Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

GES_Greece.png

 

Δεν πάω στρατό :

 

1. Γιατί πιστεύω στο δικαίωμα της επιλογής.

 

Δε θέλω να πάω κι απαιτώ να έχω την ελευθερία να διαλέξω, εφόσον δε βλάπτω το κοινωνικό σύνολο. Θυμάμαι ακόμη πως ο σεβασμός της ελεύθερης βούλησης, της προσωπικότητας και της αξιοπρέπειας προστατεύονται από το ελληνικό και το ευρωπαϊκό Σύνταγμα.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

2. Γιατί ο στρατός είναι ένας κατ' εξοχήν καταπιεστικός και εξουσιαστικός μηχανισμός.

 

Και μόνο η λέξη “ανυπότακτος” που αποδίδεται σε όσους δεν πηγαίνουν, καταδεικνύει την ιδεολογική φόρτιση. Επιμένω επίσης να θυμάμαι ότι αυτός ο εξουσιαστικός μηχανισμός, μου κατέλυσε τρεις φορές στη διάρκεια του περασμένου αιώνα τις πολιτικές μου ελευθερίες.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

3. Γιατί δε θέλω να μάθω να σκοτώνω.

 

Η εκπαίδευση που λαμβάνω στο στρατό έχει μόνο ένα στόχο :

 

Να με καταστήσει ικανό να ξεπεράσω τις όποιες αναστολές και φόβους μου και σε κάποια δεδομένη στιγμή να σηκώσω το όπλο μου και να δολοφονήσω αυτόν που βρίσκεται απέναντί μου.

 

Δεν επιθυμώ τη μετάλλαξη της προσωπικότητας μου με αυτό τον τρόπο και το διεκδικώ.

 

 

ΠΗΓΗ : www.mixed.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν πάω στρατό:

 

4. Γιατί δε θέλω να γίνω “Άντρας”.

 

Προτιμώ να διερευνήσω μόνος μου τον τρόπο που αναγνωρίζω τον εαυτό μου, να διαμορφώσω το χαρακτήρα μου και τη συμπεριφορά μου με βάση την τρυφερότητα και την κατανόηση. Όχι να με κάνουν με το ζόρι σκληρό και ανθεκτικό αντράκι.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

5. Γιατί δε θέλω να γίνω “Ελληνάρας”.

 

Στο στρατό πρέπει να ορκιστώ ότι το πολυτιμότερο πράγμα για μένα είναι η σημαία και αποδέχομαι πως θα την υπερασπιστώ μέχρι και την τελευταία σταγόνα του αίματός μου. Δεν έχω όμως ακόμα καταλήξει ποιο από τα δύο είναι για μένα πολυτιμότερο...

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

6. Γιατί δε διαπραγματεύομαι το σεβασμό της αξιοπρέπειάς μου.

 

Με την παρουσία μου στο στρατό, απεμπολώ τα δικαιώματά μου ως πολίτης. Υποτάσσομαι στον φασιστικής έμπνευσης στρατιωτικό κανονισμό 20-1, παραδίδοντας την ταυτότητα και μαζί και την πολιτική μου υπόσταση. Αποδέχομαι πως δεν επιτρέπεται να συμμετέχω σε σωματεία, ενώσεις, συλλόγους, πως δεν επιτρέπεται να διαβάσω εφημερίδα όποτε και όπως θέλω...

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

7. Γιατί δεν ανέχομαι την υποκρισία του στρατιωτικού κατεστημένου,

 

που στα δύσκολα το μόνο που γνωρίζει είναι να κρύβεται και να συγκαλύπτει. Γιατί δεν ανέχομαι να βγαίνει πλαστό πόρισμα για τους νεολαίους που κάηκαν ζωντανοί στον Έβρο, γιατί θεωρώ ύβρη το ότι το πόρισμα για την πτώση του αεροπλάνου στον Όθρυ το 1991 δεν έχει δοθεί ακόμη στους συγγενείς των νεκρών.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

8. Γιατί η ζωή μου είναι μικρή για να τη σπαταλάω σε τόσο ανούσια πράγματα όπως ο στρατός.

 

Δε θέλω να χάσω την επαφή μου με φίλους, οικογένεια, κοπέλα, δουλειά, σπουδές. Δε θέλω να βγαίνω έξω μια φορά την εβδομάδα και να μιλάω μόνο για το στρατό και τις αγγαρείες του.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

9. Γιατί οργίζομαι όταν διαπιστώνω το τεράστιο κενό πληροφόρησης

 

και το βαθύ σκοτάδι μέσα στο οποίο πρέπει να κινηθώ για να πληροφορηθώ ένα από τα βασικά δικαιώματά μου. Ξέρω ότι η Ελλάδα έχει δεσμευτεί στο Συμβούλιο της Ευρώπης να παρέχει ενημέρωση για την εναλλακτική υπηρεσία και με προσβάλει η χώρα μου να με θεωρεί ανόητο.

