Προς το περιεχόμενο

Φολα σε γατες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσον αφορα το πρωτο σκελος, ακριβως γι'αυτο ειναι απανθρωπη η θανατωση τους, διοτι δεν χρησιμευουν πουθενα νεκρες οπως ειπα. Οπως για τον ιδιο λογο δεν θεωρω απανθρωπο το οτι στην Κινα σκοτωνουν σκυλους για να τραφουν (ή οποιοδηποτε αλλο ζωο σκοτωνεται οπουδηποτε για τροφη) εξ'ορισμου. Αν τωρα τα σκοτωναν με τροπο οπως αυτον των ψαραδων ΕΝΩ υπηρχε αλλος τροπος, ναι θα θεωρουσα απανθρωπο το μεσο, οχι ομως τον σκοπο. Οποτε και παλι υπαρχει διαφορα κατα την γνωμη μου και εχει να κανει και με τον τροπο αλλα και με τον σκοπο της θανατωσης.

Ωραια αρα η γνωμη σου δεν ειναι να ειμαστε φιλοζωοι, αλλα να ειμαστε φιλοζωοι προς οτι δεν τρωμε. Εγω το δεχομαι αυτο που λες απο εσενα, αλλα δεν δεχομαι τον "σκληροπυρηνικο φιλοζωο και καλα" να μου πει το ιδιο με εσενα. Αυτος θα πρεπει να τρεφεται με χορτα ελεω φιλοζωιας και σε καμια περιπτωση δε του δικαιολογω την επιλεκτικη φιλοζωια.

 

Στο δευτερο σκελος συμφωνω, αλλα επειδη ειμαστε σκεπτομενα οντα (γι'αυτο ειμαστε και τα ισχυροτερα), θεωρω πως θα επρεπε να υπαρχει σεβασμος στον "αδυνατο". Οπου "αδυνατος" μπορει να ειναι ειτε ζωο ειτε ανθρωπος. Αρα οι ψαραδες πιθανοτατα δεν σεβονται οποιονδηποτε αδυνατο καθαρα και μονο επειδη ενστικτοδως (λογω ελλειψης μορφωσης ή οτιδηποτε) ειναι οι "ισχυροι". Καταλαβαινεις που το πηγαινω?

 

Προσωπικα δεν μιλησα ποτε για καψιματα κλπ το καλυτερο θα ηταν να υπηρχαν χοντρες κυρωσεις. Και καποιος ελεγχος για την καθολικη συμπεριφορα των παραπανω απεναντι σε αλλους τυχοντες "αδυνατους".

Συμφωνω μαζι σου. Το θεμα ειναι οτι ο ψαρας αυτος και γενικως τετοιοι ανθρωποι που μεγαλωσαν σε συγκεκριμενες συνθηκες, δεν κτλβαινουν απο σεβασμο στα ζωα κλπ...Ειναι αγνωστες εννοιες για αυτους, αλλα αυτονοητες για εμας. Εδω υπαρχει ενα χασμα λοιπον, γιαυτο καλο ειναι εμεις που θεωρουμαστε πιο ανοιχτομυαλοι να δουμε το ολο ζητημα και απο τη δικη τους οπτικη γωνια.

 

+1 στις χοντρες κυρωσεις, ωστε να αποκτουσαν θελαν/δε θελαν σεβασμο και τροπους τουλαχιστον σε καποια θεματα που μας χαρακτηριζουν ως πολιτισμο.

 

Και +1 στο ποστ του Praetorian. Σκιζει κοκκαλα η υποκρισια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Στη γειτονιά μου είναι μια αδερφάρα που ταίζει και μαζεύει όλες τις γάτες στην περιοχή. Βάζει τα πιατάκια στις μεσοτοιχίες και μετά τα πετάει προς τους κήπους των γειτόνων. Εν τω μεταξύ οι γάτες μας πολιορκούν.

 

Εχθές μπήκα σπίτι και από το διάδρομο πετάχθηκαν 6 γάτες. Παραλίγο στο σκοτάδι να πάθω ανακοπή. Η γιαγιά μου είναι 70 χρόνων και οι γάτες που έχουν μαζευτεί κάνουν τη ζωή της κόλαση στην αυλή.

 

Ο τύπος δεν καταλαβαίνει ότι και να του πούμε γιατί είναι δήθεν φιλόζωος.

