Προς το περιεχόμενο

Άρνηση στράτευσης! Μπορείς και εσύ!


scissorhands

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένα. Για αυτό θα πάω σε κάνα μήνα περίπου να κάνω την υποχρέωση μου όπως οφείλω

 

Επίσης το ότι έγινε ένα μεγάλο ατύχημα πριν απο 4 χρόνια στα σύνορα στρατοπέδου όπως τόσα που συμβαίνουν καθημερινά γύρω μας δεν το θεωρώ σοβαρό λόγο για να μην θέλει να πάει κάποιος στρατό

 

Αμα έχει τίποτα παιδιά ο topic starter που έχουν ανάγκη να τα ταΐσει πάω πάσο, καλά κάνει και δε θέλει να καταταχτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 425
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Βασικά σε ρώτησε πόσους σοβαρούς λόγους έχεις για να πας στρατό. Το πιο πιθανό πάντως, αφού με το καλό απολυθείς, είναι να μη βρίσκεις κανένα σοβαρό λόγο για τον οποίο υπηρέτησες. Οσον αφορά την προσφορά στην πατρίδα, αυτή πρέπει να φαίνεται καθημερινά με πράξεις. Και αν λάβουμε υπόψιν την διαφθορά και την γενικότερη κατάσταση που επικρατεί σήμερα, το 90% μάλλον έχει γραμμένη την πατρίδα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πατρίδα = ο τόπος που γεννήθηκες και ζεις, υπάρχουν πολλοί τρόποι να της προσφέρεις κάνοντας κάτι που μπορεί να πιάσει τόπο.

 

Π.χ : Ανακύκλωση. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σε ρώτησε πόσους σοβαρούς λόγους έχεις για να πας στρατό. Το πιο πιθανό πάντως, αφού με το καλό απολυθείς, είναι να μη βρίσκεις κανένα σοβαρό λόγο για τον οποίο υπηρέτησες. Οσον αφορά την προσφορά στην πατρίδα, αυτή πρέπει να φαίνεται καθημερινά με πράξεις. Και αν λάβουμε υπόψιν την διαφθορά και την γενικότερη κατάσταση που επικρατεί σήμερα, το 90% μάλλον έχει γραμμένη την πατρίδα του.
Επειδή είναι υποχρέωση μου, επειδή οι άλλοι δεν είναι λαλάκες που πάνε και επειδή καλώς ή κακώς το στρατό ακόμα τον χρειαζόμαστε

 

Επίσης θεωρώ πως η σημερινή Ελλάδα έχει πολλά βουτυρόπαιδα που θα τους κάνει καλό (και αρκετούς βέβαια που δεν είναι βουτυρόπαιδα και θα χάσουν το χρόνο τους)

 

Η κατάταξη είναι υποχρέωσή μου. Απο κει και πέρα αν μου είναι εύκολο να κάνω κάτι παραπάνω για την πατρίδα μου το κάνω. Και ανακύκλωση άμα λάχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι υποχρέωση μου, επειδή οι άλλοι δεν είναι λαλάκες που πάνε και επειδή καλώς ή κακώς το στρατό ακόμα τον χρειαζόμαστε

Μεταξύ μας, όσους πάνε επειδή θεωρούν την θητεία υποχρέωση στην ''πατρίδα'', εγώ τους θεωρώ λίγο λαλάκες. Αλλά δεν τους το λέω, για να μην τους πάρει από κάτω...

(αρκετά έχουν τραβήξει, μην τους δημιουργήσω και εγώ ψυχολογικά προβλήματα) :-)

Επίσης θεωρώ πως η σημερινή Ελλάδα έχει πολλά βουτυρόπαιδα που θα τους κάνει καλό (και αρκετούς βέβαια που δεν είναι βουτυρόπαιδα και θα χάσουν το χρόνο τους)

Τι εννοείς βουτυρόπαιδο? Και γιατί είναι κακό να είναι κάποιος κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ μας, όσους πάνε επειδή θεωρούν την θητεία υποχρέωση στην ''πατρίδα'', εγώ τους θεωρώ λίγο λαλάκες. Αλλά δεν τους το λέω, για να μην τους πάρει από κάτω...

(αρκετά έχουν τραβήξει, μην τους δημιουργήσω και εγώ ψυχολογικά προβλήματα) :-)

 

Τι εννοείς βουτυρόπαιδο? Και γιατί είναι κακό να είναι κάποιος κάτι τέτοιο?

