Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

atropa Θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις για Ι-5, θα ταλαιπωρηθείς λίγο, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση αν θες να μην το πάρεις.

 

Είναι σχεδόν σίγουρο πως θα σκάσει στρατονομία σπίτι σου μία μέρα, και θα σε τρέχουν οι στρατοδίκες... Και αυτό είναι σίγουρα μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου και ταλαιπωρία από την λύση που σου ανέφερα παραπάνω, η οποία δεν θα έχει καμμία ουσιαστική επίπτωση στην μετέπειτα ζωή/καριέρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ο ΧΙούστον είπε ότι 'Ο ΕΣ αντιμάχεται την ελευθερία, τον κοινοβουλευτισμό, την επιστήμη, την τέχνη και γενικά κάθε ελεύθερη έκφραση του πνεύματος.'

Δηλαδή για να καλοπερνάμε σήμερα όλοι μας, μα έχουμε ωράια σπίτια και βίλες, 4Χ4, με γκόμενα και να το παίζουμε κάποιοι δεν κόπιασαν κάποιοι για να κάνουμε το κομμάτι μας και να είμαστε σε μια χώρα με πολύ ελευθερία. Αλήθεια τώρα που ο Στρατός είναι σχεδόν κολλέγιο και έχει γίνει αρτιότερος και καλύτερος, μέχρι επαγγελαμτίες διαθέτει, σας ξυνίζει να πάτει ελάχιστους μήνες να μάθετε ορισμένα πράγματα? Στο κάτω κάτω της γραφής δεν έπαθε κανείς τίποτα. Δηλαδή όταν ο πατέρας μου έκανε 3 περίπου χρόνια τι να πει? Με άλλα λόγια γιατί σας ενοχλεί η στράτευση και δεν σας ενοχλούν άλλα πράγματα όπως η απολιτίκ γενιά, το περιβάλλον, η φτώχεια και η ανεργία? Εξάλλου θέλετε όλα στη ΄ζωή να είναι εύκολα όπως μερικοί που βλέπω κάθε μέρα στις καφετέριες να τα ξύνουν και να μην πάνε για δουλεία? Χθες ήμουν με στέλεχος μεγάλου ξενοδοχείου στη περιφέρεια και μου έλεγε ότι αναζητουν άτομα με το κυάλι. Αρα μάλλον έχουμε χάσει το μέτρο και μας ξυνίζουν πράγματα που οφείλουμε να τα έχουμε πάνω από όλα. όσο για τα επιχειρήματα που προβλήθηκαν είναι επικειώς αστεία γιατί αν ο Ε.Σ. δεν πηγαινε στη Πίνδο, αν δεν έδινε διαχρονικά μάχες ακόμα..γκιαούηδες θα είμαστε...

 

Συμφωνω, αλλα γιατι η θητεια να ειναι 12μηνες, απο τη στιγμη που 6 μηνες ειναι υπεραρκετοι για εξισου καλη εκπαιδευση (αν και απ οτι ακουω η τωρινη εκπαιδευση ειναι μαλλον ανυπαρκτη) και δε χανεις τοσο την "επαφη" με τη ζωη σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

atropa Θα σου πρότεινα να το κυνηγήσεις για Ι-5, θα ταλαιπωρηθείς λίγο, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση αν θες να μην το πάρεις.

 

Είναι σχεδόν σίγουρο πως θα σκάσει στρατονομία σπίτι σου μία μέρα, και θα σε τρέχουν οι στρατοδίκες... Και αυτό είναι σίγουρα μεγαλύτερο χάσιμο χρόνου και ταλαιπωρία από την λύση που σου ανέφερα παραπάνω, η οποία δεν θα έχει καμμία ουσιαστική επίπτωση στην μετέπειτα ζωή/καριέρα σου.

