Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα που ο στρατός έγινε κολέγιο και 12μηνο μιλάτε ακόμα για στρατό?

Κάποτε στον στρατό έμπαινες νιανιά και έβγαινες άντρας. Τωρα οι μισοί δεν πάνε και όσοι πάνε λουφάρουν γιαυτό έχουμε γεμίσει αδερφάρες και λαμόγια σε όλο το φάσμα της κοινωνικοπολιτικής μας ζωής. Δεν είμαι στρατόκαβλος ούτε μου αρέσει ο πόλεμος. Εκεί όμως έμαθα να καταπατώ το εγώ μου, και να επιβιώνω κάτω από αντίξοες συνθήκες σωματικές και ψυχολογικές μακριά από το βρακί της μάνας μου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα σήμερα να έχω την καλύτερη γυναίκα δίπλα μου, ένα διδακτορικό και μια δουλειά που γουστάρω απίστευτα να την κάνω και που δεν κινδυνεύω να μείνω ποτέ άνεργος και να γίνω μίζερος...

 

Αυτά με πολύ αγανάκτηση προς όλους όσους ενηλικιώθηκαν και δεν έχουν μάθει ακόμα να αναζητούν και να ερευνούν την γνώση...

δηλαδή πριν η ελλάδα μας δεν είχε τέτοιους και τους απέκτησε τώρα, ε; όσο για τα υπόλοιπα, απάντησε άλλος για μένα. αν περιμένει κάποιος τον στρατό για να πήξει το μυαλό του, κούνια που τον κούναγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Κάποιος που διαφωνεί με την ύπαρξη κρατών,εθνικοτήτων,διαφορετικών γλωσσών,μίσους κτλ και θέλει να ζήσει ειρηνικά χωρίς να σκοτώνει ούτε κουνούπι τι σχέση μπορεί να έχει με το στρατό;

Όλοι είμαστε άνθρωποι...Γιατί να χωριζόμαστε και να έχουμε στρατούς και πολέμους;Γιατί να μην υπάρχει ένα παγκόσμιο κράτος;

 

Γιατί μπαμπά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν πρέπει ο ελλ. στρ. να στρώσει στην δουλειά όλα αυτά τα τομάρια που δεν χάνουν ευκαιρία να ασελγήσουν στο κάθε άπειρο φοβισμένο ή φιλότιμο φαντάρο, που κοπροσκυλιάζουν όλη μέρα στο στρατόπαιδο ενώ το απόγευμα μέλημά τους είναι πως θα εκμεταλλευτούν φοιτήτριες, κορίτσια , όλη τους η ζωή και όλα τους τα ενδιαφέροντα είναι το αυτοκίνητό και ακούουν στο όνομα καραβανάδες / στρατιωτικοί …μετά και εφόσον απαιτούνται ακόμη ανάγκες εργασίας ή οτιδήποτε, το συζητάμε για υποχρεωτική θητεία.

Ο ΕΣ αντιμάχεται την ελευθερία, τον κοινοβουλευτισμό, την επιστήμη, την τέχνη και γενικά κάθε ελεύθερη έκφραση του πνεύματος.

Από την στιγμή που χωρίς λόγο αφαιρεί από τον άνθρωπο το πολυτιμότερο αγαθό και δικαίωμα που λέγεται ύπνος και αδιαφορεί για την υγεία του δεν το συζητάμε καν. Είναι και δρα παράνομα και καταχρηστικά. Και αναφέρομαι στο σύγχρονο ΕΣ.

Παλαιότερα δεν ήταν έτσι…όλοι οι αξιωματικοί από την ηγεσία μέχρι τους κατώτατους και γενικά η φιλοσοφία του τότε στρατού κινούνταν στα πλαίσια της νομιμότητας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Σκοπιές: την εβδομάδα να έκανες μια το πολύ και ένα μόνο 2ωρο. Αν έκανες το βράδυ την άλλη μέρα απείχες απο όλα σου τα καθήκοντα ώστε να αναπληρώσεις ύπνο.

