Προς το περιεχόμενο

Και πάλι καταλήψεις...


filtrohouana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρτάκιας ο από πάνω.Ρε συ μην το παίρνεις εγωιστικά δε βγαίνει πουθενά δλδ πες πως συμφωνούσες με τα αιτήματα δεν έκανες κατάληψη για τις πανελλήνιες?Σιγα το πράμα.Τόσα κολλέγια τι τα χουμε?Και εδώ ακριβώς είναι το πρόβλημα.Αντί να κάνουν κατάληψη για μείωση εισακτέων( όχι για μείωση τμημάτων) κάνουν κατάληψη για να αυξηθούν τα βλαμμένα

 

Όχι δεν είμαι παρτάκιας,εγώ 2α πάω :lol: απλά είπα για τα παιδιά της 3ης επειδή έτυχε να μιλήσω με κάποια..Τώρα για τα κολέγια..εντάξει δεν έχουν όλοι λεφτά για να αρκεστούν σε τέτοιες πολυτέλειες και να μην τους νοιάζει..πολλοί γονείς με το ζόρι στέλνουν τα παιδιά τους σε φροντιστήρια(καλώς ή κακώς αυτό είναι άλλο θέμα) ώστε να έχουν παραπάνω εφόδια και να περάσουν κάπου.Αν ξέρετε τι παίζει με τιμές καταλαβαίνετε...πολλά λεφτά.Αλλά και πάλι το κύριο μου πρόβλημα είναι τα γελοία αιτήματα και όχι τόσο τυχών προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας μαθητής της 3ης στις πανελλήνιες λόγω κατάληψης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλά εμείς εδώ δεν ξέρουμε τι κάνουμε.Οι μισοί από αυτούς που ψηφίσαν υπέρ ούτε καν έχουν πάει στο σχολείο για τη κατάληψη.Κανένας δεν ξέρει τι θα γίνει αύριο και γενικά κανείς δεν ήξερε τι πρόκειται να γίνει την επόμενη μέρα και έτσι πρέπει να πηγαίνω κάθε μέρα εκεί να μαθαίνω τι θα γίνει τελικά.Γίνανε κι άλλα,τραγελαφικά..ότι να ναι πραγματικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς σήμερα ψηφίσαμε.Δυστυχώς θα κάνουμε κατάληψη.

Τα <<αιτήματα>>:

1. Aργεί να τελειώσει το καινούργιο σχολείο.

2.Υπάρχει μια παράνομη εταιρεία κοντά που κόβει μέταλλα κ.α

 

1.Το σχολείο προχωράει μια χαρά,ούτε ιδιωτικό να ήταν.

2.Η εταιρία έκλεισε και μας το είχαν πει μια βδομάδα πρίν.

 

Ελπίζω μόνο να μην κρατήσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα,εγω εχω τελειωσει το σχολειο,αρα η δεν εχω αμεση επαφη με τις καταληψεις που γινονται στα λυκεια.μαθαινω ομως απ'τον αδερφο μου που ειναι δευτερα λυκειου τωρα,οτιι εκλεισαν το σχολειο για ποσες μερες.πραγματικα μου φανηκαν γελοιοι οι λογοι,και ο αδερφος μου μου ειπε οτι και αυτοι το ξερουν αυτο,απλα το κανουν για να χασουν μαθημα.αυτο που με εκπλησσει ειναι οτι και οι ιδιοι καθηγητες ειναι ανεκτικοι.τεσπα,το θεμα ειναι οτι μ'αυτα που κανουν οι μαθητες,ας μην τους φαινεται περιεργο που δεν τους παιρνουν στα σοβαρα.νομιζω ειναι στο χερι τους ν'αλλαξουν αυτα που δεν τους αρεσου,διαλεγουν τον λαθος τροπο ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ξεκινήσαμε κι εμείς. Λύκειο Καμαρών, τα αιτήματα είνα 7 τα οποία κανείς δεν τα ξέρει. Εγώ λιγα θυμάμαι επειδή τα πέρασα στο PC, τα οποία είχαν στείλει τα σχολεία της Πάτρας στα σχολεία του Αιγίου και αυτά σε εμάς. Θα σας πώ οτι τα αλήθινά αίτια που προκαλούν τις καταλήψεις είναι τα εξης: όταν ένα λύκειο της περιοχής ξεκινήσει κατάληψη (βασικά τα ΤΕΕ κάνουν την ζημιά) υπάρχει χλεβασμός προς τα υπόλοιπα σχολεία. Το να χάσουμε μάθημα είναι ο βασικότερος παράγοντας. Και πάνω απ'όλα οτι είμαστε ΜΑΓΚΕΣ. Αν και δέν συμγωνό με τα αιτήματα υπέγραψα για να χάσω μάθημα και να παίξω FM. Αυτά είναι λοιπόν τα βασικά αίτια των καταλήψεων, αν και πιστεύω οτι αρκετά σχολεία έχουν πραγματικά προβλήματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέστα ρε τέζα να τα συζητήσουμε και μεις.Πλάκα και γω όντας τεταρτοετής φοιτητής πέρσι οργάνωνα καταλήψεις στο δικό μου σχολείο.Φέτος δεν ξέρω τι παίζει

