Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ετσι ακριβώς.

Αλλα απο κει και πέρα το αν θα τα τρώει αμάσητα ο pournaras ειναι δικό του θεμα.

Υπάρχουν κάλος ή κακός οι λεγόμενοι ψαγμένοι σε τούτο τον κόσμο που είτε γνωρίζουν ήδη κατι είτε κάθονται και το μελετούν για να βγάλουν τα συμπεράσματα τους.

 

Σε προκαλώ λοιπόν pournaras να ψάξεις και αλλο το θεμα με το χρηματικό σύστημα και με τις θρησκείες περα απο οποιοδήποτε ντοκιμαντέρ και αν βρεις κατι εδω είμαστε για να ποσταρεις απο κει και περα καθε είδος προπαγάνδας δεν ειναι καλοδεχούμενη απο μενα τουλάχιστον.

 

Φιλικά όλα τα παραπάνω.

 

Αν θες κανε μια βολτα στα παρακατω site's

http://www.thezeitgeistmovement.gr/

http://www.thegreekproject.gr/sxetika.php

http://www.tvxs.gr/v15984 <-- Απο το Ελληνικό Επίσημο κίνημα Zeitgeist.

 

Ισως δεν εκφραστηκα σωστα.

Το να πιστεψω αυτα που μου λεει το ντοκυμαντερ, ειτε ειμαι ψαγμενος ειτε οχι, ειναι ενα θεμα. Και σε αυτο το θεμα οπως ειπα, ειτε μασημενα, απο καποιους που ξερουν ειτε αμασητα απο μας τους υπολοιπους που δεν ξερουμε, εστω οτι θα τα πιστεψουμε, και ειμαι μεσα σε αυτους που οντως τα πιο πολλα τα πιστευω.

Αλλα απο το να πιστεψω οτι οτι το venus θα λυσει αυτα τα προβληματα ειναι αλλο θεμα το οποιο ειναι και πολλα ετη φωτος μακρυα απο το πρωτο.

Οπως πολυ σωστα γραφει κι ο Αντρεας18 "Αλλο θεμα το περι οικονομιας και οτι στηριζεται στο πουθενα και αλλο να θεωρουμε το venus project σαν την λυση... "

 

Και στην τελικη, ποσο ψαγμενος νομιζεις οτι μπορεις να γινεις εσυ κι εγω στο θεμα της οικονομιας (εγω τουλαχιστον δεν ξερω που παν' τα τεσσερα), ωστε να αποδωσω στο ντοκυμαντερ το βαθμο της αληθειας η του ψεμματος που του αναλογει; Εδω σε τουτο το τοπικ, και 2 που εχουνε δηλωσει οικονομολογοι, διαφωνουν σε βασικες αρχες των αγαθων και των πορων, και θα μπορεσω εγω με γνωσεις γυμνασιου (στα οικονομικα), να πω αν λεει αληθεια η ψεμματα το ντοικυμαντερ; Απλα το τρωω αμασητο, γιατι ετσι θελω να νιωθω μεσα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
"Με τι θα ασχολειται ο ανθρωπος αν δε δουλευει" ,αυτος απανταει "What about the stars".Αλλο θεμα το περι οικονομιας και οτι στηριζεται στο πουθενα και αλλο να θεωρουμε το venus project σαν την λυση...

 

είναι πραγματικά λυπηρό δείγμα αλλοτρίωσης να λες και να πιστεύεις ότι αν δεν δουλεύεις (με τους γνωστούς πάντα όρους)

δεν μπορείς να φανταστείς κάτι με το οποίο θα σε ενδιαφέρει πραγματικά να ασχοληθείς!

 

είναι σαν να μου λες ότι ρωτώντας έναν πιτσιρικά που βλέπει τον κόσμο μας ακόμα έξω από τα μάτια του "πολιτισμού" και με όλη την περιέργεια που φυσικά τον διακρίνει, ότι στην ίδια ερώτηση θα σου έλεγε "θέλω να δουλεύω!" (πάλι με τους γνωστούς πάντα όρους!)

 

το νόημα είναι ότι έχουμε χάσει την φαντασία μας μαζί με την όρεξη για ζωή...

και ναι θα προτιμούσα να έπαιρνα την απάντηση "What about the stars"

(κατά προτίμηση από έναν νεότερο παρά από τον μπάρμπα που λες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νόημα είναι ότι έχουμε χάσει την φαντασία μας μαζί με την όρεξη για ζωή...και ναι θα προτιμούσα να έπαιρνα την απάντηση "What about the stars"

(κατά προτίμηση από έναν νεότερο παρά από τον μπάρμπα που λες...)