Βουτυρόπαιδο για παράδειγμα θεωρώ κάποιον που ξυπνάει κάθε μέρα στις 2 το μεσημέρι και δεν έχει φανεί ποτέ παραγωγικός ή χρήσιμος στη ζωή του. Έχουμε πολλούς τέτοιους, νομίζω;

 

Για τα υπόλοιπα πίστευε ότι θες. Με το ίδιο σκεπτικό σου λαλάκες είναι και όσοι πληρώνουν τους φόρους τους και έξυπνοι όσοι δηλώνουν μηδαμινό εισόδημα και δεν πληρώνουν τίποτα αλλά θέλουν να απολαμβάνουν τις όποιες παροχές τους δίνει το κράτος (ή πατρίδα) οι οποίες προέρχονται από τον κόπο άλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Επίσης το ότι έγινε ένα μεγάλο ατύχημα πριν απο 4 χρόνια στα σύνορα στρατοπέδου όπως τόσα που συμβαίνουν καθημερινά γύρω μας δεν το θεωρώ σοβαρό λόγο για να μην θέλει να πάει κάποιος στρατό

ι

1, Ήταν ένα παράδειγμα βασικού για μένα λόγου (και όχι του μοναδικού).

2. Δεν είναι καθόλου ίδιο με τα "τόσα που συμβαίνουν καθημερινά γύρω μας".

3. Και δεν έγινε μόνο ένα "μεγάλο" ατύχημα. Ούτε το τελευταίο έγινε πριν από 4 χρόνια. Ούτε το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βουτυρόπαιδο για παράδειγμα θεωρώ κάποιον που ξυπνάει κάθε μέρα στις 2 το μεσημέρι και δεν έχει φανεί ποτέ παραγωγικός ή χρήσιμος στη ζωή του. Έχουμε πολλούς τέτοιους, νομίζω;

 

Eγώ ξυπνάω συνήθως μετά τις 3 το μεσημέρι, επειδή δουλεύω ως τις 4 το πρωί.

 

Επίσης θεωρώ πολύ ποιο παραγωγικό έναν τύπο που δεν δουλεύει και ξυπνάει στις 2 το μεσημέρι, και κάθεται και παίζει κιθάρα μέχρι να ξανανυστάξει, από έναν επαγγελματία στρατιωτικό./

Για τα υπόλοιπα πίστευε ότι θες. Με το ίδιο σκεπτικό σου λαλάκες είναι και όσοι πληρώνουν τους φόρους τους και έξυπνοι όσοι δηλώνουν μηδαμινό εισόδημα και δεν πληρώνουν τίποτα αλλά θέλουν να απολαμβάνουν τις όποιες παροχές τους δίνει το κράτος (ή πατρίδα) οι οποίες προέρχονται από τον κόπο άλλων

 

Μιλάμε για το ίδιο κράτος που τζογάρει τα ασφαλιστικά ταμεία στο χρηματιστήριο? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ ξυπνάω συνήθως μετά τις 3 το μεσημέρι, επειδή δουλεύω ως τις 4 το πρωί.

 

Επίσης θεωρώ πολύ ποιο παραγωγικό έναν τύπο που δεν δουλεύει και ξυπνάει στις 2 το μεσημέρι, και κάθεται και παίζει κιθάρα μέχρι να ξανανυστάξει, από έναν επαγγελματία στρατιωτικό./

Δεν τηρείς τότε και τις δυο προυποθέσεις. Λυπάμαι

 

Να το κλείσουμε άμα είναι τότε το μπ%&*%λο αφού δεν έχει καμιά χρήση

 

Μιλάμε για το ίδιο κράτος που τζογάρει τα ασφαλιστικά ταμεία στο χρηματιστήριο? :rolleyes:

Ναι για το ίδιο κράτος μιλάμε. Κάνεις φοροδιαφυγή;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται και τι θεωρεί ο καθένας μας πατρίδα ή "πατρίδα". Είμαι σίγουρος πως δεν έχουν όλοι το ίδιο πράγμα στο νου τους. Όχι, ο στρατός δε θα σε κάνει περισσότερο Έλληνα ή άντρα. Ξέρω αρκετούς που υπηρέτησαν, υπηρετούν και θα υπηρετήσουν που σε περίπτωση του παραμικρού επεισοδίου θα την κάνουν προς το εξωτερικό, να συνεχίσουν εκεί να είναι Έλληνες π.χ θα κάνουν εκεί την ανακύκλωσή τους μιας και τέθηκε ως προσφορά στην πατρίδα. Σαφώς εκεί ανήκουν και αυτοί που δε θέλουν να υπηρετήσουν.

