Προς το περιεχόμενο

Σχολικές παρελάσεις


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι ιδέες μου πάνω στο θέμα είναι οι εξής....(φυσικά και δεν έχω πρόβλημα με τις παρελάσεις....)

 

α)λοιπόν να κάνουν παρέλαση μόνο όσοι το επιθυμούν πραγματικά....και να το δηλώνουν απο την αρχή του χρόνου...ώστε να κάνουν πρόβες και να μην βγαίνει αυτό το αντιαισθητικό αποτέλεσμα των τελευταίων χρονων...το κάνουν που το κάνουν...ας το κάνουν σωστά ....

 

β)την σημαία να την κρατάει ο μαθητής που θα ξέρει πραγματικά τι σημαίνει εκείνη η μέρα...( και για 28η οκτ. και για 25η μαρτ. )δεν ξέρω πως..ίσως με ένα διαγωνισμό..(όχι διαγώνισμα...)....με θέμα πάνω στο σχετικό θέμα της κάθε επετείου.... ή έστω να τον ψηφίσουν οι μαθητες...(αμερικανιά είναι αυτό.... σε στύλ Βασίλισσα του χορου και έτσι..)και ...ανεξαρτήτως....εθνικότητας και θρησκείας....

 

γ)και φυσικά να πηγαίνουν με βήμα...ειδικά οι άντρες γιατι μετά πάνε στρατό...και αν δεν έχουν μάθει το...ένα στ' αριστερό και δυο στο δεξί θα πέφτουν καμπάνες.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

H πρώτη παρέλαση που έκανα ποτέ ήταν φαντάρος στην ορκομωσία. Δηλαδή από το 1981 εώς το 1994 αλλάζοντας συνολικά 5 σχολεία δεν με ενόχλησε κανείς σχετικά με το θέμα γιατί μάλλον ήταν υποχρεωτικό μόνο σε εισαγωγικά και την κοπανούσα μονίμως. Άρα δεν βλέπω και λόγους να γίνεται τόση κουβέντα. Πολύς ντόρος για το τίποτα. Σε όποιον αρέσει πάει, σε όποιον δεν αρέσει έτσι είναι η ζωή τι να κάνουμε; Δεν βλέπω λόγους να απαγορεύσουμε -στην ουσία όχι να "καταργήσουμε"- κάτι που ίσως σε πολλούς αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα νοημα δεν εχει πραγματι.Να γινουν σωστοτερα να εχει λοιπον.

Εδω δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά τέλος πάντων.

Αν καταργηθουν εντελως δε θα θυματε κανεις ουτε τις ημερομηνιες

Είσαι πάραλογος ή να αρχίσω την ειρωνία;

Κόιτα , ...προσεξέμε ...

28 οκτωβρίου !

Τόσο δύσκολο ήταν;

Να δωθει λοιπον εμφαση σε αλλου ειδους εκδηλωσεων για τις επετειους και να μη καταργηθει η παρελαση.

Οπότε η παρέλαση για σένα συμβολίζει το , την ... τι;

Ασε μην κουράζεσαι , η παρέλαση μαζί με πολλά άλλα δεν είναι παρά ένα εμφύτευμα και αυτο , δεν ξέρει κανένας γιατί το κάνει και απο που έρχεται , αρκεί να είναι εκει , να είναι στην θέση του !

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις αλλά τέλος πάντων.

 

Tι δε καταλαβαινεις? Να αλλαξει η διαδικασια της παρελασης να γινει ορθοτερη και να συμβολιζει αυτο που πρεπει σε συνδυασμο με την ενημερωση και τις αλλες εκδηλωσεις.Αυτο πρεπει να μπαινει στη συζητηση και οχι η καταργηση.

Είσαι πάραλογος ή να αρχίσω την ειρωνία;

Κόιτα , ...προσεξέμε ...

28 οκτωβρίου !

Τόσο δύσκολο ήταν;

 

1+1=2. Να καταργησουμε και τα μαθηματικα.

 

Σχημα λογου ηταν.

Δε καταλαβα μονο η ημ/νια σε νοιαζει εσενα η εστω μια συνοπτικη περιγραφη των γενοτων της μιας φρασης και οχι η ουσια το τι συνεπειες ειχαν και οι ιδεες που αποπνεουν?