+1

 

@atropa: Θα ταλαιπωρηθείς πολύ χειρότερα με τη στάση σου και από όσα γράφεις δε θα ταλαιπωρηθείς μόνο εσύ αλλά και η οικογένεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δουμε και τη θετικη πλευρα του Στρατου. Ο Στρατος σε οδηγει στη γνωση και την εκπαιδευση. Πως μπορει να γινει αυτο? Μπαινεις σε μια σχολη και παιρνεις 6 χρονια αναβολη. Στη συνεχεια επειδη δεν θες να πας στρατο κανεις και ενα μεταπτυχιακο η μπαινεις σε μια ανωτερη σχολη και παιρνεις αλλα 6 χρονια (εγω σε αυτη τη φαση ειμαι :P), στη συνεχεια κανεις και ενα διδακτορικο και παιρνεις αλλα 4 χρονια. Τσουπ τα εφτασες τα 34. Ε!νομιζω οτι απο εκει και περα παιζουν διαφορες ρυθμισεις με το στρατο και ουσιαστικα τον γλυτωνεις (δεν ξερω λεπτομερειες ομως).

Αλλη μια περιπτωση ειναι να γινεις επιστημονας στο εξωτερικο, οποτε δεν γυριζεις ποτε στην Ελλαδα (αλλωστε τι να ερθεις να κανεις στο μπουρδελο) και ξεμπερδευεις.

 

Για μενα παντως, αν μου μαθαινανε εστω και την τεχνη του πολεμου την οποια προσωπικα την θεωρω αχρηστη, θα ελεγα οτι ο στρατος γενικα ειναι χρησιμος. Απο τι στιγμη ομως που απλα σου κοβουν τη ζωη στα 2 χωρις ουσιαστικα να μαθεις τπτ (εκτος απο το να στριβεις μπαφους και να παιρνεις 20 κιλά), πραγματικα θεωρω οτι όποιος μπορει να τον αποφυγει με οποιοδηποτε τροπο που να τον συμφερει, ειναι μαγκας.

 

Edit: Α!Ξεχασα να πω πως απορω με τους στρατοκ@βλους οι οποίοι τσατιζονται με αυτους που δεν θελουν να πανε στρατο. Αντι να τσατιζονται με το οτι ο στρατος μόνο στρατός δεν ειναι (κατασπαταληση δημοσιου χρηματος για να κανουν πλακα οι φανταροι και οι λοιποι), τσατιζονται με τους φανταρους. Πρωτα πρεπει να ασχοληθουνε με την καταντια του Ελληνικου στρατου και μετα με τους υποψηφιους φανταρους. Με τις σημερινες καταστασεις θα επρεπε και οι στρατοκ@βλοι ακομα να προτεινουν σε ολους να μην πηγαινουν στρατο γιατι ειναι κοροιδια για τον Ελληνα φορολογουμενο και συνεπως για τους ιδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βγάλεις Ι5 μιλάω από προσωπική πείρα. Έχω ολόκληρο χαρτομάνι το οποίο με καθιστά μη ικανό για στράτευση (έχω πλέγμα στην κοιλιακή χώρα μετά από μακροχρόνια περιπέτεια υγείας) και πάντα με συμβουλεύουν να παίρνω ετήσιες αναβολές λόγω σπουδών :/. Που θα πάει κάποια στιγμή θα ξεμπερδέψω με αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να βγάλεις Ι5 μιλάω από προσωπική πείρα. Έχω ολόκληρο χαρτομάνι το οποίο με καθιστά μη ικανό για στράτευση (έχω πλέγμα στην κοιλιακή χώρα μετά από μακροχρόνια περιπέτεια υγείας) και πάντα με συμβουλεύουν να παίρνω ετήσιες αναβολές λόγω σπουδών :/. Που θα πάει κάποια στιγμή θα ξεμπερδέψω με αυτό....

 

Κάθε απαλλαγή I5 (είτε παθολογικό είτε ψυχολογικό),

πρέπει να περάσει από τρεις επιτροπές και τρεις αναβολές πριν δοθεί (αν δοθεί) οριστική απόλυση (άγραφος νόμος).