Τώρα η πολιτεία σου λέει: Όποιος φαντάρος δεν έχει σκοπιά έχει δικαίωμα να κοιμηθεί σπίτι του. Ο ΕΣ αντιμάχεται αυτό το μέτρο και βάζει τους φαντάρους πλασματικές υπηρεσίες ώστε να τους κρατά μέσα, με αποτέλεσμα την εξουθένωσή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο για πες μου μηπως θελεις και καμια γκομενα 2μερτη να σε ξυπναει "γλυκα" κατα τις 10 το πρωι και να τρωτε πρωινο μαζι? Αν οι αντοχες σου ειναι 2 ωρες σκοπια την εβδομαδα και μετα χαλαρωση σε spa για να στανιαρεις απο την υπερπροσπαθεια...τι να πω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο για πες μου μηπως θελεις και καμια γκομενα 2μερτη να σε ξυπναει "γλυκα" κατα τις 10 το πρωι και να τρωτε πρωινο μαζι?

 

Ναι. Βασικά, ναι. Δεν ξέρω που βρίσκεις το ανώμαλο σε αυτό, καταλαβαίνω πως προτιμάς να ξυπνάς δίπλα σε ημίγυμνους φαντάρους στις 6, αλλά γούστα είναι αυτά αδερφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κατι παιδακια που χεζονται στην ιδεα του στρατου μηπως τους κανουν ντα :cry: Εμεις που πηγαμε ειμαστε προφανως οι βλακες της υποθεσης ε? Η οι πατεραδες μας που κανανε 2 χρονια επαθαν τιποτα? Χασιμο χρονου δεν ειναι ο στρατος αλλα το να μπαινεις σε μια σχολη στα 19 και να βγαινεις στα 30 αλλα εκει σας συμφερει ε?

 

Κάποιο πιο ουσιαστικό επιχείρημα από το ότι "το έκαναν οι πατεράδες μας, το έκανα εγώ, γιατί να μην το κάνεις εσύ;" υπάρχει; Πήγες αυθαίρετα στο συμπέρασμα πως όσοι δε θέλουν να πάνε στρατό, χέζονται. Για να έχει οποιαδήποτε ουσία ως επιχείρημα, πρέπει:

α. Να έχεις αποδείξεις ότι δεν υπάρχει άτομο που αποφεύγει το στρατό για άλλο λόγο.

ή β. Να αντικρούσεις με επιχειρήματα τον άλλο λόγο για τον οποίο δε θέλει να πάει κανείς στρατό.

...Δηλαδή, αν σε όλο το thread δε λέει κανείς "φοβάμαι να πάω στρατό" και όλα τα επιχειρήματα της αντίθετης άποψης λένε "δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κανείς να πάει στρατό" ή "να μη φοβάστε" ή "φοβάστε και είστε αδερφές", νομίζω ότι τα επιχειρήματα των μεν και των δε, δε συναντιούνται πουθενά (για να έχει νόημα αυτό που γίνεται). :-)

 

Δεύτερον, θεωρείς το να είσαι σε κάποια σχολή είναι χάσιμο χρόνου, ενώ το να πας στρατό και να κάνεις ανούσια πράγματα, δεν είναι; Πολύ περισσότερο όταν το δεύτερο είναι κάτι με το οποίο τη βρίσκει κυρίως μια συγκεκριμένη μερίδα Ελλήνων πολιτών, ενώ οι άλλοι αδιαφορούν ή διαφωνούν μ' αυτό.

 

Ναι. Βασικά, ναι. Δεν ξέρω που βρίσκεις το ανώμαλο σε αυτό, καταλαβαίνω πως προτιμάς να ξυπνάς δίπλα σε ημίγυμνους φαντάρους στις 6, αλλά γούστα είναι αυτά αδερφέ.