 

 

 

η παρέλαση μαζί με πολλά άλλα δεν είναι παρά ένα εμφύτευμα και αυτο , δεν ξέρει κανένας γιατί το κάνει και απο που έρχεται , αρκεί να είναι εκει , να είναι στην θέση του !

:P

 

Ειναι πολλα τα άλλα,αλλά για τη παρελαση μας πριζουν.Τα υπολοιπα?

 

Και εμ παση περιπτωση παρτο σαν εθιμο* , σαν κατι που γινετε σε πολλες αλλες χωρες του πλανητη,δε προκαλει κανενα κακο και οπως δεν εχει νοημα να υπαρχει(κατα τη γνωμη σου) ,επισης δεν εχει νοημα να καταργηθει πλεον.

 

Εκτος αν δεν εχουμε με τι να ασχοληθουμε ή βλεπουμε εφιαλτες με φασιστες ,ναζι με φουντα εν ετη 2007,γιατι κατα εκει το πανε οι "ευρωπαιοι" κολλιμενοι στο 60.

 

 

*η Καθαρα Δευτερα να καταργηθει,δεν εχει κανενα νοημα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε προσέξει που στο 80% των περιπτώσεων οι μαθητές έχουν λάθος βήμα ή θα παρελαύνουν σαν να να πάνε βόλτα για καφέ? Αυτό δείχνει πως ούτε οι γυμναστές ενδιαφέρονται για την παρέλαση. Εδώ δεν ενδιαφέρονται καν να κάνουν γυμναστική.

Αυτούς τουλάχιστον δεν μπορούν να τους πουν τίποτα ? ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε ρε μεγαλε γιατι θα μας τρελλανετε.

Τελικα οι παρελασεις εχουν γινει πανυγηρακι με μινι φουστες,στραγαλια και χαβαλετζηδες ή ξυπναει αρτηριοσκληρωτικα και ναζιστικα ενστικτα?

 

Τι αρτηριοσκληρωωτικο συμβολιζει μια μαθητικη παρελαση?

 

Προφανώς κ έχουν γίνει πανυγηράκι και πάλι καλά. Από το να δω ένα τσούρμο 16χρονα να περπατάνε σε στρατιωτικό βηματισμό προς τιμήν της πατρίδος και του αίματος, χίλιες φορές να τους βλέπω να κάνουν πασαρέλα και μαλακίες.

 

Αν δεν καταλαβαίνεις πόσο άρρωστο είναι να ζητάς από ανήλικα άτομα να μιμούνται την πειθαρχημένη επίδειξη ισχύος ενός στρατού, και μάλιστα να τους το επιβάλλεις -γιατί δεν ξέρω τι γινότανε στο σχολείο του Αιγέα, αλλά στο 3ο αγίας παρασκευής εμείς τρώγαμε απουσίες και ο γυμναστής μας άλλαζε τα φώτα σε όσους δεν κάναμε παρέλαση- δεν ξέρω πραγματικά τι να προσθέσω. Υπάρχουν χίλιοι τρόποι να αποδώσουμε τιμές στους πεσόντες, αλλά το να βλέπω σημαίες να ανεμίζουν, τανκς στη βασσιλίσης σοφίας, μαθητούδια να γυρνάνε συγχρονισμένα το κεφάλι τους προς στρατηγούς και παπάδες, δεν ξέρω, μου κάνει σε εποχές που το κοινοβούλιο ήταν άδειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι θα ήταν καλό να γίνονται στρατιωτικές παρελάσεις μόνο.

Αλλά εμείς σεκφτόμαστε τις μεγάλες πόλεις Αθήνα, Θεσσαλονίκη κτλ κτλ.

Για σκεφτείτε σε κάποια χωριά που οι μάνες θέλουν να καμαρώσουν τα παιδιά τους να παρελαύνουν και να σηκώνουν με καμάρι τη σημαία.

Πάντα σκεφτόμαστε το τι γίνεται στην ΑΘήνα.

Το σκεπτικό πάμε παρέλαση να δούμε κανα γκομενάκι, να πετάξουμε κανα στραγάλι, να κάνουμε τον χαβαλέ μας κτλ ευτυχώς δε συμβαίνει παντού!!