 

Βέβαια πολύ πιθανό όμως είναι αν τους έβαζε κάποιος με το ζόρι να πάνε φαντάροι, θα αποκτούσαν ψυχολογικά προβλήματα, γιατί απλά δε μπορούν να το αντέξουν. Όλα τα άλλα είναι απλά και μόνο για να δικαιολογηθούν.

Απ' την άλλη και ο στρατός όπως είναι σήμερα δεν προσφέρει αυτά που θα έπρεπε να προσφέρει, την κατάλληλη εκπαίδευση δηλαδή. Και γι'αυτό δε φταίει η πατρίδα αλλά εμείς οι ίδιοι με τους πολιτικούς που ορίζουμε να αντιπροσωπεύουν την πατρίδα μας αλλά και εμάς τους ίδιους που αρνούμαστε οποιαδήποτε συμμετοχή στα κοινά προφασιζόμενοι οτι είναι δικαίωμά μας.

 

Εγώ πάντως δε θα ήθελα να έρθει αύριο μεθαύριο παρα μεθαύριο ένας τούρκος, αλβανός, αμερικάνος, ο οποιοσδήποτε, και να μου πει, απο σήμερα θα μένω στο σπίτι σου και θα δουλεύεις για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αισθήματα πατριωτισμού και φόβου για τον εξωτερικό εχθρό ειναι πιό ενισχυμένα όσο πιο πρόσφατες ειναι οι εμπειρίες απο πολέμους στη γειτονιά μας.

 

Το να κατηγορείς ενα σημερινό νέο 20 ετών, που όχι μονο αυτός, αλλα ουτε καν ο πατέρας του δεν έχει δεί* πόλεμο , επειδή δεν ειναι ενθουσιασμένος που θα χάσει 1 χρόνο απο τη ζωή του σε στρατώνες, ειναι κατι σαν δογματισμός. Οτι πρέπει να πιστευουμε στα ίδια πράγματα, για πάντα, ανεξάρτητα με το τι γίνεται γύρω μας.

 

* (πχ. ο πατέρας μου γεννηθηκε μεν το '39, αλλα το '45 ήταν ακόμα στην 1η δημοτικού. Δεν εχει βιώσει πραγματικά τι έγινε στην Κατοχή, ουτε καν στον Εμφύλιο)

 

--------------------------------------------------------------

 

Αν ηταν η σειρά σου να υπηρετήσεις το 1910, 1925, 1939 ή το 1947 (αμεσως πριν ή μετά απο πολέμους)...

σίγουρά άλλος θα ήταν ο Στρατός τότε. Τη θητεία την μετρούσαν με χρόνια, όχι με μήνες,

και δεν ήταν ενας διαρκής κύκλος τουαλέτες-> πατάτες->έξοδος-> σκούπα->σκοπιά-> τουαλέτες, κοκ.

Προφανώς ήταν πιο ενεργός στην προετοιμασία για πολεμικές επιχειρήσεις.

 

 

αλλα, άλλη θα ήταν και η ψυχολογία μονίμων και στρατευσίμων τότε. Εμπαινες μέσα, έπιανες το τουφέκι, και ήξερες οτι ο απέναντι μπορεί πράγματι να μπουκάρει μια κρυα νύχτα του χειμώνα τα σύνορα, γιατι πέρσι μπουκαρε στον παραδίπλα γείτονα, γιατι το ειχε κάνει ήδη πριν 2 χρόνια ή του το είχαμε κάνει εμείς πρόσφατα.

 

 

Βέβαια, άλλοι θα ήταν και οι ενδιασμοί στο να πας φαντάρος τότε. Πολλοί πράγματι πίστευαν οτι μπορεί να μην προλάβουν τελικά κανένα απολυτήριο, αλλα να βγουν απο το στρατό μόνο μέσα σε φέρετρο.

 

 

Επίσης... άλλη ήταν η κατάσταση και οι προταιρεότητες στα οικονομικά. Αλλες απαιτήσεις είχε η κοινωνία, απο το κράτος. Αλλες και οι δυνατότητες των κυβερνητών.