 

...Θεός!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θυμηθούμε και τα παλιά :

 

"Δεν είναι κρίμα κι άδικο εγώ να'μαι φαντάρος ,

και τη δική μου γκόμενα να τη γ@μ.... άλλος ???"

 

(και κατέληγε πάντα με τη διαπίστωση - ψυχολογική υποστήριξη στον φρεσκοχωρισμένο κερατά :

μη μασάς σειρούλα , όλες είναι ποyτ@νες , εσύ να'σαι καλά !!!!) :lol::lol::lol::lol:

 

 

Ρε γαμώτο, λες και πέρασαν όλες από το ίδιο φροντιστήριο ,

στο τετράμηνο έσκαγε πάντα η λυπητερή χυλόπιτα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΧΙούστον είπε ότι 'Ο ΕΣ αντιμάχεται την ελευθερία, τον κοινοβουλευτισμό, την επιστήμη, την τέχνη και γενικά κάθε ελεύθερη έκφραση του πνεύματος.'

Δηλαδή για να καλοπερνάμε σήμερα όλοι μας, μα έχουμε ωράια σπίτια και βίλες, 4Χ4, με γκόμενα και να το παίζουμε κάποιοι δεν κόπιασαν κάποιοι για να κάνουμε το κομμάτι μας και να είμαστε σε μια χώρα με πολύ ελευθερία. Αλήθεια τώρα που ο Στρατός είναι σχεδόν κολλέγιο και έχει γίνει αρτιότερος και καλύτερος, μέχρι επαγγελαμτίες διαθέτει, σας ξυνίζει να πάτει ελάχιστους μήνες να μάθετε ορισμένα πράγματα? Στο κάτω κάτω της γραφής δεν έπαθε κανείς τίποτα. Δηλαδή όταν ο πατέρας μου έκανε 3 περίπου χρόνια τι να πει? Με άλλα λόγια γιατί σας ενοχλεί η στράτευση και δεν σας ενοχλούν άλλα πράγματα όπως η απολιτίκ γενιά, το περιβάλλον, η φτώχεια και η ανεργία? Εξάλλου θέλετε όλα στη ΄ζωή να είναι εύκολα όπως μερικοί που βλέπω κάθε μέρα στις καφετέριες να τα ξύνουν και να μην πάνε για δουλεία? Χθες ήμουν με στέλεχος μεγάλου ξενοδοχείου στη περιφέρεια και μου έλεγε ότι αναζητουν άτομα με το κυάλι. Αρα μάλλον έχουμε χάσει το μέτρο και μας ξυνίζουν πράγματα που οφείλουμε να τα έχουμε πάνω από όλα. όσο για τα επιχειρήματα που προβλήθηκαν είναι επικειώς αστεία γιατί αν ο Ε.Σ. δεν πηγαινε στη Πίνδο, αν δεν έδινε διαχρονικά μάχες ακόμα..γκιαούηδες θα είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΧΙούστον είπε ότι 'Ο ΕΣ αντιμάχεται την ελευθερία, τον κοινοβουλευτισμό, την επιστήμη, την τέχνη και γενικά κάθε ελεύθερη έκφραση του πνεύματος.'

