Προς το περιεχόμενο

Σχολικές παρελάσεις


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Θέλω μια ένδειξη πως υπάρχει έστω και ένας insomnia user που είδε το post μου, κατάλαβε τι λέει, συμφώνησε, και απλά βαρέθηκε να απαντήσει.

 

Το έχω σχεδόν ανάγκη.

[...]

 

Παρών.

Αφού δεν έχω να προσθέσω κάτι, έκρινα ότι η απάντηση ήταν περιττή.

Κοινώς, βαρέθηκα να απαντήσω.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Θέλω μια ένδειξη πως υπάρχει έστω και ένας insomnia user που είδε το post μου, κατάλαβε τι λέει, συμφώνησε, και απλά βαρέθηκε να απαντήσει.

 

Το έχω σχεδόν ανάγκη.

 

m2 κούκλα μου,m2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στρατιωτικές παρελάσεις : Άκουσα το επιχείρημα : "να μείνουν μόνο οι στρατιωτικές". Πάμε καλά ρε παιδιά; Ξέρετε πόσο κοστίζει μια στρατιωτική παρέλαση; Εδώ ο κόσμος παίρνει μισθό 470 ευρώ, ποιόν μάρανε να δει 20 αεροπλάνα και 50 τανκς να βολτάρουν γύρω γύρω;

 

Κοστίζει πολύ λιγότερο από μία άσκηση και σίγουρα πολύ λιγότερο από τα καύσιμα δεκάδων αεροσκάφων που αναχαιτίζουν τουρκικά στον ελληνικό εναέριο χώρο. Και σίγουρα κάποιες χιλιάδες κόσμου που το βλέπουν δε μου φαίνονται για προύχοντες, μάλλον απλός κόσμος (και πολλοί μετανάστες ανάμεσά σου, με ελληνικές σημαιούλες).

 

Άσε που εστιάζει στο στρατιωτικό part του θέματος, ενώ κακά το ψέμματα, η πλειοψηφία των αγωνιστών του 21 και του 40, λίγη σχέση είχαν με οργανωμένο στρατό. Και άμα είναι να ξοδεύουμε όσα να ναι από τον κρατικό προϋπολογισμό για να δούμε το παπαδαριό και τους στρατιωτικούς να χαριεντίζονται και να χέρι χέρι να χαμογελάνε, ε να το κλείσουμε το μαγαζί άμα είναι.

 

Στο στρατιωτικό meros [sic] του ζητήματος, μια χαρά οργανωμένος στρατός πολέμησε το 1940. Μάλλον δε σου τα είπαν καλά στην τοπική.

 

Δεν λέω να σταματήσει ο όποιος εορτασμός, αν και πραγματικά δεν θα με ένοιζε και ιδιαίτερα να σταματούσαν όλες οι εορταστικές εκδηλώσεις γενικώς, αλλά κύριε των δυνάμεων! Μόνο με τέτοιο ηλίθιο τρόπο γίνεται να τιμήσουμε τα κεκτημένα; Ε αν ναι, ψηφίζω να σταματήσουμε. Αν όχι, να το δουλέψουμε, να βρούμε σωστότερους και τιμιότερους τρόπους.

 

Η στρατιωτική παρέλαση είναι και επίδειξη δύναμης εκτός από εορταστική.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, όποιος διαφωνεί (γενικώς) είναι ανθέλλην, ύποπτος, τουρκόφιλος, προδότης και βάζελος.

Καλά, ίσως όχι βάζελος, όλα έχουν ένα όριο.

 

Προτείνω παραδειγματική τιμωρία. Αυτό με τη σανίδα είναι μια καλή αρχή.

 

Αν οι διαφωνούντες καίνε και τη σημαία παρεμπιπτόντως για να ζεσταθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN_Men, θεωρείς πως μονάχα οι τούρκοι κάνουν παραβιάσεις στον ελληνικό εναέριο χώρο; Εμείς δεν κάνουμε παραβιάσεις στον τουρκικό;; μμ;;;

 

Και αν ναι, πιστεύεις πως μια παρέλαση θα τους σταματήσει, επειδή έτσι θα επιδείξουμε την στρατιωτική ισχύ μας;

 

Επίσης ίδιο η αναγκαία στρατιωτική τακτική, ίδιο η ποζεριά;

 

Σοβαρολογούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KWSN_Men, θεωρείς πως μονάχα οι τούρκοι κάνουν παραβιάσεις στον ελληνικό εναέριο χώρο; Εμείς δεν κάνουμε παραβιάσεις στον τουρκικό;; μμ;;;

 