 

βασικά τα ΤΕΕ κάνουν τη ζημιά

 

Λίγα με τα ΤΕΕ:mad:.Στα ΤΕΕ φίλε μου δεν μπορείς να κάνεις μαλακίες την ώρα του μαθήματος.Θυμάμαι εγώ έμπαινα μέσα σε όποιο ενιαίο της περιοχής στα ΤΕΕ λόγω εργαστηρίων δε με αφήνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα με τα ΤΕΕ:mad:.Στα ΤΕΕ φίλε μου δεν μπορείς να κάνεις μαλακίες την ώρα του μαθήματος.Θυμάμαι εγώ έμπαινα μέσα σε όποιο ενιαίο της περιοχής στα ΤΕΕ λόγω εργαστηρίων δε με αφήνανε.

 

Αναλογα το TEE. Υπαρχουνε ΤΕΕ που ειναι χυμαδιο, υπαρχουνε ΤΕΕ που ειναι υποδειγμα (Σιβιτανειδιος). Μιλαω εκ πειρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λύκειο που πηγαίνω ειναι το μόνο που κάνει κατάληψη (ακόμα τουλάχιστον..)

γιατι ενω απο την 1η και την 2η ολοι θέλουν για να χάσουν μάθημα απο την 3η πολυ λιγα άτομα θέλουν..γιατι ουσιαστικά δεν έχουμε αιτήματα ..δηλαδη τι να πουμε?Οτι η τυρόπιτα είναι στρόγγυλη και δεν ξέρουμε απο που να αρχίσουμε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν λέω υπάρχουν ΤΕΕ που είναι καλύτερα και απο γενικά λύκεια. Επίσης πιστεύω οτι αυτό που λέω εμφανίζεται περισσότερο στην επαρχία που υπάρχει μια "κόντρα" μεταξύ των σχολείων. Στην περιοχή μας και στην Πάτρα οι καταλήψεις ξεκίνησαν απο τα ΤΕΕ. Δεν λέω οτι με χαλάει να κάθομαι, ούτε με νοιάζει για το μάθημα που θα χάσω επείδή πάω φροντιστήριο. Το θέμα είναι η κατάληψει να γίνεται για σημαντικούς λόγους και όχι για ΜΑΓΚΙΑ. Όταν είχα πρωτίνει να το κλείσουμε επειδή δέν είχαμε Μαθηματικά Γενικής δεν ακολούθησε κανείς γιατί έχαναν ούτως η άλλως μάθημα... Αυτά απο μένα και απο την περιοχή μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα νομιζω και δεν ξερω αν συμφωνειτε,οτι και εδω φαινεται ο ανταγωνισμος μεταξυ δημοσιας εκπαιδευσης και φροντιστηριων.συγκεκριμενα,ακουγα τον καθηγητη ιδιαιτερων του αδερφου μου που ελεγε οτι αυτους τους συμφερουν οι καταληψεις,προχωρανε πιο γρηγορα,τα παιδια εχουν πιο πολυ χρονο..και εδω φαινεται η υποτιμηση του δημοσιου σχολειο και απο μαθητες αλλα και εκπαιδευτικους.και οχι αδικα βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...