Δηλαδή για να καλοπερνάμε σήμερα όλοι μας, μα έχουμε ωράια σπίτια και βίλες, 4Χ4, με γκόμενα και να το παίζουμε κάποιοι δεν κόπιασαν κάποιοι για να κάνουμε το κομμάτι μας και να είμαστε σε μια χώρα με πολύ ελευθερία. Αλήθεια τώρα που ο Στρατός είναι σχεδόν κολλέγιο και έχει γίνει αρτιότερος και καλύτερος, μέχρι επαγγελαμτίες διαθέτει, σας ξυνίζει να πάτει ελάχιστους μήνες να μάθετε ορισμένα πράγματα? Στο κάτω κάτω της γραφής δεν έπαθε κανείς τίποτα. Δηλαδή όταν ο πατέρας μου έκανε 3 περίπου χρόνια τι να πει? Με άλλα λόγια γιατί σας ενοχλεί η στράτευση και δεν σας ενοχλούν άλλα πράγματα όπως η απολιτίκ γενιά, το περιβάλλον, η φτώχεια και η ανεργία? Εξάλλου θέλετε όλα στη ΄ζωή να είναι εύκολα όπως μερικοί που βλέπω κάθε μέρα στις καφετέριες να τα ξύνουν και να μην πάνε για δουλεία? Χθες ήμουν με στέλεχος μεγάλου ξενοδοχείου στη περιφέρεια και μου έλεγε ότι αναζητουν άτομα με το κυάλι. Αρα μάλλον έχουμε χάσει το μέτρο και μας ξυνίζουν πράγματα που οφείλουμε να τα έχουμε πάνω από όλα. όσο για τα επιχειρήματα που προβλήθηκαν είναι επικειώς αστεία γιατί αν ο Ε.Σ. δεν πηγαινε στη Πίνδο, αν δεν έδινε διαχρονικά μάχες ακόμα..γκιαούηδες θα είμαστε...

 

Αυθαίρετα συμπεράσματα του τύπου, δεν πας στρατό = είσαι βλαμμένος/ εγώ πήγα θα πάς και εσύ/ θέλεις καλοπέραση/ είσαι φυγόπονος/άεργος, μόνο καλό δεν κάνουν.

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά οτι ο στρατός προωθεί την αεργία όσο τίποτα άλλο. Εκτός αμα θεωρεί κάποιος έργο το να κοιτάς μια μισογκρεμισμένη αποθήκη σε ένα χωράφι η το να είσαι στη λήμνο και να χαζεύεις τα κύματα (για να μην αναφέρω για χαμαλίκι/σερβιτοριλίκι/ψηστηλίκι στην λέσχη αξιωματικών προς εξυπηρέτηση των ανωτέρων).

Δεν θα διαφωνήσω σε καμία περίπτωση για το παρελθόν του ελληνικού στρατού, όπως και για την συμβολή του στην σημερινή ελευθερία μας, αλλα το να συγκρίνεις τότε με τώρα είναι τουλάχιστον ουτοπικό.

Ο στρατός όπως πάρα πολύ σωστά είπε κάποιος παραπάνω συντηρείται και υπάρχει για να υπάρχουν οι μόνιμοι (οι οποίοι είναι ΤΡΟΜΕΡΑ πολλοί) και να κόβουμε λίγο απο την ανεργία. Σκεφτείτε να έμεναν άνεργοι όλοι αυτοί..

 

Όσον αφορά την απολιτίκ γενιά. Την λατρεύω μιας και δεν μπαίνει στο τριπάκι αριστερά η δεξιά η μέση η πάνω η κάτω, αλλα κατα βάση, βλέπει απλά και λογικά χωρίς να κρέμεται απο ταμπέλες και να χτίζει πελατιακές σχέσεις με τον εκάστοτε τυχάρπαστο. Αυτό όμως είναι ένα τεράστιο θέμα που καλύτερα να ανοίξει κάπου αλλού.

 

Τέλος, γιατί πρέπει να σε απασχολεί μόνο ένα θέμα και να μην σε απασχολεί ταυτόχρονα η φτώχεια η ανεργία το περιβάλλον και επίσης και η στράτευση; Το multi - tasking τι το έχουμε ;p

Πάντα φιλικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klainmaingr: Μόλις βίωσες μία εμπειρία που μπορεί να προσφέρει αυτό το forum.

Άνοιξες διάλογο με ένα bot.

 

Δεν πιστεύω να ελπίζεις σε απάντηση έτσι?

 

Όσον αφορά αυτό-->

 

Στο κάτω κάτω της γραφής δεν έπαθε κανείς τίποτα.