 

Αγαπώ τις γάτες και πιστεύω ότι πια η ζωή ενός ζώου είναι πιο σημαντική από του ανθρώπου, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι σε άμυνα.

 

Τι προτείνετε να κανω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αρα η γνωμη σου δεν ειναι να ειμαστε φιλοζωοι, αλλα να ειμαστε φιλοζωοι προς οτι δεν τρωμε. Εγω το δεχομαι αυτο που λες απο εσενα, αλλα δεν δεχομαι τον "σκληροπυρηνικο φιλοζωο και καλα" να μου πει το ιδιο με εσενα. Αυτος θα πρεπει να τρεφεται με χορτα ελεω φιλοζωιας και σε καμια περιπτωση δε του δικαιολογω την επιλεκτικη φιλοζωια.

 

Εγώ νομίζω ότι είμαστε φιλόζωοι και σε ό,τι τρώμε, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να διαχωρίζονται. Εκτός του "σ' αγαπώ τόσο πολύ που μπορώ να σε φάω" νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που τους αρέσει να παίζουν για παράδειγμα με μικρά κατσικάκια, προβατάκια κλπ. Άσε που αν του δείχνεις αγάπη του ζωντανού και το χαϊδεύεις και παίζεις μαζί του από μικρό, αυτό θα μεγαλώσει πολύ και θα γίνει ακόμη πιο νόστιμο.

 

Και συν τοις άλλοις οι σκληροπυρηνικά φιλόζωοι και χορτοφάγοι εκνευρίζουν τον κόσμάκη όταν προσπαθούν να πείσουν ότι μέσα από την αποχή πιτόγυρου θα σώσουν τον πλανήτη.

 

Οι γάτες στην προκειμένη ξέφυγαν από την ιεροτελεστία του μαγειρέματος γιατί κάποιος κάποτε κατάλαβε ότι είναι χρήσιμες.

Ποιος θα έπαιρνε ένα κατσικάκι για να κυνηγάει τα ποντίκια στην πρασιά του ή να του φυλάει το σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Στη γειτονιά μου είναι μια αδερφάρα που ταίζει και μαζεύει όλες τις γάτες στην περιοχή. Βάζει τα πιατάκια στις μεσοτοιχίες και μετά τα πετάει προς τους κήπους των γειτόνων. Εν τω μεταξύ οι γάτες μας πολιορκούν.

 

Εχθές μπήκα σπίτι και από το διάδρομο πετάχθηκαν 6 γάτες. Παραλίγο στο σκοτάδι να πάθω ανακοπή. Η γιαγιά μου είναι 70 χρόνων και οι γάτες που έχουν μαζευτεί κάνουν τη ζωή της κόλαση στην αυλή.

 

Ο τύπος δεν καταλαβαίνει ότι και να του πούμε γιατί είναι δήθεν φιλόζωος.

 

Αγαπώ τις γάτες και πιστεύω ότι πια η ζωή ενός ζώου είναι πιο σημαντική από του ανθρώπου, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι σε άμυνα.

 

Τι προτείνετε να κανω??

 

Καταρχήν να αποκτήσεις τρόπους. Μετά μπορείς να τον πιάσεις και να συζητήσεις μαζί του για το πρόβλημα για να δεις τι έχει να πει και ο ίδιος (πολλές φορές η άποψη για κάποιον είναι εντελώς λανθασμένη μέχρι να συζητήσεις μαζί του).

 

Αλλά επειδή φαντάζομαι πως η συνομιλία σου μαζί του θα είναι του στυλ "μωρή παλαβιάρα, μάζεψε τις γάτες μη στις βάλω ...***censored***...", δε νομίζω να έχεις καμία τύχη!

B):lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι είμαστε φιλόζωοι και σε ό,τι τρώμε, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να διαχωρίζονται. Εκτός του "σ' αγαπώ τόσο πολύ που μπορώ να σε φάω" νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που τους αρέσει να παίζουν για παράδειγμα με μικρά κατσικάκια, προβατάκια κλπ. Άσε που αν του δείχνεις αγάπη του ζωντανού και το χαϊδεύεις και παίζεις μαζί του από μικρό, αυτό θα μεγαλώσει πολύ και θα γίνει ακόμη πιο νόστιμο.

 

Και συν τοις άλλοις οι σκληροπυρηνικά φιλόζωοι και χορτοφάγοι εκνευρίζουν τον κόσμάκη όταν προσπαθούν να πείσουν ότι μέσα από την αποχή πιτόγυρου θα σώσουν τον πλανήτη.

