Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ναι δεν το βλέπω το 4800 από κάθε άποψη να αξίζει ακόμα και ρεύμα να σκάσω, θα πρέπει να είναι πολύ βελτιωμένη και η μητρική κτλ.

Αυτό που ελπίζω είναι να παίξει 4000 και πάνω, γιατί στο τέλος βλέπω (ανάλογα το game φυσικά) να μην έχει διαφορά με τον 5950x και θα κλάψω, βασικά όχι και τόσο τον ταιζω πίσω στον Μποζο αν είναι μάπα, απλά θα χάσω τον χρόνο μου.

Μήπως αξίζει κάνα καθαρό O/C thread για ADL?

Latency κοίτα να κατεβάσεις..... από oc σε πυρήνα ψίχουλα θα βρεις.....200-300mhz σε πυρήνα παίζει και 1-2fps max......latency είναι ο κυρίαρχος στο gaming των ιντελ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Razor333 είπε

 

Ναι ρε όντως typo, θα ήθελα ddr4 4933c14. 

αντε ρε και ψαρωσα λεω θα παιζει 1:2  😃

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Herald είπε

Στο insomnia? Σωθηκες, αφού θα γεμισει παλι για φούρνους και λοιπα. Ειμαι και εγω λαλακας και απανταω. 

Προφανως απο 5950x δεν έχει ιδιαίτερο νοημα, δεν ξέρω τι διαφορες περιμένεις να δεις αλλα μαλλον δεν θα τις δεις. Σε καποια παιχνιδια ναι, αλλα στην πλειονοτητα χαλαρα πραματα. 

Για το oc ψαξου για per core, φτανεις σχετικά ευκολα 5.4++ σε light loads

Έλα ρε τα αντίστοιχα για o/c mem για Ryzen καλά πήγαν και είχαν και χρήσιμες πληροφορίες τόσα χρόνια, τα main θέματα είναι καταδικασμένα το ξέρουμε αυτό.

Pure curiosity είναι η αγορά, αλλά κανονικά πρέπει να δω διαφορά, κυρίως σε games που βλέπω cpu bound καταστάσεις και stuttering, όπως το fc6 για παράδειγμα που έβλεπα μέχρι και 70fps με 60% GPU usage.

Επίσης περιμένω να έχει κάποια διαφορά σε Photoshop/Lightroom που δουλεύω συχνά.

Καλά σε VMware Workstation και ESXi έρχεται τρελή ξενέρα, θέλω να δω αν θα τον χειρίζονται σαν 12 core και όχι 8 core με σβηστά τα E-cores, ο βασικός λόγος που δεν πήγα σε 12900Κ με την μια.

19 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Latency κοίτα να κατεβάσεις..... από oc σε πυρήνα ψίχουλα θα βρεις.....200-300mhz σε πυρήνα παίζει και 1-2fps max......latency είναι ο κυρίαρχος στο gaming των ιντελ

Αυτό βλέπω λίγο που το έψαξα, από την στιγμή που πάει 5 από μόνος, δεν έχει και τόσο νόημα το all core, δεν ξέρω αν αξίζει το per core, μήπως πάμε κάποια cores πιο ψηλά, όπως λέει και ο herald.

Από μνήμες, μακάρι να μην πέσουμε σε μάπα imc και έστω ένα 4000c15 να είναι εφικτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο fc6 θα δεις διαφορά (nvidia hog γιαυτο), όπως και φυσικα σε lightroom κλπα lightly thread. 

Το θεμα ειναι αν θες gaming επιδοσεις πρεπει να παρουν πόδι τα e cores για να ανεβει το ring. Απο ring + memory latency θα βρεις gaming επιδοσεις.  

Το oc νημα ειναι ουσιαστικα owners thread, αφου δεν εχει νοημα να σχολιαζουν ατομα που δεν θα εχουν, και νομιζω δεν επιτρεπει πλεον ο moderatorας

@Razor333 dr bdie εχεις σε msi mobo? Μακαρι να το έχουν φτιάξει αλλα σε z490 / 590 ενω τα sr bdie μαμανε, τα dr δεν τα πανε καλα σε msi. Ταβανιαζανε στα 4200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Herald είπε

Στο fc6 θα δεις διαφορά (nvidia hog γιαυτο), όπως και φυσικα σε lightroom κλπα lightly thread. 

Το θεμα ειναι αν θες gaming επιδοσεις πρεπει να παρουν πόδι τα e cores για να ανεβει το ring. Απο ring + memory latency θα βρεις gaming επιδοσεις.  

Το oc νημα ειναι ουσιαστικα owners thread, αφου δεν εχει νοημα να σχολιαζουν ατομα που δεν θα εχουν, και νομιζω δεν επιτρεπει πλεον ο moderatorας

@Razor333 dr bdie εχεις σε msi mobo? Μακαρι να το έχουν φτιάξει αλλα σε z490 / 590 ενω τα sr bdie μαμανε, τα dr δεν τα πανε καλα σε msi. Ταβανιαζανε στα 4200

Spoiler

 

Νομίζω τα OC threads όσο κρατάς επίπεδο και δεν ζητάς το flame, μια χαρά είναι, το πανηγύρι γίνεται στα main threads και σε τύπου "5800 vs 12600k τι να πάρω" κτλ.

