Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενω παραλληλα με την αλλαγη του εσωτερικου μου κοσμου, να δω και τον τροπο που θα γινουν οι αλλαγες στα πρακτικα ζητηματα. Γιατι και εγω να μην τα δω, αλλα τα παιδια μου η τα εγγονια μου, παλι η αλλαγη απο το χρημα στο μη χρημα, δεν ειναι κατι που θα επιτευχθει μεσα σε ενα χρονικο διαστημα ενος αιωνα, αλλα σε 1-2-5 χρονια το πολυ. Δεν γινεται αλλιως, οταν μιλαμε για μια τετοια τεραστια αλλαγη, σε εναν κοσμο που εχει πλεον παγκοσμοιοποιηθει, δεν μπορεις να πεις οτι οι μισοι θα εχουν παψει να χρησιμοποιουν χρηματα, οποτε και με ποιο τροπο θα συναλλασονται με τους αλλους μισους που ακομη δεν εχουν αποδεσμευτει απο το χρημα;

 

αισθάνομαι πως εξακολουθείς να με ρωτάς πως κινείτε η ιστορία σε κάθε μεγάλη αλλαγή...

η απάντηση είναι ότι δεν έχω κανένα μεγάλο μυστικό να σου αποκαλύψω αλλά την εμπιστεύομαι γιατί πάντα βρίσκει τον δρόμο της!

 

το χρήμα φαντάζομαι όπως ήρθε έτσι μπορεί και να φύγει.

το δύσκολα η εύκολα είναι άλλο θέμα...

 

Θεωρείς τον άνθρωπο ανίκανο για να βρει μια τέτοια λύση όταν το έδαφος θα είναι πρόσφορο

ή προβληματίζεσαι καθαρά στον συντονισμό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αισθάνομαι πως εξακολουθείς να με ρωτάς πως κινείτε η ιστορία σε κάθε μεγάλη αλλαγή...

η απάντηση είναι ότι δεν έχω κανένα μεγάλο μυστικό να σου αποκαλύψω αλλά την εμπιστεύομαι γιατί πάντα βρίσκει τον δρόμο της!

 

το χρήμα φαντάζομαι όπως ήρθε έτσι μπορεί και να φύγει.

το δύσκολα η εύκολα είναι άλλο θέμα...

 

Θεωρείς τον άνθρωπο ανίκανο για να βρει μια τέτοια λύση όταν το έδαφος θα είναι πρόσφορο

ή προβληματίζεσαι καθαρά στον συντονισμό ;

 

Το χρημα δεν ειναι το προβλημα, η συναλλαγη ειναι το προβλημα. Το χρημα ηρθε τα τελευταια χρονια (2-3 χιλιαδες), πιο πριν υπηρχε η συναλλαγη των ιδιων των αγαθων, πραγμα που λειτουργουσε και λειτουργει παραδοσιακα, ακομη και στις μερες μας σε αρκετα χωριουδακια. Η συναλλαγη υπηρξε απο τα πρωτα χρονια του ανθρωπου στη γη και αυτη ειναι που πρεπει να εξαλειφθει.

 

Δεν προβληματιζομαι στον ανθρωπο και στην ικανοτητα του, αλλα στο ιδιο το προσφορο εδαφος. Διοτι χωρις προσφορο εδαφος, το ολο σκηνικο θυμιζει τη θρησκεια μας, που κι αυτη μιλαει για την αλλαγη του εσωτερικου μας κοσμου, και σαν ανταλλαγμα θα παμε σε ενα ομορφο κοσμο που κανεις δεν εχει δει, αλλα ολοι ξερουμε οτι εκει ειναι καλα.

Κι εδω, δεν ξερουμε πως θα γινει η μεταβαση στο μη χρημα, δεν ξερουμε πως θα καταφερουν οι μηχανες να δημιουργησουν αγαθα πιο πολλα απο οτι σημερα ωστε να εχουμε ολοι, δεν ξερουμε πως θα καταφερει ο ανθρωπος να απαρνηθει τις μεχρι τωρα ιδιοτητες του (ζηλεια, φθονο, αναγκη για εξουσια, αναγκη για προβολη κλπ), και πολλα αλλα, παρολα αυτα λεμε ας αλλαξουμε πρωτα εμεις. Κι εκει ειναι που εχω κενο, πως θα μπορεσουμε σαν μοναδες, ολοι μαζι ομως να αλλαξουμε ωστε να δημιουργηθει το προσφορο εδαφος, πως θα το δειξω εγω και πως θα μου το δειξουν οι αλλοι, οτι πλεον εχουμε αλλαξει; Πως θα κρατησουμε αυτη την αλλαγη μεσα σε μια κοινωνια γεματη με τα αντιθετα πραγματα (τα οποια ομως δημιουργουν πειρασμους), και για ποσα χρονια θα ειμαστε σε αυτο το σταδιο; Γιατι το να μου πεις εμενα "να εισαι εσυ καλος με τους αλλους, να τα εχεις καλα με τον εαυτο σου κλπ", αυτο το κανω 38 χρονια, δε χρειαστηκε κανενα προτζεκτ για να μου το υποδειξει, αλλα δεν ειδα να κερδιζω και κατι μεσα απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι και εγω να μην τα δω, αλλα τα παιδια μου η τα εγγονια μου

