Προς το περιεχόμενο

Ορθογραφια λεξεων


MrSeanKon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ε μα γράψε κι εσύ "βασίζομαι" που έχει περίπου ίδια σημασία. Στον Παπούλια έστελνες επιστολή πιά;
Με εξιτάρουν οι περίεργες λέξεις.Πολύ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε πουλάκι μου, πήδηξες μια φορά χωρίς σκούφοshield, ρωτάς να μάθεις πως μεταδίδεται η βλεννόρροια, δεν το ξανακάνεις.

 

Ε, το ίδιο με τη γλώσσα, αν και λιγότερο απολαυστικό σε επίπεδο αμοιβαιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε πουλάκι μου, πήδηξες μια φορά χωρίς σκούφοshield, ρωτάς να μάθεις πως μεταδίδεται η βλεννόρροια, δεν το ξανακάνεις.

 

Ε, το ίδιο με τη γλώσσα, αν και λιγότερο απολαυστικό σε επίπεδο αμοιβαιότητας.

 

Συγχωρέστε με τότε, επιπόλαιοι νεανίσκοι, αλλά σε κανένα δεν είμαι τόσο ριψοκίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Super Moderators
Ως προς το "ορθοπαιδικός" (ετυμολογική ανάλυση από το λεξικό Μπαμπινιώτη): "Τον όρο ορθοπαιδική έπλασε το 1741 ο Γάλλος ιατρός Nicolas Andry (1658-1742), καθηγητής στο Πανεπιστήμιο των Παρισίων στο έργο του "Traite d'orthopedie ou l'art de prevenir et corriger dans les enfants les difformites du corps" (Πραγματεία περί ορθοπαιδίας ή προλήψεως και θεραπείας των σωματικών δυσπλασιών στα παιδιά)." Ο Μπαμπινιώτης επισημαίνει ότι στα γαλλικά το e (τονισμένο αλλά δεν ξέρω πώς να βάζω τόνους εδώ) αποδίδει το ελληνικό -αι: pedagogie =παιδαγωγική, pediatrique= παιδιατρική.

[...]

 

[...]

Η διαφορά εδώ όμως είναι ότι η ορθοπαιδική (ή ορθοπεδική) δεν είναι ελληνική λέξη, αλλά δημιουργήθηκε κατά τα πρότυπα των Ελληνικών από έναν ξένο. Ως εκ τούτου, είναι επιλογή του αρχικού δημιουργού η σύνθεσή της από το ορθό + παιδί και όχι από το ορθή + πέδηση, ακόμα και αν την έγραψε με «λάθος» τρόπο.

[...]

Επανερχόμενος στο θέμα, αναδημοσιεύω εδώ ένα γράμμα αναγνώστη που δημοσιεύθηκε στην περασμένη Καθημερινή της Κυριακής (φύλλο της 12.07.2009):

 

Ορθοπαιδική ή ορθοπεδική;

 

Κύριε διευθυντά

 

Οόρος αυτός ως ιατρική ειδικότητα εισήχθη στη χώρα μας περί το τέλος της δεκαετίας 1950, ως «ορθοπεδική».

 

Αιφνιδίως τα τελευταία χρόνια, με πρωτοβουλία ιατρών που μετεκπαιδεύθηκαν στην Αγγλία, προέκυψε μιμητικά ο όρος: «ορθοπαιδική». Λέγεται ότι το 1741 ο Γάλλος ιατρός Νικολά Αντρί, καθηγητής του Πανεπιστημίου των Παρισίων, έπλασε τον ανωτέρω όρο επειδή θεράπευε παιδιά με δυσπλασίες. Ο όρος στη Γαλλική αποδίδεται ως orthop�die ή orthop�dique και στην Αγγλική ως orthopaedics (με τη δίφθογγο ae, λόγω ανάγκης σωστής προφοράς). Αν δεχθούμε όμως το νέο αυτό κατασκεύασμα, το οποίο διευρύνεται στις πινακίδες όλο και περισσοτέρων ιατρών στη χώρα μας θα έπρεπε συνεκδοχικά να δεχθούμε και τον όρο «ορθογεροντική»(!), διότι ανάγκη συνδρομής της ειδικότητας αυτής έχουν και ενήλικες και ιδιαίτερα γέροντες.