Μαζί σου, και σκέψου πόσο τραγικό είναι να το ακούς αυτό από ένα "μπάρμπα" και όχι από έναν νεότερο, μπράβο στον συγκεκριμένο μπάρμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πραγματικά λυπηρό δείγμα αλλοτρίωσης να λες και να πιστεύεις ότι αν δεν δουλεύεις (με τους γνωστούς πάντα όρους)

δεν μπορείς να φανταστείς κάτι με το οποίο θα σε ενδιαφέρει πραγματικά να ασχοληθείς!

 

είναι σαν να μου λες ότι ρωτώντας έναν πιτσιρικά που βλέπει τον κόσμο μας ακόμα έξω από τα μάτια του "πολιτισμού" και με όλη την περιέργεια που φυσικά τον διακρίνει, ότι στην ίδια ερώτηση θα σου έλεγε "θέλω να δουλεύω!" (πάλι με τους γνωστούς πάντα όρους!)

 

το νόημα είναι ότι έχουμε χάσει την φαντασία μας μαζί με την όρεξη για ζωή...

και ναι θα προτιμούσα να έπαιρνα την απάντηση "What about the stars"

(κατά προτίμηση από έναν νεότερο παρά από τον μπάρμπα που λες...)

 

Εγραψα καπου το τι πιστευω εγω και δεν το θυμαμαι? :S

 

Εγω συμφωνω απολυτα με το οτι με τη σημερινη οικονομικη πραγματικοτητα δεν παμε πουθενα.Το συμπερασμα σου οτι εγω πιστευω οτι αν δε δουλευεις κλπ ειναι προχειρο οπως καταλαβαινεις...

 

Και καταλαβετε το αν και ειναι λυπηρο.Μια κοινωνια δεν γινεται να στηριχθει στην ισοτητα.Απλα πραγματα.Και αν δεν το καταλαβαινετε θυμηθειτε η φερτε στο μυαλο σας το πως σιγα σιγα εξελιχθηκε ο ανθρωπος.Με μαθηματικη ακριβεια η οποιαδηποτε μελλοντικη κοινωνικη-οικονομικη ισοτητα υπαρξει θα καταρρευσει.Μην γινεστε ρομαντικοι του στυλ "θελω να ασχοληθω με αυτο που θελω".Η γη εχει πληθυσμο 6.5δις και χρειαζεται μια πρακτικη λυση και οχι να ασχοληθουμε 6.5 δις με τα αστερια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδρέα το ξέρω ότι δεν το είπες έτσι αλλά από την παρατήρηση σου και τα συμφραζόμενα υποθέτω ότι συγκλείνης προς την παραπάνω αντίληψη (έστω περισσότερο όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι...) μην το παίρνεις 100% προσωπικά γιατί ούτως η άλλος αυτή η αντίληψη είναι ένα πρόβλημα των καιρών! εξάλλου το όλο σκεπτικό μου πιστευω ότι σου ανταπαντά για το πόσο σχετική είναι η "αφέλεια" του θέματος αναλόγως τον παρατηρητή και τα βιώματα.

 

από εκεί και πέρα φαινομενικά έχεις δίκαιο σχετικά με την μέχρι τώρα εξέλιξη άλλα μην ξεχνάς ότι κάποτε (η μάλλον ποτέ!) δεν είχαμε

τα μέσα για κάτι διαφορετικό! όσο πλησιάζουμε κυρίως τεχνολογικά ένα τέτοιο μοντέλο δεν ακούγετε τόσο παράλογο.

 

ο Αριστοτέλης είχε πει το εξής : "Για να έχουμε πραγματική ελευθερία χρειαζόμαστε ή σκλάβους ή αυτόματες μηχανές!"

 

το δεύτερο τότε φάνταζε ουτοπία αλλά τώρα και με τον καιρό τα πράγματα φαίνονται τόσο κοντά όσο πότε...

και εμείς τι κανουμε αντ αυτού ; μήπως τους σκλάβους ;

 

Υ.Γ Και για να δούμε αυτό το "τι θα κάνουν οι άνθρωποι χωρίς δουλειά;" λίγο πιο αναλυτικά ώστε να μην μείνουμε στο χαριτωμένο κατά τα άλλα "What about the stars" θα σε παραπέμψω σε δυο σχετικές και επίσημες ερωταπαντίσεις που είναι και οι κοντινότερες οι οποίες βρήκα και με βρήκαν αρκετά σύμφωνο...