Ναι, στο πλαίσιο εύρεσης των τυφλών διαδρόμων στην τουρκική αεράμυνα. Εσύ για ποιο λόγο πιστεύεις ότι ότι κάνει παραβιάσεις η Ελλάδα και για πιο λόγο η Τουρκία; Για ποιο λόγω δεν κάνουμε παραβιάσεις στον εναέριο χώρο της Βουλγαρίας ή της Π.Γ.Δ.Μ.; Ποιος κάνει περισσότερες παραβιάσεις, η Ελλάδα ή Τουρκία; Γιατί δεν έχει διαμαρτυρηθεί η Τουρκία ποτέ για Ελληνικές παραβιάσεις στον εναέριο χώρο της;

 

Και αν ναι, πιστεύεις πως μια παρέλαση θα τους σταματήσει, επειδή έτσι θα επιδείξουμε την στρατιωτική ισχύ μας;

 

Όχι, αλλά δεν παύει να έχει τον σκοπό της. Υπενθύμιση στους αντιπάλους, δημιουργία αίσθησης ασφάλειας στους κατοίκους.

 

Επίσης ίδιο η αναγκαία στρατιωτική τακτική, ίδιο η ποζεριά;

 

Τι σχέση έχει η τακτική (που αφορά εμπόλεμη κατάσταση) με τις παρελάσεις;

 

Σοβαρολογούμε;

 

Αν σοβαρολογούσαμε, δε θα περίμενα να ακούσω κάτι για τον στρατό που δεν πολέμησε το 1940, όπως ισχυρίστηκες προηγουμένως. Αλλά προφανώς το έχουμε γυρίσει το τριαλαλί τριαλαλό.

 

Μιας και το disclaimer "πληροφοριακά απλώς" δεν έπιασε τόπο, ας το εξηγήσω ακόμα μια φορά:

το τι συμβαίνει στις ΗΠΑ, το έγραψα ως απάντηση σε κάποιον symforoumiti που απορούσε φωναχτά για την πρακτική αυτή. Ήταν ένα ποστ του τύπου "άλλα ήθη και έθιμα" κλπ.

Ούτε σχολίασα "τι ωραία ιδέα", ούτε πρότεινα να το κάνουμε κι εδώ.

Προσωπικά δεν με απασχολεί και τόσο το ζήτημα, απλώς θεώρησα ότι η διαφορά στην αντιμετώπιση του θέματος στις ΗΠΑ (όχι μόνο σε σχέση με εδώ αλλά και τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες) είχε κάποιο (ακαδημαϊκό) ενδιαφέρον και είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

 

Το "πληροφοριακά απλώς" υπάρχουν πολλές περισσότερες χώρες που είναι παράνομο έπιασε τόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω μια ένδειξη πως υπάρχει έστω και ένας insomnia user που είδε το post μου, κατάλαβε τι λέει, συμφώνησε, και απλά βαρέθηκε να απαντήσει.

 

Το έχω σχεδόν ανάγκη.

 

Σε περίπτωση που όχι, αλλάζω την άποψή μου σε υποχρεωτική παρέλαση για όλες τις ηλικίες.

 

εγω...συμφωνω με τα περισσοτερα που εγραψες...και ενα σχετικο αρθρο που με βρισκει απολυτα συμφωνο για το θεμα με τις παρελασεις....

http://bromeros.blogspot.com/2007/10/blog-post_26.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λένε ότι οι μαθητικές παρελάσεις είναι άχρηστες επειδή δε βοηθούν στην τόνωση της ιστορικής μνήμης, υποθέτω ότι θα λένε το ίδιο και σε 20 μέρες για τις πορείες που θα οργανώνονται για το πολυτεχνείο right?

 

Όσοι λένε για κατάλοιπα φασιστικών καθεστώτων μιας και αυτό το μέτρο το επέβαλλε ο Μεταξάς, φαντάζομαι ότι θα θέλουν να δουλεύουν 10 και 12 ώρες την ημέρα. Άλλωστε και το το 8ώρο ο Μεταξάς το καθιέρωσε.

 

 

ανθέλλην, ύποπτος, τουρκόφιλος, προδότης και βάζελος

Ή αντιστοίχως ελληνάρας, φασίστας, αρτηριοσκλητωτικός, Λιακόφιλος κτλ κτλ κλτ. Χέστο σκύλο η απαξίωση των αντιθέτων απόψεων δεν είναι αποκλειστικό φαινόμενο της μιας ή της άλλης παράταξης και μην αντιμιλήσεις γιατί αντί για τα Leopard θα σου στείλω τα Win 3.1 (ούτε καν τα 3.11 for workgroups)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι εχουμε τοση ελευθερια που θυμιω οτι η κατακτηση της ειναι Παιδεια. Παντως ενα αρθρο με αφρομη καποιες δηλωσεις πολιτικων δημοσιευεται εδω http://freegr.blogspot.com/2007/10/blog-post_28.html και που καλο θα ηταν να το αφησω ασχολιαστο.