 

Οι γάτες στην προκειμένη ξέφυγαν από την ιεροτελεστία του μαγειρέματος γιατί κάποιος κάποτε κατάλαβε ότι είναι χρήσιμες.

Ποιος θα έπαιρνε ένα κατσικάκι για να κυνηγάει τα ποντίκια στην πρασιά του ή να του φυλάει το σπίτι.

Σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις στην ιστορία του είδους μας, κάποτε υπηρχε ένας πιθηκάνθρωπος ο οποίος έσπασε λόγω διατροφικής κρίσης του πλανήτη σε δύο είδη:

 

1) Ένα του οποίου η δίαιτα βασιζόταν πιο πολύ σε κρέας - κυνηγός

2) Ένα του οποίου η δίαιτα βασιζόταν αποκλειστικά σε χορτοφαγία

 

Την εξέλιξη κάθε είδους όλοι τη γνωρίζουμε.........

Η μεταστροφή στη χορτοφαγία θα οδηγήσει μελλοντικά σε αποδυνάμωση και σμύκρινση του όγκου του εγκεφάλου μας......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Σύμφωνα με τις τελευταίες εξελίξεις στην ιστορία του είδους μας, κάποτε υπηρχε ένας πιθηκάνρθωπος ο οποίος έσπασε λόγω διατροφικής κρίσης του πλανήτη σε δύο είδη:

 

1) Ένα του οποίου η διέτα βασιζόταν πιο πολύ σε κρέας - κυνηγός

2) Ένα του οποίου η δίετα βασιζόταν αποκλειστικά σε χορτοφαγία

 

Την εξέλιξη κάθε είδους όλοι τη γνωρίζουμε.........

 

ΟΚ, καλές οι θεωρίες αλλά επι της ουσίας δεν βλέπω καμία ρεαλιστική πρόταση!

B)

 

PS: Θα λείψω σε ένα meeting για κάνα τρίωρο! Μη γεμίσετε 100 σελίδες μέχρι να γυρίσω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη γειτονιά μου είναι μια αδερφάρα που ταίζει και μαζεύει όλες τις γάτες στην περιοχή. Βάζει τα πιατάκια στις μεσοτοιχίες και μετά τα πετάει προς τους κήπους των γειτόνων. Εν τω μεταξύ οι γάτες μας πολιορκούν.

 

Εχθές μπήκα σπίτι και από το διάδρομο πετάχθηκαν 6 γάτες. Παραλίγο στο σκοτάδι να πάθω ανακοπή. Η γιαγιά μου είναι 70 χρόνων και οι γάτες που έχουν μαζευτεί κάνουν τη ζωή της κόλαση στην αυλή.

 

Ο τύπος δεν καταλαβαίνει ότι και να του πούμε γιατί είναι δήθεν φιλόζωος.

 

Αγαπώ τις γάτες και πιστεύω ότι πια η ζωή ενός ζώου είναι πιο σημαντική από του ανθρώπου, αλλά αυτή τη στιγμή είμαι σε άμυνα.

 

Τι προτείνετε να κανω??

Καταρχην η γατα ειναι ακακο ζωο. Δεν προκειται να σας κανει οτιδηποτε, δεν προκειται να σας λερωσουν και γενικα δεν θα σας ενοχλησουν. Πιο πολυ παραξενια νομιζω οτι ειναι το να σε ενοχλει η παρουσια 5 γατων στο οικοπεδο σου και στου διπλα, παρα πραγματικο προβλημα. Αν απτην αλλη ειναι ημερες και σας ενοχλει το οτι νιαουριζουν ευγενικα ή πιο επιμονα ζητωντας να τις ταισετε, τοτε μπορειτε να τις διωχνετε, μεχρις ωτου αποθαρυνθουν και παψουν να σας πλησιαζουν.

 

Δεν καταλαβαινω πως 5 γατες κανουν τη ζωη κολαση σε εναν ανθρωπο. Το χειροτερο που μπορουν να κανουν ειναι να περιμενουν εξω απτην πορτα του σπιτιου για φαγητο. Ισα ισα που εξαφανιζουν και τα τρωκτικα αν εχετε τετοια στη γειτονια σου.

