Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να σπάσει λίγο η ένταση, ένα που μου πε ένας ξαδερφος όταν τέλειωσε στρατό:

"Έγινα άντρας στον στρατό όχι επειδη σκληραγωγήθηκα και δίαφορα τέτοια, αλλά αφου καθάρισα 1000λάδες πατάτες στα μαγειρία, έδωσα όρκο πως δεν θα ξαναπατήσω σε κουζίνα, άρα έγινα άντρας..."

lol?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Αρα ακομα και εσυ δεν εισαι σιγουρος αν θα πηγαινες.

 

Γιατι λοιπον καποιος που μπορει να επιλεξει, να μην ασκησει το δικαιωμα του να μην παει?

 

Αλλωστε παιδια, δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα η στρατιωτικη θητεια δεν ειναι υποχρεωτικη πια.

 

Υπαρχει και η περιπτωση να δηλωσεις αντιρησιας συνειδησης ή ακομα και να κανεις εναλλακτικη θητεια.

 

μα δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ακυρο να μου κανεις αυτη την ερωτηση παλι. τεθωρακισμενα η ειδικες δυναμεις θα ξαναπηγαινα. τζιτζικας και λοιπα με τιποτα δεν μπορω να καθομαι ολη μερα βαριεμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δηλώσεις αντιρρησίας, θα κάνεις αναγκαστικά εναλλακτική θητεία, διπλασια συνήθως της κανονικής, και θα σε βάλουν κάπου βοηθό νοσοκόμα... :P

να μου λειπει... καλύτερα τρελλός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζωή σου δεν ανήκει σε κανένα κράτος, ο χρόνος σου ζωντανός είναι δικός σου. Κρίνεις και κάνεις, και αντιμετωπίζεις τα επακόλουθα. Δεν υπάρχει κανένας ηθικός λόγος να πας στρατό από την στιγμή και πέρα που δεν συμφωνείς με τον θεσμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα, κουλάρετε οι πάλιουρες και τα παληκάρια.

Η συμπεριφορά τσιφλικά που αποκτούν κάποιοι, είναι τουλάχιστον εμετική.

 

+1

 

Μήπως θα έπρεπε να μπει όρος, όποιον δεν ενδιαφέρει το θέμα να μην γράφει; Με εκνευρίζει αφόρητα να χαλάνε κάποιοι τα τόπικ επειδή απλά διαφωνούνε. :mad: Μου θυμίζει τους πολιτικούς στα παράθυρα που δεν αφήνουν κανέναν να μιλήσει μη τυχόν και ακουστεί καμιά αλήθεια.

 

Αυτά, άσχετα με τις απόψεις μου πάνω στο θέμα του στρατού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ακυρο να μου κανεις αυτη την ερωτηση παλι. τεθωρακισμενα η ειδικες δυναμεις θα ξαναπηγαινα. τζιτζικας και λοιπα με τιποτα δεν μπορω να καθομαι ολη μερα βαριεμαι.

 

Φιλε μου καταλαβαινω, απλως δεν το εξειδικευσα σε σωματα και οπλα.

 

Θα χαραμιζες τωρα μια χρονια απο την ζωη σου και απο την δουλεια σου για να πας στις ειδικες δυναμεις ή στα τεθωρακισμενα ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ?

 

Εγω προσωπικα οχι.

 

Πηγα, το περασα σαν εμπειρια, ειχα ασχημες και καλες στιγμες αλλα ουσιαστικα εχασα τον χρονο μου και χρηματα απο την δουλεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφορετικος βγαινεις οχι χειροτερος.

 

Διαφορετικός προς το χειρότερο, λοιπόν :P

 

Ρε να σκεφτείς ότι ένα βράδυ είχα νούμερο 12-2. Και το παιδί που ήταν να με αλλάξει, το είχαν ξεπατώσει όλη μέρα στην αγγαρεία. Δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του. Δεν του είπα τίποτα, τον λυπήθηκα και δεν τον ξύπνησα. Έκανα εγώ και το δικό του νούμερο.

Το αντίκτυπο που είχε αυτή η κίνηση την επόμενη μέρα, δεν μπορώ ακόμη να το εξηγήσω. Γίνονται τόσο ελεεινοί παρτάκηδες όλοι μέσα στο στρατό, που σε κάνουν να αισθάνεσαι εξωγήινος αν φερθείς ανθρώπινα σε κάποιον που το είχε ανάγκη. Η πουστιά, το χώσιμο και η αναξιοκρατία είναι στο απόγειο εκεί μέσα.

Και μη μου πεις ότι δεν σου πήρε μήνες μετά την απόλυση, για να ταιριάξεις πάλι με τον έξω κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καταλαβαινω, απλως δεν το εξειδικευσα σε σωματα και οπλα.

 

Θα χαραμιζες τωρα μια χρονια απο την ζωη σου και απο την δουλεια σου για να πας στις ειδικες δυναμεις ή στα τεθωρακισμενα ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ?