 

22. Σε ένα σύστημα που όλα είναι διαθέσιμα χωρίς τιμή, δεν θα καταργηθούν τα κίνητρα;

απάντηση : http://www.thezeitgeistmovement.gr/faqz.php#22

 

43. Τι θα κάνουν οι άνθρωποι;

απάντηση : http://www.thezeitgeistmovement.gr/faqz.php#43

 

πια ακριβός λοιπόν είναι η αφέλεια στις συγκεκριμένες και ποιο ολοκληρωμένες απαντήσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καταλαβετε το αν και ειναι λυπηρο.Μια κοινωνια δεν γινεται να στηριχθει στην ισοτητα.Απλα πραγματα.

Δεν γίνεται όντως.

Πρώτη προπαγάνδα.

Επιστημονικά βασισμένη στα αστερία τον μυρμηγκιών.

Με μαθηματικη ακριβεια η οποιαδηποτε μελλοντικη κοινωνικη-οικονομικη ισοτητα υπαρξει θα καταρρευσει

Θα μας πεις και τι καιρό κάνει αύριο?

.Η γη εχει πληθυσμο 6.5δις και χρειαζεται μια πρακτικη λυση και οχι να ασχοληθουμε 6.5 δις με τα αστερια...

Η οποία είναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω αυτούς που δεν θεωρουν ουτοπικό το venus project πώς θα γίνουν όλα αυτά;; Γιατί με αγάπη - φρόντιδα και προδερμ λίγα μπορούν να γινουν..

 

Ποιος θα σχεδιάσει κατοικίες όπως αυτές για όλο τον πληθυσμό της γης, ποιός θα τα χτίσει, ποιος θα φτιάξει αυτές τις αυτόματες μηχανές που μονο στη σφαίρα της φαντασίας υπάρχουν; Πότε θα γίνουν όλα αυτά; και κυρίως τι θα γίνει όταν κάποιος κοστολογησει τη δουλεια του περισσότερο από τη δουλεια κάποιου αλλου;

 

Καλα και ωραία όλα αυτά αλλά ειναι ΟΥΤΟΠΙΚΑ. Ταξίδια και διασκέδαση και έρευνα μια χαρά αλλά ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας!! Σε 100 χρόνια ίσως μπορουμε να μιλήσουμε ρεαλιστικα για venus project αν υπάρχει ακόμα η γη.

Αν εφαρμοστεί κατι τέτοιο τώρα θα γίνει για μια μικρή ελιτ που θα μπορεί να εχει την οικονομικη δυνατότητα για μια θεση στον παράδεισο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω αυτούς που δεν θεωρουν ουτοπικό το venus project πώς θα γίνουν όλα αυτά;; Γιατί με αγάπη - φρόντιδα και προδερμ λίγα μπορούν να γινουν..

 

Ποιος θα σχεδιάσει κατοικίες όπως αυτές για όλο τον πληθυσμό της γης, ποιός θα τα χτίσει, ποιος θα φτιάξει αυτές τις αυτόματες μηχανές που μονο στη σφαίρα της φαντασίας υπάρχουν; Πότε θα γίνουν όλα αυτά; και κυρίως τι θα γίνει όταν κάποιος κοστολογησει τη δουλεια του περισσότερο από τη δουλεια κάποιου αλλου;

 

Καλα και ωραία όλα αυτά αλλά ειναι ΟΥΤΟΠΙΚΑ. Ταξίδια και διασκέδαση και έρευνα μια χαρά αλλά ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας!! Σε 100 χρόνια ίσως μπορουμε να μιλήσουμε ρεαλιστικα για venus project αν υπάρχει ακόμα η γη.

Αν εφαρμοστεί κατι τέτοιο τώρα θα γίνει για μια μικρή ελιτ που θα μπορεί να εχει την οικονομικη δυνατότητα για μια θεση στον παράδεισο ;)

 

 

Ειδες πουθενά να μιλάνε για venus project τώρα?

Οχι

Αντιθέτως.

Τι σου λεει το "ντοκιμαντέρ"?

Η αλλαγή πρέπει να γινει απο μέσα σου.

Όποτε ή αλλάζεις ή παραμένεις σκλάβος its so simple.

 

Υ.Γ. Το κίνημα εξελίσσεται δεν ξέρουμε τι μπορεί να γινει αύριο ή μεθαύριο ισως υπαρχει και κατι ακομα καλύτερο που δεν το έχουν καν φανταστεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αλλαξα και μετα?

 

αν δεν υποψιάζεσαι τώρα την απάντηση δεν θα την καταλάβεις πριν ξεκινήσεις έστω να αλλάζεις!

