Προς το περιεχόμενο

Φολα σε γατες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαράς είσαι;

 

Μαλιστα .

Οχι δεν ειμαι, αλλα επαναλαμβανω για ποιο λογο απαντησα στο quote σου, εχοντας ως δεδομενο οτι αναφερθηκες σε εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν περιμένω με αγωνία τους φιλόζωους,να αρχίσουν τα κλασικά περι κρεμάσματος,μάτι αντί ματιού,γδαρσίματος...Α ξέχασα φιλόζωοι είναι μόνο όσοι έχουν σκυλιά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εδώ πάντως αναφέρει ότι υπήρξε κάποια κινητοποίηση:

Το μάθαμε πριν λόγο στην UAARG, ( Ομάδα ενωμένων ενεργών φιλοζωικών σωματείων) η γραμματέας μας κι εγώ ειδοποιήσαμε τώρα το τοπικό σωματείο της Αλεξανδρούπολης και Διδυμότειχου και Ορεστιάδας μια ομάδα που τώρα φτιάχνεται και ο υπεύθυνος πρόεδρος του τοπικού σωματείου είπε ότι το έμαθε και κινητοποιεί τώρα την αστυνομία και θα σώσουν τις γάτες .

 

http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=16429

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στους ανθρώπους για την άμεση κινητοποίηση.

 

Φωτιά σ'αυτούς και στις βάρκες τους που είναι τόσο ζώα που δεν έχουν ίχνος συναίσθησης των πράξεών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Λοιπόν περιμένω με αγωνία τους φιλόζωους,να αρχίσουν τα κλασικά περι κρεμάσματος,μάτι αντί ματιού,γδαρσίματος...Α ξέχασα φιλόζωοι είναι μόνο όσοι έχουν σκυλιά :P

 

Επειδη δεν καταλαβα απο το σχολιο, εσυ πως κρινεις το γεγονος? Ασχετως αν εισαι ζωοφιλος ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν καταλαβα απο το σχολιο, εσυ πως κρινεις το γεγονος? Ασχετως αν εισαι ζωοφιλος ή οχι.

 

Κρίνω το γεγονός οτι πρέπει να τους αναλάβει η δικαιοσύνη με πρόστιμα,γιατί εκεί θα πονέσουν πραγματικά.Απλά σχολίασα το γραφικό τρόπο μισανθρωπιάς που διακατέχει τα σχόλια που αφορούν κακομεταχείρηση ζώων.Μου γυρίζουν τ'αντερα αυτοί οι "φιλόζωοι". Btw και ο άνθρωπος ζώο είναι.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Απλά σχολίασα το γραφικό τρόπο μισανθρωπιάς που διακατέχει τα σχόλια που αφορούν κακομεταχείρηση ζώων.Μου γυρίζουν τ'αντερα αυτοί οι "φιλόζωοι". Btw και ο άνθρωπος ζώο είναι.;)

 

Δεν έχουμε την πολυτέλεια και το χρόνο για τέτοιες "ηθικές" και φιλοσοφικές αναζητήσεις!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε την πολυτέλεια και το χρόνο για τέτοιες "ηθικές" και φιλοσοφικές αναζητήσεις!

B)

 

Χρονο για σουβλακια και μπριζολες εχουν ολοι παντως. Κατα τ'αλλα η θανατωση γατων μαρανε τους φιλοζωους-υποκριτες.

