Προς το περιεχόμενο

Zeitgeist


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κάρο (μα ένα κάρο!) αναληθή στοιχεία.

 

Μπορεί σε κάποια - λίγα και δεν ξέρω ποια - να ΤΥΧΑΙΝΕΙ να έχουν δίκιο οι... μείκτες του βίντεο αλλά γενικώς έχουν μπερδέψει πολλές *ού(ρ)τσες μαζί σε ένα συνοθύλευμα που πείθει ανθρώπους χαμηλής κριτικής ικανότητας (μόρφωσης, IQ κ.λ.).

 

Συγκεντρώσουυυυυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πες μας και κανένα παράδειγμα, έτσι για να δούμε που βασίζεις τη γνώμη σου, γιατί και άλλοι τα είπαν αυτά για το πρώτο, αλλά στην πορεία διαπίστωσαν ότι ήταν απλά αδιάβαστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, άσχετο με την ταινία, σχετικό με την κρίση.

 

Δεδομένου ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται και προ Παγκοσμίων και Βιετνάμ είχαμε ανάλογες συνθήκες με τώρα, δανεισμός, αδυναμία αποπληρωμής, εξαγορά, άθλια οικονομία, πόλεμος, γιατί στις ειδήσεις δεν αναφέρεται τπτ από όλα αυτά? :/

 

Δε το βλέπουν? Δε το γνωρίζουν? Προσπαθώ να το καταλάβω σαν ταπεινός IT guy που είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα δύο που μου έρχονται τώρα:

Από την Β' Γυμνασίου ξερω ότι η 25η Δεκεμβρίου δεν ειναι η μέρα που γεννήθηκε ο Χριστός, αλλά την έχουμε ορίσει έτσι αυθαίρετα, συμβατικά.

Όλες αυτές οι ομοιότητες της π.Διαθήκης με την ζωή του Χριστού είναι γνωστές και επίσης στην Β' γυμνασίου έμαθα ότι τις λένε προτυπώσεις (ακόμη ηχεί στα αυτιά μου η φωνή του Μαστοροδήμου του θεολόγου).

Δεν λέω ότι έχει τελείως άδικο το ντοκυμαντέρ, αλλά τέτοιες γκάφες σε προβληματίζουν σχετικά με την σοβαρότητα και των υπολοίπων κομματιών...

Ρε συ Cue, τί νομίζεις ότι είναι αυτοί στα δελτία, ψαγμένοι ή παντογνώστες; κακομοιρούληδες μεροκαματιαρηδες είναι και αυτοί, που βγάζουν το ψωμάκι τους. Ξέρει ο Πρετεντέρης τίποτε άλλο από το πώς θα γεμίσει την τσέπη του ή από το να πετάει μπουκάλια στα γήπεδα που πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο σκεπτικό του Voodooman

Γενικά σαν προπαγάνδα έχω στο μυαλό την πρακτική του παίρνω κάποια στοιχεία που είναι εν μέρει (ή εξ ολοκλήρου) αληθή, προσθέτω λίγη σάλτσα και τα διογκώνω και μαζί μ αυτά περνάω ότι άλλο σχετικό με το θέμα θέλω. Μου θυμίζει λίγο την τακτική διάφορων θρησκειών.

Παρόλα αυτά θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι καλή ταινία για προβληματισμό (γιατί ντοκυμαντέρ δε θα το λεγα).

 

Btw έχει ψάξει κανείς για να δει αν επιβεβαιώνονται πουθενά τίποτα απ αυτά που αναφέρει; πχ μου κανε εντύπωση τα διάφορα κοινά στοιχεία που ανέφερε σχετικά με τον παραλληλισμό Διόνυσου-Χριστού. Απ το (ομολογουμένως) λίγο ψάξιμο δε μπόρεσα να βρω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αναφέρω για τους δικούς μας μόνο. Γενικά μιλάω.

Μαζεύονται οι G7 για να πούνε τι? Ας κάτσουν όλοι μαζί να διαβάσουνε το μάθημα.

 

Μπορεί να έχω καταλάβει κάτι λάθος για αυτό ρωτάω.

Με ιστορία ουδέποτε την έβρισκα πιτσιρικάς (αν και πλέον ομολογώ με εξιτάρει) ούτε με τα οικονομικά.

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση, συνεχίζω να το λέω, why don't they look at the facts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και βλέπουν τα γεγονότα. Τί θα κάνουν, θα δαγκώσουν το χέρι που τους ταίζει; Πώς διοργανώνουν τις καμπάνιες τους; Με λεφτά. Τα λεφτά, ακόμη και αν δεν τα παίρνουν κατευθείας από τους τραπεζίτες,τα παίρνουν από μεγάλες εταιρίες, οι οποίες τα παίρνουν με τη σειρά τους από τράπεζες. Άρα, πάντα καταλήγουμε στις τράπεζες. Για αυτό δίνουν ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ χρήματα, για να τις σώσουν. Κατά τα άλλα, καπιταλισμός και ελεύθερη οικονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κάρο (μα ένα κάρο!) αναληθή στοιχεία.