 

πάντως η αποδοχή και κατανόηση ισούται με την κρίσιμη μάζα και αυτο είναι σημαντικό...μην ξεκινάς από το τέλος!

 

(αν θες να το ψάξεις πραγματικά υπάρχουν λινκ που δόθηκαν και απαντάνε αρκετά περιεκτικά...ελπίζω να μην το περιμένεις πάντως μονολεκτικά!)

 

είναι λογικό με την υπάρχουσα συνείδηση και ηθική να μην μπορούμε να δούμε την λειτουργία και την λειτουργικότητα του εγχειρήματος...

ούτε καν να την φανταστούμε! αυτό δε σημαίνει όμως ούτε ότι δεν είναι εφικτό ούτε ότι δεν πρέπει να προσπαθήσουμε ανοίγοντας τον δρομο.

 

για να γίνει κάτι πρέπει κατ αρχήν να το πιστέψεις ότι γίνεται και να προσπαθήσεις! αλλιώς δε θα το μάθεις πότε.

 

ας το πάρουμε αλλιώς...γιατί να μην προσπαθήσουμε έστω στηρίζοντας το;

και μην μου πεις επειδή δεν γίνεται γιατί θα το πάρουμε πάλι από την αρχή!

δεν έχει κάνεις έμπρακτες αποδείξεις...και οι μεν και οι δε, ενδείξεις έχουμε.

 

πάρε μια μεριά και δώσε τη μάχη σου με βάση τη συνείδηση σου...

άλλος για το δεν μπορώ και άλλος για το ηθικά σωστό!

 

έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις ; Καν το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες πουθενά να μιλάνε για venus project τώρα?

Οχι

Αντιθέτως.

Τι σου λεει το "ντοκιμαντέρ"?

Η αλλαγή πρέπει να γινει απο μέσα σου.

Όποτε ή αλλάζεις ή παραμένεις σκλάβος its so simple.

 

Υ.Γ. Το κίνημα εξελίσσεται δεν ξέρουμε τι μπορεί να γινει αύριο ή μεθαύριο ισως υπαρχει και κατι ακομα καλύτερο που δεν το έχουν καν φανταστεί ακόμα.

 

Ωραια, αλλαξα εσωτερικα (παρολο που δεν εχω ακομη καταλαβει πως μπορω εγω να αλλαξω και να επηρεασω την ολη υποθεση).

Δεν πρεπει απο καποιους ανθρωπους να αποφασιστει να σταματησει να χρησιμοποιειται το χρημα;

Δεν πρεπει απο καποιους ανθρωπους να αποφασιστει να μοιραστουν πιο δικαια τα αγαθα;

Δεν πρεπει απο καποιους ανθρωπους να αποφασιστει να γκρεμιστουν οι πολεις και να δημιουργηθουν απο την αρχη;

Δεν πρεπει απο καποιους ανθρωπους να αποφασιστει να γινει συντονισμος ΟΛΩΝ των επιστημονων σε καποια συγκεκριμενα προτζεκτς ωστε να γινουν οι πολυποθητες μηχανες, και ποιες θα ειναι αυτες;

Δεν πρεπει λοιπον καποια πραγματα να γινουν οχι μεσα απο το περασμα των αιωνων και την εσωτερικη αλλαγη τη δικη μου, αλλα μεσα σε ενα μικρο χρονικο διαστημα;

Τι θα κερδισω εγω, αν σημερα "αλλαξω" εσωτερικα τη στιγμη που οι υπολοιποι 6 δις θα ειναι στα @@ τους;

Υπαρχει περιπτωση να γινουν ολα αυτα χωρις κεντρικο συντονισμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pournaras χαιρομαι που συμφωνουμε :-)

 

Street-Fighter κ activex συμμετείχα και στα 2 φορουμ από την αρχη της δημιουργιας τους όλα αυτα τα λινκ τα έχω διαβάσει προ πολλου..

 

Το μόνο που βλέπω 8-9 μηνες μετα ειναι θα.. θα... θα... θα... Και επειδη συμμετεχετε αν θελετε μου σχολιαζετε και την κατασταση που επικρατεί στα συγκεκριμένα φορουμ.. Και το κατα πόσο άτομα που ενδιαφερθηκαν το εκαναν για ιδίον οφελος ή για το κοινο καλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrisxxx τι περίμενες να δεις μετά από 8-9 μήνες ;

 

νομίζω πως πρέπει να καταλάβουμε ότι και τώρα να πηγαίναν όλα ρολόι, θέλουμε το λιγότερο 50+ χρόνια

για ουσιαστικά και έμπρακτα αποτελέσματα! το ποιο πιθανό είναι κανείς από μας να μην ζει τότε...

