Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Members

Να ρωτήσω κι εγώ αν ξέρετε: το linux mint έρχεται με προεγκατεστημένους codecs μόνο ή έχει επιπλέον drivers για καλύτερη αναγνώριση συσκευών;

 

Η αλήθεια είναι προς το παρόν δεν έχω σοβαρό πρόβλημα με το hardware μου, αλλά όπως ξαναέγραψα, το ubuntu hardy δεν βλέπει το wireless, παρόλο που ο σχετικός driver εμφανίζεται ως active και έχω κάνει update και το firmware (πράγμα που όταν το έκανα στο ubuntu 7.10 λειτούργησε).

 

Ελπίζω το πρόβλημα να οφείλεται στο ότι η έκδοση δεν είναι ακόμα τελική και ότι όταν κυκλοφορήσει επίσημα θα λειτουργεί κανονικά.

 

Τέλος πάντων, θα περιμένω - ο Απρίλιος δεν αργεί :) Το ubuntu 7.10 πάντως το έβγαλα γιατί δεν είχα ήχο, ενώ το 7.04 δεν το δοκίμασα καθόλου, γιατί διάβασα ότι είχε ακόμα περισσότερες ασυμβατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώ τα βήματα εγκατάστασης για το wubi 7.04, και μετά την πρώτη επαννεκίνηση, όταν επιλέγω να μπώ στα ubuntu, μου εμφανίζεται σφάλμα στην ανάγνωση απο την πηγή του cd (ή κάτι τέτοιο), με λίγα λόγια λέει πως δεν βρίσκει το cd δλδ το iso που κατέβασε προηγουμένως το wubi. Όταν στη συνέχεια επιλέγω χειροκίνητη αναζήτηση με καμιά 10ρια επιλογές για το που να ψάξει, πάλι δεν το βρίσκει, γράφοντας μου πως δεν βρέθηκαν στις κλασσικές θέσεις αρχεία iso σχετικά με την εγκατάσταση.

 

Το κατέβασα χειροκίνητα (το ubuntu 7.04) και το έβαλα σαν iso, στο C και στο φάκελλο του wubi 2 φορές, 1 iso και μια σε ένα φάκελλο με όλα τα εσωτερικά αρχεία (το τελευταίο το έκανα μέσο του προγράμματος Power ISO), αλλά και πάλι τα ίδια!

 

Έχω απελπιστεί πια με το linux, είχα καταφέρει να το εγκαταστήσω παλαιότερα μέσα απο ένα live cd, αλλά λόγω ανάγκης χώρου, αναγκάστηκα να σβήσω το partition του. Τώρα με τον εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα με χώρο και προσπαθώ να τα ξαναεγκαταστήσω, αλλά παντού προβλήματα αντιμετωπίζω!

 

ΥΓ-> Μπορεί να με θεωρήσεται εντελώς άσχετο, αλλά έννοιες όπως: format, partition κτλπ γίνονται αρκετά περίπλοκες και περιορισμένες, όταν δεν έχεις τα cd εγκατάστασης του λάπτοπ και τα πάντα (απο τα ΧΡ, μέχρι utilities και drivers) να είναι εγκατεστημένα σε ενα κρυφό partition του δίσκου (νομίζω ΟΕΜ λέγεται το όλο σκηνικό, μπορεί να κάνω και λάθος)...

 

thnks in advnc!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώ τα βήματα εγκατάστασης για το wubi 7.04, και μετά την πρώτη επαννεκίνηση, όταν επιλέγω να μπώ στα ubuntu, μου εμφανίζεται σφάλμα στην ανάγνωση απο την πηγή του cd (ή κάτι τέτοιο), με λίγα λόγια λέει πως δεν βρίσκει το cd δλδ το iso που κατέβασε προηγουμένως το wubi. Όταν στη συνέχεια επιλέγω χειροκίνητη αναζήτηση με καμιά 10ρια επιλογές για το που να ψάξει, πάλι δεν το βρίσκει, γράφοντας μου πως δεν βρέθηκαν στις κλασσικές θέσεις αρχεία iso σχετικά με την εγκατάσταση.

 

Το κατέβασα χειροκίνητα (το ubuntu 7.04) και το έβαλα σαν iso, στο C και στο φάκελλο του wubi 2 φορές, 1 iso και μια σε ένα φάκελλο με όλα τα εσωτερικά αρχεία (το τελευταίο το έκανα μέσο του προγράμματος Power ISO), αλλά και πάλι τα ίδια!

