Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, BabisTs είπε

πάρε παγωτό υδρόβιο ....θα γίνουμε αρκετοί σε λίγο καιρό.....B)

Χαχαχ λες;

Μπα ρε Μπαμπινο αν θα το αποφασισω θα κανω ενα ωραιο custom μετα απο χρονια για cpu/gpu με distro ομορφο να δειξει και να το χαιρομαι με ωραιες θερμοκρασιες αλλιως θα μεινω οπως ειμαι.. Η gpu δεν ειναι και κανα τρελλο κομματι την δουλεια της την κανει και με το παραπανω παντως σαν υλοποιηση, απλα στις μνημες ειδικα η δικια μου ειναι μπανανιτσα (+900 max).. Περιεργως βεβαια γιατι παραδοσιακα με asus ειδικα οι μνημες μου παντα ηταν πολυ ψηλα. Συμβαινει.. 

Μια χαρα ειμαστε  αυτο ελειπε να παραπονιομαστε κιολας..

Ενα 1440p τελευταιο να κανω uninstall και το HOZ τελειωσα το Frozen Wilds να φευγει απο τον nvme.. 

https://streamable.com/bbfr40

Capture.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Χαχαχ λες;

Μπα ρε Μπαμπινο αν θα το αποφασισω θα κανω ενα ωραιο custom μετα απο χρονια για cpu/gpu με distro ομορφο να δειξει και να το χαιρομαι με ωραιες θερμοκρασιες αλλιως θα μεινω οπως ειμαι.. Η gpu δεν ειναι και κανα τρελλο κομματι την δουλεια της την κανει και με το παραπανω παντως σαν υλοποιηση, απλα στις μνημες ειδικα η δικια μου ειναι μπανανιτσα (+900 max).. Περιεργως βεβαια γιατι παραδοσιακα με asus ειδικα οι μνημες μου παντα ηταν πολυ ψηλα. Συμβαινει.. 

Μια χαρα ειμαστε  αυτο ελειπε να παραπονιομαστε κιολας..

Ενα 1440p τελευταιο να κανω uninstall και το HOZ τελειωσα το Frozen Wilds να φευγει απο τον nvme.. 

https://streamable.com/bbfr40

Capture.jpg

Μπραβο ανεβηκες.θελει δουλιτσα ο 5950 αλλα αν σεταριστει καλα και σφιξεις ραμ θεριζει το εργαλειο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, billeiros είπε

Μπραβο ανεβηκες.θελει δουλιτσα ο 5950 αλλα αν σεταριστει καλα και σφιξεις ραμ θεριζει το εργαλειο

Thanks man

Βασικα ενα σετακι 2x16 4000αρες θα το δοκιμασα να δω αν σηκωνει το IF μην τις παρω τζαμπα.. Ψιλοοριακο τον κοβω τον memory controller αλλιως να παρω για να τις τρεχω 3800 σφιχτα μια ή αλλη ειναι (τωρα 3800c16 σηκωνω για benching και με αυτες).. Aλλωστε σε 4k gaming λιγο ρολο παιζει για handbrake και Premiere Pro μονο που φτιαχνω βιντεακια και κανω encoding να σηκωσει λιγο και να πεσει και το latency.. 

Καλα ειμαστε ναι κατι εκανα με το curve σ/κ.. Θελει ακομη βεβαια δουλεια αρκετη..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d4ydr33m3r είπε

Thanks man

Βασικα ενα σετακι 2x16 4000αρες θα το δοκιμασα να δω αν σηκωνει το IF μην τις παρω τζαμπα.. Ψιλοοριακο τον κοβω τον memory controller αλλιως να παρω για να τις τρεχω 3800 σφιχτα μια ή αλλη ειναι αλλωστε σε 4k gaming λιγο ρολο παιζει για handbrake και Premiere Pro μονο που φτιαχνω βιντεακια και κανω encoding να σηκωσει λιγο και να πεσει και το latency.. 

Καλα ειμαστε ναι κατι εκανα με το curve σ/κ.. Θελει ακομη βεβαια δουλεια αρκετη..

Βρες τους 4 καλους πυρηνες (τους επισημαίνει στο ryzen master) και κοψε 10.απο τους υπολοιπους ξεκινα με -25.αν δεις ασταθεια κοψε απο τους "κακους" 20 κοκ.Τιμες pbo δωσε αν θες 180 125 145 .Αuto scalar και μαξ boost 150 για αρχη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billeiros είπε

Βρες τους 4 καλους πυρηνες (τους επισημαίνει στο ryzen master) και κοψε 10.απο τους υπολοιπους ξεκινα με -25.αν δεις ασταθεια κοψε απο τους "κακους" 20 κοκ.Τιμες pbo δωσε αν θες 180 125 145 .Αuto scalar και μαξ boost 150 για αρχη 

Ναι ετσι παιζω τους εχω βρει ειδικα τους καλους τωρα ψαχνω τα WHEA errors απο τι2 μπανανες να δω ποσο με περνει. Θελει δουλεια κ χρονο όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Χαχαχ λες;

Μπα ρε Μπαμπινο αν θα το αποφασισω θα κανω ενα ωραιο custom μετα απο χρονια για cpu/gpu με distro ομορφο να δειξει και να το χαιρομαι με ωραιες θερμοκρασιες αλλιως θα μεινω οπως ειμαι.. Η gpu δεν ειναι και κανα τρελλο κομματι την δουλεια της την κανει και με το παραπανω παντως σαν υλοποιηση, απλα στις μνημες ειδικα η δικια μου ειναι μπανανιτσα (+900 max).. Περιεργως βεβαια γιατι παραδοσιακα με asus ειδικα οι μνημες μου παντα ηταν πολυ ψηλα. Συμβαινει.. 