Κι εμένα δε μου αρέσει, αλλά υπάρχουν μέρη που πραγματικά οι άνθρωποι τιμούν αυτές τις μέρες και δεν το βλέπουν σαν πασαρελο-έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greg συ είπας για ναζισμούς και λοιπά κολλήματα , προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι η παρέλαση είναι στρατιωτικός σχηματισμός και σαν είδος δραστηριότητας προσβλέπει εν μέρει σε στρατιωτική πειθαρχεία , ως ένα καθαρά μηχανικό μέσο προορισμένο για άβουλα πλάσματα ή αποτελεί μια προκαταρκτική άσκηση της βασικής στρατιωτικής εκπαίδευσης για την σκοπιμότητα του συντονισμού στην μάχη. Αυτό που σου λέω μην το μεταφέρεις ολόκληρο και βλακωδώς στα πλαίσια του σχολείου, πάρε μόνο το κομμάτι της παιδαγωγικής της σημασίας. (δεν υπάρχει )

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αν σου αρέσει τόσο πολύ να κάνεις /βλέπεις παρέλαση ή αν οι παρελάσεις σε βοηθούν να θυμηθείς καλύτερα τους προγόνους σου , σου συνιστώ να σκεφτείς τις στρατιωτικές σχολές , ή να πας για κανα πολισοφισερ. Στην τελική ρε παιδί μου αν σε έχουν πάρει τα χρόνια τράβα για κανα paintball , δες ξανά το τοπ γκαν , ή λάτρεψε τον σβαρτσενέγκερ ξέρω γω . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαίνετε από όσα σας λέει ο Lucifer;;; Οι παρελάσεις (στρατιωτικές και σχολικές) είναι ανέκδοτο.

 

Σχολικές : Επιβάλλεις στα παιδιά ένα μέσο στρατιωτικής δραστηριότητας. Η μόνη στρατιωτική δραστηριότητα που θα έχουν τα παιδιά, θα είναι οι τακτικές άμυνας που θα αναπτύξουν ενάντια στα δαιμονικά στραγάλια και αυγά των μη επιλεχόντων και εξίσου χαβαλέδων συμμαθητών. Το όλο πανηγύρι θα κρατήσει 50 μέτρα πορεία και μετά όλοι στο Mall ή στις γειτονικές καφετέριες. η κυκλοφορία θα νεκρώσει στις συγκεκριμένες περιοχές, για να στρέψουν 100 τσογλάνια το κεφάλι τους στον κάθε μαλάκα δήμαρχο/στρατιωτικό/ιερέα, κάτι που επουδενί δεν πρέπει να τους το διδάσκεις κιόλας. Αποτελέσματα. Η όλη κατάσταση τείνει σε χαβαλέ, πράγμα που : είναι άχρηστο, προσβάλλει την μνήμη των ηρώων που τυπικά τιμάμε. Οπότε χάνονται εκπαιδευτικές ώρες για κάτι άχρηστο. Κατάργηση άμεση, και δεν επεκτείνομαι καν στο θέμα της στρατιωτικής πειθαρχίας που απαιτεί μια καθωσπρέπει παρέλαση. Είμαστε η μοναδική χώρα στην Ευρώπη που γίνονται τέτοιες αηδίες. Η σημαία, αν θέλουμε αυτή να τιμήσουμε, μπορεί να σηκωθεί με πολλούς τρόπους, με θεατρικά, με σχολικές εκδηλώσεις, με documentaries και προσωπική σκοπιά μαθητών, και όχι με εθνικιστικούς οτινανισμούς.

