Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Μετά την φθινοπωρινή ανανέωση, πιστεύουμε ότι ήρθε η ώρα για μια άλλη μεγάλη αλλαγή στην Insomnia.

 

Από τότε που η Insomnia ξεκίνησε, ως απλό site με τεχνολογικές ειδήσεις, μέχρι σήμερα, πολλά έχουν αλλάξει. Τόσο στην τεχνολογία όσο και στον χώρο των υπολογιστών στην Ελλάδα. Κρίνουμε ότι ήρθε η ώρα να κάνουμε το μεγάλο βήμα και να αφήσουμε πίσω μας το τελευταίο απομεινάρι των προηγούμενων εποχών.

 

Γι'αυτό, η διαχείριση του forum αποφάσισε να προχωρήσει στην οριστική κατάργηση των greeklish και να καθιερωθεί σε όλο το forum η χρήση της ελληνικής γλώσσας με ελληνικό αλφάβητο.

 

Καταλαβαίνουμε ότι για πολλά μέλη που είχαν συνηθίσει στη χρήση των greeklish όλα αυτά τα χρόνια, η απόφαση πιθανόν να είναι ξαφνική γι'αυτό αποφασίστηκε να δοθεί περιθώριο προσαρμογής.

 

Έτσι, τα greeklish θα καταργηθούν οριστικά και αμετάκλητα στο site και στο forum από την 1η Ιανουαρίου 2008.

Μετά την 1.01.2008, μηνύματα γραμμένα σε greeklish θα διαγράφονται.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και τη συνεργασία όλων των μελών. :-)

 

- Εκ μέρους της διαχείρισης του forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μεγάλη απόφαση. Πολλοί γουστάρουν τρελά με αυτήν την εξέλιξη, από αρκετούς θα πέσει τρελή γκρίνια. Από 1/1 θα πάρει φωτιά το ρουφιανόκουμπο, και θα τρελαθείτε να σβήνετε posts παιδιά. Αλλά τουλάχιστον το να επικοινωνούμε με το σωστό τρόπο και μόνο με αυτόν, θα κάνει τη διαφορά. Από εμένα εύγε και πάντα τέτοια! Τί νέα εμφάνιση και πράσινα άλογα, εδώ είναι η κίνηση που θα πάει το Insomnia πολύ μπροστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mpravo paredwse, oraia kinhsh. :-D (πρώτη και τελευταία φορά που γράφω με greeklish)

Εγώ δε πιστεύω ότι θα υπάρξει γκρίνια μια και δε βλέπουμε και πολύ greeklish στο insomnia, σε σχέση με άλλα site τουλάχιστον.

Πάνω απ' όλα αλληλοσεβασμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, μπράβο, μπράβο.

Αν και έχω περάσει και εγώ μια περίοδο γράφοντας μόνο greeklish, κατέληξα πως δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από αυτά. Σκοτώνεις τις γνώσεις σου -όποιες και αν είναι αυτές- γύρω από τη γλώσσα αλλά και τους αναγνώστες των μηνυμάτων.

Ισως υπάρξει λίγη γκρίνια στην αρχή, αλλά σιγά - σιγά όλα θα στρώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

grapse kai esy ta posts (posothta) pou exei grapsei o Exoskeletor h o Poulinos kai ta leme meta...

 

den exw kati me ta ellhnika, apla mou thn spaei na vlepw agglikes le3eis grammenes me ellhnikous xarakthres...(px γουιντος anti gia windows)

 

apo thn stigmh vevaia pou apofasise o HAL na einai anagkastika ta ellhnika ofeilw na symmorfw8w...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...