Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Καθε παιχνιδι ειναι διαφορετικα.. Μονο απο 3DMark περνεις μια εικονα ποσο κρατανε τα ρολογια περιπου σε avg στα παιχνιδια.. Το supo δινει αβερτα και εγω εχω δει 2290 για πλακα και με το παλιο το bios στην αρχη εχω να το τρεξω αιωνες.. 

Βεβαια χωρις νερο πραγματικη διαφορα και με bios καλο μονο στα benchmarks βλεπεις αν θα σου βαρεσει pl.. Εμενα βαραει σερι pl βαρεθηκα να την βλεπω lol

Για να δεις σε παιχνιδια και ειδικα σε 4k που ειναι απαιτητικα τα φορτια θες νερο οπωσδηποτε. Για αυτο μονο το σκεφτομαι να την βαλω σε νερο, γενικα με benches εχω σταματησει να ασχολουμαι αλλωστε κανα δυο σκορ ποσταρω στην χαση και στην φεξη..

κρατα γερα .του χρονου παμε για 4090 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Μόλις τώρα, billeiros είπε

κρατα γερα .του χρονου παμε για 4090 

Ολο λεω τελος αυτο ηταν δεν ξαναπληρωνω και καθε γενια εδω ειμαι.. Δεν μιλαω πλεον το ραβω , καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω 👀😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε δεν φαινονται ρε τα avg ρολογια σου. Ποσο κρατάει και ποσο τρεχουν οι μνημες? 

Μids 2000 παιζει.μνημες στα 1180 .καλα μη νομιζεις οτι προλαβα να το δω και πολυ το 2310,στην αρχη το πεταξε μονο και στο gpu z φανηκε μετα.εξου και το screenshot

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ολο λεω τελος αυτο ηταν δεν ξαναπληρωνω και καθε γενια εδω ειμαι.. Δεν μιλαω πλεον το ραβω , καλυτερα να μασαω παρα να μιλαω 👀😆

Μπορείς να δοκιμάσεις το aio για 3090 από evga

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις το aio για 3090 από evga

Οχι δεν την εχω βαλει σε νερο (ακομη) αν την βαλω ξερω τι bios θα βαλω 🤣

Ετσι λιγα πραγματα κερδιζεις ειχα δοκιμασει καποια στις αρχες αλλα η θερμοκρασια ειναι περιοριστικος παραγοντας στο τελος της μερας λογω της αυξημενης καταναλωσης..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billeiros είπε

Παντως μετα την αλλαγη pads η καρτα μεταμορφωθηκε.εριξα γυρω στους 30 βαθμους το junction.εβαλα κ ενα amd cpu cooler στην πλατη κ αντε γεια

INTEL ρε. Το AMD πώς το χώρεσες? Σκεφτόμουν να  βάλω κάτι δυνατό και εγώ αλλά λογικά θα βρίσκουν οι μνήμες της μητρικής και δεν θα χωρέσει

Πάντως γύρω στους 10-15 βαθμούς ρίχνει το intel cooler με έναν 140αρη ανεμιστήρα.

52 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Βεβαια χωρις νερο πραγματικη διαφορα και με bios καλο μονο στα benchmarks βλεπεις αν θα σου βαρεσει pl.. Εμενα βαραει σερι pl βαρεθηκα να την βλεπω lol

Άμα έχεις όρεξη voltage curve. Aπλά είναι app specific, δηλαδή άλλο voltage curve για SOTR άλλο για 3d mark κλπα. Αλλά δίνει αρκετά δυνατά νούμερα, ειδικά αν είσαι plimited. Η FE του bill αν ασχοληθεί ας πούμε μπορεί να φτάσει 19500+ στο 3d mark.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Άμα έχεις όρεξη voltage curve. Aπλά είναι app specific, δηλαδή άλλο voltage curve για SOTR άλλο για 3d mark κλπα. Αλλά δίνει αρκετά δυνατά νούμερα, ειδικά αν είσαι plimited. Η FE του bill αν ασχοληθεί ας πούμε μπορεί να φτάσει 19500+ στο 3d mark.

Για gaming με νοιαζει πιο πολυ εκει παιζει ρολο καθαρα η καταναλωση και συνεπαγομενα η θερμοκρασια.. Οσο και να βελτιστοποιησεις με curve οταν χτυπας 480w συνεχεια θα ανεβασεις θερμοκρασια με συμβατικες ψυκτρες και θα πεσουν τα ρολογια.. Το curve ερχεται και δενει ωραια οταν βοηθανε και οι θερμοκρασιες για να πιασεις τα απολυτα νουμερα ή για στιγμιαια σε benches..Στο παιχνιδι που παιζεις ωρα ειδικα σε 4k θα στα ριξει στανταρακι μετα απο λιγο..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Για gaming με νοιαζει πιο πολυ εκει παιζει ρολο καθαρα η καταναλωση και συνεπαγομενα η θερμοκρασια.. Οσο και να βελτιστοποιησεις με curve οταν χτυπας 480w συνεχεια θα ανεβασεις θερμοκρασια με συμβατικες ψυκτρες και θα πεσουν τα ρολογια.. Το curve ερχεται και δενει ωραια οταν βοηθανε και οι θερμοκρασιες για να πιασεις τα απολυτα νουμερα ή για στιγμιαια σε benches..Στο παιχνιδι που παιζεις ωρα ειδικα σε 4k θα στα ριξει στανταρακι μετα απο λιγο..