πείθει ανθρώπους χαμηλής κριτικής ικανότητας (μόρφωσης, IQ κ.λ.).

Mπορεις συγκεκριμενα να αναφερεις ποια ειναι τα ενα καρο αναληθη στοιχεια που αναφερονται στην ταινια?

Ειναι καλο καποιος που εχει ανεβασμενο δεικτη iq,επιπεδο μορφωσης

και υψηλη κριτικη ικανοτητα

να αιτιολογει αυτα που λεει..ε?

 

Μπορεί σε κάποια - λίγα και δεν ξέρω ποια -

Δηλαδη για να καταλαβω,λες οτι

1)Υπαρχουν αναληθη στοιχεια..

2)απο τα οποια μερικα επαληθευονται...

3)αλλα ... ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΑ?

4)Παραυτα το βιντεο αυτο με αυτα τα στοιχεια (που δεν γνωριζεις επακριβως),απευθυνεται σε ανθρωπους με χαμηλο iq?

 

Συγκεντρώσουυυυυ...

Δωσε και σε μας λιγοοοοο........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα δύο που μου έρχονται τώρα:

Από την Β' Γυμνασίου ξερω ότι η 25η Δεκεμβρίου δεν ειναι η μέρα που γεννήθηκε ο Χριστός, αλλά την έχουμε ορίσει έτσι αυθαίρετα, συμβατικά.

 

Μα δε λέει πουθενά στην ταινία το ανάποδο. Όλοι το ξέρουν αυτό, και αυτοί που έκαναν την ταινία προφανώς. Δεν καταλαβαίνω που είναι η διαφωνία σου. Η ταινία απλά ισχυρίζεται ότι η ημερομηνία αυτή είναι παρμένη από παλιότερες παγανιστικές θρησκείες και έχει αστρολογική σημασία. Από κει και πέρα, στην κρίση του καθενός το τι συνεπάγονται αυτά τα πράγματα.

 

Όλες αυτές οι ομοιότητες της π.Διαθήκης με την ζωή του Χριστού είναι γνωστές και επίσης στην Β' γυμνασίου έμαθα ότι τις λένε προτυπώσεις (ακόμη ηχεί στα αυτιά μου η φωνή του Μαστοροδήμου του θεολόγου).

 

Για άλλη μια φορά, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει το ότι το ξέρανε. Ναι, φυσικά το ξέρανε και είναι συνειδητοποιημένο ότι προϋπήρχαν, λες η άποψη της ταινίας να είναι ότι τους βγήκαν στην τύχη; Γενικά δε μπορώ να φανταστώ τι φαντάζεσαι ότι υποστήριζει η ταινία και το διαψεύδεις. Εγώ βλέπω ότι ισχυρίζεται ότι οι ιστορίες αυτές είναι αντιγραφές, από άλλες θρησκείες αλλά και από τον εαυτό τους (δε λέει πουθενά ότι δεν το ξέρανε).

 

Για άλλη μια φορά, στην κρίση σου είναι το τι σημαίνει αυτό. Μπορεί να σου φαίνεται και ασήμαντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

momotis, χαλάρωσε λίγο. Την άποψή μου είπα δε θα κάτσω να πάρω τους υπότιτλους του βίντεο και να λέω φράση φράση τί είναι στραβό. Άμα δεν μπορείς να καταλάβεις πρόβλημά σου. Πήρες λέξη λέξη αυτά που έγραψα λες και θα παίξουμε την κολοκυθιά τώρα με κάθε μλκ που πάει και μιξάρει ο καθένας σε βίντεο. Λες και είναι το πρώτο βίντεο τέτοιου τύπου (από συνωμοσιολογικά δόξα το Θεό...).

 

Δεν θα πω πως δεν πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί γι αυτά που συμβαίνουν οπουδήποτε, αλλά μακριά από πλυσοεγκεφαλικές klanies. Αυτά και καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κάρο (μα ένα κάρο!) αναληθή στοιχεία.

Μπορεί σε κάποια - λίγα και δεν ξέρω ποια - να ΤΥΧΑΙΝΕΙ να έχουν δίκιο οι... μείκτες του βίντεο αλλά γενικώς έχουν μπερδέψει πολλές *ού(ρ)τσες μαζί σε ένα συνοθύλευμα που πείθει ανθρώπους χαμηλής κριτικής ικανότητας (μόρφωσης, IQ κ.λ.).

