Προς το περιεχόμενο

Οδηγός εγκατάστασης Ubuntu, μέσα από τα Windows! Πιο εύκολο δεν γίνεται !!!


TurboJugend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Dafnousaki: Τώρα θα σε τρέξω... αλλά τι να κάνεις, η μόνη ασφαλής λύση, κατέβασε το επίσημο ubuntu desktop cd, και bootare από αυτό (σαν LiveCD που είναι) να δούμε αν εκεί θα έχεις προβλήματα, αν συνεχίσεις να έχεις προβλήματα, δεν πάει το ubuntu την καρτούλα μάλλον, αλλιώς θα ξέρουμε ότι υπάρχει λύση.

 

Δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις τπτ για να γίνει το παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

http://wubi-installer.org/devel/minefield/

 

Για πήγαινε εδώ και κατέβασε την 7.10 και βάλε την τελευταία έκδοση του Wubi (και του ubuntu) μήπως και έχει καλύτερη αναγνώριση για την κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλωσήρθα :-D:-D

 

Οποιος θελει μπορεί να επισκεφτεί αυτόν εδώ τον οδηγό για Wubi στο adslgr -->http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=163942

τον ανανεωνω καθε τόσο .

 

Περιμενω απορίες και θα ήθελα αν γίνεται καποιος να δοκιμασει το Wubi 8.04 εδω -->http://wubi-installer.org/devel/minefield/

 

κατω κατω είναι η τελευταία έκδοση . Θα το ήθελα για να γίνει η απαραίτητη ανανεωση του tutorial .

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TurboJugend

 

Πολύ ενδιαφέρον ο οδηγός σου!!

Επειδή δεν έχω ιδέα απο linux, άραγε τα Ubuntu που εγκαθίστανται με την παραπάνω διαδικασία, κάνουν για την περίπτωση μου;

Eπίσης ποια έκδοση του Ubuntu εγκαθίστανται με την παραπάνω διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tzimmys: Από όσο ξέρω όχι.

@georgep800: Ότι πρέπει είναι, αρκεί να σου "κάτσει" το hardware. Αν διαβάσεις τα παλαιότερα μηνύματα θα δεις ότι μπαίνει η 7.04 αλλά έχουμε και λινκ για την 7.10 που έχει καλύτερη αναγνώριση hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tzimmys: Αλήθεια δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω mint, τι το διαφορετικό προσφέρει ; Γιατί ένα ρεύμα το έχει.

 

 

Τώρα μιλάς με άσχετο από Linux και εκεί ακριβώς βοηθάει η mint. Έρχεται με προεγκατεστημένους codecs, players και μερικά ακόμα καλούδια. Είναι λειτουργικό Linux έτοιμο προς χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Πολύ καλή φάση το wubi - σου δίνει τη δυνατότητα να δεις τις δυνατότητες του λειτουργικού καλύτερα από ένα live-cd. Εγώ δοκίμασα στο λάπτοπ μου τα εξής:

 

Ubuntu 7.10

Kubuntu Hardy

Ubuntu Hardy

 

Στο 7.10 είχα πρόβλημα με τον ήχο (δεν έβλεπε την κάρτα)

Στις διανομές Hardy ο ήχος έπαιζε κανονικά από την αρχή, αλλά έχω πρόβλημα με το wireless, το οποίο δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει, τη στιγμή που στο 7.10 το είχα καταφέρει μέσα από το "Hardware Drivers" (ή κάπως έτσι - δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα που είχε η συγκεκριμένη εφαρμογή στο 7.10).

 

Αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα μέχρι στιγμής - κατά τα άλλα μου άρεσε πολύ το Ubuntu Hardy (τελικά νομίζω πως προτιμώ το gnome από το kde, παρόλο που το δεύτερο με είχε τραβήξει περισσότερο αρχικά).

 

Γενικά έπαιξα και λίγο με το openoffice και τις άλλες εφαρμογές που συνήθως μου χρειάζονται και τις βρήκα μια χαρά. Τα εφέ του compiz είναι εντυπωσιακά ενώ υπάρχουν κάποιες λειτουργικότητες που μου αρέσουν πολύ και λείπουν από τα windows (ή υλοποιούνται με όχι τόσο καλό τρόπο), όπως τα πολλαπλά desktops.

 

Κρατάω προς το παρόν την εγκατάσταση με το wubi, και όταν κυκλοφορήσει σταθερή έκδοση hardy και σε περίπτωση που δεν αντιμετωπίσω προβλήματα με το δίκτυο (wireless αλλά και σύνδεση shared φακέλων με τα windows του Desktop) με βλέπω να το βάζω βασικό (ίσως και μοναδικό - ελπίζω) λειτουργικό του λάπτοπ.

 

(Άντε να δούμε, γιατί όλο το γυροφέρνω το Linux αλλά όλο και κάτι δεν καταφέρνω να λειτουργήσω σωστά και τελικά μένω στα windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Tzimmys: Ε καλά και στο ubuntu πλέον έτσι είναι :) Thnx for the info, περίμενα κάτι τις παραπάνω να πω την αλήθεια.

 

Ε, όχι, δεν είναι το ίδιο και θα σου εξηγήσω. Ακολούθησα τον αδηγό σου όταν τον ανέβασες. Επειδή όμως σπίτι μου δεν έχω internet, δε μπόρεσα να βάλω ούτε codecs ούτε προγράμματα. Έφτασα στο σημείο δηλαδή που έλεγες να βάλω το automatix (ή κάπως έτσι), και θα έκανε αυτό τα υπόλοιπα. Με τη mint δε θα είχα τέτοιο πρόβλημα. Κατάλαβες γιατί την ήθελα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...