 

 

Δεν πάω στρατό:

 

10. Γιατί δε θέλω να συμβάλω στην καταπίεση των “άλλων”.

 

Με την παρουσία μου στο στρατό συμμετέχω και υποστηρίζω, έστω και με τη μικρή μου συμβολή, στρατιωτικές αποστολές εκτός Ελλάδας, έχω δε διαβάσει στην ιστορία μου πως όσες φορές είχαμε εμείς ξένους στρατούς στη χώρα μας, τους χαρακτηρίζαμε στρατούς κατοχής, ό,τι κι αν έλεγαν αυτοί. Ξέρω επίσης ότι η χώρα μου προσέφερε σε όλες τις χώρες τη λέξη “άσυλο”, δε θέλω λοιπόν να κυνηγάω μετανάστες και να κλείνω τα σύνορα στους πολιτικούς πρόσφυγες.

 

 

Και τέλος για να το πω με λίγα λόγια....

 

Δεν πάω στρατό: Γιατί είμαι νέος και δεν τους χαρίζω τίποτα!

 

Δεν υπακούω...διεκδικώ!

 

 

Για όλους αυτούς τους λόγους αλλά και για πιο προσωπικούς και ιδεολογικούς :

 

ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟ (τώρα και με Νόμο 3421/2005 ΦΕΚ 302 Α).

 

 

Η άρνηση στράτευσης για λόγους συνείδησης είναι δικαίωμα.

 

 

Ο σεβασμός της συνείδησής μου είναι δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα διαφορα σχολια που θα γινουν σιγουρα , προσωπικες διαμαχες ειμαι σιγουρος οτι θα γινουν οποτε αργα η γρηγορα μαλλον το βλεπω προς locked. Μπορει να κανω και λαθος βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικαρι μου αν δεν την παλευεις με τον στρατο παρε ενα τρελοχαρτο να τελειωνουμε. Με αυτο που κανεις τωρα τι καταλαβαινεις. Απο οτι σε κοβω καλυτερα να μην πας στρατο ουτως ή αλλως. Κακο θα κανεις στους αλλους. Αντε στο καλο νυχτιατικα... Κλειδωστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι συνεπειες εχει αν δηλωσεις αντιρρησιας ή γενικα ι5?

ισχυει ακομη οτι δεν βγαζεις διπλωμα,οτι γραφεται σε φακελο ?ποιον φακελο δηλ?

 

αν δεν υπηρχαν τα ηλιθια καψωνια(γοπινγκ,καθαρισμα,ξηλωματα κτλ) κ διαφορα σειρων δηλ ο πιο παλιος να το παιζει μαγκας στην μικροτερη σειρα ,θα ταν στρατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λεπτομερειες να διαβασεις. τα εξαμαξης θα ακουσεις και εσυ. ειμαστε φασιστακια και στρατοκαβλοι εδω.

 

green_beret
Παλικαρι μου αν δεν την παλευεις με τον στρατο παρε ενα τρελοχαρτο να τελειωνουμε. Με αυτο που κανεις τωρα τι καταλαβαινεις. Απο οτι σε κοβω καλυτερα να μην πας στρατο ουτως ή αλλως. Κακο θα κανεις στους αλλους. Αντε στο καλο νυχτιατικα... Κλειδωστε το.

 

 

Ωραιες αποψεις, ωραια συζητηση και green beret ωραιο nick :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει τη δυνατότητα να αποφύγει το στρατό να το κάνει. Έτσι κι αλλιώς χαμένος χρόνος είναι.

 

λειπει ο μαρτης απο την σαρακοστη. ελα παρε ενα ι5 να τελειωνουμε. Κανε εκει κανα καραγκιοζιλικι και θα στο δωσουνε. Α ναι και η παλαιοτητα σαν αξια ειναι χαρακτηριστικο καθε στρατου σε ολο τον κοσμο. Τελοσπαντων οχι παλι τα ιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@τοπικ σταρτερ

οκ δεν θες να πας στρατο, καλα ειπωθηκε , βγαλε ενα τρελοχαρτο και κατσε σπιτακι σου...τωρα με αυτο που κανεις τι κερδιζεις?

υποψιν η στρατιωτικη υποχρεωση προβλεπεται απο τους νομους και το συνταγμα οποτε αμα δεν γουσταρεις να πας σε καμια αλλη χωρα...στην Αγγλια ισως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...