 

Στρατιωτικές παρελάσεις : Άκουσα το επιχείρημα : "να μείνουν μόνο οι στρατιωτικές". Πάμε καλά ρε παιδιά; Ξέρετε πόσο κοστίζει μια στρατιωτική παρέλαση; Εδώ ο κόσμος παίρνει μισθό 470 ευρώ, ποιόν μάρανε να δει 20 αεροπλάνα και 50 τανκς να βολτάρουν γύρω γύρω; Άσε που εστιάζει στο στρατιωτικό part του θέματος, ενώ κακά το ψέμματα, η πλειοψηφία των αγωνιστών του 21 και του 40, λίγη σχέση είχαν με οργανωμένο στρατό. Και άμα είναι να ξοδεύουμε όσα να ναι από τον κρατικό προϋπολογισμό για να δούμε το παπαδαριό και τους στρατιωτικούς να χαριεντίζονται και να χέρι χέρι να χαμογελάνε, ε να το κλείσουμε το μαγαζί άμα είναι. Δεν λέω να σταματήσει ο όποιος εορτασμός, αν και πραγματικά δεν θα με ένοιζε και ιδιαίτερα να σταματούσαν όλες οι εορταστικές εκδηλώσεις γενικώς, αλλά κύριε των δυνάμεων! Μόνο με τέτοιο ηλίθιο τρόπο γίνεται να τιμήσουμε τα κεκτημένα; Ε αν ναι, ψηφίζω να σταματήσουμε. Αν όχι, να το δουλέψουμε, να βρούμε σωστότερους και τιμιότερους τρόπους.

 

Και μην αρχίσει κανείς "και καλά τι σε ενοχλεί η παρέλαση", όσα έγραψα, να τι με ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς δεν έχεις καταλάβει ότι η παρέλαση είναι στρατιωτικός σχηματισμός και σαν είδος δραστηριότητας προσβλέπει εν μέρει σε στρατιωτική πειθαρχεία , ως ένα καθαρά μηχανικό μέσο προορισμένο για άβουλα πλάσματα ή αποτελεί μια προκαταρκτική άσκηση της βασικής στρατιωτικής εκπαίδευσης για την σκοπιμότητα του συντονισμού στην μάχη. Αυτό που σου λέω μην το μεταφέρεις ολόκληρο και βλακωδώς στα πλαίσια του σχολείου, πάρε μόνο το κομμάτι της παιδαγωγικής της σημασίας. (δεν υπάρχει )

 

Προφανως δεν εχω καταλαβει...Οταν εγω ειπα οτι μερικοι βλεπουν εφιαλτες με φασιστες κατι ηξερα.

 

Διαφωνω τερμα με ολη τη παραγραφο.Ουτε στρατιωτικη πειθαρχεια γαλουχει ουτε προκαταρκτικη ασκηση της βασικης στρατιωτικης εκπαιδευσης ειναι. Το ακριβως αντιθετο τεινει να γινει. Ενα πανηγυρακι και μισο.

Οχι οποτε μας συμφερει λεμε να καταργηθει επειδη δε προσφερει τιποτα στη μνημη-εχει γινει παρωδια και οποτε μας συμφερει ειναι φασιστικος σχηματισμος που προκαλει τη βια. Αποφασισε και παρε αν θες να πεισεις βεβαια κανενα για τα περι καταργησης.

 

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά αν σου αρέσει τόσο πολύ να κάνεις /βλέπεις παρέλαση ή αν οι παρελάσεις σε βοηθούν να θυμηθείς καλύτερα τους προγόνους σου , σου συνιστώ να σκεφτείς τις στρατιωτικές σχολές , ή να πας για κανα πολισοφισερ. Στην τελική ρε παιδί μου αν σε έχουν πάρει τα χρόνια τράβα για κανα paintball , δες ξανά το τοπ γκαν , ή λάτρεψε τον σβαρτσενέγκερ ξέρω γω . . .

 

