Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προς greeklides: Δηλαδή στη καθημερινότητα με greeklish γράφετε; Ποιά η λογική του να γράψεις με greeklish; Επειδή δεν υπάρχουν τόνοι; Επειδή επιτρέπονται και καλά τα λάθη; Δε ξέρω αν είναι σωστό να διαγράφονται τα μηνύματα με greeklish. Για μένα είναι καθαρά θέμα σεβασμού προς τους άλλους.

 

Μια ιδέα προς moderators: Θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή για ορθογραφικό έλεγχο πριν τη καταχώρηση κάποιας απάντησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς greeklides: Δηλαδή στη καθημερινότητα με greeklish γράφετε; Ποιά η λογική του να γράψεις με greeklish; Επειδή δεν υπάρχουν τόνοι; Επειδή επιτρέπονται και καλά τα λάθη; Δε ξέρω αν είναι σωστό να διαγράφονται τα μηνύματα με greeklish. Για μένα είναι καθαρά θέμα σεβασμού προς τους άλλους.

 

Μια ιδέα προς moderators: Θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή για ορθογραφικό έλεγχο πριν τη καταχώρηση κάποιας απάντησης.

 

Δλδ γράφοντας (εγώ) με greeklish Θεωρείς ότι δεν σε σέβομαι? Ωραία, ας συμφωνήσω...

 

Μήπως όμως ασεβεια είναι και το να διαγράφει κανείς τα ποστ μου επειδή δεν του αρέσει ο τρόπος που είναι γραμμένα? Στο κάτω κάτω της γραφής, αν δεν καταλαβαίνεις τα greeklish (δεν σου αρέσουν, σε δυσκολεύουν στο διαβάσμα κτλπ) έχεις την δυνατότητα να μην μου απαντήσεις. Όταν γράφω κάτι δεν απαιτώ από σένα ούτε να το διαβάσεις, ούτε να μου απαντήσεις, είναι στην κρίση σου αν θα το κάνεις ή όχι. Οπότε με την διαγραφή μυνημάτων εγώ διαφωνώ κάθετα... άσε τους υπόλοιπους που μπορούν και θέλουν να το κάνουν να συμμετάσχουν στην κουβέντα, εσύ απλά μην απαντάς αν δεν σου αρέσει.

Είδη γράφω με ελληνικά σε όλο το φόρουμ, επειδή έτσι συνήθισα εδώ πέρα, δέχομαι το ότι μερικοί θέλουν να γράφουν όλοι ελληνικά, αλλά διαφωνώ με αυτήν την επιβολή, να μας βάλετε δλδ να το κάνουμε με το ζόρι...

 

Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου.

 

Υ.Γ. ο τίτλος του θέματος αντί για το "Ας μιλήσουμε..Ελληνικά" θα έπρεπε να είναι:

"Απο 01/01/08 γράφετε πάντα με ελληνικά μη σας πάρει και σας σηκώσει" ...

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Μήπως όμως ασεβεια είναι και το να διαγράφει κανείς τα ποστ μου επειδή δεν του αρέσει ο τρόπος που είναι γραμμένα?

Μην παίζουμε με τις λέξεις: "Λογοκρισία" (για την οποία κραυγάζεις δυο-τρία μηνύματα παραπάνω) θα ήταν να διαγράφεται το post σου επειδή ο χ moderator διαφωνεί με την ουσία αυτών που γράφεις. Όχι επειδή γράφεις greeklish...

Στο κάτω κάτω της γραφής, αν δεν καταλαβαίνεις τα greeklish (δεν σου αρέσουν, σε δυσκολεύουν στο διαβάσμα κτλπ) έχεις την δυνατότητα να μην μου απαντήσεις. Όταν γράφω κάτι δεν απαιτώ από σένα ούτε να το διαβάσεις, ούτε να μου απαντήσεις, είναι στην κρίση σου αν θα το κάνεις ή όχι. Οπότε με την διαγραφή μυνημάτων εγώ διαφωνώ κάθετα... άσε τους υπόλοιπους που μπορούν και θέλουν να το κάνουν να συμμετάσχουν στην κουβέντα, εσύ απλά μην απαντάς αν δεν σου αρέσει.