 

Άρα πρέπει να παρουσιαστείς τουλάχιστον 3 φορές , να περάσεις επιτροπές απαλλαγών - γιατρούς κλπ μέχρι να πάρεις οριστική απόλυση με I5....

 

Σίγουρα ο στρατός για τους περισσότερους (ειδικά αυτούς που πηγαίνουν σε μεγαλύτερη ηλικία και έχουν κάνει και κάποια πράγματα στη ζωή τους ) δεν προσφέρει σχεδόν τίποτα.

Σε εμένα το μόνο που πρόσφερε είναι να μάθω το χειρισμό κάποιων όπλων, κάποιες μηχανολογικές γνώσεις, και να γνωρίσω όλων των ειδών τους ανθρώπους (κλεφτρόνια, φυλακόβιους, πρεζάκηδες, πανέξυπνους, ηλίθιους, ζωντόβολα, κοπρίτες, βρωμύλους, ρεμάλια, επιστήμονες κλπ.).

Κάποιοι απ' αυτούς πίστευα καν ότι δεν υπήρχαν, παρά μόνο σε θεατρικές παραστάσεις...

 

Είναι σχολείο όμως για τους βουτυρομπεμπέδες ανεξαρτήτου ηλικίας και τους πιτσιρικάδες και γενικά αυτούς που είναι στο βρακί της μάνας τους ....

Μικρογραφία της ελληνικής κοινωνίας είναι, και το μάθημα είναι τσάμπα, γι αυτούς που δεν το έχουν πάρει στην αληθινή ζωή...

 

Τους ίδιους τύπους ( μ@λ@ακες ή έξυπνους , καλούς ή κακούς) ,

και τις ίδιες λογικές ή παραλογισμούς

θα συναντήσουμε στη ζωή μας, στη δουλειά μας, στα forums, στις συναλλαγές μας με το κράτος κλπ.

 

Ως θεσμό τον θεωρώ αναγκαίο κακό , γιατί την ελευθερία δεν στην χαρίζει κανείς.

Και για τους ανιστόρητους, θυμίζω ότι μόνο τα τελευταία 50 χρόνια δεν βρισκόμαστε σε πόλεμο με κάποιον γείτονα...

 

Κι όσο κι αν δεν τον θέλει κανένας, καλό είναι να ξέρουμε να πιάνουμε στα χέρια μας και κανένα όπλο, και να μην το βαστάμε σαν μαγκούρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά πιστεύω πως το ακριβώς αντίθετο θα έπρεπε να ίσχυε.

Εκ των πραγμάτων δεν γίνεται. Μην ξεχνάς αυτοί οι κύριοι είναι γιατροί/στρατιωτικοί, αλλά πάνω απ'όλα γραφειοκράτες.

Εσένα που είσαι παθολογικά ''ανίκανος'' να υπηρετήσεις θα σε ταλαιπωρούν όσο περνάει από το χερι στους.

Εμένα που είμαι ψυχολογικά ''ανίκανος'' δεν τους παίρνει να με ταλαιπωρήσουν και πολύ, γιατί θα μου δημιουργήσουν κάνα πρόβλημα, και το τελευταίο πράγμα που θέλουν είναι να χρεωθούν την αυτοκτονία μου. :P

Κάθε απαλλαγή I5 (είτε παθολογικό είτε ψυχολογικό),

πρέπει να περάσει από τρεις επιτροπές και τρεις αναβολές πριν δοθεί (αν δοθεί) οριστική απόλυση (άγραφος νόμος).

 

Διόρθωση: Δεν περνάς από τρεις αναβολές και τρεις επιτροπές.