Αρλουμπιτσες δημοτικου,αυθαιρετα συμπερασματα.Αμα ειναι να συνεχισεις τις παπαρουλες πες να μου να σταματησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολικές : Επιβάλλεις στα παιδιά ένα μέσο στρατιωτικής δραστηριότητας. Η μόνη στρατιωτική δραστηριότητα που θα έχουν τα παιδιά, θα είναι οι τακτικές άμυνας που θα αναπτύξουν ενάντια στα δαιμονικά στραγάλια και αυγά των μη επιλεχόντων και εξίσου χαβαλέδων συμμαθητών. Το όλο πανηγύρι θα κρατήσει 50 μέτρα πορεία και μετά όλοι στο Mall ή στις γειτονικές καφετέριες. η κυκλοφορία θα νεκρώσει στις συγκεκριμένες περιοχές, για να στρέψουν 100 τσογλάνια το κεφάλι τους στον κάθε μαλάκα δήμαρχο/στρατιωτικό/ιερέα, κάτι που επουδενί δεν πρέπει να τους το διδάσκεις κιόλας. Αποτελέσματα. Η όλη κατάσταση τείνει σε χαβαλέ, πράγμα που : είναι άχρηστο, προσβάλλει την μνήμη των ηρώων που τυπικά τιμάμε. Οπότε χάνονται εκπαιδευτικές ώρες για κάτι άχρηστο. Κατάργηση άμεση, και δεν επεκτείνομαι καν στο θέμα της στρατιωτικής πειθαρχίας που απαιτεί μια καθωσπρέπει παρέλαση. Είμαστε η μοναδική χώρα στην Ευρώπη που γίνονται τέτοιες αηδίες. Η σημαία, αν θέλουμε αυτή να τιμήσουμε, μπορεί να σηκωθεί με πολλούς τρόπους, με θεατρικά, με σχολικές εκδηλώσεις, με documentaries και προσωπική σκοπιά μαθητών, και όχι με εθνικιστικούς οτινανισμούς.

 

Αφου προσβαλει τη μνημη τοτε να γινει καλυτερη η παρελαση και οι αλλες εκδηλωσεις.Απλο? Γιατι δε μπαινει αυτο στη συζητηση? Α ξεχασα προετοιμαζει βλοσυρους στρατιωτες οι οποιοι με μινι και τυμπανα θα παρουν τη Πολη.

 

Οσο χαβαλε κανουν στις παρελασεις αλλο τοσο κανουν και τις εκδηλωσεις.Καταργηση εκδηλωσεων? Ορθοτερη οργανωση και υλοποιηση και των δυο.

 

Μου αρεσει παντως που ζητουν καταργηση κατα απολυτο τροπο οι λεγομενοι μετριοπαθεις της πολιτικης.

 

Εδώ ο κόσμος παίρνει μισθό 470 ευρώ, ποιόν μάρανε να δει 20 αεροπλάνα και 50 τανκς να βολτάρουν γύρω γύρω;

 

Αυτων που πανε να τα δουν και αλλων τοσων που τα βλεπουν απο τη tv.Μπορει να νομιζεις οτι ειναι μονταζ της ερτ,αλλιως κανε δημοψηφισμα.

 

Δεν λέω να σταματήσει ο όποιος εορτασμός, αν και πραγματικά δεν θα με ένοιζε και ιδιαίτερα να σταματούσαν όλες οι εορταστικές εκδηλώσεις γενικώς

 

Τωρα μιλας σωστα

 

 

Μόνο με τέτοιο ηλίθιο τρόπο γίνεται να τιμήσουμε τα κεκτημένα;Ε αν ναι, ψηφίζω να σταματήσουμε. Αν όχι, να το δουλέψουμε, να βρούμε σωστότερους και τιμιότερους τρόπους.

 

Πες τους μας.Πρωτα πες μας και μετα καταργησε οτι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά βρε παιδιά μην τσακώνεστε ! Ο καθένας έχει την δική του γνώμη. Και στην τελική Έλληνες είμαστε, νομίζετε ότι μπορεί κάποιος να πείσει τον άλλον για κάτι? Αμφιβάλλω! Οπότε δεν υπάρχει λόγος για ταραχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου προσβαλει τη μνημη τοτε να γινει καλυτερη η παρελαση και οι αλλες εκδηλωσεις.Απλο? Γιατι δε μπαινει αυτο στη συζητηση? Α ξεχασα προετοιμαζει βλοσυρους στρατιωτες οι οποιοι με μινι και τυμπανα θα παρουν τη Πολη.

 

Αν εσένα σου αρέσει να στρέφει το βλέμμα ο γιός σου σε δημαρχοπαπάδες στρατιωτικούς, και να μάθει να τους θεωρεί κάτι de facto ανώτερο από εκείνον, επείδη εκείνος είναι που προχωρά ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ μπροστά τους, και τους στρέφει την κεφάλα, ενώ εκείνοι ειναι καθισμένοι, μεγειά σου και χαρά σου φίλος, άντε και ΕΠΟΠ. Αν επίσης το θεωρείς αυτό κατάλληλο κομμάτι παιδείας για έναν έφηβο που διαμορφώνει χαρακτήρα, μαλακία, έπρεπε να γίνεις παιδαγωγός. Είναι θέμας λανθασμένων εφοδίων παιδείας. Να χαρείς, μην με ρωτήσεις "και ποιά είναι τα σωστά". Αναφέρομαι στη διαδικασία της ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ, και όχι αυτών που θα 'θελε να τιμάει.