 

Τα περισσότερα σοβαρά λεξικά και οι εγκυκλοπαίδειες της γλώσσας μας, με προεξάρχον το λεξικό του αειμνήστου καθηγητού της Φιλοσοφικής Σχολής των Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης και Αθηνών και ακαδημαϊκού Ιωάννη Σταματάκου, αναγράφουν τον όρο ως «Ορθοπεδική».

 

Η ετυμολογία του: ορθός + πέδον (το πέδον = το έδαφος (από όπου και κράσπεδον, δάπεδον, πεδίον, πους κ.λπ.). Ετσι αποδίδεται σωστά η έννοια της λέξης, σημαίνουσας: «επανορθώνω ή αποκαθιστώ φυσικές ή επίκτητες σωματικές δυσπλασίες».

 

Φωκιων Τοπαλης -Υποστράτηγος ε.α. - Φιλόλογος / Θεσσαλονίκη

Πηγή: Εφημερίδα Καθημερινή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αρκετά συχνά κάνω βόλτα στο insomnia.gr και διαβάζω για κανένα δεκάλεπτο με τεταρτάκι. Τις τελευταίες πέντε μέρες κατά τις σύντομες επισκέψεις μου σημείωσα τα ορθογραφικά λάθη που εντόπισα και τα παραθέτω εδώ. Εννοείται πως μπορώ να αποδείξω ότι δε τα έβγαλα απ' το μυαλό μου άλλα δε συντρέχει κανένας λόγος να δίνω url, δεν έχω κάτι με κανέναν και άλλωστε πιστεύω ότι πολλά απ' τα λάθη γίνονται λόγω απροσεξίας. Δεν είμαι κανένας άσσος της ορθογραφίας ούτε γω και παρακαλώ να μην αρχίσουν τρολαρίσματα για να κλειδωθεί το θέμα. Ορίστε

 

 

 

Υπερχρονησω

φωτεια

λειτουργεικο

Φενονται

αυτή θα κάνουν 500-600 euro και πάνω

ηπα (όχι η γνωστή χώρα)

κινεί λογική

καρτες θυρια

Το οριζεις αναλογος

εκμεταλλευετε λογο αρχιτεκτονικης

εκμεταλλευοντε

Κατατασεται

μορφονωμαι

ανυπομωνώ

πολη (ΚΑΛΗ) τυχη εχω

ολα ριμαζοντε

εχω τελιωσει

τουρκοκρατεια

ξεκκινάνε

ξεκκινάς

καλυμένος

εχει ζητισει

επεισης

βγαλαμε και τιμοι ολοι οι ειδιμονες

επιβαλεισ

επερνεσ

κανενα απολυτος επιχειρημα

ευκλιδη

περνεις

 

 

 

Αυτά από μικρό δείγμα. Αν πάρω σβάρνα τις συζητήσεις λογικά θα υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά ορθογραφικά λάθη. Δε θέλω να κάνω τον έξυπνο ή τίποτα παρόμοιο. Απλώς τόσο καιρό θέλω να πω ότι βλέπω συνέχεια ορθογραφικά λάθη στο insomnia.gr, μια φορά που το είχα ξαναπεί το νήμα κλειδώθηκε εξαιτίας τριών τεσσάρων ατόμων που άρχισαν να τρολάρουν με αυτό το σκοπό και μου δημιουργήθηκε ένα μικρό απωθημένο που ξεσπάω με αυτή τη δημοσίευση. Υγεία :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τολμίσεις και κάνεις κάνα λάθος τώρα, χαλαρά θα δεις post εδώ που θα στο τρίβει στην μούρη :P :p :P

 

ευκαιρία για αυτοβελτίωση τότε :mrgreen:

 

 

Υ.Γ. ευχαριστώ το συντονιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...