πχ. Φαντάσου, σε μια κυβερνηση του 1938 (λιγο πριν τον Β' ΠΠ ) να έλεγαν, ας μην παραγγείλουμε τόσα πολλα κανόνια, τα 100 να τα κανουμε 50 και να δώσουμε τα λεφτά σε επιδόματα ανεργίας ή να διοργανώσουμε Ολυμπιακους αγώνες. Θα στήνονταν αγχόνες...

 

Φαντάσου τώρα, να βγει κυβέρνηση του 2008, και να πει... κομμένα ολα τα επιδόματα, σταματάνε ολες οι προσλήψεις καθηγητών και το χτίσιμο νεων σχολείων, και τα λεφτα θα πάνε σε: άυξηση των προμηθειών F16, αντι να παρουμε πχ. 40, θα παρουμε αλλα 200, και αντι για 1000 ΕΠΟΠ, θα πάρουμε 10 χιλ, και η θητεία πάει στα 3 χρόνια, για να μαστε καλυμένοι σε περιπτωση πολέμου. θα τους πάρεις στα σοβαρά;

 

 

 

εννοώ δηλαδή, οτι τα "πρέπει" και τα "σωστά" δεν ειναι ανεξάρτητα απο την ιστορική συγκυρία. Αλλες η συνθήκες στο σπίτι σου, άλλες στο σπίτι του γείτονα.

 

 

--------------------------------------------------------------

 

Αρα, λοιπόν αφού όλος ο κόσμος, κοινωνία και ηγέτες της, σου λένε,

με πράξεις (μείωση θητείας+δαπανών, και επικρότηση της μείωσης αυτής ), οτι ο αμυντικός τομέας ειναι πολύ λιγότερο σημαντικός στην ιεραρχία των προτεραιοτήτων απο ότι ήταν σε άλλες εποχές, γιατί κατηγορείς τον σημερινό νέο που "το παίρνει το μήνυμα" ;

και το παίρνει το μήνυμα, και ως αντιπροσωπευτικός νέος, θελει να το πάει ενα βήμα παραπάνω.

καπου 2 χρόνια η θητεία, το 1980-85,

καπου 1 χρόνο το 1995-2000+,

 

η λογική ακολουθία δεν είναι 6 μήνες σε λίγο,

και κατάργηση της υποχρεωτικής, μεθαύριο ?

(αυτα, αν δεν συμβεί κάτι θερμό που να χρειαστεί συμμετοχή μας)

 

Ενας σημερινός 16άρης, ειναι λογικό να σκέφτεται, οτι αφού θα την καταργήσουν σύντομα, ή θα την ελαχιστοποιήσουν τόσο, γιατι να μην το κάνουν μια ώρα αρχίτερα, να προλαβω κι εγώ τη μείωση.

Αυτό δεν ειναι λειψανδρία, έλλειψη πατριωτισμού. Πρακτική σκέψη λέγεται. Λογικό συμπέρασμα.

τον κόσμο τον πάνε μπροστά οι πρακτικοί. Οι δογματικοί τον κρατάνε στο παρελθόν. Οταν δεν ειναι απασχολημένοι με την πρόκληση συγκρούσεων.

 

--------------------------------------------------------------

 

Η γνώμη μου ειναι οτι πρέπει να καταργηθεί ο όρος και η οργάνωση "στρατιωτική θητεία", και, αν εχει ανάγκη η κοινωνία, και τουλάχιστον για την τιμή όσων έχουν ως τώρα υπηρετήσει,

να καθιερωθεί μια αναγκαστική "Κρατική ή Κοινωνική ή Πολιτική (απο το Πολίτης) υπηρεσία", την ονομαζεις οπως θες, αναλογα τι νομίζεις οτι ταυτίζεται καλύτερα με τη χώρα, (το κράτος, η κοινωνία, το σύνολο των πολιτών).

πχ. Να ειναι αναγκασμένοι όλοι, μεσα σε μια συγκεκριμένη ηλικια, απο 19-40, για Χ χρονικο διάστημα (οσο ειναι σημερα η θητεία) να ειναι διαθέσιμοι στο Κράτος, χωρις αμοιβή (οπως ειναι σημερα οι στρατεύσιμοι), να προσφέρουν εργασία που θα τους ανατεθεί.

διάρκεια Χ για τους άνδρες, και λιγότερο για τις γυναίκες.

 

αλλα η διαφορά, οτι δεν θα ειναι διαθέσιμοι στο Υπ.Αμυνας, οπως τώρα, αλλα σε μια άλλη ανώτερη αρχή, πολιτική. πχ ενα υπουργείο Εσωτερικών ή Εργασίας, ή μια νέα δομή.

