Προς το περιεχόμενο

Σχολικές παρελάσεις


marantonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Από πότε είναι το 'με προσβάλλεις σε βαράω' δίκαιο?

 

Νομίζω υπάρχει μεγάλη διαφορά από το να σε προσβάλει κάποιος μέχρι να προσβάλει μέλη της οικογενείας σου. Και αν θες, και στα δικαστήρια αναγνωρίζεται ως ελαφρυντικό.

 

Από πότε είναι δίκαιο άραγε το 'με ειρωνεύτηκες, σου βρίζω τη μάνα'; Πες με είρωνα, μαλάκα, ηλίθιο, ό,τι γουστάρεις. Τη μάνα μου τι την πιάνεις στο στόμα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε slydgeieowiro007 δεν έχω να απαντήσω κάτι, προφανώς δεν έχει καταλάβει για τι μιλάμε.

 

Επειδή μελετάω το φαινόμενο του '40 συνολικά, θα ξαναματαπώ πως συνέβησαν όλα τα παραπάνω, με χρονικές διακυμάνσεις. Και στρατός, και λαός, ίδιο είναι, και αντάρτικο, και όλα. Δεν θα επεκταθώ άλλο, απορώ που πιάστηκες από μια παρερμηνεία που κατάφερες για να μου επιδείξεις το Λεύκωμα με τις φωτογραφίες.

 

Και πάμε πάλι. Ο Μπακούνιν ΥΠΗΡΞΕ Μαρξιστής για μια περίοδο της ζωής του, και ακόμα και όταν αποκύρηξε το οικονομικό μοντέλο του Μαρξ, παρέμεινε θαυμαστής του, άλλωστε είχε μεταφράσει και έργα του στη ρωσική, και ακόμα και ο τελευταίος μελετητής του, θα μπορούσε να καταλάβει πως οι αρχικές, πρώιμες δομές της θεωρίας του Μπακούνιν, στηρίχτηκαν στο Μαρξιστικό πρότυπο. Πράγμα που στη συνολική μελέτη του, θέτει τον Μαρξ ως βασική επιρροή του Μπακούνιν. Που να χτυπιέσαι. Ο Γιαννάκης οδήγησε την Εθνική Ελλάδος σε 2 ευρωπαϊκά τρόπαια στο μπάσκετ, και διακρίθηκε στον Παναθηναϊκό. Λες κάποτε να ξεκίνησε από τον Άρη; Λες στον Άρη να έμαθε μπάσκετ; !!!

 

Για τα υπόλοιπα, αναρωτήσου ό,τι θες! Και γω λέω πως στα μούτρα μου μπροστά δεν θα ειρωνευόσουν τόσο εύκολα όσο πληκτρολόγησες, οπότε είσαι το ίδιο τσάμπα μαγκάκος με κάποιον που "ωωωωωωωω σου βρισε τη μάνααααα ωωωωωω ΤΙ ΣΟΥ ΠΕΕΕΕΕΕΕ". κολοκυθιά; Κολοκυθιά κύριος; Κολοκυθιά.

 

Επίσης : ό,τι είπα στο παραπάνω ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω υπάρχει μεγάλη διαφορά από το να σε προσβάλει κάποιος μέχρι να προσβάλει μέλη της οικογενείας σου. Και αν θες, και στα δικαστήρια αναγνωρίζεται ως ελαφρυντικό.

 

έχει διαφορά και είναι ελαφρυντικό. Αλλά δίκαιο δεν γίνεται. Ας μην πάμε στο άλλο άκρο όσο αφορά την χειροδικία. Οι απειλές για σωματικό πόνο είναι και ψυχολογικά βίαιες. Γιατί να μπαίνει κάποιος σε ένα φόρουμ και να του λένε ότι θα τον δείρουν, ο,τι και να έχει πει σε οποιωνδήποτε?

