Προς το περιεχόμενο

Vga Overcloking Guide


Vatos_locos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή δεν φέρουμε καμία ευθύνη για τυχόν φθορά στο Ηardware που θα κάνετε χειρουργείο

 

καινούρια έκδοση του οδηγού εδώ γιατί το atitool είναι outdated

 

 

Κατά καιρούς έχουν δημιουργηθεί αρκετά threads, εδώ, στην ενότητα του Overclocking & Case Modding, περί του VGA overclocking και αν είναι επικίνδυνο ή όχι. Για να δούμε λοιπόν κάποια βασικά πραγματάκια, με την πεποίθηση ότι θα λυθούν πολλές απορίες ...

 

Ποιες ακριβώς frequencies αυξάνονται όταν επιχειρούμε overclocking στην κάρτα γραφικών μας ?

 

Δύο είναι οι συχνότητες που "πειράζουμε" κατά την διαδικασία του o/cing σε μια VGA, το Core (πυρήνας) και το Memory (μνήμη). Στις νέες κάρτες γραφικών δίνεται η δυνατότητα o/cing και των shaders μέσω του Riva Tuner, που όμως επειδή ασχολείται με πολλές παραμέτρους, μη προσιτές στο μέσο χρήστη το αφήνουμε για λίγο στην άκρη και καταπιανόμαστε μόνο με το Ati Tool (πολύ πιο εύχρηστο και λειτουργικό από το Riva )

Καλό είναι να γνωρίζουμε, ότι το o/c της κάρτας γραφικών, επειδή ακριβώς γίνεται μέσα σε σχετικά "μικρά" περιθώρια, γίνεται αυξάνοντας τα MHz με βήματα των 2 - 5 MHz, τεστάροντας φυσικά έπειτα από κάθε step, την σταθερότητα της VGA Θα επεκταθούμε παρακάτω, μιας και το κομμάτι αυτό αποτελεί κυρίως την εισαγωγική ενότητα στο o/c

 

Είναι επικίνδυνο ?

 

Σαφώς και όχι, με την προϋπόθεση όμως ότι γίνεται μέσα σε λογικά πλαίσια, σε συνάρτηση πάντα με τις αναπτυσσόμενες θερμοκρασίες Core και Memory ... Η αλήθεια είναι ότι τόσο ο πυρήνας όσο και οι μνήμες καταπονούνται, αφού τα αναγκάζουμε να λειτουργούν σε συχνότητες μεγαλύτερες από τις εργοστασιακές. Έτσι αν αρχικά ήταν 10 χρόνια και με το o/c μειώθηκε στα 8, με μονταρίσματα κλπ μειώνεται δραματικά η ζωή της αλλά δεν θα ασχοληθούμε με mod εδώ ... Αλλά ακόμα και έτσι να είναι τα πράγματα, οι περισσότεροι χρήστες κρατάνε τις κάρτες τους περίπου 1.5 - 2 χρόνια και έπειτα τις αλλάζουν (και πολλά λέμε) ... Οπότε κανένα πρόβλημα ... Πάμε τώρα για το ζουμί της υπόθεσης

 

Ανοίγοντας το Ati Tool (Το κατεβάζουμε από εδώ αφοό το εγκαταστήσουμε και το τρέξουμε ερχόμαστε αντιμέτοποι με αυτό εδώ...

 

11162007034025tz8pg3.jpg

 

Με κόκκινο είναι τα Core & Memory που θα υποστούν στη συνέχεια o/c

 

Καταζητώντας Την μέγιστη συχνότητα του πυρήνα

 

εξοπλιστείτε με υπομονή και το Atitool ξεκινάμε...