 

Το ξέρουμε εδώ μέσα από πρώτο χέρι. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:mad::mad: Δεν το είχα προσέξει το topic.... R.I.P. man

Φέρρες , ε????

Ότι πιο κοντινό στην επίγεια κόλαση για αυτούς που υπηρετούν εκεί πάνω.

Έχει σκοτωθεί αδελφικός μου φίλος από ατύχημα (έκρηξη πυρομαχικών σε άρμα) εκεί το '90 σε ηλικία 18 χρονών.

Έκανα 5 χρόνια για να το ξεπεράσω...

 

 

Γ@μ@τ@@@@:mad::mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανοίξει διάλογο με ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ bot σε άλλες ενότητες αυτού του forum οπότε πλέον τίποτα δεν με πτοεί.

To clear things up δεν λέω οτι ο άνθρωπος είναι bot (οξύμωρο;) μιας και δεν έχει τύχει να διαλογιστώ μαζί του... απλά σου απαντάω όσον αφορά τις εσωτερικές διενέξεις και την μονομανία :P

 

Όσο για το παραδειγμά που φέρνεις.. Καλό είναι να το βλέπουν οι υποστηρικτές του Ε.Σ. μήπως και καταλάβουν 2-3 πράγματα (ας μην το γυρίσουμε όμως το πράγμα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να σκαλίζουμε πληγές.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To clear things up δεν λέω οτι ο άνθρωπος είναι bot (οξύμωρο;) μιας και δεν έχει τύχει να διαλογιστώ μαζί του...

Και ούτε πρόκειται ποτέ να διαλογιστείς μαζί του, πίστεψέ με... :-)

 

Όσο για το παραδειγμά που φέρνεις.. Καλό είναι να το βλέπουν οι υποστηρικτές του Ε.Σ. μήπως και καταλάβουν 2-3 πράγματα (ας μην το γυρίσουμε όμως το πράγμα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να σκαλίζουμε πληγές.)

 

Έχεις δίκιο, η αλήθεια είναι πως δεν ήθελα να παραθέσω το παραπάνω παράδειγμα, αλλά νίκησε το διαβολάκι στην αριστερή πλευρά της κεφαλής μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδες ειμαι ανυποτακτος εδω και 3 μηνες και ουτε προκιτε να παω...

εκανα ολες τησ απαρετιτες κινησης να παρω αναβολη και τελικα πηρα τα @@ μοθ στο χερι.

 

εχω γυναικα και παιδι 20 μηνων ειμαι μουσικος στο επαγγελμα και τρεχουν δουλειες που σε περιπτοση που φηγω για φανταρος μετα τη..?

αμα δεν γραψω μουσικη δεν θα βγαλω φραγκα.. αμα δεν βγαλω φραγκα δεν θα φαμε... η μαμα πατριδα τη κανει για μενα που ειμαι το παιδι τησ σε αφτην την περιπτοση.... χχμμμ... ναι με καταστρεφει και εμενα και την φαμιλια μου και ολα για τη σημαια...

στη χωρα τον πενιχρων μησθων και της ανεργιας θελουν να με διαλησουν για ενα ολοκληρο χρονο να ξηνω τα @@ μου εχοντας τον καθε βλαχω και αποτηχημενο που εγινε μονιμος/γαλονας να μου πριζει τα συκωτια επειδη την εχει μικρη και πλιρονεται για να ξεσπαει σε εμενα (και ολουσ στη θεση μου ) που εχω φρικαρι γιατι σκεφτομαι τη να γινετε η φαμιλια μου τωρα που ωαραο σκοπια περιμενοντασ τον εχθρο ( καρα λολ )

 

ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΟΣ και δεν πα να ερθουν να με μαζεψουν... τοτε θα δουν πωσ ειναι να ιπερασπιζεσαι οτι αγαπας και οτι σε εχει πραγματικα αναγκη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...