 

Από πότε είναι δίκαιο άραγε το 'με ειρωνεύτηκες, σου βρίζω τη μάνα'; Πες με είρωνα, μαλάκα, ηλίθιο, ό,τι γουστάρεις. Τη μάνα μου τι την πιάνεις στο στόμα σου;

 

Δεν είναι κόσμιο ούτε δίκαιο αν θέλεις αλλά το παιχνίδι 'αυτός το άρχισε' δεν είναι το ζητούμενο (μου, τουλάχιστον). Δεν το είδα όταν σου έβρισε την μητέρα σου ο carlmikaze και καλό θα ήταν να ζητήσει συγνώμη επειδή αυτά τα πράγματα είναι κατηγορηματικά γελοία, αλλά και τα 'άμα σε δω στον δρόμο να δω αν θα είσαι μάγκας' επίσης... δεν παίζουμε σε ταινία του Δαλιανίδη (ελπίζω). Άσε που αν απειλείς τον άλλων και να ήθελε τελικά να ζητήσει συγνώμη, σκυλιάζει γιατί αν το κάνει θα φανεί δειλός. Πιέζεις για μια αναμέτρηση δηλαδή και είναι πραγματικά παιδαριώδες τόσο στην πραγματική ζωή αλλά πολύ παραπάνω στο ίντερνετ ενώ σας διαβάζουν εκατοντάδες άνθρωποι. Πιο πολιτισμένα δεν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά συμφωνώ με τον Helm, ειδικά όμως, ο χρήστης carlmikaze μόνο προβλήματα δημιουργεί ελλείψει επιχειρημάτων, σε οποιοδήποτε θέμα έχει προσπαθήσει να συμμετάσχει ή έχει κλειδωθεί ή έχει μπουρδελοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το

 

ενώ κακά το ψέμματα, η πλειοψηφία των αγωνιστών του 21 και του 40, λίγη σχέση είχαν με οργανωμένο στρατό.

 

με προσεκτική εναέρια κωλοτούμπα (μη δεχθούμε το λάθος μας) έγινε:

 

Επειδή μελετάω το φαινόμενο του '40 συνολικά, θα ξαναματαπώ πως συνέβησαν όλα τα παραπάνω, με χρονικές διακυμάνσεις. Και στρατός, και λαός, ίδιο είναι, και αντάρτικο, και όλα.

 

Έξαφνα, ο στρατός έκανε την εμφάνιση του. Γιατί μην ξεχνάμε, ο στρατός απoτελείται από τον λαό, άρα είναι αντάρτες.

 

Συνέχισε κατά τα άλλα να εκτείθεσαι για τον Μπακούνιν:

 

Ο Μπακούνιν ήταν απλώς ένας Μαρξιστής!

 

Αν θες να μάθεις, μια χαρά κυνικός και ειρωνικός είμαι και έξω. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, άλλο εγώ, άλλο εσύ.

 

έχει διαφορά και είναι ελαφρυντικό. Αλλά δίκαιο δεν γίνεται. Ας μην πάμε στο άλλο άκρο όσο αφορά την χειροδικία. Οι απειλές για σωματικό πόνο είναι και ψυχολογικά βίαιες. Γιατί να μπαίνει κάποιος σε ένα φόρουμ και να του λένε ότι θα τον δείρουν, ο,τι και να έχει πει σε οποιωνδήποτε?

 

Από τη στιγμή που δε με γνωρίζει, δεν τον βρίζω, δεν βρίζω την οικογένειά του και αυτός το κάνει, στο δικό μου αίσθημα δικαίου μια χαρά φαντάζουν μερικές ψιλές. Από την άλλη είμαι σίγουρος, εξ όσων γράφει, ότι πραγματικά νιώθει τρομερή ψυχολογική πίεση. Ούτε είπα ότι θα τον βρω και θα τον δείρω, ούτε ότι τον περιμένω στη γωνία. Είπα ότι αν είναι κάτι περισσότερο από υβριστής και τραμπούκος του πληκτρολογίου, ας έρθει να μου το πει στα μούτρα.