 

ok αφού κατεβάσαμε,εγκαταστήσαμε το AtiTool και το τρέχουμε και συναντήσαμε το εξής μπροστά μας

 

11162007034025tz8.jpg

 

θα ασχοληθούμε με το να βρούμε την μέγιστη σταθερή συχνότητα του πυρήνα την κάρτας γραφικών μας οπότε μας ενδιαφέρει μόνο το core από τα ρολόγια που είναι στο 3D

 

11162007034025pf0.jpg

 

από εδώ και πέρα είναι εύκολη η δουλειά ανεβάζουμε το core ανά 12 Mhz, πατάμε το κουμπάκι Set Clock και τεστάρουμε με το κουμπάκι που λέει scan for artifacts κοιτάζοντας παράλληλα την θερμοκρασία μας να μην είναι στα ύψη και τεστάρουμε για κανένα 20λεπτό περίπου για να δούμε αν η κάρτα μας βγάζει artifacts

 

 

11162007034025br1.jpg

 

αν το 20λεπτό πέρασε και δεν είδατε κανένα artifact η το AtiTool δεν χτύπαγε τότε επαναλαμβάνουμε την ίδια διαδικασία μέχρι να αρχίσει να εμφανίζει artifacts

 

11162007034025gi5.jpg

 

σε αυτό το σημείο κατεβάζουμε την συχνότητα του πυρήνα της κάρτας μας 15-20Mhz ώστε να μείνει σταθερή και να μην βγάζει καθόλου artifacts

 

και εδώ είναι που βρήκαμε την μέγιστη συχνότητα του πυρήνα της κάρτας γραφικών μας την δοκιμάζουμε και με ένα benchmark όποιο σας κάνει κέφι 3D Mark, AquaMark και αν περάσει το test το όποιο καλό θα είναι να γίνει 2-3 φορές τότε είστε έτοιμοι με την καινούρια σας vga αν σε περίπτωση που το pc σας κολλήσει η δεν μπορεί να περάσει όποιο test του βάλετε απλά χαμηλώστε λίγο την συχνότητα του πυρήνα και θα είναι μια χαρά

 

* Σε αυτό το παράδειγμα η κάρτα είναι μία 7900Gs με αρχικά 3D ρολόγια 525MHz core και 775MHz memory ( flashαρισμένη στα 670Mhz 800Mhz αντίστοιχα με νερό για ψύξη και μονταρισμένη φυσικά γιατί 800Mhz από 525 δύσκολα να τα βαρέσει μια κάρτα όπως θα την αγοράσουμε, οπότε μην περιμένετε μια τέτοια τεράστια αύξηση σε ένα απλό overclocking )

 

Αλλαγή Bios Στην Vga ( μόνιμο Overclocking )

 

 

δεν χρειάζεται τραγικές γνώσεις απλά κατεβάζουμε από εδώ το NiBiTor αφού το κατεβάσουμε πάμε και πατάμε στο Tools μετά Read Bios και Select Device

 

51547499gx3.jpg

 

μετά διαλέγουμε την κάρτα γραφικών μας όπως στο παράδειγμα

 

40434466sx9.jpg

 

μετά πάμε πάλι στο Tools > Read Bios > Read Into File

το αποθηκεύουμε κάπου εύκολα προσβάσιμο και του αλλάζουμε το όνομα σε original και το φυλάμε να υπάρχει

 

 

Τα δύσκολα τελειώσαν τώρα ανοίγουμε το αρχείο που έβγαλε το NivBitor και προσέχουμε το integrity να είναι πράσινο

 

11162007030216iv3.jpg

 

και μετά αλλάζουμε τα Mhz στο 3D (Core / Memory) με αυτά που είδαμε ότι είναι stable η vga μας μετά τις δοκιμές που πέρασε, και τελειώσαμε με το "πείραγμα" του Bios την Vga's μας πατάμε File > Save Bios > και το αποθηκεύουμε με όνομα νέο με κατάληξη .Rom και όχι .Bin

 

 

Boot Disk για να περάσουμε το πειραγμένο Bios ( μόνιμο Overclocking )

 

  1. θα χρειαστούμε πρώτα το nV Flash Disc Image και το πρόγραμμα Ultra Iso ME
  2. ανοίγουμε το nV Flash v5,50 Disc Image με το Ultra Iso Με και πετάμε το Βίος που βγάλαμε στα προηγούμενα Βήματα μέσα στην σύνθεση
  3. μετα πατάμε save το image που φτιάξαμε με το Ultra Iso Me και το ανοίγουμε και το γράφουμε με το nero η άλλο software
  4. στο σημείο αυτό κάνουμε επανεκκίνηση και λέμε στο pc μας να κάνει boot από το δισκάκι που τηγανίσαμε αν όλα πήγαν καλά στο μαγείρεμα θα γίνει κανονικά το boot από το cd θα ζητηθεί ημερομηνία και ώρα τα συμπληρώνεται και θα φτάσετε σε ένα σημείο που θα σας ζητάει να του πείτε τι να κάνει και εκεί γράφετε nvflash -5 -6 new.rom εννοείτε πως το όνομα.rom πρέπει να είναι ίδιο με το όνομα που δώσατε στο πειραγμένο Βίος