Μια χαρα ειμαστε  αυτο ελειπε να παραπονιομαστε κιολας..

Ενα 1440p τελευταιο να κανω uninstall και το HOZ τελειωσα το Frozen Wilds να φευγει απο τον nvme.. 

https://streamable.com/bbfr40

Capture.jpg

Την επόμενη φορά evga και φτιάχνεις ότι custom θες...... τουλάχιστον να μην έχεις το άγχος της asus στο άνοιξε/κλείσε αν αφήνει ή όχι....κατά τα αλλα οι asus είναι τοπ επιλογή.....πάτησες στα φρυδια.....ωραίος και δυνατός bro!

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Την επόμενη φορά evga και φτιάχνεις ότι custom θες...... τουλάχιστον να μην έχεις το άγχος της asus στο άνοιξε/κλείσε αν αφήνει ή όχι....κατά τα αλλα οι asus είναι τοπ επιλογή.....πάτησες στα φρυδια.....ωραίος και δυνατός bro!

Να σου πω.. Την asus οπως και πολλοι απο εμας την επερνα χρονια σερι γιατι καποτε εκανε και μια Α διαφορα τις εποχες που ειχε η nvidia και πιο ελευθερο o/c και οχι κλειδωμενο σε αλγοριθμους και auto boost.. Τωρα πλεον την χρυσοπληρωνεις για τα looks και την ποιοτητα κατασκευης.. Ουτε καν εχεις πλεον cherry picked cores οποτε μια ή αλλη ειναι εδω και μια δυο γενιες απο συνηθεια την επιλεγουμε και για τα ρευματα.. 

Θα το δω με ξερεις εμενα πως ξυπναω ειναι.. Μπορει αν εχω χρονο και μερακι να κατσω να αποφασισω να το στησω καποια στιγμη να το βλεπω να το χαιρομαι πιο πολυ.. :)

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ναι ετσι παιζω τους εχω βρει ειδικα τους καλους τωρα ψαχνω τα WHEA errors απο τι2 μπανανες να δω ποσο με περνει. Θελει δουλεια κ χρονο όμως

Μην παιζεις πανω απο 3800.πετανε whea errors ολοι οι 5000 και δημιουργει ασταθεια στο σύστημα ακομη και αν βγαζεις memtest...μεινε 3800 κ σφιξε οσο μπορεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Μην παιζεις πανω απο 3800.πετανε whea errors ολοι οι 5000 και δημιουργει ασταθεια στο σύστημα ακομη και αν βγαζεις memtest...μεινε 3800 κ σφιξε οσο μπορεις

Και να θελω με τις μνημες που εχω δεν παιζει ευκολα με καλο σφιξιμο εκει.. 3800c16 οριακα και μονο για benching φυσικα δεν ειναι σταθερα εκει για 24/7.. Οκ B-Die ειναιαλλα 4x8 ειδικα δεν και παλι καλα να λεω.. Και δεν θα το πλακωσω στα ρευματα να παρει λιγο παραπανω και να κανω degrade το IF και τον controller.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασμα νέου driver με υποστήριξη και για το νέο F1 2021 που θα βγεί.....471.11 version...γενικά στα ίδια με τον παλιό σε απόδοση.....

stock 3090

https://www.3dmark.com/spy/21057735

 

a.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκαίνια του νέου 3dmark CPU test που κυκλοφόρησε σήμερα, με κάποια καλοκαιρινά runs στα γρήγορα. Φαίνεται αρκετά αξιόπιστο για σύγκριση διαφόρων cpu με την απομόνωση των threads.

10900K 5.0 all core / XMP (3200cl14): https://www.3dmark.com/cpu/2586

5.0.jpg.da8e24ca0919cb525e254a9e5d7b70a4.jpg

10900K 5.3 all core / 4530cl15 (daily): https://www.3dmark.com/cpu/2302

5.3.jpg.94721569615b25754799794e7cd100d5.jpg

10900k 5.5 all core / 4530cl14: https://www.3dmark.com/cpu/2457

5.5.jpg.845d9ed3a57fc5443422c8211c8b5707.jpg

Και ένα HZD με την 3090 που όπως παρατηρώ είχε πέραση τις προηγούμενες ημέρες 😆 https://imgur.com/a/n0gUc70

hzd.jpg.63e2f1c91f4e5f4f0b4e5d83693b0416.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ενα δικο μου. Εδω φαινεται ισως η δουλεια της Dark Hero με το dynamic o/c που μεταπηδαει απο PBO σε manual O/C αναλογα τον φορτο και τα threads. 24/7 clocks (μνημες,timings gay περιοριζομαι αρκετα)

247_cpu_3dmark2.JPG

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...