Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παντως προσπαθεια φιμωσης/λογοκρισιας εγινε και στο sicko του Moore.

Καποιοι δεν θελουν να μαθουν την αληθεια.

 

Κάποιοι δεν θέλουν να μάθει ο κόσμος την αλήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον πάντως η ταινία υπάρχει κανονικά στο imdb.

σα ντοκιμαντέρ δε νομίζω ότι αξίζει ιδιαίτερα. είτε επειδή λέει πράγματα ήδη γνωστά, είτε επειδή στερείται αποδεικτικού ρεπορτάζ.

πάντως βλέπεται ευχάριστα σαν ταινία 3ης διαλογής η οποία (έστω ότι) βασίζεται σε πραγματικά γεγονότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην τα παίρνετε τοις μετρητοις αυτά που λέει, ε! Πιθανώς έχει κάποια δίκια, αλλά "αποδεικτικά" στοιχεία δίνει για περίπου το 1% όσων λέει. Π.χ. στην αρχή που λέει για τις αρχαίες θεότητες, αναφέρει και κάποιες ελληνικές που ουδεμία σχέση έχουν με όσα αναφέρει. Εκεί που μιλάει για εκρήξεις στους πύργους, έχει κόψει 50 ρεπορτάζ που λένε τη λέξη explosion και τα έχει ράψει όπως τον βολεύουν και γενικά, επειδή λέει κάποιος άγνωστος κάτι, το θεωρεί αληθές! Ντοκιμαντέρ δεν το λες!Μερικά πράγματα, βέβαια, είναι πραγματικά θέματα για να προβληματιστείς και να το ψάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ντοκιμαντερ" της φιλοσοφιας λεω τη μιση αληθεια. Σε καποια σημεια ειναι ενδιαφερον αλλα προς Θεου οχι και οτι ειναι πραγματικο ντοκιμαντερ με την πληρη εννοια της λεξης. Διασκεδαστικο παντως και βλεπεται ολοκληρο χωρις να βαρεθεις, αλλα προσοχη μην το ενστερνιστεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το είδα και εγώ.

 

Είναι απίστευτη προσπάθεια για μια ταινία μη κερδοσκοπική.Μπράβο τους πάντως.

Είναι σημαντικό να ακούγονται και αυτές οι εκδοχές της αλήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

off topic:

Προβλεπεται να ανεβαζουμε στο Insomnia ταινιες με τον ενα ή με τον αλλο τροπο??

 

υγ: δεν εχω κατι με το παιδι ουτε με την ταινια. απλα ρωταω....

υγ2: φανταστικη ταινια/ντοκιμαντερ, αξιζει και με το παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic:

Προβλεπεται να ανεβαζουμε στο Insomnia ταινιες με τον ενα ή με τον αλλο τροπο??

 

υγ: δεν εχω κατι με το παιδι ουτε με την ταινια. απλα ρωταω....

υγ2: φανταστικη ταινια/ντοκιμαντερ, αξιζει και με το παραπανω

 

Μονο αν ειναι free προς downloading.Αλλιως ειμαι σιγουρος οτι ο paredwse θα ειχε πραξει τα δεοντα.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κατα την άποψη μου, το συγκεκριμένο ντοκυμαντερ, ταινία, προπαγανδα ή οπως θα το πουν πολλοί με προβλημάτισε τόσο πολύ χθες το βράδυ που το είδα που σήμερα ξύπνησα διαφορετικά, με μια συμπάθεια περισσότερο για τον συνανθρωπο μου, ίσως με συνέπαρε η τελευταία ατάκα του J.Hendrix που έλεγε πάνω κατω πως αν η δυναμη της αγάπης νικήσει την αγάπη για δύναμη τότε θα υπάρξει πραγματική ειρήνη στη γή…