 

Συγκεντρώσουυυυυ...

momotis, χαλάρωσε λίγο. Την άποψή μου είπα δε θα κάτσω να πάρω τους υπότιτλους του βίντεο και να λέω φράση φράση τί είναι στραβό. Άμα δεν μπορείς να καταλάβεις πρόβλημά σου. Πήρες λέξη λέξη αυτά που έγραψα λες και θα παίξουμε την κολοκυθιά τώρα με κάθε μλκ που πάει και μιξάρει ο καθένας σε βίντεο. Λες και είναι το πρώτο βίντεο τέτοιου τύπου (από συνωμοσιολογικά δόξα το Θεό...).

Δεν θα πω πως δεν πρέπει να είμαστε επιφυλακτικοί γι αυτά που συμβαίνουν οπουδήποτε, αλλά μακριά από πλυσοεγκεφαλικές klanies. Αυτά και καλή συνέχεια.

Μα την παναγία έχεις αναγάγει την αοριστολογία και την φανφαρολογία σε επιστήμες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την παναγία έχεις αναγάγει την αοριστολογία και την φανφαρολογία σε επιστήμες..

 

I'm afraid that's true PCharon.

 

Αυτοί που έκαναν το ντοκιμαντέρ, έχουν μια σελίδα γεμάτη πηγές για όποιον θέλει να κάνει περισσότερη έρευνα και να ψάξει αυτά τα πράγματα. Εσύ απλά πετάς κάτι, έτσι για να κάνουμε τους σπουδαίους ("εγώ δε μασάω μ' αυτά που μασάνε όλοι οι άλλοι" και έτσι). Ποιον από τους δυο σας λες να πάρουμε στα σοβαρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

momotis, χαλάρωσε λίγο. Την άποψή μου είπα

Kαι καλα εκανες,να την πεις..

μονο που αντι να εισαι συγκεκριμενος και επι του θεματος

πετας ενα αοριστο "ολα ειναι ενα καρο ανακριβειες"

και οταν σου ζητω να τοποθετηθεις

μου λες...

Άμα δεν μπορείς να καταλάβεις πρόβλημά σου.

Περι ανεμων και υδατων δλδ...

 

Ελεος ρε φιλε,το τοπικ ειναι για τη συγκεκριμενη ταινια και μονο.

Μονο για αυτη μεχρι στιγμης ΔΕΝ εχεις γραψει τιποτα συγκεκριμενο..

 

Τουλαχιστον ασε τους χαρακτηρισμους για αυτους που την ειδαν και τη σχολιαζουν στην ακρη ,

το να χαρακτηριζεις αμορφωτους και χαζους καποιους οταν δεν μιλας ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ επι του θεματος μαλλον

εκθετει εσενα και οχι αυτους.

 

btw,αν το καταλαβες εγω εκανα αναφορα για το 2ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(αϊντεεε...)

 

Είπα την άποψή μου για όλο αυτό που είδα, γι αυτό μίλησα γενικά και "αόριστα". Είναι δυνατόν να γράψω συγκεκριμένη άποψη σε δυο γραμμές για κάτι που κρατάει τόση ώρα και θίγει 1002 πράγματα? Είπα απλά πως έχει πάρα πολλά αναληθή στοιχεία και πως κάποια από τα συμπεράσματα μπορεί να τυγχάνουν αληθή.

 

Εμπιστευθείτε όποιον θέλετε, δε μου καίγεται καρφί. Καείτε με ό,τι σας κάνει κέφι. Προσωπικά είμαι ξύπνιος τούτη την ώρα επειδή εργάζομαι και το insomnia είναι κάτι σαν διάλειμμα (έχω 2 υπολογιστές και 3 οθόνες μπροστά μου). Καλή συνέχεια και πάλι.

 

[edit] ώπα ώπα, μια σημείωση: δεν χαρακτήρισα κανέναν, δεν έκατσα καν να διαβάσω όλα τα μηνύματα του θέματος. Απλά είδα τον τίτλο κι επειδή το είχα δει με κάποιον φίλο μου παρέα, είχα σχηματίσει αυτή την άποψη και απλά την έγραψα όπως την είχα. Δεν υπάρχει λόγος να μου απαντάτε λες και απευθύνθηκα επί προσωπικού σε κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστευθείτε όποιον θέλετε, δε μου καίγεται καρφί. Καείτε με ό,τι σας κάνει κέφι. Προσωπικά είμαι ξύπνιος τούτη την ώρα επειδή εργάζομαι και το insomnia είναι κάτι σαν διάλειμμα (έχω 2 υπολογιστές και 3 οθόνες μπροστά μου). Καλή συνέχεια και πάλι.

Και του χρονου,χρονια πολλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...