Ίσως να μην το δείς εσύ ναι! Εάν θέλεις να ανακαλύψεις και γιατί δεν θα το δείς, ε κοιτώντας τον καθρέπτη θα καταλάβεις. Άτομα με αρνητισμό σαν κι εσένα μόνο τροχοπέδη μπορούν να είναι για μια τέτοια αλλαγή, βέβαια στην τελική νομίζω κάτι θα αλλάξει αλλά μην περιμένεις να γίνει μονομιάς και σου είπα έναν από τους λόγους! Βγάλε ταχύτητα, προσπάθησε να βγείς από το πρόβλημα και δες το υπό άλλη σκοπιά, δεν γίνεται αλλιώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να προσπαθήσω για κάτι τέτοιο κ ας μην πιάσει, παρά να το παρατήσω και να μην μάθω ποτέ τί θα μπορούσε να γίνει εάν "έπιανε". Πάντα στις νέες ιδέες και τάσεις υπάρχουν οι αντιφρονούντες αλλά πρέπει κανείς να μην αποθαρρύνεται από τέτοιες προτροπές!

Φυσικά και φαντάζει ουτοπικό αφού ζούμε σε άλλη νοοτροπία, εάν το θεωρούσαμε εύκολο και πραγματοποιήσιμο θα είχαμε λύσει ήδη το πρόβλημά μας!

Έχω ένα καλό προαίσθημα πως κάτι θα πιάσει τόπο από αυτή την πρώτη προσέγγιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην το δείς εσύ ναι! Εάν θέλεις να ανακαλύψεις και γιατί δεν θα το δείς, ε κοιτώντας τον καθρέπτη θα καταλάβεις. Άτομα με αρνητισμό σαν κι εσένα μόνο τροχοπέδη μπορούν να είναι για μια τέτοια αλλαγή, βέβαια στην τελική νομίζω κάτι θα αλλάξει αλλά μην περιμένεις να γίνει μονομιάς και σου είπα έναν από τους λόγους! Βγάλε ταχύτητα, προσπάθησε να βγείς από το πρόβλημα και δες το υπό άλλη σκοπιά, δεν γίνεται αλλιώς!

 

Ενδιαφερον, αλλα με βαση τον θετικισμο σου (σε αντιθεση με τον αρνητισμο μου), δεν σε ειδα να απαντας σε τιποτε απο ολα αυτα που δυστυχως πολυ ειλικρινα μου ερχονται στο νου, και οχι για να δημιουργησω αρνητικο κλιμα. Ειναι ερωτησεις που, αφου θελουμε να ξεφυγουμε απο την τωρινη θρησκεια του "πιστευε και μη ερευνα", ευλογως θα ερχοταν στο μυαλο του καθενος, και δε θα σκεφτοταν οτι ισως γινει αρνητικος σε καποιους αλλους.

Αν ειναι να αφησω τη μια θρησκεια (οχι οτι δεν την εχω αφησει, αυτη εχει χαθει προ πολλου), για να μπω σε ενα κλιμα που κανεις δε μιλα για την πρακτικη του θεματος, παρα μονο εχουμε προτροπη του "αλλαξε πρωτα εσωτερικα", προτιμω να ειμαι αρνητικος, αλλα τουλαχιστον θα συνεχισω να ψαχνω.

 

βέβαια στην τελική νομίζω κάτι θα αλλάξει αλλά μην περιμένεις να γίνει μονομιάς και σου είπα έναν από τους λόγους!
Ποιον ακριβως λογο μου ειπες και δεν καταλαβα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ να προσπαθήσω για κάτι τέτοιο κ ας μην πιάσει, παρά να το παρατήσω και να μην μάθω ποτέ τί θα μπορούσε να γίνει εάν "έπιανε". Πάντα στις νέες ιδέες και τάσεις υπάρχουν οι αντιφρονούντες αλλά πρέπει κανείς να μην αποθαρρύνεται από τέτοιες προτροπές!

