ζούγκλα που ζούμε. Καμια θεωρία και κανένα σύστημα δεν μπορεί σήμερα να κάνει αποτελεσματική διαχείριση των παραγώμενων αγαθών χωρίς να γίνει καταπιεστικό ή άδικο.

 

Άρα ακόμα κι αν αύριο ξεπερνούσαμε όλα τα προβλήματα που αναφερει ο pournaras και ορίζαμε μια αλτρουιστική επιτροπή να διαχειριστεί τον παγκόσμιο πλούτο αυτή το πιο πιθανό είναι να τα έκανε μαντάρα. Εκτός κι αν φτάσουμε σε τόσο ανώτερο επίπεδο σαν άνθρωποι που το μόνο που χρειαζόμαστε είναι να καλύπτουμε τα τρία χαμηλότερα επίπεδα αναγκών στην πυραμίδα του Maslow.

 

ξεχνωντας βεβαια να πει οτι με το ρυθμο αναπτυξης μας σε 200 χρονια θα εχουμε διπλασιαστει, και τοτε θα θελουμε αλλη μια γη να μας θρεψει, με βαση τα σημερινα δεδομενα.

Η γη με τα σημερινά δεδομένα έχει την ικανότητα να θρέψει 10 δις. Το πρόβλημα που έχουμε δεν είναι η παραγωγή αγαθών, είναι η διαχείριση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το οτι μεσα απο τις σταχτες ολων αυτων των συστηματων που κατερρευσαν, πως γινεται και δεν καταφερε ποτε να γεννηθει απο αναγκη εστω για αλλαγη ενα συστημα ισοτητας;

 

Θα σου απαντήσω με τον πιο απλό, αλλά αληθινό (κατά τη γνώμη μου) τρόπο:

 

Γιατί υπάρχουν πολλοί που το δέχονται.

 

(όπως μπορείς να δεις και μέσα σε αυτό το forum)

 

Επίσης, κατά τη γνώμη μου υπήρξε ένα σύστημα ισότητας (όσο γινόταν ή γίνεται), αλλά δε θέλω να αναφερθώ γιατί αφενός δεν επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις, αφετέρου η παραπληροφόρηση και η προπαγάνδα έχει πάει σύννεφο και οι πιο πολλοί δεν ξέρουν βασικά πράγματα.

 

Να τονίσω απλά, ότι σύστημα ισότητα δεν είναι ένα στο οποίο όλοι είμαστε χαρούμενοι και τρα-λα-λα δεν τρέχει τίποτα. Και εκεί υπάρχουν πάρα πολλά ελαττώματα και θα συμβαίνουν και συγκρούσεις και θα υπάρχουν προβλήματα. Αλλά θα μπορεί κανείς να ζήσει με αξιοπρέπεια. Μια Ουκρανή που ήρθε στην Ελλάδα και πέρασε τα χίλια μύρια, είπε μια κουβέντα που με είχε συγκλονίσει τότε: "Πίστευα πάντοτε ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να ζήσει χωρίς αξιοπρέπεια (σ.σ. γιατί δε θα το δεχθεί). Τώρα ξέρω ότι μπορεί."

 

Και το δέχεται. Και αυτό είναι το μεγαλύτερο κρίμα από όλα. Μαζί, φυσικά, με το να αναπτύσσονται ιδέες όπως "ο άνθρωπος είναι εκ φύσεως άπληστος και το μόνο που θέλει είναι χρήματα και θα πατήσει τους πάντες και τα πάντα κτλ". Ο άνθρωπος, ζει μέσα από την ευτυχία των άλλων ανθρώπων, όχι μέσα από τη μιζέρια τους (είπε κάποτε ο charlie chaplin).

 

Και το λέω σε μια εποχή, που (συμπτωματικά στη ζωή μου) νιώθω ότι κάποιος με πουλάει σαν άνθρωπο, με χάνει σα φίλο, με πετάει στα σκουπίδια, μόνο και μόνο για τα χρήματα. Εξακολουθώ, όμως, να πιστεύω ότι θα του βγει σε κακό και δε θα είναι πιο χαρούμενος με τα λεφτουδάκια του. Γιατί στα δύσκολα, δε θα έχει πια που να στραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, κατά τη γνώμη μου υπήρξε ένα σύστημα ισότητας (όσο γινόταν ή γίνεται), αλλά δε θέλω να αναφερθώ γιατί αφενός δεν επιτρέπονται οι πολιτικές συζητήσεις, αφετέρου η παραπληροφόρηση και η προπαγάνδα έχει πάει σύννεφο και οι πιο πολλοί δεν ξέρουν βασικά πράγματα.

Αν είναι το σύστημα που νομίζω μπορείς να αναπτύξεις τις σκέψεις σου. Δεν επιτρέπονται ονόματα πολιτικών και κομμάτων όχι ανάλυση οικονομικοπολιτικών συστημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια, δεν νομίζω πως έχω το κουράγιο (ή και το χρόνο ίσως) για τέτοια συζήτηση. Άλλωστε υπάρχουν πράγματα πολύ βαθιά ριζωμένα, που δεν ξεριζώνονται. Ακόμα και πρόσωπο με πρόσωπο, όχι μέσω φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν υπηρχαν ονειροπολοι-επαναστατες παρα μονο κυνικοι-ρεαλιστες ο κοσμος θα ηταν πολυ ποιο ασχημος

Σύμφωνοι, αλλά και ο ανάποδος κόσμος δεν θα ήταν και πολύ καλύτερος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κοινωνία, δεν γίνεται να στηριχθεί σε ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ εκτός από την ισότητα.

 

Και φέρε στο μυαλό σου ότι όλες οι κοινωνίες μέχρι τώρα (δηλαδή τα διάφορα συστήματα διακυβέρνησης, οι αυτοκρατορίες κτλ), κατέρρευσαν και μάλιστα πάντα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, δηλαδή μέσα στο αίμα.

 

Οταν λεω δεν γινεται..εννοω οτι εχω την εντυπωση οτι δεν θα γινει ποτε...οχι οτι δεν ΠΡΕΠΕΙ να γινει.

 

Στα αλλα τωρα..σκεψου ποσο ηλιθιους μας κανει αυτο που μας θυμισες.Στα "τοσα συστηματα διακυβερνησης" ζουμε ακομα (απλα μας το πλασαρουν ωραια) αλλα δεν βλεπω καποιον να κανει κατι...Τεσπα οπως ειπες ειναι τεραστια κουβεντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λεω δεν γινεται..εννοω οτι εχω την εντυπωση οτι δεν θα γινει ποτε...οχι οτι δεν ΠΡΕΠΕΙ να γινει.

 

Στα αλλα τωρα..σκεψου ποσο ηλιθιους μας κανει αυτο που μας θυμισες.Στα "τοσα συστηματα διακυβερνησης" ζουμε ακομα (απλα μας το πλασαρουν ωραια) αλλα δεν βλεπω καποιον να κανει κατι...Τεσπα οπως ειπες ειναι τεραστια κουβεντα..

 

Όπως και κάποιοι είχαν την εντύπωση οτι δεν θα γινόταν ο β παγκόσμιος πόλεμος.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...