Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά ναι, θέλει πολύ μελέτη να βγάλεις άκρη τι και πώς, σίγουρα παίζει και ρόλο ότι είναι αρκετά διαφορετικοί οι controllers, παρόλα αυτά ακόμα κι έτσι, για κάποιον που ξεκινάει απ'το μηδέν, δεν είναι και άσχημο baseline το calculator, στα safe δεν είναι πολύ μακριά από εφαρμόσιμα timings ακόμα και για τους intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Καλά ναι, θέλει πολύ μελέτη να βγάλεις άκρη τι και πώς, σίγουρα παίζει και ρόλο ότι είναι αρκετά διαφορετικοί οι controllers, παρόλα αυτά ακόμα κι έτσι, για κάποιον που ξεκινάει απ'το μηδέν, δεν είναι και άσχημο baseline το calculator, στα safe δεν είναι πολύ μακριά από εφαρμόσιμα timings ακόμα και για τους intel.

Ναι ισχυει ,στα 3600 εχεις δοκιμασει να βαλεις trfc - 288 ? Αν ναι δουλεψε η ειχε θεματα?

@Zaknafein αμα εχεις ορεξη δεν δοκιμαζεις τα παρακατω timings ετσι απο περιεργεια και τρεξε ενα aida64 benchmark να δουμε θα υπαρχουν διαφορες στο bandwidth?

Vdimm εδωσα 1.42v ,εσυ λογικα θα θες λιγοτερο

 

3666.png.1ff8fb862d63858050da546c90c917e7.png

 

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3666 & CL15 χλωμό, αλλά θα το δοκιμάσω... εδώ έφαγα 1 ώρα να κάνω ένα ρημαδόreset (το clear cmos button που λέγαμε... WTB!), σε 2-3 bootloops θα κολλήσω; :P

edit: Χμ, δεν έχω επιλογή για 3666, ή 3600 ή 3700. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή για το tRAS, να δεις αν με 38 (15+15+10-2) έχεις καλύτερα νούμερα ή εναλλακτικά με tRAS 36, αλλά tRTP 8;

Όσο για το tRFC, θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω, τώρα που ξέρω ότι ΟΛΑ τα άλλα είναι σταθερά, ψιλόχλωμο το κόβω για 24/7 stability πάντως τόσο χαμηλά.

Επεξ/σία από Zaknafein
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

3666 & CL15 χλωμό, αλλά θα το δοκιμάσω... εδώ έφαγα 1 ώρα να κάνω ένα ρημαδόreset (το clear cmos button που λέγαμε... WTB!), σε 2-3 bootloops θα κολλήσω; :P

edit: Χμ, δεν έχω επιλογή για 3666, ή 3600 ή 3700. Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή για το tRAS, να δεις αν με 38 (15+15+10-2) έχεις καλύτερα νούμερα ή εναλλακτικά με tRAS 36, αλλά tRTP 8;

Όσο για το tRFC, θα πρέπει να ξαναδοκιμάσω, τώρα που ξέρω ότι ΟΛΑ τα άλλα είναι σταθερά, ψιλόχλωμο το κόβω για 24/7 stability πάντως τόσο χαμηλά.

Θα δοκιμασω αλλα νομιζω οτι δεν θα καταλαβουμε διαφορα.

Αμα καταλαβεις τπτ καλως :P ,η πτωση του copy μπορει να ειναι και τυχαια.

 

1.png.beaf091dc0b4a81063d0849de8d55d29.png

2.png.0c86a57240791705020ee82836bca0e9.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το copy πάντα "παίζει", νομίζω με 36-8 είσαι καλύτερα, ίσως και με 38-10 να είσαι καλύτερα από 36-10. Αλλά ναι εντάξει, για μικρές διαφορές μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, BabisTs είπε

RealBench 2.56 στα daily κλόκια....

Χωρίς τίτλο.png

Bro !!!Χαλιά το realbench στα 10ρια μη το τρέχεις δες τα δικά μου σε 7αρια στα 4.9 που να παίξω και 5.0+

 

2017812.png.86dd574b1ca924c25a899f05958e4717.png

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Bro !!!Χαλιά το realbench στα 10ρια μη το τρέχεις δες τα δικά μου σε 7αρια στα 4.9 που να παίξω και 5.0+

Μήπως παίζει ρόλο η version bro......δεν τρέχουμε την ίδια,εσύ είσαι με v.2.44.....v.2.56 εγώ τρέχω.....λέω αν παίζει ρόλο χωρίς να είμαι σίγουρος.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Μήπως παίζει ρόλο η version bro......δεν τρέχουμε την ίδια,εσύ είσαι με v.2.44.....v.2.56 εγώ τρέχω.....λέω αν παίζει ρόλο χωρίς να είμαι σίγουρος.....