 

Οσο χαβαλε κανουν στις παρελασεις αλλο τοσο κανουν και τις εκδηλωσεις.Καταργηση εκδηλωσεων? Ορθοτερη οργανωση και υλοποιηση και των δυο.

 

Τι εννοείς ορθότερη οργάνωση ρε φίλος; Άμα χάσει κάποιος το βήμα να τον χαστουκίζει ο γυμναστής για να μάθει; Μιλάω για αλλαγή τύπου εκδηλώσεων, θα αναφερθώ και παρακάτω που με ρωτάς, αν και έχω αναφερθεί ήδη εδώ που τα λέμε.

 

Μου αρεσει παντως που ζητουν καταργηση κατα απολυτο τροπο οι λεγομενοι μετριοπαθεις της πολιτικης.

 

Τι εννοείς "μετριοπαθείς της πολιτικής", και γιατί αυτό έχει να κάνει με εμένα κατά οποιονδήποτε τρόπο;

 

Αυτων που πανε να τα δουν και αλλων τοσων που τα βλεπουν απο τη tv.Μπορει να νομιζεις οτι ειναι μονταζ της ερτ,αλλιως κανε δημοψηφισμα.

 

Δεν είπα ποτέ πως ο κόσμος δεν έχει προβλήματα. Καλό θα ήταν να τα λύσουμε αντί να τα επιβραβεύουμε.

 

Τωρα μιλας σωστα

 

Πάντα μιλάω σωστά.

 

 

Πες τους μας.Πρωτα πες μας και μετα καταργησε οτι θες.

 

Αναφέρθηκα παραπάνω. Θα μπορούσε κάλλιστα την ημέρα του εορτασμού να γίνεται κάποιο θεατρικό, όχι σε σχολικό χώρο, ή δημιουργία documentary από μαθητές (τώρα που κάνουν και πληροφορική, ας ξεπεράσουμε την logo) και προβολή του, ή έκθεση βιβλίων και ομιλίες σε συγκεκριμένους χώρους, ή κάτι που προωθεί την ελεύθερη σκέψη και όχι την επιβολή βήματος και στριψίματος κεφαλιού. Αν αυτό ούτε αυτό μπορείς να το καταλάβεις, μπορώ να απαντήσω "μου αρέσει που ζητούν διατήρηση κατά απόλυτο τρόπο οι ...δημοκράτες της πολιτικής". Αλλά νομίζω πως μπορούμε να το συζητάμε και λίγο, ε; Καμ ον, για παρέλαση μιλάμε, δεν ανέφερα κα το σκοπιανό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σκεφτείτε σε κάποια χωριά που οι μάνες θέλουν να καμαρώσουν τα παιδιά τους να παρελαύνουν και να σηκώνουν με καμάρι τη σημαία.

Πάντα σκεφτόμαστε το τι γίνεται στην ΑΘήνα.

Το σκεπτικό πάμε παρέλαση να δούμε κανα γκομενάκι, να πετάξουμε κανα στραγάλι, να κάνουμε τον χαβαλέ μας κτλ ευτυχώς δε συμβαίνει παντού!!

Κι εμένα δε μου αρέσει, αλλά υπάρχουν μέρη που πραγματικά οι άνθρωποι τιμούν αυτές τις μέρες και δεν το βλέπουν σαν πασαρελο-έξοδο.