Επεξ/σία από Vatos_locos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 364
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνεχίζουμε πατώντας " Find Max Mem " :

Όπως καταλαβαίνετε το o/c μέσω Ati Tool είναι μια πλήρως αυτοματοποιημένη διαδικασία :-D

 

findmaxmemje6.png

 

Ώρα να σταματήσουμε :P ...

 

findmaxmemafterawhilecofp8.png

 

Είναι ώρα για overclocking :-D ...

 

Έχοντας βρει ότι το Max Core της X1650 είναι 641MHz, Και το Max Mem 535.5 (έχω και videos αλλά θα τα ανεβάσω κατά πάσα πιθανότητα αύριο) ξεκινάμε να ανεβάζουμε τα MHz με μικρά βήματα, πατώντας " Scan for Artifacts " ανα δύο - τρία βήματα ... Αν είναι stable για > 10 λεπτά, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα συνεχίζουμε ακάθεκτοι ...

 

Για δική μου ευκολία, πηγαίνοντας στην καρτέλα " Settings " ---> " Overclocking ", επέλεξα την επιλογή :

 

movingslideroverclockinda7.png

 

ώστε με ένα " + " γίνεται το overclocking να γίνεται κατευθείαν...

 

Επιπροσθέτως μπορείτε να έχετε ένα ξεχωριστό profile το οποίο και θα κάνετε load, πριν παίξετε κάποιο παιχνίδι, ή πριν τρέξετε οποιαδήποτε απαιτητική 3D εφαρμογή, ή κάποιο bench ... Για παράδειγμα όποτε παίζω παιχνίδι, φορτώνω το οverclocked profile μου, το οποίο και μπορείτε να παραμετροποιήσετε όπως θέλετε ...

 

Settings ---> Fan Control

 

50866114os7.png

 

Aποτελέσματα του o/c ...

 

a) 42622191gc2.jpg

 

B)

 

93388508bx1.png

 

1ο αποτέλεσμα

Με τον Northy στα 3GHz (default frequency) και την κάρτα stock (500/400)

2ο αποτέλεσμα

Με τον Northy στα 3GHz (default frequency again) και την κάρτα στα 580/480

 

Με πολύ μικρό o/c στην vga και θερμοκρασίες μικρότερες των 68 βαθμών (το εργοστασιακό σύστημα ψύξης της ati, είναι πραγματικά αχαρακτήριστο ... :mad:) είχα +12 fps κατά μέσο όρο σε ανάλυση 1280 x 1024 με AF και AA απενεργοποιημένα ... ;)

 

/George_o/c

 

Videos are finally here ...

 

Πάνο, ρε συ, κατάφερα να ανεβάσω τα videos ... Λοιπόν παιδιά η τελευταία βοήθεια του οδηγού μας " ζωντανά " από το pc μου ... :P

 

Τα παρακάτω βίντεο, δείχνουν τί θα συμβεί αν πατήσετε Find Max Core και Find Max Mem αντίστοιχα ... Για σας που έχετε ακόμα αμφιβολίες ... :-D

 

Find Max core video

 

http://www.youtube.com/watch?v=0vY4WL1CIxw

 

Παρατηρούμε λοιπόν ότι όταν βρει το Max Core (στην περίπτωσή μας 641.5MHz), το pc κολλάει και χρειάζεται επανεκίνηση ... Έπειτα από την επανεκίνηση αν επιχειρήσετε να ανοίξετε το Ati Tool θα σας πετάξει μνμ, ότι στην τάδε συχνότητα αντιμετώπισα πρόβλημα ... ;) Τίποτα το ανησυχητικό ---> απολύτως φυσιολογικό ;)

 

Find Max mem video

 

http://www.youtube.com/watch?v=7aiiT4DDDow - first

 

http://www.youtube.com/watch?v=0c4ms9ZdQKI - second (notice the artifacts ... :-D)