Τα Ε-cores προσωπικά θα τα κλείσω, ούτε καν 11 σκοπεύω να βάλω, το μόνο σενάριο που θέλω πάνω από 8 cores, αυτή την στιγμή μου λέει κλείσε τα E-cores για να δουλέψει, οπότε θα γυρίσω σε σερβερ που είναι το σωστό μηχάνημα για την δουλειά, δεν θα αγοράζω top dog κάθε χρόνο για να έχω 16+ cores και παράλληλα gaming/stp επιδόσεις είναι ασύμφορο.

Οπότε ως 8core on steroids τον αγόρασα.

Από μνήμες έχω Sr 4400c19, ίσως πάρω άλλα δύο stick αργότερα, τα 4200c16 και πολύ καλά τα βρίσκω για gear 1.

Για την msi δεν ξέρω τι φάση αλλά μπήκα στο site και έχει ένα bios μόνο, δεν ξέρω αν είδα καλά, αλλά καινούρια πλατφόρμα με ένα bios μου έκανε εντύπωση, εκτός και αν συνήθισα με AMD που σε ένα μήνα έσκαγαν και 5-6 bios.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Νομίζω τα OC threads όσο κρατάς επίπεδο και δεν ζητάς το flame, μια χαρά είναι, το πανηγύρι γίνεται στα main threads και σε τύπου "5800 vs 12600k τι να πάρω" κτλ.

Τα Ε-cores προσωπικά θα τα κλείσω, ούτε καν 11 σκοπεύω να βάλω, το μόνο σενάριο που θέλω πάνω από 8 cores, αυτή την στιγμή μου λέει κλείσε τα E-cores για να δουλέψει, οπότε θα γυρίσω σε σερβερ που είναι το σωστό μηχάνημα για την δουλειά, δεν θα αγοράζω top dog κάθε χρόνο για να έχω 16+ cores και παράλληλα gaming/stp επιδόσεις είναι ασύμφορο.

Οπότε ως 8core on steroids τον αγόρασα.

Από μνήμες έχω Sr 4400c19, ίσως πάρω άλλα δύο stick αργότερα, τα 4200c16 και πολύ καλά τα βρίσκω για gear 1.

Για την msi δεν ξέρω τι φάση αλλά μπήκα στο site και έχει ένα bios μόνο, δεν ξέρω αν είδα καλά, αλλά καινούρια πλατφόρμα με ένα bios μου έκανε εντύπωση, εκτός και αν συνήθισα με AMD που σε ένα μήνα έσκαγαν και 5-6 bios.

 

 

Spoiler

 

Tα SR bdie είναι μανούλα για MSI. Από bios προσωπικά τους πρώτους 5 μήνες στο z490 ace ήταν όλα σε φάση beta, οι μισές επιλογές δεν δούλευαν, αλλά κάποια στιγμή έστρωσαν. 

Και εγώ για e-cores off το πάω να ανεβάσω cache, θα δώ και στην πράξη τι και πώς

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Razor333 είπε

Από μνήμες, μακάρι να μην πέσουμε σε μάπα imc και έστω ένα 4000c15 να είναι εφικτό.

Περιμένουν τα κιτακια.....B)

 

IMG_20211210_152432_resize_12.jpg

IMG_20211210_152637_compress99.jpg

4 ώρες πριν, Razor333 είπε

Από μνήμες, μακάρι να μην πέσουμε σε μάπα imc και έστω ένα 4000c15 να είναι εφικτό.

Στον imc δεν υπάρχει binning .....είναι θέμα τύχης όπως στα ρύζια......μέχρι τους 9th gen υπήρχε κάποιο binning στους imc από ιντελ πλευρά ....μετά καθαρά θέμα τύχης.....binnarei μόνο cores πια

 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Περιμένουν τα κιτακια.....B)

 

IMG_20211210_152432_resize_12.jpg

IMG_20211210_152637_compress99.jpg

Στον imc δεν υπάρχει binning .....είναι θέμα τύχης όπως στα ρύζια......μέχρι τους 9th gen υπήρχε κάποιο binning στους imc από ιντελ πλευρά ....μετά καθαρά θέμα τύχης.....binnarei μόνο cores πια

 

Ωραίος, άντε να δούμε, ήταν να παραλάβω σήμερα αλλά η DHL με κρέμασε, αφού πρόλαβα φυσικά να διαλύσω το pc.

Τι πιστεύεις είναι εφικτό με ddr4; 4000-4200 σε gear 1 ή μπορεί και παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Ωραίος, άντε να δούμε, ήταν να παραλάβω σήμερα αλλά η DHL με κρέμασε, αφού πρόλαβα φυσικά να διαλύσω το pc.