 

Μηπως τελικα ειμαστε πολυ παραξενοι και ευαισθητοι εμεις οι ανθρωποι με οντα κατωτερα και πιο αδυναμα, ενω εχουμε μαθει να συμβιβαζομαστε με 10δες ψυχολογικους βιασμους στη καθημερινοτητα μας απο αφεντικα/εργοδοτες/φιλους/σχεσεις κλπ και να κανουμε μοκο? Πραγματικα δυσκολευομαι πως ενα τοσο ησυχο ζωο καταντα τοσο ενοχλητικο οσο το περιγραφεις στο ποστ σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην η γατα ειναι ακακο ζωο. Δεν προκειται να σας κανει οτιδηποτε, δεν προκειται να σας λερωσουν και γενικα δεν θα σας ενοχλησουν. Αν απτην αλλη ειναι ημερες και σας ενοχλει το οτι νιαουριζουν ευγενικα ή πιο επιμονα ζητωντας να τις ταισετε, τοτε μπορειτε να τις διωχνετε, μεχρις ωτου αποθαρυνθουν και παψουν να σας πλησιαζουν.

 

Δεν καταλαβαινω πως 5 γατες κανουν τη ζωη κολαση σε εναν ανθρωπο. Το χειροτερο που μπορουν να κανουν ειναι να περιμενουν εξω απτην πορτα του σπιτιου για φαγητο. Ισα ισα που εξαφανιζουν και τα τρωκτικα αν εχετε τετοια στη γειτονια σου.

 

Μηπως τελικα ειμαστε πολυ παραξενοι και ευαισθητοι εμεις οι ανθρωποι με οντα κατωτερα και πιο αδυναμα, ενω εχουμε μαθει να συμβιβαζομαστε με 10δες ψυχολογικους βιασμους στη καθημερινοτητα μας απο αφεντικα/εργοδοτες/φιλους/σχεσεις κλπ?

Μιλάμε για 10-15 γάτες όχι για 5.

 

Προσωπικά αντιπαθώ πολύ τα αιλουρωειδή καθώς το μόνο που κοιτάνε είναι την πάρτη τους, σε αντίθεση με τα σκυλιά/άλογα κ.τ.λ. που πραγματικά αγαπάνε τον άνθρωπο.

 

Δε ρίχνω τις ευθύνες στα ζώα, αλλά στην αδερφάρα που τα ταίζει και επομένως δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να τις αποθαρρύνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Εγώ νομίζω ότι είμαστε φιλόζωοι και σε ό,τι τρώμε, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να διαχωρίζονται. Εκτός του "σ' αγαπώ τόσο πολύ που μπορώ να σε φάω" νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που τους αρέσει να παίζουν για παράδειγμα με μικρά κατσικάκια, προβατάκια κλπ. Άσε που αν του δείχνεις αγάπη του ζωντανού και το χαϊδεύεις και παίζεις μαζί του από μικρό, αυτό θα μεγαλώσει πολύ και θα γίνει ακόμη πιο νόστιμο.

 

Και συν τοις άλλοις οι σκληροπυρηνικά φιλόζωοι και χορτοφάγοι εκνευρίζουν τον κόσμάκη όταν προσπαθούν να πείσουν ότι μέσα από την αποχή πιτόγυρου θα σώσουν τον πλανήτη.

 

Οι γάτες στην προκειμένη ξέφυγαν από την ιεροτελεστία του μαγειρέματος γιατί κάποιος κάποτε κατάλαβε ότι είναι χρήσιμες.

Ποιος θα έπαιρνε ένα κατσικάκι για να κυνηγάει τα ποντίκια στην πρασιά του ή να του φυλάει το σπίτι.

 

Συμφωνω, δεν ειναι τοσο θεμα επιλεκτικης αντιληψης των ζωοφιλων, οσο θεμα λογικης και φυσικου νομου.

Οσον αφορα αυτο που αναφερθηκε παραπανω με το προβλημα με τις γατες, το ιδανικοτερο ειναι να του πεις να τα βαζει στον δικο του χωρο τα δοχεια με τα φαγητα. Οποτε ουτε γατα ουτε ζημια (pun intended).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεαλιστική πρόταση: στη δική μας πολυκατοικία είναι ένας καλός παππούλης που αγαπάει πολύ τις γάτες, η γυναίκα του δεν του δίνει ιδιαίτερη σημασία τέλος πάντων σέημ στόρι λίγο πολύ, γέμισε την αυλή γάτες. Σταδιακά δηλαδή, λίγο γέννησε η μία, λίγο η άλλη έφερε παρέα, ξέρετε πως γίνονται αυτά. Ε από πέντε έγιναν 42 και σε κάποια φάση έστειλαν το υγειονομικό οι άλλοι γείτονες.

