Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια λεξεων


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

LOL....

Πριν λιγο στο δρομο που περπαταγα ε χαζευοντας ειδα μια ταμπελα με το ονομα ενος γιατρου και μου προξενησε εντυπωση διοτι ελεγε ******* Χειρουργος Ορθοπαιδικος.

Εχω την εντυπωση οτι γραφεται ορθοπεδικος ή κανω λαθος? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι μεγάλη ιστορία! Παλιότερα γραφόταν με αι, με το σκεπτικό ότι προερχόταν από τις λέξεις ορθό + παιδί, επειδή έκαναν καλά τα παιδιά με προβλήματα. Τα τελευταία χρόνια τείνει να επικρατήσει το ε, γιατί θεωρήθηκε ότι η ετυμολογία είναι από το ορθό + πεδίο. Τι να σου πω, τα συμπεράσματα δικά σου. Πάντως, 2 βιβλία που μας είχαν δώσει όταν έκανα ορθοπαι(ε)δική στη σχολή, είναι γραμμένα με αι. Διαλέγεις και παίρνεις.

Δε νομίζω πάντως ότι ο γιατρός ήταν ανορθόγραφος, είχε λόγο που το έγραψε έτσι. Σκέψου να έγραφε π.χ. γυνΕκολόγος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ είναι νέα,σύνθετη λέξη απο το ΟΡΘΟΣ και ΠΑΙΔΙΟΝ,που καθιερώθηκε το 1741 από τον Βέλγο Ορθοπαιδικό,τον Νikola Αndry,για την νέα ειδικότητα που ασχολείτο με το παιδί και ακολούθως με τα κατάγματα.

 

Ελληνική έμπνευση,πρακτικά αγνώστου χρονικής στιγμής και προέλευσης η ΠΑΙΔΙΚΗ να γράφεται με "Ε",ώστε να δείχνει προέλευση από το "πέδω" και έτσι είχαμε την ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗ,που καθιερώθηκε και στην Ελληνική βιβλιογραφία.

 

Η βασανισμένη επάνοδος στην αρχική γραφή της λέξεως ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ,ξεκίνησε από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης ο Καθηγητής της Ορθοπαιδικής,κ.Παναγιώτης Συμεωνίδης, έγινε αποδεκτή από τις Πανεπιστημιακές κλινικές ,την Ορθοπαιδική Εταιρεία Μακεδονίας Θράκης,και αναμένεται η αποδοχή της από την Ε.Ε.Χ.Ο.Τ (Ελληνική Εταιρεία Χειρουργικής Ορθοπεδικής και Τραυματιολογίας) .

 

Οι λόγοι της μετατροπής ξεφεύγουν από τα όρια αυτού του χώρου και του χρόνου, γι'αυτό και σας παραπέμπουμε στη σχετική βιβλιογραφία.

 

Με τιμή

 

Δημήτης Ιντζές,Ορθοπαιδικός-Χειρουργός,

πρώην Πρόεδρος Ορθοπαιδικής Εταιρείας Μακεδονίας Θράκης, Σύμβουλος εκδόσεως περιοδικού "ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΗ" και περιοδικού ΕΕΧΟΤ

 

 

 

Λοιπόν όσο κ αν μας κάνει εντύπωση ο ίδιος ο Μπαμπινιώτης σε παλαιότερο τεύχος της εφημερίδας "Το Βήμα" έιχε ταχθεί ύπερ της λέξης "Ορθοπαιδικός"

 

Υπάρχει δηλαδή ζήτημα για το πως είναι σωστότερο να γράφεται η λέξη..

Μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση κ το έχω συγκρατήσει.

 

Πάντως με μια πρόχειρη αναζήτηση βρίσκεις σελίδες που αναφέρονται επιχειρήματα κ από τις δυο πλευρές..

 

http://www.pneuma.gr/downloads/orthopedics.htm

http://www.diavlos.gr/orto96/ortowww/aiore.htm

 

 

Καθότι τεταρτοδεσμίτης προσωπικά δεν θα εκφράσω προτίμηση:)

 

Ο Μπαμπινιώτης κάτι θα ξέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είχα ακούσει χειρούργο, να διορθώνει άλλο χριστιανό στον τονισμό της λέξης, επιμένοντας πως είναι οξύτονη (τουτέστιν χειρουργός)...στο ορθοπαιδικός θα κολλήσουμε. Τότε θα έπρεπε να μιλάμε και για πανουργό, κακουργό και ραδιουργό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είχα ακούσει χειρούργο, να διορθώνει άλλο χριστιανό στον τονισμό της λέξης, επιμένοντας πως είναι οξύτονη (τουτέστιν χειρουργός)...στο ορθοπαιδικός θα κολλήσουμε. Τότε θα έπρεπε να μιλάμε και για πανουργό, κακουργό και ραδιουργό. :P

 

Φιλε μου καλα εκανε ο γιατρος κ τον διορθωνε γιατι οντως το σωστο ειναι χειρουργός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σχετική (και σύντομη η αλήθεια είναι) διαδικτυακή έρευνα, προκύπτει πως μιλάμε μάλλον για "χειρούργος", καθότι μη κακόσημο (αν κι αυτό παίζεται). Σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ που είχα διαβάσει για το λανθασμένο τονισμό της λέξης κι ελπίζω ένα από τα κομμάτια που θα προκύψουν να βοηθήσει. Στου Τεγόπουλου-Φυτράκη πάντως, αποδέχεται και τους δύο τονισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...