 

Εγω προσωπικα οχι.

 

Πηγα, το περασα σαν εμπειρια, ειχα ασχημες και καλες στιγμες αλλα ουσιαστικα εχασα τον χρονο μου και χρηματα απο την δουλεια μου.

 

ε γιαυτο ειπα πηγαιντε στα 18 19 το πολυ . πηγα ρε μαν πηρα οτι ηθελα δεν εχω να παρω κατι αλλο τωρα ουτε καινουργια αρματα φερανε ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Παύσατε πυρ... Μην βαράτε τον topic starter

2. Για το ότι είναι χαμένος χρόνος συμφωνώ εν μέρει.Γιατί κάποιοι στο στρατό "ξυπνάνε" μετά από μια 20ετία λήθαργου και αυτό είναι θετικό.

3. Το αν θα βγείς καλύτερος,χειρότερος,διαφορετικός ή αμετάλλαχτος εξαρτάται από εσένα κυρίως.

4. Ο αριθμός των post δεν λέει τπτ. Ειδικά όταν το πλήθος αυτών είναι άνευ σημασίας.

5. Σωστά αναφέρθηκε περί δικαιωμάτων και υποχρεώσεων.

6. Δυστυχώς ο topic starter αντικατοπτρίζει την ποιότητα της εποχής μας. Σημεία των καιρών εν ολίγοις...

 

Αυτά τα ολίγα και από' μένα και ας ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ το κρεββάτι μου, την λεκάνη και το μπάνιο μου, την κοπέλα μου, την μαμά μου και τα γιουβαρλακια της, και το σκυλί μου...

εμένα αυτά μου έλειψαν πιο πολύ(με την σειρά που αναφέρονται) τον μήνα που επιχείρησα να κάνω την υπέρβαση και να μπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες (αν δεν ειστε ενας) διαβαστε τα προηγουμενα ποστ μου.δεν αναφερθηκα ΚΑΘΟΛΟΥ στο θεμα,αλλα στη νοοτροπια του γραφομαι στο ινσομνια και αρχιζω το flame war.ΠΑΝΤΑ οταν μου δινεται η ευκαιρια λεω οτι οι junior members ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να εχουν δικαιωμα να γραφουν στο μπλα μπλα γιατι γραφονται μονο για το μπλα μπλα,προσωπικη μου αποψη και την εκφραζω οποτε γουσταρω.Γι αυτο και αναφερθηκα στους λογαριασμους μου και τα ποστ.και επειδη λοιπον αμφοτερους σας τρωω λαχανο,παρακαλω πολυ αν εχετε ορεξη για προσωπικα παιχνιδακια να συνεχισουμε την ολη ιστορια σε ΡΜ.διαφορετικα,επαναλαμβανω,εχουμε καποιο connection problem,αλλα λεω,και αλλα απαντατε/καταλαβαινετε.

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1656210&postcount=281

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1656280&postcount=285

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1555468&postcount=140

 

Να την εκφραζεις οποτε γουσταρεις αλλα δεν μπορεις να απειλεις καποιον με μπινελικια, ο οποιος δεν σε προκαλεσε, μονο και μονο επειδη ειναι καινουργιο μελος και ανοιξε ενα θεμα που δεν σου αρεσει.

 

Αν δεν σου αρεσει το θεμα, μην το διαβαζεις.

 

Με το να τον απειλεις με μπινελικια, δειχνει την ποιοτητα σου.

 

Η αποψη σου για τα τζουνιορ μελη ειναι απολυτα σεβαστη, αλλα αφου την εχεις ηδη εκθεσει και οι μοντς δεν σε ακουσανε (μεγιστο λαθος τους θελω να τονισω) καλο θα ειναι να μην την αναφερεις οποτε δεν σου αρεσει τι λενε οι αλλοι.

 

Παρε εμενα για παραδειγμα.Απο τεχνολογια δεν σκαμπαζω και πολλα.Οταν εχω προβληματα ρωταω εδω τα παιδια να με βοηθησουν και τον τελευταιο καιρο γραφω και την γνωμη μου σε θεματα γενικου ενδιαφεροντος στο μπλα μπλα.

 

Τι πρεπει να κανω δηλαδη για να εχω το δικαιωμα να γραφω εδω?Να κανω ενα μαστερ στο κομπιουτερ σαιενς και μετα να ερθω?

 

Οσο για τα πμ εγω θα σου απανταω εδω μεχρι να το γυρισεις σε προσωπικο επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφορετικός προς το χειρότερο, λοιπόν :P

 

Ρε να σκεφτείς ότι ένα βράδυ είχα νούμερο 12-2. Και το παιδί που ήταν να με αλλάξει, το είχαν ξεπατώσει όλη μέρα στην αγγαρεία. Δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του. Δεν του είπα τίποτα, τον λυπήθηκα και δεν τον ξύπνησα. Έκανα εγώ και το δικό του νούμερο.