Ήμουν υποψιασμένος για όλα όσα είπε το συγκεκριμένο δείγμα της συνομωσίας γύρω μας, πως δηλαδη η εκκλησία κρατάει τον κόσμο “υπο” τη σκέπ(ψ)η της και συγχρόνως κερδίζει χρήματα χωρίς να προσφέρει τίποτα ουσιαστικά παρα μόνο να καθοδηγεί τις μαζες σε πολέμους και διαμάχες πάντα στο όνομα του χριστού.. Τώρα για τον Χριστό, τι να πει κανείς, τα είπε πάντως αρκετά αναλυτικά και οι συμπτώσεις με τους άλλους θεούς ήταν ανατριχιαστικές.. Πάντως παντα πιστευα πως ο “θεος” που μας πλασαρουν χιλιετιες τωρα και οι 10 εντολες υπάρχουν για να κρατούν το κόσμο μακρια απο τις “κακες” πράξεις και να μην εγκληματούν γιατι υπάρχει η προοπτική της κόλασης.. Δεν αμφισβητώ ωστόσο πως μια οντότητα πρέπει να υπάρχει, ή μαλλον θέλω να το πιστεύω αυτο.. Ο θεός λοιπον σαν δικαστής που σε στελνει στη κολαση η τον παραδεισο αναλογα με τι εχεις πραξει πιστευω ειναι δημιουργημα των ανθρωπων για τη χειραγώγηση της μαζας.. Όσο για τις τακτικές φόβου και επιθέσεων των αμερικάνων όπως στου Δ.Πύργους έχω δει και άλλα ντοκυμαντερ και έχω πειστει προ πολλού πως είναι στημμένη η επίθεση απο τους ίδιους. Όπως έδειξε και το ντοκυμαντερ και ο χίτλερ για λογους επεκτατικων πολέμων σκηνοθέτουσε τέτοιες επιθέσεις και στο ονομα της ασφαλειας της χώρας περνούσε ότι ήθελε και σκότωσε όποιον ήθελε… Για τα μεσα μαζικης ενημέρωσης πραγματικά τι να πει κανείς, προσωπικά μόνο ΣκάΪ βλέπω, όχι οτι είναι και εκείνο αθώο, αν ηταν μαλλον δεν θα μπορουσε να εκπέμπει, αλλά είναι ένα κανάλι που δείχνει εναλλακτικά πράγματα και όχι show και απαράδεκτες εκπομπες που βαλτώνουν το μυαλό και το κάνουν ζελέ.. Καθώς και ειδήσεις αν δω εκεί θα τις δω.. Αυτό βλέπω μονο απο τηλεόραση άντε και μπάλα.. Προσπαθείστε να ξεφύγετε απο τα σήριαλ και τα τηλεπαιχνίδια και ρεαλιτυ που αποβλακώνουν… μας κάνουν κακό..!

 

Όσο για την ενότητα των τραπεζών και το τι εγκλήματα έχουν κάνει,, εκει έπεσα απο τα σύννεφα μιας και εγω εργάζομαι σε μια μεγάλη τράπεζα στην ελλάδα, οχι βέβαια σε διοικητικες θέσεις αλλά με ανατρίχιασε αυτο που κάνουν χρόνια τώρα στον κόσμο και γενικά τι σκοπούς έχουν για το μέλλον…

 

Γενικά αγαπώ πολύ τα παιδιά και θέλω να μεγαλώσουν σε μια κοινωνία αν όχι καλύτερη, τουλάχιστον όχι χειρότερη.. αλλά επειδή τα αγαπώ θα προσπαθήσω να μη κάνω έστω και ένα που θα ζήσει αυτά τα τραγικά γεγονότα που προβλέπονται να γίνουν, τα βλέπουμε γύρω μας εξάλλου, κλιματικές αλλαγές, παγκοσμιοποίηση, αποξένωση των ανθρώπων, ανεργία, ακρίβεια, πετρέλαιο, “τρομοκρατία”, ΜΜΕ, τράπεζες, μειωση της ελευθεριας, τσιπ ελέγχου…

 

Γιατί να το κάνω αυτο στο παιδί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Zeitgeist αποτελεί μια πολύ καλή αφορμή για προβληματισμό και για να κρίνουμε λίγο ενδελεχέστερα αυτά που βλέπουμε γύρω μας.. Το αν αυτά που λέει είναι όλα αληθή, προσωπικά δε με απασχολεί. Για μένα επιτυχία του είναι το γεγονός ότι όσοι το έχουν δεί δεν πολυεμπιστεύονται την τηλεόραση πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...