 

ΥΓ. Πριν χαρακτηριστω γαιδουρι, γουρουνι, για κρεμασμα κλπ αναφερω ως επιχιερημα (γιατι ως εκει φτανει το μυαλο ορισμενων φιλοζωων, δηλαδη να σε κρινουν ως καλο η κακο αναλογως με το ποσα κατοικιδια εχεις σπιτι) οτι εχω 2 γατες+1 σκυλο σπιτι. Και θα λυπομουν ΠΑΡΑ πολυ αν εχανα ενα απο ολα αυτα. Οσο λυπαμαι και αηδιαζω διαβαζοντας τον τροπο που θανατωνονται στον Εβρο τα ζωντανα αυτα. Δεν ειμαι υποκριτης ομως να μιλησω για κρεμαλες/καψιμο/λιθοβολισμο τη στιγμη που το 60%+ της διατροφης μου προερχεται απο θανατωμενα ζωα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονο για σουβλακια και μπριζολες εχουν ολοι παντως. Κατα τ'αλλα η θανατωση γατων μαρανε τους φιλοζωους-υποκριτες.

 

ΥΓ. Πριν χαρακτηριστω γαιδουρι, γουρουνι, για κρεμασμα κλπ αναφερω ως επιχιερημα (γιατι ως εκει φτανει το μυαλο ορισμενων φιλοζωων, δηλαδη να σε κρινουν ως καλο η κακο αναλογως με το ποσα κατοικιδια εχεις σπιτι) οτι εχω 2 γατες+1 σκυλο σπιτι. Και θα λυπομουν ΠΑΡΑ πολυ αν εχανα ενα απο ολα αυτα. Οσο λυπαμαι και αηδιαζω διαβαζοντας τον τροπο που θανατωνονται στον Εβρο τα ζωντανα αυτα. Δεν ειμαι υποκριτης ομως να μιλησω για κρεμαλες/καψιμο/λιθοβολισμο τη στιγμη που το 60%+ της διατροφης μου προερχεται απο θανατωμενα ζωα.

 

Έπιασες αυτό που θέλω να πω. Στοιχηματίζω οτι οι μισες (οι υπόλοιποι είναι gay) στο χαζοχαρούμενο φόρουμ για γάτες τις ταίζουν με γατοτροφή η οποία κατά 90% προόερχεται από εντόσθια ζώων,τα οποία έχει σκοτώσει άνθρωπος.Ας κάνουμε κ τις γάτες χορτοφαγικές,μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Χρονο για σουβλακια και μπριζολες εχουν ολοι παντως. Κατα τ'αλλα η θανατωση γατων μαρανε τους φιλοζωους-υποκριτες.

 

ΥΓ. Πριν χαρακτηριστω γαιδουρι, γουρουνι, για κρεμασμα κλπ αναφερω ως επιχιερημα (γιατι ως εκει φτανει το μυαλο ορισμενων φιλοζωων, δηλαδη να σε κρινουν ως καλο η κακο αναλογως με το ποσα κατοικιδια εχεις σπιτι) οτι εχω 2 γατες+1 σκυλο σπιτι. Και θα λυπομουν ΠΑΡΑ πολυ αν εχανα ενα απο ολα αυτα. Οσο λυπαμαι και αηδιαζω διαβαζοντας τον τροπο που θανατωνονται στον Εβρο τα ζωντανα αυτα. Δεν ειμαι υποκριτης ομως να μιλησω για κρεμαλες/καψιμο/λιθοβολισμο τη στιγμη που το 60%+ της διατροφης μου προερχεται απο θανατωμενα ζωα.

 

Χρονο για σουβλάκια κλπ έχουμε γιατί αποτελούν μέρος της διατροφής μας. Αν είμασταν κάπου αλλού που συνηθίζουν να τρώνε σκύλους και γενικώς ότι περπατάει, ίσως να το βλέπαμε διαφορετικά. Για την ώρα όμως οι σκύλοι και οι γάτες στα μέρη μας και στην κουλτούρα μας, είναι κατοικίδια ζώα συντροφιάς και όχι ...κρέας προς κατανάλωση ή αντικειμενα εκτόνωσης της ανωμαλίας του καθενός!

 

Το αν είσαι καλός ή κακός άνθρωπος, φαίνεται από το πως συμπεριφέρεσαι σε αυτά τα ζώα και όχι από το πόσα έχεις στο σπίτι.