και αυτή η αρχή, θα μοιράζει τον κόσμο ανάλογα με:

1. το τι δηλώνεις οτι δεν θελεις να κάνεις (πχ. αρνουμαι να πιάσω όπλο, αρνούμαι να φορέσω χακί, αρνουμαι να εργαστώ σε νοσοκομείο), μεσα σε κάποια όρια. Δεν θα μπορεις να πεις, "αρνουμαι να δέχομαι εντολές, γενικώς".

2. και τις ανάγκες του κράτους. Θελουμε φυλαξη των δασών; βοηθεια στα νοσοκομεία; στους δήμους για καθαριότητα;

ε, και αν εχει αναγκη και ο στρατός, και έχουμε και εθελοντές Ράμπο, θα έπαιρνε και ο στρατός το μερίδιο του.

 

και φυσικά... ολοι αυτοί οι άμισθοι υπηρέτες της κοινωνίας, θα έκαναν έργο που δεν θα απαιτούσε πλέον μόνιμο ή έκτακτο προσωπικό.

Αυτοί οι μισθοί που θα γλύτωνε το κράτος, θα επρεπε να πάνε σε πρόσληψη μονίμων στρατωτικών, για να μην λένε οτι αφήνουμε τη χώρα αφύλακτη.

 

Αν σε αυτο το σύστημα υπάρχουν τρύπες για τα "μέσα", τους "τσάτσους", κλπ .. Ναι υπάρχουν. αλλα ειναι άσχετο.

 

οποιος εχει τα μέσα θα τον έστελναν να κανει την κοινωνική θητεία του ως ναυαγοσώστης στη Μύκονο, ενώ τον Κακομοίρογλου θα τον έστελναν να ξεσκατίζει γερόντια σε νοσοκομείο.

Αλλα αυτό ισχύει και σήμερα με τη στρατιωτική. Αλλοι την κάνουν καντηλανάφτες στο Λυκαβηττό, ή σπίτι τους, και άλλοι στον Έβρο. Δεν θα άλλαζε τίποτα σε αυτο, life sucks. live it or die.

 

 

 

 

όνειρα ανοιξιάτικης νυκτός. ας αλλάξω πλευρό τώρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι για το ίδιο κράτος μιλάμε. Κάνεις φοροδιαφυγή;

Ναι. Αγοράζω λαθραία τσιγάρα.

 

Εγώ πάντως δε θα ήθελα να έρθει αύριο μεθαύριο παρα μεθαύριο ένας τούρκος, αλβανός, αμερικάνος, ο οποιοσδήποτε, και να μου πει, απο σήμερα θα μένω στο σπίτι σου και θα δουλεύεις για εμένα.

 

Δυστυχώς στο λένε λίγο πιο έμμεσα κάποιοι εντός των συνόρων φίλε μου.

 

Για το αν θα έρθει ο ''εκτός των συνόρων'' να με απειλείσει, με κάλυψε ο random.

Και σε γενικές γραμμές, υπό προυποθέσεις συμφωνώ απόλυτα με το όνειρο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξυπναω καθε μερα μετα τις 3 και δεν ειμαι παραγωγικος...τελειωσα τη σχολη μου προσφατα και παω στρατο σε ενα μηνα γι αυτο δεν προλαβαινω να μπω στην παραγωγικη διαδικασια...πειτε μου ρε παιδια ειμαι βουτυροπαιδο?Ανησυχω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και ότι μας έλειπε another brick in the wall...

Πολύ έκατσες... Καιρός είναι να φυλάξεις και συ κάνα χωράφι η να βαρέσεις προσοχές σε 5-6 κομπλεξικούς αγράμματους χωριάταρους (κατα τα άλλα συμπαθέστατοι οι υπόλοιποι εξ επαρχίας)... Τζάμπα σε έχουμε;

 

Για μάς είναι αργά δυστυχώς η ευτυχώς να αρνηθούμε το στρατό...

Αλλα έχοντας περάσει θητεία με σχετικά νέα πλαίσια... μάλλον ξεκούραση είναι και αραλίκι παρά οτιδήποτε άλλο..

 

+1000 για την άρνηση στράτευσης πάντως...

Η βαρεμάρα και η νωθρότητα μετά τον στρατό δεν μου έχει φύγει ακόμα..