Το αντίκτυπο που είχε αυτή η κίνηση την επόμενη μέρα, δεν μπορώ ακόμη να το εξηγήσω. Γίνονται τόσο ελεεινοί παρτάκηδες όλοι μέσα στο στρατό, που σε κάνουν να αισθάνεσαι εξωγήινος αν φερθείς ανθρώπινα σε κάποιον που το είχε ανάγκη. Η πουστιά, το χώσιμο και η αναξιοκρατία είναι στο απόγειο εκεί μέσα.

Και μη μου πεις ότι δεν σου πήρε μήνες μετά την απόλυση, για να ταιριάξεις πάλι με τον έξω κόσμο.

 

Κοιτα εκει που πηγα εγω οταν μπηκαμε μεσα μας πεταγανε λεμονια με ξυραφια και πετρες για υποδοχη. Ψυχολογικος πολεμος στο μαξιμουμ , ρουφιανοι των αξιωματικων παντου να δινουν αναφορα ακομα και για το ποτε κατουρησες , απαγορευοταν να αρρωστησεις , εβγαλα σκοπιες και με 40 πυρετο και λυποθυμησα μεσα στην αμμο γιατι ημουν κυπρο που ειναι ερημος κανονικα , κοιμομουν 2 ωρες την μερα και εκατσα μεσα τρεις τρισημιση μηνες οταν πηγα εκει και επαιρνα αδεια καθε 4 μηνες περιπου δεν παιζανε αδειες εκει. επισης δεν ειχε υπνο γιατι οι παλιοι τραβαγανε κοκες κανανε παρτυ και εφτασα σε σημειο να πλακωθω με 10 ατομα , το ξυλο της αρκουδας. για να προσαρμοστω στην πραγματικη ζωη μου πηρε γυρω στους τεσσερις μηνες και ακομα οταν τα θυμαμαι με πιανει ενταση , και λογικο ειναι με τοσο ψυχολογικο πολεμο εδω πηγαμε να πεθανουμε και ο αλλος βαρουσε κλωτσιες στο κρεβατι και ελεγε θα πατε για σκοπια με 41 πυρετο τι να λεμε τωρα. Ενταξει δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ειναι εμπειρια, που θα τα ξαναντιμετωπισω ολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εναλλακτικη θητεια τι ακριβως ειναι ;

 

επειδή κοντεύουν να πιστέψουν και οι ίδιοι που γράφουν αυτούς τους νόμους ότι είμαστε δημοκρατική χώρα, μπορείς αν θέλεις να δηλώσεις ''αντιρρησίας συνείδησης'', αυτό που είσαι δηλαδή, και αν είσαι τυχερός θα την βγάλεις με ''εναλλακτική θητεία'', όπως είπα και πιο πριν , σε κάνα νοσοκομείο να κάνεις την βοηθό, αλλά για τον διπλάσιο χρόνο από αυτόν που διαρκει κανονικά η θητεία σου, και αν είσαι λίγο άτυχος και δεν τους τα λες πολύ καλά, τεντώνουν την δημοκρατική τους συνείδηση λίγο, και την βγάζεις στις στρατιωτικές φυλακές.... :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εκει που πηγα εγω οταν μπηκαμε μεσα μας πεταγανε λεμονια με ξυραφια και πετρες για υποδοχη. Ψυχολογικος πολεμος στο μαξιμουμ , ρουφιανοι των αξιωματικων παντου να δινουν αναφορα ακομα και για το ποτε κατουρησες , απαγορευοταν να αρρωστησεις , εβγαλα σκοπιες και με 40 πυρετο και λυποθυμησα μεσα στην αμμο γιατι ημουν κυπρο που ειναι ερημος κανονικα , κοιμομουν 2 ωρες την μερα και εκατσα μεσα τρεις τρισημιση μηνες οταν πηγα εκει και επαιρνα αδεια καθε 4 μηνες περιπου δεν παιζανε αδειες εκει. επισης δεν ειχε υπνο γιατι οι παλιοι τραβαγανε κοκες κανανε παρτυ και εφτασα σε σημειο να πλακωθω με 10 ατομα , το ξυλο της αρκουδας. για να προσαρμοστω στην πραγματικη ζωη μου πηρε γυρω στους τεσσερις μηνες και ακομα οταν τα θυμαμαι με πιανει ενταση , και λογικο ειναι με τοσο ψυχολογικο πολεμο εδω πηγαμε να πεθανουμε και ο αλλος βαρουσε κλωτσιες στο κρεβατι και ελεγε θα πατε για σκοπια με 41 πυρετο τι να λεμε τωρα. Ενταξει δεν ειναι οτι καλυτερο αλλα ειναι εμπειρια, που θα τα ξαναντιμετωπισω ολα αυτα.

 

χωρίς παρεξήγηση, αλλά εγώ αυτό δεν το ονομάζω ''εμπειρία''...

το ονομάζω Μαζοχισμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...