Αν παρουσιαστείς π.χ με στριγκάκι και ψηλοτάκουνο, την επόμενη, (αν όχι την ίδια μέρα) περνάς από τον γιατρό (του κλείνεις το μάτι), μετά από την επιτροπή, (τους κλείνεις επίσης το μάτι), και μετά είσαι σπίτι σου ευτυχισμένος. (η) :lol:

 

Οι αναβολές που σου δίνουν μέχρι τελικά να πάρεις το λογικό-χαρτο είναι διάρκειας 2 χρόνων.

Αν πάρεις 4 εξάμηνες, θα δεις τα μούτρα τους συνολικά πέντε φορές.

Αν πάρεις απ'ευθείας 2 χρόνια, θα δεις τα μούτρα τους 2 φορές.

Αν ακολουθήσεις κάνα θεατρικό σαν αυτό που περιέγραψα παραπάνω, θα δεις τα μούτρα τους μία φορά. (κι αν)... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρουσιαστείς π.χ με στριγκάκι και ψηλοτάκουνο, την επόμενη, (αν όχι την ίδια μέρα) περνάς από τον γιατρό (του κλείνεις το μάτι), μετά από την επιτροπή, (τους κλείνεις επίσης το μάτι), και μετά είσαι σπίτι σου ευτυχισμένος. (η) :lol:

 

Έχουν αλλάξει τα πράγματα από τότε που πήγα εγώ φαντάρος.:-D

Μέχρι και "όχι και τόσο φανατικό" φαντάρο με ξανθές ανταύγιες πέτυχα με παραλλαγή στο λόχο διοίκισης στην ταξιαρχία στη Μύρινα (Λήμνος).

Και είχε πάει ο ταξίαρχος στο λόχο για δουλειά (μουστακαλής πρών ΣΧΗΣ αλεξιπτωτιστών) και τον ρωτάει το φαντάρο,

"δε ντρέπεσαι λιγάκι να βάφεις τα μαλλιά σου ????"

Και του απαντάει το φάνταρο, "Τα ίδια λέτε και στη γυναίκα σας ????" :lol::lol:

Κόκκαλο ο ταξίαρχος , κι εμείς έτοιμοι να λυποθυμήσουμε απ' τα γέλια, αλλά που να κουνηθείς ???? Έφυγε μουγκρίζοντας ο κομμάντο ...:lol::lol::lol:

 

 

Πάντως δεν νομίζω ότι άνθρωποι με στοιχειώδη αξιοπρέπεια και ανδρισμό θα ξεφτιλιζόντουσαν τόσο πολύ ...

Και δεν μιλάμε γι κάποιον που το έχει στο αίμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ακόμα στην ανάγνωση της 4ης σελίδας μόνο, αλλά είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό αυτό που συμβαίνει όταν κάποιος καταφέρετε κατά κατεστημένων στην ελλάδα, είτε αυτά ονομάζονται στρατός, είτε εκκλησία κλπ!

Του την πέφτουν, τον θεωρούν εξ ορισμού εγωιστή και ψευτοπροοδευτικό, φυσικά χωρίς κανένα επιχείρημα-απάντηση (εξαιρώντας φυσικά το "Είναι υποχρέωσή σου/ας", και το εκπληκτικό "Εμείς που πήγαμε βλάκες είμαστε"?)...

Και επειδή υπήρξε μόνιμα το ...καρφάκι για 17χρονα που δεν έχουν πάει φαντάροι, κ τα λένε αυτά γιατί θέλουν να αποφυγουν τη στράτευση, θα σας τα πει και κάποιος που είναι 29 σήμερα, έχει εκπληρώσει αυτή την ηλίθια υποχρέωση, κυνηγώντας λαθρομεταναστες και λαθρεμπορους σε βραχονησίδα, και στη συνέχεια υπηρετώντας παρά τη θέλησή του στην προεδρική φρουρά...