Εγώ παίζω τη realbench hwbot version αυτή που δέχονται μόνο στo hwbot.org

Αλλά την έχω δοκιμάσει και σε 7αρια και σε 10ρια με διάφορες τεράστιες υπέρ των 7

αλλά πιθανον να έχεις δίκιο για τις εκδόσεις θα το δω αλλά από την άλλη τόση   διάφορα μεταξυ τους!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει διαφορά η 2,56version από την 2,44version...... δεν το έτρεξα bro ολόκληρο το test αλλά μόνο στο encoding βαράει 279000+ πόντους...... και στην 2,56version χτυπάω πιο πάνω που το έτρεξα 148700+ πόντους...τρομερές διαφορές version με version.....

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ultraex, τι σου έχουν κάνει τα 10ρια πια; Φορτώσανε με τη CPU 2C/2T σφαίρα και είτε τα είχα όλα ανοιχτά/κλειστά η διαφορά στο sPi1M ήτανε ~10-20ms το πολύ. Δεν νομίζω τα 7ρια να είναι τόσο πιο γρήγορα πια, κάποιο tweak πρέπει να παίζει, αν και θα κάνω δοκιμές το ΣΚ αφού τσίμπησα την lite version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Έχει διαφορά η 2,56version από την 2,44version...... δεν το έτρεξα bro ολόκληρο το test αλλά μόνο στο encoding βαράει 279000+ πόντους...... και στην 2,56version χτυπάω πιο πάνω που το έτρεξα 148700+ πόντους...τρομερές διαφορές version με version.....

Χωρίς τίτλο.png

Μάλιστα όποτε βρέθηκε ο ενοχος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ρε συ ultraex, τι σου έχουν κάνει τα 10ρια πια; Φορτώσανε με τη CPU 2C/2T σφαίρα και είτε τα είχα όλα ανοιχτά/κλειστά η διαφορά στο sPi1M ήτανε ~10-20ms το πολύ. Δεν νομίζω τα 7ρια να είναι τόσο πιο γρήγορα πια, κάποιο tweak πρέπει να παίζει, αν και θα κάνω δοκιμές το ΣΚ αφού τσίμπησα την lite version.

Σε καποια benchmarks τα 10αρια ειναι πιο ιδιοτροπα απο τα 7 και χανεις ελαχιστα μεν αλλα χανεις σε σκορ.Κυριως στα πιο παλια spi ,wprime ,gpupi.Επισης στο hwbot σε πολλα benchmarks δεν επιτρεπονται τα 10 γιαυτο διαβασε τους κανονες σε καθε benchmark που τρεχεις γτ στα ακυρωνουν

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Ρε συ ultraex, τι σου έχουν κάνει τα 10ρια πια; Φορτώσανε με τη CPU 2C/2T σφαίρα και είτε τα είχα όλα ανοιχτά/κλειστά η διαφορά στο sPi1M ήτανε ~10-20ms το πολύ. Δεν νομίζω τα 7ρια να είναι τόσο πιο γρήγορα πια, κάποιο tweak πρέπει να παίζει, αν και θα κάνω δοκιμές το ΣΚ αφού τσίμπησα την lite version.

Τα 10ρια είναι στάνταρ πιο αργά με τόσα servise που τρέχουν απο πίσω 

Έχουν γεμίσει με διάφορα μέσα που τρέχουν και μιλαμε έχω κόψει τα πάντα 

Με τα lite θα δεις διαφορες 

Ότι και αν έτρεξα σε 10ρια  ειμουν πίσω σε σχέση με τα 7 ακόμα και το δευτερο μετράει 

Άσε που δεν επιτρέπονται στο hwbot τα 10ρια σε  αρκετα bench

Ενταξει εδω τι ζητάει ο καθένας κοίταξε άλλο να τρέχεις κάτι έτσι για πλάκα και άλλο να παίζεις ανταγωνιστικά και να κυνηγάς τα δευτερόλεπτα καταλαβαίνεις  τι εννοω !!

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ultraex2003 είπε

Με τα lite θα δεις διαφορες 

Ότι και αν έτρεξα σε 10ρια  ειμουν πίσω σε σχέση με τα 7

Ενταξει εδω τι ζητάει ο καθένας κοίταξε άλλο να τρέχεις κάτι έτσι για πλάκα και άλλο να παίζεις ανταγωνιστικά και να κυνηγάς τα δευτερόλεπτα καταλαβαίνεις  τι εννοω !!

Καλά ναι σίγουρα, αν μιλάμε για απόλυτα νούμερα ναι - αφού και το 1ms μετράει, αλλά εντάξει, θα ξέρω σύντομα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...