Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά δεν έχω γράψει το image σε cd το τρέχω με deamon tools κάνω το setup και μετά κάνω unmount image και κάνω restart.

Μετά φορτώνει με βγάζει στην οθόνη επιλογής λειτουργικού διαλέγω kubuntu φορτώνει μία φορα την μπάρα και μετά σταματάει και λέει :

 

"BusyBox v1.1.3(debian 1:1.1.3-5ubuntu 12) Built-in shell (ash)

Enter 'help' for a list of built in commands

(initramfs) [45.73328] sd 2:0:0:2

[sde Assuming drive cach write through (45.736680] sd 2:0:0:2 [sde Assuming drive cache : write through

(initramfs)"

 

Τι θέλει να πει ο ποιητής;;

 

Τι φταίει ότι δεν το γράφω το image σε cd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Για να το δεις μπορείς απλά να κάνεις boot απο αυτό χωρίς να το εγκαταστήσεις.Για να το εγκαταστήσεις σιγουρέψου οτι κατεβάζεις την τελευταία έδοση του wubi και του ubuntu.Αλλιώς περίμενε. 13 μερούλες μένουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και πρέπει να γράψεις το image σε CD tantrikelo ! Όταν κλείνει το daemon πάυει να υπάρχει και το cd... γρήγορα να το κάψεις και να δεις το 8.04 :)

 

Καλή τύχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TurboJugend: Θα το δοκιμάσω και με αυτόν τον τρόπο να δω!:-) αλλά όταν τελειώσει η εγκατάσταση σου λέει να βγάλεις το cd οπότε δεν νομίζω ότι το ενοχλεί το deamon

@ftso:Το ξέρω ότι και απλά κάνοντας boot τα βλέπεις αλλά αν μπορώ να τα εγκαταστήσω κι όλας ακόμα καλύτερα!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://ultimateedition.info/

 

βρηκα αυτο το ubuntu

 

φαινεται πολυ καλο

 

γινεται με wubi????

 

ποιος ξερει????

 

 

ευχαριστω

Αν έχεις σύνδεση ιντερνετ εκεί που θα το στήσεις δεν αξίζει καθώς η βασική διαφορά απο το ubuntu είναι οι επιπλέον εφαρμογές που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια το εψαξα αρκετα αλλα δεν βρηκα τροπο...

 

:)

 

δεν πειραζει ομως

 

ας βαλουμε ολοι την απλη εκδοση και μετα αστην κανουμε καλυτερη απο οτι δειχνουν εκει

 

6 μερες ακομα

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να εγκαταστήσω και εγώ το ubuntu, Πηγαίνοντας στην αρχική σελίδα είδα ότι υπάρχουν 4 εκδόσεις, kubuntu, edubuntu, xubuntu, gobuntu, Ποια μου προτείνετε? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu ή kubuntu.

Το ubuntu έχει gnome ενώ το kubuntu kde.

Δες screenshots απο gnome και απο kde και διάλεξε όποιο σου αρέσει!

 

Εγω σου προτείνω kde , δηλαδή kubuntu γιατί έχει πιο ωραία εμφάνιση, είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο και οι εφαρμογές που διαθέτει είναι must στο linux (βλέπε k3b,amarok,digikam,konqueror k.a.).

 

Δες στην υπογραφή μου για μια screenshot απο kubuntu με compiz fusion και virtualbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε και τα δύο τρέξε το live cd τους και δες ποιό σου αρέσει περισσότερο. Περίμενε και λίγες μερες να βγεί η νέα έκδοση του ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...