Αραγε τοσο δυσκολο να πανε καποιοι να παρελασουν? Εξαλλου μετα στις καφετεριες ειναι ολοι τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Ή αντιστοίχως ελληνάρας, φασίστας, αρτηριοσκλητωτικός, Λιακόφιλος κτλ κτλ κλτ. Χέστο σκύλο η απαξίωση των αντιθέτων απόψεων δεν είναι αποκλειστικό φαινόμενο της μιας ή της άλλης παράταξης και μην αντιμιλήσεις γιατί αντί για τα Leopard θα σου στείλω τα Win 3.1 (ούτε καν τα 3.11 for workgroups)

Όντως, η απαξίωση των αντιθέτων απόψεων goes both ways. Κατακριτέα απ' όπου κι αν προέρχεται.

 

Καλά, αν βρεις τα Win 3.1 στο Applestore, πάρτα, θα'ναι συλλεκτικό κομμάτι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Όσοι λένε για κατάλοιπα φασιστικών καθεστώτων μιας και αυτό το μέτρο το επέβαλλε ο Μεταξάς, φαντάζομαι ότι θα θέλουν να δουλεύουν 10 και 12 ώρες την ημέρα. Άλλωστε και το το 8ώρο ο Μεταξάς το καθιέρωσε.

 

Είχε επιρροές από τους Σάκο+Βατσέντσι.Σωστά;

Α και το ΙΚΑ δικιά του εφαρμογή δεν ήταν,αναρχοφασιστοβαζελάκο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι λένε ότι οι μαθητικές παρελάσεις είναι άχρηστες επειδή δε βοηθούν στην τόνωση της ιστορικής μνήμης, υποθέτω ότι θα λένε το ίδιο και σε 20 μέρες για τις πορείες που θα οργανώνονται για το πολυτεχνείο right?

 

Όσοι λένε για κατάλοιπα φασιστικών καθεστώτων μιας και αυτό το μέτρο το επέβαλλε ο Μεταξάς, φαντάζομαι ότι θα θέλουν να δουλεύουν 10 και 12 ώρες την ημέρα. Άλλωστε και το το 8ώρο ο Μεταξάς το καθιέρωσε.

 

 

 

Ή αντιστοίχως ελληνάρας, φασίστας, αρτηριοσκλητωτικός, Λιακόφιλος κτλ κτλ κλτ. Χέστο σκύλο η απαξίωση των αντιθέτων απόψεων δεν είναι αποκλειστικό φαινόμενο της μιας ή της άλλης παράταξης και μην αντιμιλήσεις γιατί αντί για τα Leopard θα σου στείλω τα Win 3.1 (ούτε καν τα 3.11 for workgroups)

 

ΤΙ σχέση έχουν οι υποχρεωτικές παρελάσεις με τις πορείες? Σου απαγορεύει κανένας να κάνεις πορεία υπερ του εθνους, της ορθοδοξίας ή του βάζελου?

 

Για τον Μεταξά ξέχασες να πεις για τους χιτλερικούς χαιρετισμούς των μαθητών και τα βασανιστήρια που περνούσαν οι αντιφρονούντες.

 

Μην ξεχάσεις να πεις και για την Ν.Δ που μας έβαλε στην ευρωπαική ένωση και για το ΠΑΣΟΚ που έφταιξε το μετρό. Που θα είμασταν τώρα χωρίς αυτά τα σπουδαία κόμματα.

 

 

Όχι, αλλά δεν παύει να έχει τον σκοπό της. Υπενθύμιση στους αντιπάλους, δημιουργία αίσθησης ασφάλειας στους κατοίκους.

 

Πως γίνεται αυτή η υπενθύμιση?

Γνωρίζουν τις ημερομηνίες από τις επετείους μας και παρακολουθούν τις παρελάσεις μας? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται αυτή η υπενθύμιση?

Γνωρίζουν τις ημερομηνίες από τις επετείους μας και παρακολουθούν τις παρελάσεις μας? :rolleyes:

 

Αστειεύεσαι ή το λες σοβαρά ότι δεν παρακολουθούν; Εσύ ή ο Τούρκος πολίτης μπορεί να μην παρακολουθούν, η πολιτική εξουσία όμως στην Τουρκία (ο στρατός) μια χαρά τις παρακολουθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...