 

Έχω απελπιστεί πια με το linux, είχα καταφέρει να το εγκαταστήσω παλαιότερα μέσα απο ένα live cd, αλλά λόγω ανάγκης χώρου, αναγκάστηκα να σβήσω το partition του. Τώρα με τον εξωτερικό δεν έχω πρόβλημα με χώρο και προσπαθώ να τα ξαναεγκαταστήσω, αλλά παντού προβλήματα αντιμετωπίζω!

 

ΥΓ-> Μπορεί να με θεωρήσεται εντελώς άσχετο, αλλά έννοιες όπως: format, partition κτλπ γίνονται αρκετά περίπλοκες και περιορισμένες, όταν δεν έχεις τα cd εγκατάστασης του λάπτοπ και τα πάντα (απο τα ΧΡ, μέχρι utilities και drivers) να είναι εγκατεστημένα σε ενα κρυφό partition του δίσκου (νομίζω ΟΕΜ λέγεται το όλο σκηνικό, μπορεί να κάνω και λάθος)...

 

thnks in advnc!

 

Δοκίμασε την 7.10 μήπως πάνε όλα καλύτερα.πρφανώς απεγκαθηστάς αυτήν όπως δείχνω στο video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό, είμαι τελείως άσχετος απο Linux και στις προηγούμνες αποπειρες με κατι Live CD που είχα κάνει, εφαγα τέτοια ξενερώματα απο τα απανωτα φορμάτ που αναγκαζόμουν να κάνω, που είχα φτάσει να πιστεύω πως ποτέ δεν θα ασχοληθώ με Linux.

Να 'σαι καλά φίλος.:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜπράβοTurboJugend ! :)

 

Ολοκλήρωσα την εγκατάσταση χωρίς κανένα πρόβλημα σε φορητό υπολογιστή Fujitsu Siemens Amilo Pro V3505 του πατέρα μου (εννοείται πως στο δικό μου το έχω ήδη με κανόνικη εγκτάσταση).

 

Τα πάντα κύλησαν ομαλά και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα παραπάνω από τα απολύτως απαραίτητα.

 

Το μόνο κουραστικό ήταν ότι καθυστέρουσε να κατέβει το iso, αλλά αυτό είναι θέμα ταχύτητας της σύνδεσής μου. Πάντως πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλύτερα αν με κάποιο τρόπο μπορούσαμε να χρησημοποιήσουμε τα iso αρχεία που έχουμε ήδη.

 

Η επιφάνεια εργασίας ορίστηκε αυτόματα στην μέγιστη ανάλυση, μπήκε κατευθείαν στο δίκτυο και αυτή τη στιγμή κατεβάζει πακέτα το automatix. Το ασύρματο δεν το δοκίμασα ακόμα.

 

Ενα "κουφό" πρόβλημα που διαπίστωσα είναι ότι δεν με αφήνει να κάνω copy-paste όταν το πληκτρολόγιο είναι στα ελληνικά. Θα το βρω όμως.

 

Κατά τα άλλα είναι άψογη η εγκατάσταση. Θα δώ αργότερα αν θα κάνω update για την 7.10.

 

Μπράβο ξανά και μακάρι να υπάρξουν περισσότερα pc/laptop με linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό, είμαι τελείως άσχετος απο Linux και στις προηγούμνες αποπειρες με κατι Live CD που είχα κάνει, εφαγα τέτοια ξενερώματα απο τα απανωτα φορμάτ που αναγκαζόμουν να κάνω, που είχα φτάσει να πιστεύω πως ποτέ δεν θα ασχοληθώ με Linux.

Να 'σαι καλά φίλος.:-):-)

 

Να 'σαι καλά φίλε μου :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα οτι επρεπε με το wubi 8.04 και ολα πηγαν καλα και το ubuntu ειναι μια χαρα εγκατεστημενο

 

αλλα (παντα ενα αλλαhttp://www.insomnia.gr/forum/images/icons/6.png)

 

εχω προβλημα με την οθονη μαλλον και τις ρυθμισεις της,

το δεσκτοπ ειναι κομμενο στη μεση

και απο πανω εχει ``νερα``

δεν μπορω να το περιγραψω καλυτερα

το συστημα δεν εχει καρτα γραφικων αλλα την on board της mobo

ξερει κανεις τι κανουμε;;;

thanks in advance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...