Στο παρόν forum δεν μπαίνουμε για να γράψουμε επειδή... έτσι γουστάρουμε και επειδή δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε. Μπαίνουμε για να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε. Το μέτρο της υποχρεωτικής γραφής στην ελληνική γλώσσα με ελληνικούς χαρακτήρες βοηθάει όλους μας - τόσο στο ευανάγνωστο του forum όσο και στην ρημάδα την αναζήτηση.

 

Ειλικρινά, δεν αντιλαμβάνομαι το πρόβλημά σου. Δεν σου ζήτησε κανείς να γράψεις σε ξένη γλώσσα. Στη ρημάδα την ελληνική γλώσσα λέμε να γράφουμε, τόσο τραγικό είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παίζουμε με τις λέξεις: "Λογοκρισία" (για την οποία κραυγάζεις δυο-τρία μηνύματα παραπάνω) θα ήταν να διαγράφεται το post σου επειδή ο χ moderator διαφωνεί με την ουσία αυτών που γράφεις. Όχι επειδή γράφεις greeklish...

 

Στο παρόν forum δεν μπαίνουμε για να γράψουμε επειδή... έτσι γουστάρουμε και επειδή δεν έχουμε τίποτα καλύτερο να κάνουμε. Μπαίνουμε για να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε. Το μέτρο της υποχρεωτικής γραφής στην ελληνική γλώσσα με ελληνικούς χαρακτήρες βοηθάει όλους μας - τόσο στο ευανάγνωστο του forum όσο και στην ρημάδα την αναζήτηση.

 

Ειλικρινά, δεν αντιλαμβάνομαι το πρόβλημά σου. Δεν σου ζήτησε κανείς να γράψεις σε ξένη γλώσσα. Στη ρημάδα την ελληνική γλώσσα λέμε να γράφουμε, τόσο τραγικό είναι αυτό;

 

Έχεις όμως την επιλογή να βοηθήσεις κάποιον ή όχι. Δεν είσαι κάποιος υπεύθυνος που πρέπει να απαντήσει σε όλα τα μυνήματα. Βοηθάς εκείνον τον οποίο μπορείς, αν το θές.

 

Εάν προσφέρει αυτό καλύτερη αναζήτηση, τότε πάω πάσο... Μην νομίζεις πάντως ότι έχω θυμώσει ή κάτι τέτοιο, απλή συζήτηση κάνουμε, και δεν νομίζω ότι έθιξα κάποιον πουθενά... Είπα απλα ότι διαφωνώ, ίσως βέβαια με λίγο έντονο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Έχεις όμως την επιλογή να βοηθήσεις κάποιον ή όχι. Δεν είσαι κάποιος υπεύθυνος που πρέπει να απαντήσει σε όλα τα μυνήματα. Βοηθάς εκείνον τον οποίο μπορείς, αν το θές.

 

Εάν προσφέρει αυτό καλύτερη αναζήτηση, τότε πάω πάσο... Μην νομίζεις πάντως ότι έχω θυμώσει ή κάτι τέτοιο, απλή συζήτηση κάνουμε, και δεν νομίζω ότι έθιξα κάποιον πουθενά... Είπα απλα ότι διαφωνώ, ίσως βέβαια με λίγο έντονο τρόπο.

 

Δεν ξέρω αν έχεις θυμώσει - θεωρώ όμως τις εκφράσεις "λογοκρισία" και "χουντικές ιδεολογίες" που χρησιμοποίησες τουλάχιστον ατυχείς (για να μην πω προσβλητικές) για τη διαχείριση του forum.

 

Το ότι η χρήση των ελληνικών με ελληνικούς χαρακτήρες προσφέρει καλύτερη αναζήτηση είναι, νομίζω, αδιαμφισβήτητο, αν κάτσεις να το σκεφτείς.

Σε παραπέμπω στο ορθότατο παράδειγμα του μέλους gsarig, έτσι όπως διατυπώθηκε εδώ.

