Προς το περιεχόμενο

Vga Overcloking Guide


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sapphire 5770 Vapor-X εδω. ειχα δοκιμασει να κλοκαρω με το Ati Overdrive, αλλα ειναι για τα μπαζα. τα clocks πηγαιναν 157/900 με τον 12.3. ναι 157! :whistle:

 

εβαλα το Afterburner, και παλι δεν τα διορθωσε. εβαλα το AMD GPU Clock και ησυχασα.

 

τωρα 900/1250. πολυ μικρη η διαφορα, αλλα δεν το ζοριζω αλλο γιατι idle παιζω στους 62 βαθμους. αυριο θα καθαρισω ανεμηστηρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γύρνα την στοκ την κάρτα. Idle 62 βαθμούς είναι ανεπότρεπτο ακόμα και για καλοκαίρι γι αυτήν την κάρτα.

 

Δοκίμασε και το sapphire trixx αν θες να συνεχίσεις τις δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με stock clocks (860/1200) τωρα το gpu meter gadget μου λεει 66. afterburner λεει 70.

 

χτες βραδυ με arkham city πηγε 88-90...

 

μολις τελειωσει η ελληνοφρενεια θα κλεισω για να καθαρισω το ανεμιστηρακι.

 

αν δεν πεσει η θερμοκρασια, θα παω να παρω μια παστα να την ανανεωσω, γιατι δεν το εχω κανει ποτε...

 

EDIT

 

ανοιξα ολο το pc και το καθαρισα. η καρτα θελει μια φρεσκια στρωση παστουλας και μονο. ειχε πολυ σκονη κι ενα μικρο παπλωματακι. οι θερμοκρασιες επεσαν ακρινως 10 βαθμους με στοκ κλοκς!

 

EDIT

 

εβαλα φρεσκια παστα και εχω idle 47 βαθμους και arkham city με 66 με το ανεμιστηρακι στο 30%! bingo! :devil:

Επεξ/σία από soulnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις διάβασα όλο το θέμα και τις απόψεις, πραγματικά πολύ καλή δουλειά ο οδηγός ειδικά για αρχάριους όπως εγώ.

Έχω την GIGABYTE GEFORCE GTX560TI και σκέφτομαι να αρχίσω το oc στην κάρτα.Ξέρει κανείς περίπου μέχρι πόσο μπορώ να την πάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα θελω να κλοκαρω την καρτα γραφικων μου

 

εχω αυτα

Cpu: AMD Phenom II X4 965 B.E. (3.4Ghz) Motherboard: Asus M4785TD-V EVO Ram: Corsair XMS3 4GB DDR3-1333MHz Vga: SAPPHIRE RADEON HD7870 GHZ EDITION OC 2GB GDDR5 Hdd:: WD Caviar Green WD5000AZRX- 500 GB Psu:: Chieftec APS-550S

 

μεσω της μιτρικης ποια επιλογη ειναι για αυξηση του ρευματος της καρτας;

 

Και αφου αυξησω το ρευμα,τοτε ανεβαζω τις συχνοτητες της καρτας;

 

Υ.Γ. ανεβασα τις συχνοτητες της καρτας μεσω του ati manager αλλα μετα απο καποια συχνοτητα τα κλανει το pc λογω ρευματος δεν ξερω τι σκατα και κολλαει ολοκληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Ρίξτε μια ματιά στην εικόνα και στο κλοκάρισμα που έχω κάνει στη Gigabyte 7870 2GB.Δέν έχω κανένα πρόβλημα εως τώρα 2 μέρες που την τεστάρω.Παίρνει και λίγο ακόμη αλλά δεν θέλω να την φτάσω στα κόκκινα

post-244051-0-46007600-1382360638_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Καλή σας μέρα!

 

Αναβάθμισα τη κάρτα γραφικών στο σύστημά μου επιλέγοντας την ASUS GTX 760 DirectCU II OC.

Θέλω να ρωτήσω... η κάρτα δεν θα έπρεπε να λειτουργεί υπερχρονισμένη χωρίς κάποια επιπλέον ρύθμιση?

 

nvidiascr_zps6b29af75.jpg

 

Πρέπει να εγκαταστήσω το tweak utility της ASUS ή είναι καλύτερο το MSI afterburner?

 

Και κάτι τελευταίο... το πράσινο λαμπάκι της κάρτας στη τροφοδοσία με το 8πινο καλώδιο, παραμένει πάντα αναμμένο, ακόμα και όταν κλείνω τον υπολογιστή! Είναι φυσιολογικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω αυτη τν καρτα 


http://www.e-shop.gr...t?id=PER.513655


μηπως γνωριζεται μεχρι ποσο oc μπορω να τν κανω? αν εχει καποιος τν ιδια θα το εκτιμουσα αν μου ελεγε!!κ κατι ακομη...αν αποτυχει ενα oc τι επιπτωσεις μπορει να εχει?


cpu 8350 fx


8gb ram


mboard gigabyte 990fx ud3


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

για πειτε κι εμενα τι τιμες να βαλω στην καρτουλα μου για να εχω παραπανω επιδοσεις χωρις υπερβολες.

 

το συστημα στην υπογραφη

 

εδω τι ποσο να την ανεωασω:

 

 

post-235149-0-24142500-1401294770_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια..!
μια και ειδα για oc κλπ μπηκα χωρις δευτερη σκεψη..!
εχω μια gtx 660 msi 2gb oc edition εχω προσπαθηει αρκετα να την clockaro αλλα τιποτα δεν μπορω να καταλαβω την αναλογια gpu clock με memory clock!
το oc το προσπαθω με το msi afterburner!
γνωριζει κανεις κατι ή εχει την ιδια?

επισης καπου ειχα ακουσει οτι το max στο clock ειναι 1200mhz!

Ευχαριστω πολυ!!

post-276993-0-24385400-1403648197_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας

θα ηθελα σε μια παλια 6600 να κανω undervolt λογω του οτι ανεβαζει θερμοκρασιες με το nbitor την αναγνωρισε αλλα δεν ξερω τι να κανω μπορειτε να με βοηθησετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια..!

μια και ειδα για oc κλπ μπηκα χωρις δευτερη σκεψη..!

εχω μια gtx 660 msi 2gb oc edition εχω προσπαθηει αρκετα να την clockaro αλλα τιποτα δεν μπορω να καταλαβω την αναλογια gpu clock με memory clock!

το oc το προσπαθω με το msi afterburner!

γνωριζει κανεις κατι ή εχει την ιδια?

επισης καπου ειχα ακουσει οτι το max στο clock ειναι 1200mhz!

Ευχαριστω πολυ!!

 

την memory clock μην την πολυ πειραζεις. δωσε ακομα 10% στο core clock δλδ να παει στα 1133 και τρεξε ena benchmark να δεις αν θα ειναι σταθερο και πρσεξε τι θερμοκρασια θα σου ανεβασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπερα δοκιμασα  να κλοκαρω την καρτα γραφικων μου..αλλα κατι δεν παει καλα μολις ξεκιναει το παιχνιδι με πεταει στην επιφανεια εργασιας... GPU ASUS GTX 770 DirectCU II OC 2 GB

http://gyazo.com/9f2f037e026250d1843420e2a274283d

http://gyazo.com/0df769fe8b931fe6d7a2b29004b7a092

 

ακουω σχολια ........ :confused:  :confused:  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...