υγειονομικό

 

Βλέπω τελευταία δε κάτι κυριούλες, που βγαίνουν κάθε μέρα με γατοκροκέτες στις χούφτες και γεμίζουν τη γειτονιά αλουμινόχαρτα με γατοτροφές. Εντάξει, αυτό δεν είναι φιλόζωος, αυτό είναι έφυγε ο γιόκας μου στα 35 από το σπίτι κι εγώ δεν έχω τίποτα να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεαλιστική πρόταση: στη δική μας πολυκατοικία είναι ένας καλός παππούλης που αγαπάει πολύ τις γάτες, η γυναίκα του δεν του δίνει ιδιαίτερη σημασία τέλος πάντων σέημ στόρι λίγο πολύ, γέμισε την αυλή γάτες. Σταδιακά δηλαδή, λίγο γέννησε η μία, λίγο η άλλη έφερε παρέα, ξέρετε πως γίνονται αυτά. Ε από πέντε έγιναν 42 και σε κάποια φάση έστειλαν το υγειονομικό οι άλλοι γείτονες.

Και τι θα κάνει το υγειονομικό, θα περιμένει να μαζέψει τις γάτες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι του είπαν και αν είπαν σε αυτόν, αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι καθάρισε το χώρο από τις βρωμιές και δε φάγαμε πρόστιμο (*σαν πολυκατοικία* από τους απέναντι, διότι αν έχεις αυλή-εστία μόλυνσης δεν τιμωρούν απλά αυτόν που την προκαλεί αλλά και αυτόν που δεν την καθαρίζει προφανώς). Πάντως αν συνεχίσει να τις ταΐζει και φροντίζει ο χώρος να είναι καθαρός από περιττώματα, πτώματα και τέτοια τι την πειράζει τη γιαγιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι του είπαν και αν είπαν σε αυτόν, αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι καθάρισε το χώρο από τις βρωμιές και δε φάγαμε πρόστιμο. Πάντως αν συνεχίσει να τις ταΐζει και φροντίζει ο χώρος να είναι καθαρός από περιττώματα, πτώματα και τέτοια τι την πειράζει τη γιαγιά;

Έχει δικιά του αυλή. Δεν καθαρίζει τίποτα από όσα λες. Άσε που μερικές φορές πετάει και τα πιατάκια στη μεριά μας.

Η γιαγιά τη νύχτα φοβάται να κυκλοφορίσει στην αυλή καθώς παραμονέυουν και μόλις περάσει άνθρωπος ακούς το χωρό της ζούγκλας στον κήπο. Είναι κατάσταση αυτή??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για 10-15 γάτες όχι για 5.

 

Προσωπικά αντιπαθώ πολύ τα αιλουρωειδή καθώς το μόνο που κοιτάνε είναι την πάρτη τους, σε αντίθεση με τα σκυλιά/άλογα κ.τ.λ. που πραγματικά αγαπάνε τον άνθρωπο.

 

Δε ρίχνω τις ευθύνες στα ζώα, αλλά στην αδερφάρα που τα ταίζει και επομένως δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να τις αποθαρρύνω.....

 

Νταξει αν ειναι 10-15 ειναι αρκετουτσικες και το θεμα ειναι οτι αυξηθουν. Εδω οκ μαλλον υπαρχει προβλημα και αν δεν υπαρχει τωρα, θα υπαρχει σε λιγο καιρο. Το κακο ειναι οτι σε αυτες τις περιπτωσεις δεν ξερω τι λυσεις μπορει να υπαρξουν. Ελπιζω ομως οχι εξοντωση...

 

Οσο για την αντιπαθεια σου προς τα αιλουροειδη και τη συμπαθεια σου στα σκυλια, κατανοητη σαφως, αλλα πιστεψε με δε θα θελες να ειχεσ 10-15 σκυλια στη γειτονια σου, στη θεση των γατιων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
αλλα πιστεψε με δε θα θελες να ειχεσ 10-15 σκυλια στη γειτονια σου, στη θεση των γατιων :P

 

true story bro, πρώτον φασαρία δεύτερον μπίχλα/σκατίλα :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...