 

Θεωρώ επίσης ορθότατη τη θέση του μέλους Thresh (έτσι όπως διατυπώνεται εδώ) να είναι υποχρεωτική η αναγραφή των ξένων λέξεων με λατινικούς χαρακτήρες. Είναι απαράδεκτο να 'γκρινιάζουμε' για τα greeklish και να βαριόμαστε να 'γυρίσουμε' το πληκτρολόγιο στα λατινικά και να γράφουμε 'γουίντοουζ'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις θυμώσει - θεωρώ όμως τις εκφράσεις "λογοκρισία" και "χουντικές ιδεολογίες" που χρησιμοποίησες τουλάχιστον ατυχείς (για να μην πω προσβλητικές) για τη διαχείριση του forum.

 

Το ότι η χρήση των ελληνικών με ελληνικούς χαρακτήρες προσφέρει καλύτερη αναζήτηση είναι, νομίζω, αδιαμφισβήτητο, αν κάτσεις να το σκεφτείς.

Σε παραπέμπω στο ορθότατο παράδειγμα του μέλους gsarig, έτσι όπως διατυπώθηκε εδώ.

 

Θεωρώ επίσης ορθότατη τη θέση του μέλους Thresh (έτσι όπως διατυπώνεται εδώ) να είναι υποχρεωτική η αναγραφή των ξένων λέξεων με λατινικούς χαρακτήρες. Είναι απαράδεκτο να 'γκρινιάζουμε' για τα greeklish και να βαριόμαστε να 'γυρίσουμε' το πληκτρολόγιο στα λατινικά και να γράφουμε 'γουίντοουζ'.

 

Ζητώ συγνώμη τότε.

 

btw, Συμφωνώ με τις απόψεις και των 2, έχεις το ΟΚ και απο μένα (lol) για την διαγραφή greeklish μυνημάτων... (ε αφού συμφώνησα και εγώ, που φανατικά πάντα υποστήριζα τα greeklish, δεν παίζει να υπάρχει άλλος User π θα διαφωνήσει... :rolleyes: )

 

 

 

 

 

Greeklish FTW :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην ξεχνάμε ότι για ορισμένους τα greenglish (γιατί αυτός ήταν ο όρος που πρωτόμαθα και όχι greeklish – καλός ή κακός), για ορισμένους είναι ο μόνος τρόπος που μπορούν να γράψουν Ελληνικά για διάφορους λόγους.

 

Θυμάμαι το 1995 ότι ο μόνος τρόπος για να μάθεις νέα της Ελλάδας σε απομακρυσμένα σημεία του πλανήτη ήταν η μπάντα SW και η πρώτη (και μοναδική?) ελληνική Internet εφημερίδα (στην ουσία δελτίο τύπου) από το gaepis.org ήταν σε greeklish.

 

Με αυτό τον τρόπο Έλληνες της ομογονίας έμαθαν να !διαβάζουν! και να «γραφούν» ελληνικά! (σε greeklish)

Άρα δεν είναι απαραίτητα κακό η ύπαρξή τους.

 

Αλώστε ακόμα και σήμερα σε πολλές περιπτώσεις όλοι μας χρησιμοποιούμε….

Π.χ. δείτε τα usernames του forum!!!

 

Μήπως να κάνουμε και τα usernames Ελληνικά????

 

 

Η γλώσσα εξελίσσετε….

Και τα greeklish είναι μορφή εξέλιξης,

η οποία βγήκε μέσα από την μάζα (το λαό)

και μέσα από τα καθημερινά προβλήματα.

 

 

 

Όσοι από εσάς παίζετε online πείτε μου τις εμπειρίες σας από Online παιχνίδια…. Μήπως όλοι μας χρησιμοποιούμε μόνο greeklish?

 

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες γλώσσες λ.χ. Γιαπωνέζικα … αλλά δεν τους είδα να γκρινιάζουν.

 

Εμένα προσωπικά μου παίρνει τον διπλάσιο χρόνο για να γράψω σε ελληνικά από ότι σε greeklish κάτι που αναγκαστικά με οδηγεί στο να γράφω λιγότερα. Ένα είδος προσωπικής λογοκρισίας λόγο χρόνου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή κίνηση παιδιά μπράβο..δεν είναι και τόσο δύσκολο πιστεύω να συνηθίσουν τα ελληνικά όσοι χρησιμοποιούν greeklish(εκτός από το Koritsi_Gia_PC)..υπάρχει και το Greek-English dictionary σαν add-on στο firefox που τα κάνει όλα τόσο απλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνω καθώς ξαναδιάβασα το thread (ή να το λέω νήμα?) και έχω να προσθέσω δυο τρία σχόλια.