Τι πιστεύεις είναι εφικτό με ddr4; 4000-4200 σε gear 1 ή μπορεί και παραπάνω;

Καμιά πρόβλεψη.....όλα θέμα τύχης σε τι imc θα πέσεις.....το mobo και τα καλά Κιτ είναι σίγουρο ότι της έχουν αυτές τις συχνότητες..... οπότε είναι σε τι imc θα πέσει ο καθένας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Razor333 είπε

Ωραίος, άντε να δούμε, ήταν να παραλάβω σήμερα αλλά η DHL με κρέμασε, αφού πρόλαβα φυσικά να διαλύσω το pc.

Τι πιστεύεις είναι εφικτό με ddr4; 4000-4200 σε gear 1 ή μπορεί και παραπάνω;

Πάντως όπου και να φτάσεις θα έχεις καλύτερη απόδοση από τα ίδια timings / συχνότητες σε comet / rocketlake. Έχουν διπλό IMC τα alderlake, αν κοιτάξει νούμερα AIDA με ίδιες συχνότητες έχει πολύ μεγαλύτερο write / copy ο alderlake. Φυσικά και μεγαλύτερο latency όμως.

Κοίταγα μερικά benchmarks, με κλειστά e cores μπορείς να ανεβάσεις ψηλότερα την cache για καλύτερο latency, αλλά ταυτόχρονα με κλειστά τα e cores και ίδια συχνότητα cache έχεις υψηλότερο latency!! Οπότε πρέπει να τεσταρούμε αν η συχνότητα αντισταθμίζει την χασούρα από τα ecores. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Πάντως όπου και να φτάσεις θα έχεις καλύτερη απόδοση από τα ίδια timings / συχνότητες σε comet / rocketlake. Έχουν διπλό IMC τα alderlake, αν κοιτάξει νούμερα AIDA με ίδιες συχνότητες έχει πολύ μεγαλύτερο write / copy ο alderlake. Φυσικά και μεγαλύτερο latency όμως.

Κοίταγα μερικά benchmarks, με κλειστά e cores μπορείς να ανεβάσεις ψηλότερα την cache για καλύτερο latency, αλλά ταυτόχρονα με κλειστά τα e cores και ίδια συχνότητα cache έχεις υψηλότερο latency!! Οπότε πρέπει να τεσταρούμε αν η συχνότητα αντισταθμίζει την χασούρα από τα ecores. 

Θεωρητικά με win11 τα E-cores τα θέλεις για να τρέχουν background threads, οπότε πρακτικά σε real usage μπορεί να είναι καλύτερα να τα έχεις ενεργά και ας χάσεις από το ring/cache. Για benchmarks μάλλον καλύτερα μόνο με τα P-cores.

Για τις μνήμες το είδα ότι έχει διπλό imc, το χρειάζεται για τις ddr5, ξεμένει και στις ddr4 να δουλεύει in sync, πρακτικά αυτό μπορεί να σημαίνει ότι θα είναι πιο δύσκολο να πέσεις σε 2 καλούς, να δουλεύεις μόνο τον ένα σε dual channel δεν γίνεται.

Γενικά όσο διάβασα κάηκα, είναι και νέα πλατφόρμα για εμένα, αλλά και γενικά έχει διαφοροποιήσεις με τις προηγούμενες, οπότε θα καουμε πάλι στα restarts to bios και στις δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Θεωρητικά με win11 τα E-cores τα θέλεις για να τρέχουν background threads, οπότε πρακτικά σε real usage μπορεί να είναι καλύτερα να τα έχεις ενεργά και ας χάσεις από το ring/cache. Για benchmarks μάλλον καλύτερα μόνο με τα P-cores.

Για τις μνήμες το είδα ότι έχει διπλό imc, το χρειάζεται για τις ddr5, ξεμένει και στις ddr4 να δουλεύει in sync, πρακτικά αυτό μπορεί να σημαίνει ότι θα είναι πιο δύσκολο να πέσεις σε 2 καλούς, να δουλεύεις μόνο τον ένα σε dual channel δεν γίνεται.

Γενικά όσο διάβασα κάηκα, είναι και νέα πλατφόρμα για εμένα, αλλά και γενικά έχει διαφοροποιήσεις με τις προηγούμενες, οπότε θα καουμε πάλι στα restarts to bios και στις δοκιμές.

Μην αγχώνεσαι....στην πράξη θα δεις την γενική συμπεριφορά..... ωστόσο για να ξεπεράσεις ειδικα τους κομήτες με alder σε ddr4 mode θέλεις καλό imc και να σφιξεις χαμηλά σε latency.....με ddr5 είναι πολύ πρώιμες για να αναφερθώ,όταν βγουν τα δυνατά Κιτ θα είναι εννοείται απιαστες στο gaming και δεν θα συγκρίνονται με τους τωρινούς alder και τις πρώιμες entry ddr5 ή έστω τις τουμπανιασμενες ddr4....

 

 

Παλιά με 3090 και 10900Κ.....

1639228180394_compress27.jpg

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...