 

Τώρα για όλα τα σχόλια περί βασανισμού κλπ όλων αυτών των ανθρώπων, κατά 99% γίνονται πάνω σε στιγμές έντασης και αγανάκτησης! Αν όντως πραγματοποιούνταν όλες αυτές οι απειλές θα ακούγαμε καθημερινά για εκτελέσεις και ξυλοδαρμούς, πράγμα που δεν ισχύει. Και δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε καν τιμωρία νομικής φύσεως...

B)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:37 ----------

 

Έπιασες αυτό που θέλω να πω. Στοιχηματίζω οτι οι μισες (οι υπόλοιποι είναι gay) στο χαζοχαρούμενο φόρουμ για γάτες τις ταίζουν με γατοτροφή η οποία κατά 90% προόερχεται από εντόσθια ζώων,τα οποία έχει σκοτώσει άνθρωπος.Ας κάνουμε κ τις γάτες χορτοφαγικές,μπορούμε.

 

Μου αρέσουν τα επιστημονικά συμπεράσματα! Συνεχίστε, πάω να πάρω και ποπ κορν!

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Χρονο για σουβλακια και μπριζολες εχουν ολοι παντως. Κατα τ'αλλα η θανατωση γατων μαρανε τους φιλοζωους-υποκριτες.

 

ΥΓ. Πριν χαρακτηριστω γαιδουρι, γουρουνι, για κρεμασμα κλπ αναφερω ως επιχιερημα (γιατι ως εκει φτανει το μυαλο ορισμενων φιλοζωων, δηλαδη να σε κρινουν ως καλο η κακο αναλογως με το ποσα κατοικιδια εχεις σπιτι) οτι εχω 2 γατες+1 σκυλο σπιτι. Και θα λυπομουν ΠΑΡΑ πολυ αν εχανα ενα απο ολα αυτα. Οσο λυπαμαι και αηδιαζω διαβαζοντας τον τροπο που θανατωνονται στον Εβρο τα ζωντανα αυτα. Δεν ειμαι υποκριτης ομως να μιλησω για κρεμαλες/καψιμο/λιθοβολισμο τη στιγμη που το 60%+ της διατροφης μου προερχεται απο θανατωμενα ζωα.

 

Νομιζω πως το επιχειρημα της διατροφης εχει καποια κενα ετσι οπως το χρησιμοποιησες. Ειναι βασικη αναγκη του ανθρωπου η διατροφη και στην φυση του να τρεφεται με κρεας, δεν συμφωνεις?

Ενας ζωοφιλος (ή μη) που τρεφεται με κρεας λοιπον το κανει καθαρα για να ικανοποιησει την αναγκη του αυτη. Δεν βασανιζει το ζωο πριν το φαει, δεν βλεπει τα σφαγεια και κανει παρτυ, αλλα χρησιμοποιει το ζωο ως κρικο της τροφικης αλυσιδας. Αλλο λοιπον διατροφικες συνηθειες ενος ατομου και αλλο η αδιαφορια κατα τον θανατο ενος ζωου που στην τελικη δεν χρησιμπευουν πουθενα νεκρα.

Οι παραπανω ψαραδες δεν νομιζω να τρεφονται με γατες οποτε κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει συνδεση.

 

Και επειδη μου αρεσει να κανω συνειρμους, γιατι πιστευεις πως καποιοι επιδιδονται σε τετοιες ενεργειες αδιαφοριας ως προς τα ζωα (που ενδεχομενως να τα αντιπαθουν για τον χψ λογο) και οχι προς εμενα που ισως ειμαι 2 μετρα ντουλαπα αν με αντιπαθησουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως το επιχειρημα της διατροφης εχει καποια κενα ετσι οπως το χρησιμοποιησες. Ειναι βασικη αναγκη του ανθρωπου η διατροφη και στην φυση του να τρεφεται με κρεας, δεν συμφωνεις?