Φυσικά και φαντάζει ουτοπικό αφού ζούμε σε άλλη νοοτροπία, εάν το θεωρούσαμε εύκολο και πραγματοποιήσιμο θα είχαμε λύσει ήδη το πρόβλημά μας!

Έχω ένα καλό προαίσθημα πως κάτι θα πιάσει τόπο από αυτή την πρώτη προσέγγιση!

 

Δεν είναι μόνο θέμα νοοτροπίας, είναι τα προβλήματα που θα δημιουργούνταν σε μια κοινωνία χωρίς χρηματοπιστωτικό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται όντως.

Πρώτη προπαγάνδα.

Επιστημονικά βασισμένη στα αστερία τον μυρμηγκιών.

 

 

Θα μας πεις και τι καιρό κάνει αύριο?

 

Η οποία είναι???

 

Ναι προπαγανδα.Ειμαι 2ος ξαδερφος του Ροκφελερ.Οσο για το καιρο τοσα addon εχει το firefox.

 

activex ενδιαφερονα τα links και οκ ειναι βασιμες σκεψεις.Αλλωστε στην απαντηση μου δεν εδωσα τοσο βαρος στο τι θα κανουμε αν δε δουλευουμε.Ας φτασουμε στο να μην δουλευουμε και ας την παι***με καθε μερα.Απλα το ολο θεμα με το venus μου μοιαζει λιγο μουφεξ,λιγο προχειρο λιγο οτι ναναι.

 

20 χρονια βγαζουμε παπανδρεηδες και καραμανληδες.Θελουμε δουλεια ακομα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπιτώστε τους άστεγους, ταϊστε τους πεινασμένους, ντύστε τους ξεβράκωτους, μορφώστε τους τριτοκοσμικούς και...βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κοινωνια δεν γινεται να στηριχθει στην ισοτητα.

 

Μια κοινωνία, δεν γίνεται να στηριχθεί σε ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ εκτός από την ισότητα.

 

Και φέρε στο μυαλό σου ότι όλες οι κοινωνίες μέχρι τώρα (δηλαδή τα διάφορα συστήματα διακυβέρνησης, οι αυτοκρατορίες κτλ), κατέρρευσαν και μάλιστα πάντα με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, δηλαδή μέσα στο αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κοινωνία δεν γίνεται να στηριχθεί στην ισότητα. Από μια αποκία μυρμηγκιών μέχρι τη δική μας πολιτισμένη κοινωνία. Από τότε που δημιουργήθηκαν οι πρώτες μικρές κοινωνίες στο κόσμο μας, πάντα υπήρχε ο λαουτζίκος και ο βασιλιάς. Η ανισότητα και η ολιγαρχία. Σωστά; Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Dream on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:51 ----------

 

Πραγματικά slygeo87 δεν έχω λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις βέβαια ότι ο Πλάτων ήταν κατά του δημοκρατικού καθεστώτος της Αθήνας και υπέρμαχος της ολιγαρχίας. Όπως επίσης μίλησε για μια καθαρα για φιλοσοφικη ελιτ και καστες όπως οι εργάτες, οι στρατιώτες, οι φιλόσοφοι οι οποίοι θα διαχωριζονταν αναλογα με τα προσοντα τους και φυσικα η κυριαρχη ελιτ θα ηταν οι Φιλοσοφοι, οι οποιοι θα επαιρναν και ολες τις αποφασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεις βέβαια ότι ο Πλάτων ήταν κατά του δημοκρατικού καθεστώτος της Αθήνας και υπέρμαχος της ολιγαρχίας. Όπως επίσης μίλησε για μια καθαρα για φιλοσοφικη ελιτ και καστες όπως οι εργάτες, οι στρατιώτες, οι φιλόσοφοι οι οποίοι θα διαχωριζονταν αναλογα με τα προσοντα τους και φυσικα η κυριαρχη ελιτ θα ηταν οι Φιλοσοφοι, οι οποιοι θα επαιρναν και ολες τις αποφασεις.

 

ΒΕΒΑΙΑ και εγω κατά του δημοκρατικού καθεστώς ειμαι διοτι ειναι μια απάτη!

Ακου εκεί δημοκρατία ποια δημοκρατία ρε Chrisxxx υπάρχει?

Ειναι δημοκρατικό το οι περισσότεροι να αποφασίζουν για το κάθε τι ας πούμε μιας χώρας?

Οχι αυτό είναι φασισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...