 

 

Σημείωση Α]

V for Vagelis wrote:

«Δηλαδή στη καθημερινότητα με greeklish γράφετε;»

 

ΝΑΙ! Εκτός αν οι υπόλοιποι γράφουν στον Instant Messenger / Games / filenames / usernames κ.ο.κ. στα ελληνικά!

 

Και επιμένω το “paredwse” και το “Vangelis” το καταλαβαίνουμε όλοι? ʽη πρέπει να έχεις μάθει greeklish?

 

(μην το πάρετε προσωπικά και οι δύο σας, για παράδειγμα βάζω τα userid σας)

 

 

Σημείωση Β]

Συμφωνώ με όσους λένε και παραπάνω ότι είναι απόφαση των admins. Και ότι αποφασιστεί θα πρέπει να το ακολουθούμε όλοι μας.

 

 

Σημείωση Γ]

Το search είναι ένας καλός λόγος αλλά !προσωπικά! τον κρίνω ανεπαρκή λόγο.

 

Σημείωση Δ]

 

desolatorXT wrote:

Υ.Γ. ο τίτλος του θέματος αντί για το "Ας μιλήσουμε..Ελληνικά" θα έπρεπε να είναι:

"Απο 01/01/08 γράφετε πάντα με ελληνικά μη σας πάρει και σας σηκώσει" ...

 

Συμφωνώ! Και αυτό για λόγους ενημέρωσης και διεύρυνσης της συζήτησης καθώς οι περισσότεροι μάλλον δεν έχουν αντιληφτεί το ακριβές θέμα.

 

 

Σημείωση Ε]

Όσο και να το αρνούμαστε τα greeklish ήρθαν για να μείνουν. Itʼs a brave new world – ή ίσως και όχι …. Αλλά απαγορεύοντας τα δεν σταματάει το ρεύμα / γραφή / σχήμα / ανάγκη κ.ο.κ.

Ισα-ίσα περιορίζεις τις επιλογές για το μέλλον και αποκλείεις και μέρος της ομογένειας που δεν έχει ελληνικό Word/διορθωτή κειμένου κ.ο.κ.

 

 

Τελος, κάνοντας πλάκα και μόνο παραθέτω το σύνθημα:

 

Η ΠΕΡΙΣΠΩΜΕΝΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Δεν θεωρώ τα greeklish "εξέλιξη", αλλά μάλλον αναγκαίο κακό, λόγω της προβληματικής υποστήριξης των ελληνικών χαρακτήρων που υπήρχε παλιότερα. Πέρα από αυτό, δε νομίζω πως εξυπηρετούν καμία άλλη ανάγκη ούτε και δίνουν κάποια άλλη διάσταση στην επικοινωνία (το αντίθετο, την περιορίζουν).

 

Και δεν συμφωνώ με το ότι ήρθαν για να μείνουν - κατάλοιπο του παρελθόντος είναι που, τώρα που πέρασε η ανάγκη τους (σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον), λογική "εξέλιξη" είναι σιγά-σιγά να εγκαταλειφθούν.

 

Η μόνη επιφύλαξη που έχω, καθώς δεν το γνωρίζω καλά, αφορά το αν υπάρχει ακόμη σήμερα περίπτωση να βρεθεί κανείς σε υπολογιστή που να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει ελληνικούς χαρακτήρες (σε αυτή την περίπτωση θα δικαιολογούταν μια επιείκεια ή να προβλεφθεί κάποιο είδος greeklish converter).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη πρώτη στιγμή που ανακοινώθηκαν οι νέοι υπολογιστές Alt+ShiftMacintoshAlt+Shift με Alt+ShiftIntelAlt+Shift επεξεργαστή, τα όνειρα για δυνατότητα να "τρέξουν" παράλληλα και τα Alt+ShiftWindows XPAlt+Shift ξεκίνησαν. Η Alt+ShiftAppleAlt+Shift από τη πλευρά της δήλωσε ότι δεν την ενδιέφερε το ζήτημα αλλά ούτε θα τη πείραζε αν ανεπίσημα αυτό γινόταν εφικτό.