 

That's a fact

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσένα σου αρέσει να στρέφει το βλέμμα ο γιός σου σε δημαρχοπαπάδες στρατιωτικούς, και να μάθει να τους θεωρεί κάτι de facto ανώτερο από εκείνον, επείδη εκείνος είναι που προχωρά ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ μπροστά τους, και τους στρέφει την κεφάλα, ενώ εκείνοι ειναι καθισμένοι, μεγειά σου και χαρά σου φίλος, άντε και ΕΠΟΠ. Αν επίσης το θεωρείς αυτό κατάλληλο κομμάτι παιδείας για έναν έφηβο που διαμορφώνει χαρακτήρα, μαλακία, έπρεπε να γίνεις παιδαγωγός. Είναι θέμας λανθασμένων εφοδίων παιδείας. Να χαρείς, μην με ρωτήσεις "και ποιά είναι τα σωστά". Αναφέρομαι στη διαδικασία της ΠΑΡΕΛΑΣΗΣ, και όχι αυτών που θα 'θελε να τιμάει.

 

Αν εσυ νομιζεις οτι με τη σημερινη παρελαση διαμορφωνονται σταρτιωτικες

ιδεες, εγω νομιζω οτι λες ανοησιες. Δηλαδη εσενα δε σε πειραζουν οι παρελασεις αλλα η κεφαλα που στρεφετε στο παπαδαριο και στους δημαρχους.Δε μου αρεσει ουτε εμενα αυτο,συμφωνω οτι ειναι μαλακια πες να τους διωξουμε τοτε να γινει η παρελαση με τους μαθητες και αυτους που τους βλεπουν.Δε λες αυτο,λες καταργηση.

 

Ο μονος χαρακτηρας που διαμορφωνετε απο τη παρελαση ειναι "οι τακτικές άμυνας που θα αναπτύξουν ενάντια στα δαιμονικά στραγάλια και αυγά των μη επιλεχόντων και εξίσου χαβαλέδων συμμαθητών." εσυ το εγραψες παραπανω.Φασκεις και αντιφασκεις.

Μαλακια, επρεπε να ειχες γινει εσυ παιδαγωγος να μας φωτισεις...

 

 

Τι εννοείς ορθότερη οργάνωση ρε φίλος; Άμα χάσει κάποιος το βήμα να τον χαστουκίζει ο γυμναστής για να μάθει; Μιλάω για αλλαγή τύπου εκδηλώσεων, θα αναφερθώ και παρακάτω που με ρωτάς, αν και έχω αναφερθεί ήδη εδώ που τα λέμε.

 

Μα και στους αλλους τυπους εκδηλωσεων που υπαρχουν γινονται για χαβαλε Οποτε τι, καταργηση? Δε πρεπει να αλλαξει ο τροπος και των 2 ωστε να μη γινονται για χαβαλε.Και εμ παση περιπτωση γιατι δε συζητειται καν αυτο,αλλα απαιτειται καταργηση δε καταλαβαινω.Η μαλλον καταλαβαινω.

 

 

 

Τι εννοείς "μετριοπαθείς της πολιτικής", και γιατί αυτό έχει να κάνει με εμένα κατά οποιονδήποτε τρόπο;

 

Δεν εχει να κανει με σενα μη ανησυχεις

 

 

Αναφέρθηκα παραπάνω. Θα μπορούσε κάλλιστα την ημέρα του εορτασμού να γίνεται κάποιο θεατρικό, όχι σε σχολικό χώρο, ή δημιουργία documentary από μαθητές (τώρα που κάνουν και πληροφορική, ας ξεπεράσουμε την logo) και προβολή του, ή έκθεση βιβλίων και ομιλίες σε συγκεκριμένους χώρους, ή κάτι που προωθεί την ελεύθερη σκέψη και όχι την επιβολή βήματος και στριψίματος κεφαλιού.

 

Γινονται ηδη οι εκδηλωσεις αυτες ξερεις και γινονται για χαβαλε οπως οι παρελασεις.Αλλα συμφωνω,να γινουν περισσοτερες,δε θα σε εμποδιζουν οι μαθητικες παρελασεις. Κανε πρωτα αυτα και μετα καταργησε αν θες.Μεσα ειμαι.Δεν συζητειται ομως για εκδηλωσεις πρωταρχικα αλλα για καταργηση.Πρωτα βρισκεις λυση και μετα γκρεμιζεις.Ετσι κανουν οι νοημονες.

Αλλα εσυ δεν ησουν πριν λιγο που δεν ειχες κανενα προβλημα να μην υπαρχει κανενος ειδους εκδηλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...