Προς το περιεχόμενο

Και πάλι καταλήψεις...


filtrohouana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αν αρχιζουμε να μιλαμε για την παιδεια που προσφερεται,θ'ανοιξουμε μεγαλο θεμα..σχετικα ομως με το ποσο υπολογιζεται το δημοσιο σχολειο πλεον,ο σεβασμος δεν ειναι κατι που απαιτειται αλλα που κερδιζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για αυτό βλέπεις κάτι σχετικά υψηλόβαθμα στελέχη εταιρειών να κατεβαίνουν σε ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών. 5 μηνάκια διακοπές δε χαλάσανε κανέναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αρχιζουμε να μιλαμε για την παιδεια που προσφερεται,θ'ανοιξουμε μεγαλο θεμα..σχετικα ομως με το ποσο υπολογιζεται το δημοσιο σχολειο πλεον,ο σεβασμος δεν ειναι κατι που απαιτειται αλλα που κερδιζεται..

 

 

Αργησα να απαντησω γιατι δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοιο θεμα και επειδη τι θεμα ειναι οι καταληψεις θα πρεπει να κοιταμε το προβλημα απο την ριζα του και απο ποτε ξεκινησε.

Η πρωτη μεγαλη καταληψη εγινε το 1991 και στο σχολειο που ημουν στο πενταμελες της καταληψης και ηταν στα πρωτα 10 σχολεια που εκλεισαν απο τα χιλιαδες σχολεια τοτε.

Τωρα που εχουν περασει τοσα χρονια και βλεπω πλεον τα πραγματα απο αλλη γωνια καταλαβα οτι ειχαμε λαθος

Επισης αργησα να καταλαβω οτι η καταληψη ηταν πολιτικα υποκεινουμενη εως ενα σημειο μεχρι που οι διαστασεις ηταν ανεξελεγκτες.

Το σχολειο εχει μετατραπει σε ΚΑΖΙΝΟ μαθητες να χρωστανε ο ενας στον αλλον εως και 500000 δρχ τοτε που το μηνιατικο ηταν 70000 δρχ.

Ζημιες τεραστιες σε σχολικα κτιρια και εγκταστασεις.

Απεριοριστη Χρηση Αλκοολ αλλα και Soft Ναρκωτικων.

και οτι αλλο φανταστει κανεις σεξουαλικου περιοχομενου.

Απο την τοτε επεικια των εκπαιδευτικων και των πολιτικων δωσανε στα χερια των παιδιων αυτο το τρομερο οπλο των καταληψεων να το επικαλουνται οποτε θελουν για να περναει η ωρα τους και να μην κανουν μαθημα,αλλα και να φανταζουν οτι κανουν την μινι επανασταση που θα την δειξει η τηλεοραση και υποσυνειδητα θα πουν οτι μετρανε στην κοινωνια και αυτοι.Νομιζω οτι εδω ειναι το λαθος ολων.

Οι μεν πολιτικοι εξυπηρετουν τις αναγκες αλλοι για κυβερνηση αλλη για αντιπολιτευση και αλλοι πιστευουν στην Επανασταση.

Οι δε εκπαιδευτικοι εξυπηρετουν τις αναγκες τους για κατσουν σπιτια τους η να πανε για κανα καφε μιας και το χαλαρο επαγγελμα τους,τους εκανε σουπερ τεμπεληδες και δεν τους νοιαζει,αφου υπαρχουν τα φροντιστιρια αλλα και τα ιδιαιτερα τους τα ΚΡΥΦΑ.

Και τελος οι μαθητες ειναι τα μεγαλα θυματα διοτι νομιζουν οτι κατι κανουν αφου ολοι οι παραπανω εξυπηρετουν τους σκοπους τους και αυτοι εκετελουν με προθημεια διχως να το καταλαβουν.Στο τελος οπως και να εχει τα πραγματα θα ειναι χειροτερα γιαυτους.

Και να κλεισω θελω να μουπειτε απο εκεινη την μεγαλη καταληψη του 1991 τι εχει αλλαξει προς το καλυτερο και κανετε καταληψη παλι?

Τι νομιζετε οτι θα κερδισετε (εκτος χαμενο μαθημα) και ποιος νομιζετε θα καθησει να συζητησει μαζι σας για το θεμα παιδεια?

Αυτα εχω να πω αν εχω λαθος μπορειτε να με διορθωσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άραγε τα παιδιά που είναι υπέρ των καταλήψεων και ψηφίζουν υπέρ,οργανώνουν κλπ κλπ(το λέω γι αυτούς που κάνουν κατάληψη μόνο και μόνο για να την κάνουν και χωρίς κανέναν ουσιαστικό λόγο) αναλογίζονται ότι σε περίπου δυόμιση εβδομάδες έρχεται 17 Νοέμβρη ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες κλεισανε το σχολειο του αδερφου μου (λυκειο) για τους εξης 2 σοβαροτατους λογους: 1.οι υπολογιστες ειναι στα 1,4ghz και 2.καποιες αιθουσες δεν εχουν κουρτινες...:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν φτανουν για εκπαιδευτικους σκοπους 1.4 GHz? Μην πω οτι φτανουν και για κανενα lanparty σε Unreal Tournament. Εχ τι θυμηθηκα τωρα...