Ενας ζωοφιλος (ή μη) που τρεφεται με κρεας λοιπον το κανει καθαρα για να ικανοποιησει την αναγκη του αυτη. Δεν βασανιζει το ζωο πριν το φαει, δεν βλεπει τα σφαγεια και κανει παρτυ, αλλα χρησιμοποιει το ζωο ως κρικο της τροφικης αλυσιδας. Αλλο λοιπον διατροφικες συνηθειες ενος ατομου και αλλο η αδιαφορια κατα τον θανατο ενος ζωου που στην τελικη δεν χρησιμπευουν πουθενα νεκρα.

Οι παραπανω ψαραδες δεν νομιζω να τρεφονται με γατες οποτε κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει συνδεση.

Αρα εφοσον οι γατες δεν ειναι στη διατροφικη αλυσιδα των Ελληνων ειναι απανθρωπη η θανατωση τους, ενω τα υπολοιπα ζωα ειναι φυσιολογικο να θανατωνονται με τον εναν η τον αλλο φρικιαστικο ή μη τροπο καθως αποτελουν μερος της τροφικης μας αλυσιδας.

 

Ναι οκ ακομα και επιλεκτικα φιλοζωοι να ειμαστε -ελεω τροφικης αλυσιδας- εγω επιμενω οτι οι φιλοζωοι ειναι λιγο υπερβολικοι οταν μιλανε για κρεμαλες/καψιματα κλπ, τη στιγμη που ζωα θανατωνονται ουτως η αλλως, και τα τρωνε στο καλογυαλισμενο πιατο τους. Αλλα θανατωνονται απο κυνηγους που κανουν το χομπι τους και ειναι καθολα νομιμο, αλλα θανατωνονται για να τραφουμε, αλλα για να γινουν γουνες και αλλα οπως οι γατες του παραδειγματος, επειδη σε κατι ενοχλουν τους ψαραδες του Εβρου, και δεν μαθανε αλλο τροπο απομακρυνσης τους στον "πολιτισμο" που μεγαλωσαν. Το θεμα μας ειναι οι κρεμαλες και τα καψιματα οταν καποιος στερειται πολιτισμου, κουλτουρας και μορφωσης? Μηπως ειμαστε εκ του ασφαλους απολυτοι και αυστηροι, τουλαχιστον για αυτους τους ανθρωπους εκει στον Εβρο που ποτε δε τους δοθηκε η ευκαιρια να δουν τι θα πει πολιτισμος? Το οτι βρισκονται 10ετιες πισω σε ολα τα θεματα, μονο αυτοι δεν φταινε.

 

Και κατι ακομα. Σε μια χωρα οπου η τροφικη αλυσιδα διαφερει, πχ μουσουλμανικα κρατη, το ιδιο απανθρωπη μπορει να θεωρουν τη θανατωση των χοιρων για τη διατροφη. Δεν εχει να λεει κατι η τροφικη αλυσιδα λοιπον. Θανατωση εχουμε και στην περιπτωση του Εβρου, θανατωση εχουμε και στη περιπτωση που κοιταμε να γεμισουμε το πιατο μας με κατι νοστιμο.

 

Και επειδη μου αρεσει να κανω συνειρμους, γιατι πιστευεις πως καποιοι επιδιδονται σε τετοιες ενεργειες αδιαφοριας ως προς τα ζωα (που ενδεχομενως να τα αντιπαθουν για τον χψ λογο) και οχι προς εμενα που ισως ειμαι 2 μετρα ντουλαπα αν με αντιπαθησουν?

Αν διαβασεις τα 2 πρωτα ποστ μου μετα το αρθρο , θα διαπιστωσεις πως θεωρω σχεδον απιθανο η θανατωση των γατων εκει, να προερχεται απο αντιπαθεια/βιτσιο/ψυχολογικα προβληματα/χαβαλε, οπως σε αλλες περιπτωσεις θανατωσης ζωων.