 

Δεν είναι κόσμιο ούτε δίκαιο αν θέλεις αλλά το παιχνίδι 'αυτός το άρχισε' δεν είναι το ζητούμενο (μου, τουλάχιστον). Δεν το είδα όταν σου έβρισε την μητέρα σου ο carlmikaze και καλό θα ήταν να ζητήσει συγνώμη επειδή αυτά τα πράγματα είναι κατηγορηματικά γελοία, αλλά και τα 'άμα σε δω στον δρόμο να δω αν θα είσαι μάγκας' επίσης... δεν παίζουμε σε ταινία του Δαλιανίδη (ελπίζω). Άσε που αν απειλείς τον άλλων και να ήθελε τελικά να ζητήσει συγνώμη, σκυλιάζει γιατί αν το κάνει θα φανεί δειλός. Πιέζεις για μια αναμέτρηση δηλαδή και είναι πραγματικά παιδαριώδες τόσο στην πραγματική ζωή αλλά πολύ παραπάνω στο ίντερνετ ενώ σας διαβάζουν εκατοντάδες άνθρωποι. Πιο πολιτισμένα δεν γίνεται?

 

Ανέφερα και πριν, το συγκεκριμένο πρόβλημά μου δεν είναι ποιος το άρχισε. Εάν όμως στη δικιά μου ειρωνεία δε λέει εμένα μαλάκα αλλά βρίζει τη μάνα μου ξεφεύγει από παιχνίδια. Θέμα συγγνώμης δεν τίθεται, ο ίδιος το βρίσκει απόλυτα δικαιολογημένα επειδή "τον ειρωνεύτηκα" (WOW!!!).

 

Για τα εκατοντάδες άτομα που τα διαβάζουν, στα @@ μου στην τελική. Αν οι αρμόδιοι πιστεύουν ότι πρέπει να τα σβήσουν και να με διώξουν, ας το κάνουν. Αν προσβάλλει την αισθητική των χρηστών, έχει κάτι κουμπάκια με βελάκια στο πλάι, ας τα χρησιμοποιήσουν. Επίσης έχει και το κουμπάκι με τον σπιούνο από την άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά φαντάζουν μερικές ψιλές

 

στην δικιά μου αντίληψη αυτά είναι γυμνασιακά (επειδή εκεί πέφτανε 'μερικές ψιλές' για τα μάτια των συμμαθητών που ο κάθε αγροίκος προσπαθούσε να εντυπωσιάσει) και τώρα που μεγαλώσαμε 'μερικές ψιλές' δεν είναι fight club είναι ζήτημα που μπορεί να οδηγήσει σε πολύ άσχημες καταστάσεις. Δεν έχω έτσι χαλαρή άποψη για την βία, ίσως εγώ είμαι ο περίεργος.

 

Για τα εκατοντάδες άτομα που τα διαβάζουν, στα @@ μου στην τελική.

 

Για αυτό έρχεσαι σε ένα φόρουμ? Για να γράφεις στα αρχίδια σου τα εκατοντάδες άτομα που σε διαβάζουν? Τελοσπαντων... εγώ μια έκκληση σε πιο πολιτισμένες μεθόδους αντιπαράθεσης ήθελα να κάνω, την έκανα, έφυγα. Για τον σπιούνο εικονιδιάκι δεν ήξερα καν, και τα thumbs up/thumbs down τα βρίσκω άκομψα (για τι ψηφίζω? τι είναι εδώ, τηλεριάλιτι?) οπότε μου περισσεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην δικιά μου αντίληψη αυτά είναι γυμνασιακά (επειδή εκεί πέφτανε 'μερικές ψιλές' για τα μάτια των συμμαθητών που ο κάθε αγροίκος προσπαθούσε να εντυπωσιάσει) και τώρα που μεγαλώσαμε 'μερικές ψιλές' δεν είναι fight club είναι ζήτημα που μπορεί να οδηγήσει σε πολύ άσχημες καταστάσεις. Δεν έχω έτσι χαλαρή άποψη για την βία, ίσως εγώ είμαι ο περίεργος.