 

Κάθε βήμα προς τα πάνω ---> τρέμουλο στην οθόνη ... Επίσης φυσιολογικό ;) Όταν βρει το Max mem υπάρχει περίπτωση να θέλει επανεκίνηση (όπως και στην προαναφερθείσα κατάσταση), ή να εμφανίσει μνμ στην οθόνη " Εκτός σήματος " ---> επανεκίνηση ξανά ... :P

/George_o/c

 

________________________________________________________________________________

 

Πλέον όπως προείπε και ο Πάνος, δύναται να κατεβάσετε τα MHz σε Core/Memory 15-20 ίσως και παραπάνω ώστε να είσαι απόλυτα σταθεροί στα παιχνίδια σας ...

 

Απολαύστε :-), και να θυμάστε ότι θέλει υπομονή ... Ιδιαίτερα αν κάποιος επίδοξος αποφασίσει να ασχοληθεί με το Riva και τις παραμέτρους του, ή τα Vmods κ.τ.λ ... ;)

 

Καλημέρα σε όλους σας (05:35) και καλά κλόκια ...

 

Ελπίζω να σας βοηθήσαμε αρκετά έτσι ? BB guys ...

/Vatos_Locos & George_o/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ο οδηγός παιδιά! Μπράβο!

Αν και artifacts δεν βγάζει ο πυρήνας, αλλά η μνήμη. Ο πυρήνας κολλάει ακαριαία. Σωστά δεν μιλάω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ο οδηγός παιδιά! Μπράβο!

Αν και artifacts δεν βγάζει ο πυρήνας, αλλά η μνήμη. Ο πυρήνας κολλάει ακαριαία. Σωστά δεν μιλάω?

 

Σωστός ;) Τα edit από αύριο γιατί είμαστε ... :eek: ... Δες το video να καταλάβεις τί παίζει ... Υπομονή ανεβαίνει και το άλλο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και κάτι άλλο πολύ ψηλό...

σε αυτό το σημείο κατεβάζουμε την συχνότητα του πυρήνα της κάρτας μας 15-20Mhz ώστε να μείνει σταθερή και να μην βγάζει καθόλου artifacts

Θα έλεγα ότι όταν είναι να κατεβάσουμε να μην κατεβάζουμε 15-15MHZ γιατί ίσως είναι πολλά. Να δοκιμάζουμε 5 τι φορά. Εγώ έτσι κάνω τουλάχιστον. Μερικές φορές και 2MHZ!

Αυτό φυσικά εσείς το κρίνεται... Εσείς ξέρετε! :-)

Πάντως παιδιά μπράβο! Μακάρι όλοι να είχαμε το μεράκι που έχετε εσείς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης και κάτι άλλο πολύ ψηλό...

 

Θα έλεγα ότι όταν είναι να κατεβάσουμε να μην κατεβάζουμε 15-15MHZ γιατί ίσως είναι πολλά. Να δοκιμάζουμε 5 τι φορά. Εγώ έτσι κάνω τουλάχιστον. Μερικές φορές και 2MHZ!

Αυτό φυσικά εσείς το κρίνεται... Εσείς ξέρετε! :-)

Πάντως παιδιά μπράβο! Μακάρι όλοι να είχαμε το μεράκι που έχετε εσείς....

 

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια ;)

Πάρε για παράδειγμα την Χ1650 μου ... Max core 641.5MHz, ωραία ?

641.5MHz ---> Scan for Artifacts lasts for like 1 min ---> not 3D benchable

634.5MHz ---> Scan for Artifacts lasts for like 10 min ---> benchable only for a 3D Mark (only 03,05,06)

627.5MHz ---> Scan for Artifacts last for like 10 min ---> benchable only for a 3D Mark (only 03,05,06)

621 MHz ---> Scan for Artifacts last for more that half an hour ---> fully benchable in all 3D Marks, even in 3D01 with the Level of Detail at 3.4 ;) - ακριβώς 20MHz παρακάτω ... And that's my point ;)

 

X1650 Vmoded ...