Πρίν έκανα 2 δουλειές (όχι απο ανάγκη αλλα για διασκέδαση (νύχτα γαρ)) + τελείωσα σχολή ακριβώς + γλώσσες +++++++++++ πολλά +...

Μετά τον στρατό και τον ένα χρόνο φαγούρας η νωθρότητα που με διακατείχε δεν είχε προηγούμενο...

Τρομερός χρόνος προσαρμογής.. Για να μην αναφέρω για σχέσεις κτλ που έχει καταστρέψει κόσμο και κοσμάκη!

 

Και όλα αυτά χωρίς την παραμικρή χρηστική αξία και χωρίς το παραμικρό ψύγμα πολεμικής γνώσης (δεν εκφράζω κάτι λάθος... αυτή δεν είναι η ουσία του στρατού;) να έχει απομείνει (μάλλον πίτσες μπύρες πρό κτλ έμειναν...)

 

Προαιρετική και έμμισθη και πολύ τους είναι...

Αν οι ήρεμες σχέσεις με τους γείτονες συνεχίσουν ακόμα (μακάρι) τα παραπάνω είναι μονόδρομος... Ήδη απο 2 χρόνια έφτασε σε 1 και αν όλα πάνε καλά θα μειωθεί..

Άλλωστε δεν υπάρχει κανένας λόγος/λογική παρα μόνο η παύση των εκάστοτε δραστηριοτήτων και η προσθήκη της λέξης βαρεμάρα στο λεξιλόγιο...

 

Στρατός ftl :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα προσεκτικά όλες τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα.Μερικές τις ασπάζομαι, μερικές...όχι και τόσο.

Η δική μου άποψη είναι να μην καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση, αλλά τουλάχιστον να αλλάξουν κάποια πράγματα στην οργάνωση και στην εκπαίδευση.

Για παράδειγμα, οι στρατεύσιμοι θα έπρεπε να εκτελούν το Χ χρονικό διάστημα της θητείας τους με ουσιαστικό τρόπο πάνω στην εκπαίδευσή τους και όχι να γίνονται αγγαρειομάχοι και σκοπετάνθρωποι.

Σε προηγούμενα posts κάποιος έλεγε για βολές με διόπτρες, πτώσεις με αλεξίπτωτα κλπ κλπ.

Εντάξει δεν λέω όλοι να γίνουν καταδρομείς, αλεξιπτωτιστές και τα ρέστα, αλλά μία τέτοιου είδους εκπαίδευση πάνω στο όπλο -"σώμα" σου και στην αποστολή σου και σε συνδυασμό με καλύτερο μισθό (πχ αυτόν που παίρνουν οι στρατιώτες στην Κύπρο) και με μια προϋπόθεση όταν θα απολυθείς, αυτό το μαγικό χαρτάκι που θα πάρεις να είναι γενικά πολύ πιο χρήσιμο στην κοινωνία (π.χ οι απολυθέντες να έχουν περισσότερες ευκαιρίες σε κάποιες θέσεις) από ότι είναι σήμερα και αν οι αγγαρείες γινόντουσαν π.χ. από πολιτικό προσωπικό και οι υπηρεσίες ήταν έστω λίγο πιο δίκαιες (θείοι στρατηγοί - βύσματα κοκ) θα υπήρχαν πολύ μεγαλύτερα κίνητρα για να πάει κάποιος φαντάρος.

 

Ένα άλλο θέμα που έχει βοηθήσει πάρα πολύ στο να σχηματιστεί μία θεόστραβη εικόνα για τον Ε.Σ. είναι φυσικά η ΡΑΔΙΟ - ΑΡΒΥΛΑ που συζητιέται ανάμεσα σε παρέες απολυθέντων συνεχώς και κάνουν τον ανήλικο (ηλικιακά, σωματικά, πνευματικά) που δεν έχει ακούσει ποτέ τίποτα άλλο, να φοβάται να απομακρυνθεί 20 χλμ από τη σπιτική θαλπωρή λες και θα πάει να κάνει την περίφημη "αγωγή".

"Εκεί θα τρέχεις συνέχεια, θα καθαρίζεις τουαλέτες με την οδοντόβουρτσά σου, θα σε κυρύξουμε επίσημα ταψίαρχο, σκόπετμαν" και διάφορες άλλες παρεμφερής εκφράσεις δεν θα έπρεπε να αναφέρονται μπροστά σε κάποιον που είναι εντελώς ανίδεος, γιατί η συμπεριφορά θα είναι ανάλογη του topic starter, που είμαι σίγουρος ότι από αυτά έχει σχηματίσει τη λάθος γνώμη για τον Ε.Σ.