 

Μπα δεν είναι για εντυπωσιασμό, περί προσωπικής ικανοποίησης πρόκειται.

 

Για αυτό έρχεσαι σε ένα φόρουμ? Για να γράφεις στα αρχίδια σου τα εκατοντάδες άτομα που σε διαβάζουν?

 

Γενικότερα, όχι, ειδικότερα ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, στο δικό μου αίσθημα δικαίου θενκς και μπάι, κσςμσα+μσνν_μεν δεν βγαίνει άκρη, με τάπωσες, με ρούμπωσες, μου βαλες τα δυο πόδγια Σένα παπούτσι, και είθε οι εκατοντάδες εκατομμυρίων ινσόμνιακς που μας διαβάζουν, να πάρουν το μάθημά τους και να μπορούν να έχουν το αίσθημα δικαίου και την ειρωνία και το τσαγανό και το κούτελο το καθαρό και τα κουμπιά, και τα κουμπάκια και τους ρουφιάνους, και γενικώς τέλος, δεν παλεύω άλλο. Πραγματικά, νίκησες, και χίλιες συγνώμες πάρε, απτά βάθη της καρδιάς και της ψυχής μου της έρμης, τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και πάμε πάλι. Ο Μπακούνιν ΥΠΗΡΞΕ Μαρξιστής για μια περίοδο της ζωής του, και ακόμα και όταν αποκύρηξε το οικονομικό μοντέλο του Μαρξ, παρέμεινε θαυμαστής του, άλλωστε είχε μεταφράσει και έργα του στη ρωσική, και ακόμα και ο τελευταίος μελετητής του, θα μπορούσε να καταλάβει πως οι αρχικές, πρώιμες δομές της θεωρίας του Μπακούνιν, στηρίχτηκαν στο Μαρξιστικό πρότυπο. Πράγμα που στη συνολική μελέτη του, θέτει τον Μαρξ ως βασική επιρροή του Μπακούνιν. Που να χτυπιέσαι. Ο Γιαννάκης οδήγησε την Εθνική Ελλάδος σε 2 ευρωπαϊκά τρόπαια στο μπάσκετ, και διακρίθηκε στον Παναθηναϊκό. Λες κάποτε να ξεκίνησε από τον Άρη; Λες στον Άρη να έμαθε μπάσκετ; !!!

 

TFFTAMCST*, ο ισχυρισμός μπάζει από πολλές μεριές, τόσο ως προς τον ορισμό και την χρήση της λέξης στο μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής του Μάρξ όσο και ως προς την αρχική στάση που είχε ο καθένας σε βασικές φιλοσοφικές έννοιες.Έχω δίπλα και την βιογραφία του Μπακούνιν που ξαναξεφύλλισα, αυτό με τον Άρη δεν παίζει.Ο Μπακούνιν γνώρισε πολλούς ανθρώπους στην Ευρώπη, ανάμεσα τους το Μαρξ με τον οποίο ουδέποτε είχε στενές σχέσεις.

 

*: To Further Fuckup This Already Mental-Cum Stinking Thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σταματήστε την ειρωνεία...τι σημασία έχει τι ήταν ο Μπακούνιν και ο Μπακούρης?

Carlmikaze χρυσό μου κορίτσι, σε τι διαφωνείς με τα λεγόμενα μου και γιατί το post μου ήταν άκυρο?Το θέμα μας είναι οι σχολικές παρελάσεις, εσύ ξέφυγες και άρχισες να βρίζεις μάνες και σπίτια.

Μπορεί να λήξει η παρεξήγηση εδώ με τον swksen (δε θυμάμαι όνομα) και να μιλήσουμε επι της ουσίας?

Απάντησε μου σε αυτό που σου είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...