Ερώτηση: Μπορείτε στα πλαίσια διαλόγου να απαντήσετε στα επιχείρηματα αυτά, χωρίς να τα μειώνεται πίσω από την πρόφαση που χρησιμοποιείται "δε θέλεις να ξεβολευτείς και τα λες αυτά"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο καθένας από την πλευρά που το βλέπει.

 

Δεν τολμάς να γράψεις πως έμαθες πέντε πράγματα στο στρατό και πως χρήσιμο το βρήκες το όλο θέμα, και αμέσως σου την πέφτουν, "στρατόκ@βλος", με ή χωρίς το παπάκι, άμυαλος κτλ.

 

Και να πεις ότι βλέπεις και καμία ιδεολογία; Μην ξεβολευτούμε και άμα λάχει φοράμε γόβα, κλείνουμε το μάτι στην επιτροπή και Ι5...

 

Είναι φυσικό ο άνθρωπος να ενοχλείται από αυτά που δε συμφωνούν με την οπτική του γωνία. Αλλά, η σκέψη πως οι "πατριωτάρες" έχουν το μονοπώλιο στο φανατισμό, σε σχέση με τον κάθε ιδεολόγο του ψηλοτάκουνου, νομίζω πως είναι ελαφρώς μονόπλευρη θεώρηση των πραγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, προσωπικα δεν εχω συναντησει ανθρωπο να εχει μαθει πραγματα στο στρατο εκτος απο ενα φιλο του αδερφου μου ο οποιος όντως ειναι στρατοκ@βλος μιας και κατεβαλε προσωπικη προσπαθεια μεσα στο στρατο για να μαθει καποια παραπανω πραγματα. Σκεψου για παραδειγμα οτι ξερει απιστευτες λεπτομερειες για τα οπλα, τα οχηματα, τα πυραβλικα συστηματα και οτι εχει σχεση με το στρατο. Μεχρι και αναλυση για τα οπλα που χρησιμοποιουσανε σε πολεμους 100 χρονια πριν μου εχει κανει. Μαλιστα παίρνει και περιοδικα σχετικα με το αντικειμενο.

Στο στρατο τον ακουγανε να μιλαει για αυτα και δεν τον πιστευανε οι ανωτεροι του. Το ζητημα ειναι οτι αυτος ο ανθρωπος αν το ρωτησεις τη γνωμη του για το στρατο ΥΠΟ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ θα σου πει 100 φορες χειροτερα πραγματα απο τους κομουνιστες και τους αναρχικους μιας και η κ@υλα του αυτη τον κανει να αντιλαμβανεται οτι προκειται για τσιρκο.

Σημασια εχει απο όποια σκοπια και να το βλεπεις, να μπορεις να κρινεις τη πραγματικη φυση των πραγματων.

Προσωπικα λοιπον λεω οτι, δεκτος ο στρατος αν με εκπαιδευει και μου δινει σωστες βασεις σε αυτο που θεωρητικα θα επρεπε να με εκπαιδευει και μη δεκτος απο τη στιγμη που οι φανταροι το μονο που κανουν ειναι να βαρανε μυγες, να παχαινουν, να χωριζουν με τις γκομενες τους, να φευγουν απο τις δουλειες τους, να αρχιζουν το καπνισμα και στο τελος να μην εχουν μαθει και τπτ.

Αν καποιοι πηγαν ειδικες δυναμεις ή ετυχαν σε συγκεκριμενα στρατοπεδα και μαθανε και 5 πραγματα εξ ολοκληρου απο το στρατο δεν σημαινει οτι αποτελουν την πλειοψηφια και αυτο ειναι ευκολο να το καταλαβει κανεις αν απλα ρωτησει τους φιλους του που εχουν παει.

Θεωρω λοιπον οτι ανεξαιρετως ιδεολογιας θα επρεπε ΟΛΟΙ να αποριπτουν τον ΣΗΜΕΡΙΝΟ στρατο είτε για λογους ιδεολογιας οι μεν είτε για λόγους τσίρκου οι δε.

Απλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...