Κάποιοι ανέφεραν ελλατωματικό εξοπλισμό και μη ουσιώδη εκπαίδευση...υπάρχουν και οι Ειδικές Δυνάμεις.Χωρίς ελλατωματικό εξοπλισμό (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις) και με ουσιαστικότατη εκπαίδευση.Αλλά θα πρέπει και εσύ με τη σειρά σου να ανταποκρίνεσαι σε αυτή την εκπαίδευση και να μην είσαι ο κλασσικός μπουχεσοέλληνας που αν φωνάζει λίγο παραπάνω και περπατήσει και λίγο θα παραπονιέται αργότερα ότι τον έβαζαν και φώναζε συνέχεια και τον είχαν ξεσκίσει στην 50άρα (πορεία).

Αν δεν θέλεις σόνι και καλά να γίνεις ειδικοδυναμίτης τότε...θα πρέπει να αρκεστείς στην υπάρχουσα κατάσταση αναγκαστικά (τουλάχιστον για κάμποσο καιρό ακόμα) από θέμα εξοπλισμού και εκπαίδευσης αλλά τουλάχιστον να μην παραπονιέσαι, γιατί το αραλίκι σου θα το έχεις.Δεν μπορεί από τη μία να παραπονιέσαι ότι δεν έχεις εκπαίδευση αλλά να μη θέλεις να πας σε πιο μάχιμη μονάδα γιατί θα τρέχεις.

Κάτι ακόμα που μου έκανε εντύπωση είναι ότι κάποιοι δεν θέλουν να πάνε στρατό για να μην μάθουν να σκοτώνουν.Μα αυτό δεν γίνεται μόνο στο στρατό.Αν παρακολουθείς μία πολεμική τέχνη μπορείς να γίνεις ένας πάρα πολύ επιτυχημένος φονιάς μόνο με τα χέρια σου.

Επίσης στο σπίτι σου υπάρχουν πολλά είδη που θα μπορείς να σκοτώσεις καποιον άνθρωπο και σίγουρα δεν χρειάζεται καθόλου εκπαίδευση για αυτό.Μάλλον από την τηλεόραση θα μάθεις πιο πολύ να σκοτώνεις παρά στο στρατό.

Μείωση θητείας - ναι...κατάργηση - όχι, ποτέ, με τίποτα, μπουμ, κακά.

 

Ένα τελευταίο:

Αν δεν πας φαντάρος είσαι φλώρος, βουτυρόπαιδο, μαμάκιας και φυσικά γκέι :-):-D:P

 

ΥΓ: Νταξ το τελευταίο μην ληφθεί σοβαρά υπόψιν.

ΥΓ2: Φυσικά δεν περιμένω να γίνουν όλες αυτές οι βελτιώσεις στον Ε.Σ. στο κοντινό μέλλον αλλά θα ήταν μια πολύ καλή πρόοδος για να βελτιωθεί η κατάσταση που επικρατεί σήμερα υλικά και πνευματικά.;)

ΥΓ3: Θα ξαναπήγαινα οικειοθελώς να κάνω τη θητεία μου αν μου το ζητούσαν.Αν δεν είχα ήδη έτοιμη δουλειά πάνω σε αυτό που σπούδασα όταν απολύθηκα θα είχα κάνει χαρτιά για ΕΠΟΠ.Δεν λέω ότι πέρασα τέλεια αλλά αυτό που μου έμεινε από τις διάφορες εμπειρίες μου αρκεί για να ξαναπήγαινα. (παραείμαι στρατόκαυλος).

ΥΓ4: Αν κάνεις θητεία στην Κύπρο σίγουρα μαμάς πολύ φίνα γκομενάκια χωρίς να πληρώσεις καθόλη τη διάρκεια της θητείας σου και σε όλα τα μέρη της Κύπρου.Αν καθόσουν σπίτι σου για 1 χρόνο δεν θα μαμούσες γκομενάκια σε διάφορα μέρη της Ελλάδας :) (αυτό για αυτούς που είπαν ότι δεν θα περάσεις τόσο καλά σεξουαλικά αν είσαι στο στρατό).

Οπότε γίνε εθελοντής για Κύπρο :)))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...