Απλά με το curve μπορείς να περιορίσεις καταναλώση στα ίδια ρολόγια και να μείνεις σταθερό. Δηλαδή flataris στο 1volt / 2100 mhz ας πούμε και είσαι στα 400watt.

Με 470watt εγώ βαράω χαλαρό 80αρι πάντως τώρα το καλόκαιρι. Η ψύξη της Φανής κάνει μόνο για το χειμώνα φαίνεται 😜  Και νόμιζα ήταν τούμπανη, τελικά μέτρια είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 470-480w συνεχεια και τετοια ambient temps στο κουτι μεσα οι νομοι της φυσικης δεν παρακαμπτονται οτι και να κανεις.. Τωρα αν ανοιξεις αλλαξεις παστες, αλλαξεις pads, εχεις ανοικτο κουτι, κανα ανεμιστηρα να βαραει το pcb ή απλα την εχεις σε ανοικτο bench table κατι θα κερδισεις ετσι σιγουρα, απλα εγω μιλαω πιο πολυ για 24/7 gaming real συνθηκες.. 

Στο λεω απλα γιατι ενα παιχνιδι με τις αυξομειωσεις του φορτου του δεν ειναι ενα flatline να το υπολογισεις. Το benchmark θα το μαθεις μεχρι και στην τελευταια κινηση μετα απο αρκετα runs τι μπορει να σηκωσει, στα παιχνιδια παιζουν ρολο πολλοι ασταθμητοι παραγοντες οταν παιζεις καθημερινα..

Ασε που και υποτιθεμενα να καταφερεις να τα βρεις αυτα τα ρολογια μπορει ανα πασα στιγμη να αποδειχθουν ασταθη σε αρκετους τιτλους με συγκεκριμενα mV για καποιο χρονισμο οποτε πιαστο αυγο και κουρευτο.. Πολυ μανουρα.. Εννοειται οτι θα βοηθησει σιγουρα αλλα για εμενα εχει αξια μονο εαν και εφοσον εχεις αντιμετωπισει τις θερμοκρασιες και αποτελεσματικα δηλαδη με νερο ειδικα για τετοιου επιπεδου καρτες..

Τελοσπαντων τι συζηταμε αυτα τα ξερουν ολοι οσοι ασχολουνται..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

INTEL ρε. Το AMD πώς το χώρεσες? Σκεφτόμουν να  βάλω κάτι δυνατό και εγώ αλλά λογικά θα βρίσκουν οι μνήμες της μητρικής και δεν θα χωρέσει

Πάντως γύρω στους 10-15 βαθμούς ρίχνει το intel cooler με έναν 140αρη ανεμιστήρα.

Άμα έχεις όρεξη voltage curve. Aπλά είναι app specific, δηλαδή άλλο voltage curve για SOTR άλλο για 3d mark κλπα. Αλλά δίνει αρκετά δυνατά νούμερα, ειδικά αν είσαι plimited. Η FE του bill αν ασχοληθεί ας πούμε μπορεί να φτάσει 19500+ στο 3d mark.

 

IMG_20210623_133601.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Herald είπε

Αυτο ειναι cooler απο ryzen? Πολυ μικρό φαινεται. Ο 3700x εχει μια γκουμουτσα για κουλερ

Απο x3 425 ειναι...αν κατεβω αποθηκη βρισκω ο,τι μπορεις να φανταστεις.κανει καλη δουλεια παντως κ χωραει ιδανικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billeiros είπε

Απο x3 425 ειναι...αν κατεβω αποθηκη βρισκω ο,τι μπορεις να φανταστεις.κανει καλη δουλεια παντως κ χωραει ιδανικα

Α νομιζα έβαλες καμια wraith ας πουμε και λεω τι γινεται εδώ 😂

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Με 470-480w συνεχεια και τετοια ambient temps στο κουτι μεσα οι νομοι της φυσικης δεν παρακαμπτονται οτι και να κανεις.. Τωρα αν ανοιξεις αλλαξεις παστες, αλλαξεις pads, εχεις ανοικτο κουτι, κανα ανεμιστηρα να βαραει το pcb ή απλα την εχεις σε ανοικτο bench table κατι θα κερδισεις ετσι σιγουρα, απλα εγω μιλαω πιο πολυ για 24/7 gaming real συνθηκες..

πάρε παγωτό υδρόβιο ....θα γίνουμε αρκετοί σε λίγο καιρό.....B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...