 

Για τι ακριβώς σκοπούς ???? Πιστεύω να γνωρίζεις ότι τις ώρες της πληροφορικής γίνεται κάτι....κάτι...κάτι που δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αλλά δεν είναι σίγουρα μάθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ, ειμαι τυπικος. Τι να κανουμε? Θεωρητικα επρεπε να ΓΙΝΕΤΑΙ μαθημα. Προσωπικα για μενα, το μαθημα της πληροφορικης επρεπε να ειναι ισοτιμο με αλλα μαθηματα, καθως χωρις βασικη γνωση χρησης Η/Υ δεν βρισκεις δουλεια. Εκτος και αν πας οικοδομη η βοθρατζης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μαζί σου,αλλά ξέρεις πώς είναι τα πράματα στα περισσότερα σχολεία.Το ότι δεν είναι ισότιμο με άλλα μαθήματα δεν μου αρέσει ούτε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη μεγαλη καταληψη εγινε το 1991 και στο σχολειο που ημουν στο πενταμελες της καταληψης και ηταν στα πρωτα 10 σχολεια που εκλεισαν απο τα χιλιαδες σχολεια τοτε.

 

Το 91 είχε δολοφονηθεί ένας άνθρωπος και είχε γίνει κατάληψη για λάθος λόγους.Ενώ ο τότε υπουργός παιδείας ήθελε να αμβλύνει τις ταξικές διαφορές (όντας πραγματικός φιλελεύθερος όχι γιαλαντζι σαν τους σημερινούς) υποχρεώνοντας τα παιδιά να φοράνε ποδίες ώστε η κοπελίτσα με τον άνεργο μπαμπά να μη νιώθει μειονεκτικά που δε φοράει diesel παντελόνι κάποια βλαμμένα ξεσηκώθηκαν.

 

ροσωπικα για μενα, το μαθημα της πληροφορικης επρεπε να ειναι ισοτιμο με αλλα μαθηματα, καθως χωρις βασικη γνωση χρησης Η/Υ δεν βρισκεις δουλεια. Εκτος και αν πας οικοδομη η βοθρατζης.

 

Ναι ρε παιδί μου εγώ και συ είμαστε ανώτεροι να ' ουμε έχουμε μυαλά και δε γίνεται να δουλέψουμε σε δουλειές της πλέμπας.

 

και οτι αλλο φανταστει κανεις σεξουαλικου περιοχομενου.

 

Στην πυρά στην πυρά:lol:

 

Εγώ μαζί σου

 

Εσύ τώρα σίγουρα μένεις στα Πετράλωνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τ

Ναι ρε παιδί μου εγώ και συ είμαστε ανώτεροι να ' ουμε έχουμε μυαλά και δε γίνεται να δουλέψουμε σε δουλειές της πλέμπας.

 

Φυσικα και δεν το εννοω ετσι. Μην παραφραζεις τα λογια μου. Εσυ ΤΙ δουλεια θα προτιμουσες να κανεις? Δουλεια γραφειου η βαρια χειρωνακτικη εργασια με πιθανοτητα να σου αφησει σωματικο κουσουρι (μεση, γονατα, οτιδηποτε)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 91 είχε δολοφονηθεί ένας άνθρωπος και είχε γίνει κατάληψη για λάθος λόγους.Ενώ ο τότε υπουργός παιδείας ήθελε να αμβλύνει τις ταξικές διαφορές (όντας πραγματικός φιλελεύθερος όχι γιαλαντζι σαν τους σημερινούς) υποχρεώνοντας τα παιδιά να φοράνε ποδίες ώστε η κοπελίτσα με τον άνεργο μπαμπά να μη νιώθει μειονεκτικά που δε φοράει diesel παντελόνι κάποια βλαμμένα ξεσηκώθηκαν.

 

Ναι εχεις δικιο γιαυτο αλλα η συνεχεια που δωθηκε ηταν τελειως πολιτικη.τοτε καποια ομαδα φοιτητων υποκοινουσε την ολη καταληψη σε ολη την ελλαδα.ειχαν γραφειο καπου!!! και σε καθε πολη η περιοχη ειχαν καποιον που ελεγχε τα παντα στα σχολεια.Ηξεραν μεχρι και ποιοι παιδικοι σταθμοι ηταν ανοιχτοι.

Το θεμα ειναι οτι παιζουν με τα παιδια αλλα και με τα κοροιδα τους γονεις και που τους ανεχονται και που θα πληρωσουν τους φορους απο τις τεραστιες ζημιες.

Μεσα απο αυτο το χαος πρεπει να βγει και καποιος κερδισμενος.(Κανονας απο το Ανταρτικο πολεων.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...