 

γίνεται ένα μπάχαλο στα φόρουμ και είναι λογικό σε μια τόσο ανοικτή θεωρία να υπάρχουν και ανιδιοτελείς σκοποί!

γιαυτό και είναι στο χέρι του κάθε ενός προσοπικα να το προφυλάξει και να το στηρίξει ουσιαστικά.

 

αν το δούμε ως αυτοπροβολή και προσωπικό όφελος θα πάει στράφι...

 

pournaras οι απορίες σου γίνονται με την λογική ότι θα υπάρχει καλοπροαίρετη διάθεση η όχι ;

γιατί αν γίνονται με το δεύτερο σκεπτικό τότε έχεις περάσει στη δεύτερη φάση χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η πρώτη που είναι η αλλαγή...πράγμα αδύνατο! αν ρωτάς με το πρώτο σκεπτικό σαν δεδομένο τότε θα σου πω ότι αν υπάρχει καλή προαίρεση όλα γίνονται!

 

επίσης δεν καταλαβαίνω τη λογική "τι νόημα έχει να αλλάξω εγώ αν δεν αλλάξουν οι άλλοι!"

από που περιμένουμε να αρχίσει δηλαδή ; όταν όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο και κανείς τον...εαυτό του ;

 

Υ.Γ πριν αναπτυχθεί μια θεωρία ώστε να γίνει πράξη, δεν υπάρχουν υποστηρικτές τις θεωρίας ή είναι ελάχιστα διάσπαρτοι που απλά υποψιάζονται! κατανοείς , υποστηρίζεις , μεταδήδεις και τελικά επιτυγχάνεις ένα πρώτο στόχο για να ξεκινήσεις και στην πράξη ομόφωνα αφού γίνει κοινό κτήμα! έτσι δεν κινούνταν πάντα η ιστορία και η γνώση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrisxxx τι περίμενες να δεις μετά από 8-9 μηνες ;

 

νομίζω πως πρέπει να καταλάβουμε ότι και τώρα να πηγαίναν όλα ρολόι, θέλουμε το λιγότερο 50+ χρόνια

για ουσιαστικά και έμπρακτα αποτελέσματα! το ποιο πιθανό είναι κανείς από μας να μην ζει τότε...

 

γίνεται ένα μπάχαλο στα φόρουμ και είναι λογικό σε μια τόσο ανοικτή θεωρία να υπάρχουν και ανιδιοτελείς σκοποί!

γιαυτό και είναι στο χέρι του κάθε ενός προσοπικα να το προφυλάξει και να το στηρίξει ουσιαστικά.

 

αν το δούμε ως αυτοπροβολή και προσωπικό όφελος θα πάει στράφι...

 

pournaras δεν καταλαβαίνω τη λογική "τι νόημα έχει να αλλάξω εγώ αν δεν αλλάξουν οι άλλοι!"

από που περιμένουμε να αρχίσει δηλαδή ; όταν όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο και κανείς τον...εαυτό του ;

 

Υ.Γ πριν αναπτυχθεί μια θεωρία ώστε να γίνει πράξη, δεν υπάρχουν υποστηρικτές τις θεωρίας ή είναι ελάχιστα διάσπαρτοι που απλά υποψιάζονται! κατανοείς , υποστηρίζεις , μεταδήδεις και τελικά επιτυγχάνεις ένα πρώτο στόχο για να ξεκινήσεις και στην πράξη ομόφωνα αφού γίνει κοινό κτήμα! έτσι δεν κινούνταν πάντα η ιστορία και η γνώση ;

 

Περιμενω παραλληλα με την αλλαγη του εσωτερικου μου κοσμου, να δω και τον τροπο που θα γινουν οι αλλαγες στα πρακτικα ζητηματα. Γιατι και εγω να μην τα δω, αλλα τα παιδια μου η τα εγγονια μου, παλι η αλλαγη απο το χρημα στο μη χρημα, δεν ειναι κατι που θα επιτευχθει μεσα σε ενα χρονικο διαστημα ενος αιωνα, αλλα σε 1-2-5 χρονια το πολυ. Δεν γινεται αλλιως, οταν μιλαμε για μια τετοια τεραστια αλλαγη, σε εναν κοσμο που εχει πλεον παγκοσμοιοποιηθει, δεν μπορεις να πεις οτι οι μισοι θα εχουν παψει να χρησιμοποιουν χρηματα, οποτε και με ποιο τροπο θα συναλλασονται με τους αλλους μισους που ακομη δεν εχουν αποδεσμευτει απο το χρημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...