 

Βέβαια η προσπάθεια κάθε άλλο παρά εύκολη ήταν και σε συνδυασμό με το τεράστιο ενδιαφέρον που υπήρχε για την ολοκλήρωση ενός τέτοιου σχεδίου, οδήγησε έναν απλό χρήστη, τον Alt+ShiftColin NederkoornAlt+Shift να φτιάξει μια ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα. 'Έτσι ο ίδιος προσέφερε 100 δολάρια σε αυτόν που θα εύρισκε το τρόπο να "τρέξουν" τα Alt+ShiftWindows XPAlt+Shift στους καινούριους υπολογιστές της Alt+ShiftAppleAlt+Shift που έχουν πλέον Alt+ShiftintelAlt+Shift επεξεργαστή. Το τεράστιο ενδιαφέρον όπως είπαμε οδήγησε και άλλους χρήστες να δώσουν ένα μικρό ποσό για τον ίδιο σκοπό.

 

Και φτάνουμε στη σημερινή ημέρα όπου πλέον το ποσό έχει φτάσει περίπου τα 14.000 δολάρια και ο άτυπος αυτός διαγωνισμός φτάνει στο τέλος του μιας και ο νικητής βρέθηκε !! 'Ενας χρήστης με το ψευδώνυμο Alt+Shiftnarf2006Alt+Shift έστειλε την μεθοδολογία στον Alt+ShiftColinAlt+Shift και αυτός επιβεβαίωσε και επίσημα από την ιστοσελίδα του ότι τελικά βρέθηκε ο τρόπος για να τρέξουν οι χρήστες τα Alt+ShiftWindows XPAlt+Shift. Περισσότερες πληροφορίες δεν έχουν γίνει ακόμα γνωστές κάτι που όμως αναμένεται να γίνει τις αμέσως επόμενες ημέρες με την δημοσιοποίηση της μεθόδου. Η ιστοσελίδα Alt+ShiftMacRumoursAlt+Shift αναφέρει πάντως ότι η μέθοδος αυτή αφορά σχεδόν όλα τα νέα Alt+ShiftMacintoshAlt+Shift όπως τα μοντέλα Alt+ShiftiMac, MacBook ProAlt+Shift και τα νέα Alt+ShiftMac MiniAlt+Shift.

 

Ο Alt+Shiftnarf2006Alt+Shift δημοσιοποίησε και ένα Alt+ShiftvideoAlt+Shift στο οποίο φαίνεται ένας Alt+Shiftintel iMacAlt+Shift 20 να τρέχει τα Alt+ShiftWindows XPAlt+Shift.

 

Ενημέρωση : 'Αμεσα διαθέσιμη για κατέβασμα η μεθοδολογία για να τρέξετε τα Alt+ShiftWindows XPAlt+Shift στα νέα Alt+ShiftMacBook Pro, iMacAlt+Shift και Alt+Shiftmac miniAlt+Shift. To Alt+ShiftzipAlt+Shift αρχείο περιέχει ένα Alt+Shiftbootloader cd imageAlt+Shift και φυσικά αναλυτικές οδηγίες. Αναμένουμε τις εντυπώσεις σας!

 

Ιστοσελίδα: Alt+ShiftWindows XP on an Intel Mac

 

Video: narf2006 video

 

Download: WinXPonMac οδηγίες | Mirror | Mirror

 

 

fantastite ena thema gia hardaware tora poso xirotera einai

episeis otan prospatho na se voithiso sto giati den anavei to pc sou,giati kaneis restart giati to ena giati to alo den exei kamia sxesi me sevasmo.kopste afto to epixirima

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχοντας φάει μέχρι και ban προσπαθώντας να υπερασπιστώ την γραφή σε ελληνικά συμφωνώ και εγώ με το μέτρο αυτό. Άλλωστε ακόμη και σε αυτό το thread δεν διάβασα τα μυνήματα σε greeklish. Πιστεύω ότι θα βοηθήσει σε πολλούς τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...