 

Παρολα αυτα σε αυτο που ρωτας, ειναι επειδη στη φυση επικρατει ο νομος του ισχυροτερου. Γιαυτο και εσυ τρως το γουρουνι σε μπριζολες και δε σε τρωει αυτο. Διοτι εσυ εισαι ισχυροτερο ειδος, εσυ επικρατησες, εσυ το θανατωνεις και εσυ τρεφεσαι με αυτο. Ετσι και οι ψαραδες στον Εβρο. Οι γατες τους ενοχλουν στην ψαρια τους μαλλον στο φορτο-εκφορτωμα, οποτε τις εξοντωνουν ελεω αμορφωσιας με το τροπο που τους μαθανε οταν ηταν 5 χρονων. Αν οι γατες ηταν 2 μετρα ντουλαπες, προφανως και δε θα τις αγγιζε κανεις τους, οχι επειδη ηταν φιλοζωοι και τις αγαπουσαν, αλλα επειδη θα ηταν φυσικα ανισχυροι απεναντι τους.

 

Εν τελει, σε καμια περιπτωση δεν ψαχνω τροπο να δικαιολογησω στο δικο μου μυαλο αυτο που συμβαινει στον Εβρο. Στο δικο τους μυαλο ισως ομως ναναι τοσο φυσιολογικο που να μην καταλαβαινουν τη θηριωδια της πραξης τους. Ωστοσο για να ειμαι δικαιος, σε καμια περιπτωση δε δικαιολογω κι αυτους τους σκληροπυρηνικους φιλοζωους που θενε καψιμο και λιθοβολισμο, ανθρωπων αμορφωτων και αστοιχειωτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή για να καταλάβω. Είναι αποδεκτό, όταν κάποιος σου ξύσει το αμάξι με κλειδί, να πεις ή να γράψεις σε ένα forum "αν τον πετύχω θα τον σκίσω τον κ@@όλη και θα τον κρεμάσω ανάποδα", αλλά αν κάποιος "φιλόζωος" (εν αντιθέσει με τον εχθρόζωο να υποθέσω) γράψει κάτι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο βλέποντας μια εικόνα που του προκαλεί έντονα συναισθήματα, τότε για να είμαστε δίκαιοι αποφασίζουμε πως μας αηδιάζει;

 

Πάντως τουλάχιστο ξακαθαρίστηκε ότι δεν είναι όλοι οι φιλόζωοι (ούτε καν το μεγαλύτερο μέρος τους αν θέλετε τη γνώμη μου) σε μια διαρκή κατάσταση υστερίας, ούτε έχουν βγει παγανιά να ανταποδώσουν πυρά σε συνανθρώπους μας. Δηλαδή ελπίζω να είναι ξεκάθαρο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Αρα εφοσον οι γατες δεν ειναι στη διατροφικη αλυσιδα των Ελληνων ειναι απανθρωπη η θανατωση τους, ενω τα υπολοιπα ζωα ειναι φυσιολογικο να θανατωνονται με τον εναν η τον αλλο φρικιαστικο ή μη τροπο καθως αποτελουν μερος της τροφικης μας αλυσιδας.

 

Ναι οκ ακομα και επιλεκτικα φιλοζωοι να ειμαστε -ελεω τροφικης αλυσιδας- εγω επιμενω οτι οι φιλοζωοι ειναι λιγο υπερβολικοι οταν μιλανε για κρεμαλες/καψιματα κλπ, τη στιγμη που ζωα θανατωνονται ουτως η αλλως, και τα τρωνε στο καλογυαλισμενο πιατο τους. Αλλα θανατωνονται απο κυνηγους που κανουν το χομπι τους και ειναι καθολα νομιμο, αλλα θανατωνονται για να τραφουμε, αλλα για να γινουν γουνες και αλλα οπως οι γατες του παραδειγματος, επειδη σε κατι ενοχλουν τους ψαραδες του Εβρου, και δεν μαθανε αλλο τροπο στον "πολιτισμο" που μεγαλωσαν. Το θεμα μας ειναι οι κρεμαλες και τα καψιματα ?