 

signaturetl2.jpg

 

Finished with the videos ... Hooray :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχεις άδικο. Άλλα έχει να κάνει και με τη VGA νομίζω. Δηλαδή εγώ είμαι στα 630 rock stable. Αν πάει κάποιος από στα 640, κρίμα δεν είναι να πάει 15-20 πίσω και να να χάσει και αυτά τα λίγα? Νομίζω ότι καλό είναι όταν δούμε που είναι Stable, να παίζουμε με μικρότερη κλίμακα. Αν και νομίζω ότι μπορείς κάποιος να google-άρει να δει που παίζει στο περίπου η κάθε κάρτα, να βάλει τις χαμηλότερες ρυθμίσεις που έχει δει και να αρχίσει από εκεί. Εγώ αυτό κάνει όταν είναι να κλοκάρω κάρτες που δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρες :-) εγώ έχω παρατηρήσει και artifacts στον πυρήνα

11162007034025gi5.jpg

μετά από πολύ oc απλά τα βγάζει συμμετρικά όπως στην εικόνα που έδωσα εγώ :-) και το μικρότερο βήμα για να ανεβάζεις είναι 12Mhz λόγο dividers στην κάρτα γραφικών ;) όσο για το κατέβασμα τώρα σιγά τι 2 τι 5 τι 10 Mhz αν έχεις κάνει ένα εύλογο δεν θα δεις και μεγάλη διαφορα

 

αργότερα αν βρεθεί πάλι όρεξη και χρόνος γιατί αν δεν ήταν ο George_ο/c σιγά μην καθόμουν να γράψω τίποτα :P ίσως γράψω και άλλον ένα για το overclocking των shaders στις 8800 Vga's

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά, ελπίζω να κοπούν μερικές στερεότυπες ερωτήσεις απο εδώ και πέρα και να πηγαίνουν κατευθείαν στον οδηγό σας να ησυχάσουμε κι εμείς κι εσείς:X. Αρχίστε τον οδηγό για τα shaders όμως γιατί εκεί χωλαίνουμε :P.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα shaders είναι λίγο μπελαλίδικο

γιατί πρέπει να κανεις 2-3 flash στην κάρτα

 

μια να κάνουμε edit τους shaders από το NivBitor με μεγαλύτερο νούμερο flashάρουμε και μετά να ανεβάζουμε την κάρτα μέχρι να δούμε που maxαρουν (mhz) οι shaders

 

κρατάμε το χχχχ Mhz

 

μετά να την flashαρουμε πάλι με πολύ μικρότερους shaders

και κάνουμε overclock στον πυρήνα για να δούμε που maxαρει

 

μετά αποφασίζουμε εμείς που θα κρατήσουμε τα clocks που θέλουμε και flashαρουμε την vga με τα με το Core Clock / Domain Shaders Clock / Memory Clock που θέλουμε να είναι σταθερά η vga μας και να μην χρειάζεται να την ανεβάζουμε από software συνεχεια :-)

 

 

αλλα το riva tuner τώρα δίνει επιλογή να ανεβάζεις unlinked Domain shaders και Core speed οποτε στην ουσία πια είναι τσάμπα ταλαιπωρία τα πολλά edit στο Βίος της vga ;)

οποτε για Oc στις vga είναι καλύτερο το riva αλλα εδώ γράψαμε για το Atitool γιατί είναι πιο user friendly :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επέλεξα και το use clock safety για να είμαι σίγουρος. Πάντως στο τεστ για artifacts η θερμοκρασία στα τσιπάκια της ram της κάρτας γραφικών πάει 70+

 

Οταν λέτε : Έχοντας βρει ότι το Max Core της X1650 είναι 641MHz, Και το Max Mem 535.5 (έχω και videos αλλά θα τα ανεβάσω κατά πάσα πιθανότητα αύριο) ξεκινάμε να ανεβάζουμε τα MHz με μικρά βήματα, πατώντας " Scan for Artifacts " ανα δύο - τρία βήματα ... Αν είναι stable για > 10 λεπτά, τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα συνεχίζουμε ακάθεκτοι ...

 

Αφού βρούμε τα μέγιστα αρχίζουμε να ανεβάζουμε κιάλο ? Η ανεβάζουμε με μικρά βήματα απο το default ? Τι εννοείτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...