 

Και κατι ακομα. Σε μια χωρα οπου η τροφικη αλυσιδα διαφερει, πχ μουσουλμανικα κρατη, το ιδιο απανθρωπη μπορει να θεωρουν τη θανατωση των χοιρων για τη διατροφη. Δεν εχει να λεει κατι η τροφικη αλυσιδα λοιπον. Θανατωση εχουμε και στην περιπτωση του Εβρου, θανατωση εχουμε και στη περιπτωση που κοιταμε να γεμισουμε το πιατο μας με κατι νοστιμο.

 

 

Αν διαβασεις τα 2 πρωτα ποστ μου μετα το αρθρο , θα διαπιστωσεις πως θεωρω σχεδον απιθανο η θανατωση των γατων εκει, να προερχεται απο αντιπαθεια/βιτσιο/ψυχολογικα προβληματα.

 

Παρολα αυτα σε αυτο που ρωτας, ειναι επειδη στη φυση επικρατει ο νομος του ισχυροτερου. Γιαυτο και εσυ τρως το γουρουνι σε μπριζολες και δε σε τρωει αυτο. Διοτι εσυ εισαι ισχυροτερο ειδος, εσυ το θανατωνεις και εσυ τρεφεσαι με αυτο. Ετσι και οι ψαραδες στον Εβρο. Οι γατες τους ενοχλουν στην ψαρια τους μαλλον στο φορτο-εκφορτωμα, οποτε τις εξοντωνουν ελεω αμορφωσιας με το τροπο που τους μαθανε οταν ηταν 5 χρονων. Αν οι γατες ηταν 2 μετρα ντουλαπες, προφανως και δε θα τις αγγιζε κανεις τους, οχι επειδη ηταν φιλοζωοι, αλλα επειδη δεν θα ειχαν τροπο να τις πειραξουν.

Οσον αφορα το πρωτο σκελος, ακριβως γι'αυτο ειναι απανθρωπη η θανατωση τους, διοτι δεν χρησιμευουν πουθενα νεκρες οπως ειπα. Οπως για τον ιδιο λογο δεν θεωρω απανθρωπο το οτι στην Κινα σκοτωνουν σκυλους για να τραφουν (ή οποιοδηποτε αλλο ζωο σκοτωνεται οπουδηποτε για τροφη) εξ'ορισμου. Αν τωρα τα σκοτωναν με τροπο οπως αυτον των ψαραδων ΕΝΩ υπηρχε αλλος τροπος, ναι θα θεωρουσα απανθρωπο το μεσο, οχι ομως τον σκοπο. Οποτε και παλι υπαρχει διαφορα κατα την γνωμη μου και εχει να κανει και με τον τροπο αλλα και με τον σκοπο της θανατωσης.

 

Στο δευτερο σκελος συμφωνω, αλλα επειδη ειμαστε σκεπτομενα οντα (γι'αυτο ειμαστε και τα ισχυροτερα), θεωρω πως θα επρεπε να υπαρχει σεβασμος στον "αδυνατο". Οπου "αδυνατος" μπορει να ειναι ειτε ζωο ειτε ανθρωπος. Αρα οι ψαραδες πιθανοτατα δεν σεβονται οποιονδηποτε αδυνατο καθαρα και μονο επειδη ενστικτοδως (λογω ελλειψης μορφωσης ή οτιδηποτε) ειναι οι "ισχυροι". Καταλαβαινεις που το πηγαινω?

 

Προσωπικα δεν μιλησα ποτε για καψιματα κλπ το καλυτερο θα ηταν να υπηρχαν χοντρες κυρωσεις. Και καποιος ελεγχος για την καθολικη συμπεριφορα των παραπανω απεναντι σε αλλους τυχοντες "αδυνατους".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...