Προς το περιεχόμενο

Benchmarking ... Let's see how good we are ... ;)


george_o/c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, nvidiafan είπε

Καλή Χρονιά με υγεία! Καλωσοριζω και εγω με τη σειρα μου τον 12900K με ενα aida memory στα 4133c14. Η μητρική πολύ τίμια για τα χρήματά της.

4133c14.jpg.9c9701b411ea477e06486b982938353e.jpg

καλορίζικα!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • BabisTs

    1768

  • ultraex2003

    1480

  • alldaynews

    1022

  • Mult1C0r3Cpu

    690

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, panakos_thess είπε

φιλαρακι πας να ποιασεις quad channel ΣΕ Χ99 Χ299 και theardripper απο μνημες που ειναι dual :P

Κατοσταριζεις για πλακα αλλα δεν ειμαι σταθεροποιημενος για daily παραπανω σφιχτα ακομη το ψαχνω για να εχει νοημα.. 

Ασε που χωρις ανεμιστηρα μεσα σε κουτι κλεισμενες αυτες οι 6000+ απλα ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες για πλακα.. 

Θες custom w/c και να ψυχεις και σωστα τις μνημες για να κανεις δουλεια (για πολυ καλο o/c) σε 12900k/ram και να εισαι σταθεροποιημενος στα ψηλα αλλιως το ξεχνας. Μεχρι εδω που ειμαι παλευεται και εχει και νοημα απο πλευρας επιδοσεων, παραπανω απλα να γραφτει κανα σκορακι.. 

Λιγο με νοιαζει ειναι η αληθεια σε 4k παιζω παντως απο τις αλλες δουλειες που κανω με τo pc εχω παρει αρκετα επανω..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot 2022-01-06 131949.jpg

Και αρχιζει το tweaking και το τεσταρισμα εδω τωρα αφου βρηκαμε τα daily για αρχη.. Ανεβαινουμε σταδιακα.. Latency με full windows και programs installed

6200_c30.jpg

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2022 στις 3:47 ΜΜ, nvidiafan είπε

Καλή Χρονιά με υγεία! Καλωσοριζω και εγω με τη σειρα μου τον 12900K με ενα aida memory στα 4133c14. Η μητρική πολύ τίμια για τα χρήματά της.

4133c14.jpg.9c9701b411ea477e06486b982938353e.jpg

Με το καλήμερα τα έσκασες....Περιμένω σε κανά 6μήνο να σε δώ να γράφεις "Καλό καλοκαίρι, ένα aida memory στα 8000c26" :P 

Ωραίος, δυνατά νούμερα

Στις 5/1/2022 στις 10:18 ΜΜ, d4ydr33m3r είπε

Ασε που χωρις ανεμιστηρα μεσα σε κουτι κλεισμενες αυτες οι 6000+ απλα ανεβαζουν μεγαλες θερμοκρασιες για πλακα.. 

Δεν έχει thermal pads ο pimc γιαυτό και οι θερμοκρασίες. Ανάλογα πόσο εύκολα βγαίνει το heatsink, ίσως τις μοντάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Herald είπε

Ωραίος, δυνατά νούμερα

Δεν έχει thermal pads ο pimc γιαυτό και οι θερμοκρασίες. Ανάλογα πόσο εύκολα βγαίνει το heatsink, ίσως τις μοντάρω. 

Το ξερω γυμνος ειναι αλλα γενικα ανεβαζουν οι DDR5 και οι 5200 μου ανεβαζουν.. Και αν στις 5200 δεν εχεις θεμα γιατι δεν ζοριζεται τιποτα οσο και να σφιξεις στα 6000αρα και πανω σφιχτα αρχιζουν τα ζορια με τις θερμοκρασιες .. Θελει οπωσδηποτε pads και κανα μονταρισμα.. Σημασια εχει οτι κανουν αυτο που τις πηρα παντως απροβληματιστα, χωρις boot/retraining issues hassle free και σηκωνει και ο IMC φαινεται χωρις δυσκολια το καταλαβαινεις υπακουει.. Ειμαι ευχαριστημενος απο το κιτακι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, d4ydr33m3r είπε

Το ξερω γυμνος ειναι αλλα γενικα ανεβαζουν οι DDR5 και οι 5200 μου ανεβαζουν.. Και αν στις 5200 δεν εχεις θεμα γιατι δεν ζοριζεται τιποτα οσο και να σφιξεις στα 6000αρα και πανω σφιχτα αρχιζουν τα ζορια με τις θερμοκρασιες .. Θελει οπωσδηποτε pads και κανα μονταρισμα.. Σημασια εχει οτι κανουν αυτο που τις πηρα παντως απροβληματιστα, χωρις boot/retraining issues hassle free και σηκωνει και ο IMC φαινεται χωρις δυσκολια το καταλαβαινεις υπακουει.. Ειμαι ευχαριστημενος απο το κιτακι..

Τόσο χάλια οι micron; Ούτε καν σωστά δεν έπαιζαν;

Αν τις ανοίξεις τις μνήμες βάλε και άλλα sleeves, κάνουν διαφορά, το ξέρω ότι τουλάχιστον οι gskill που μάλλον έχεις είναι και οι μόνες όμορφες και μετράνε, αλλά τα στοκ sleeves σε συνδιασμό με τα led είναι χειρότερα από το να τις έχεις εντελώς naked, δεν μιλάω καν που δεν έβαλαν καν pad στο pmic.

Ένας λόγος που θέλω να πάρω απλά naked μνήμες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ψυκτρες των μνημών τα έχει πει και ο buildzoid ότι είναι άχρηστες. Μικρό surface area και κάποιες φορές λειτουργούν και σαν insulator και ανεβαίνουν οι Τ. Καλύτερα γυμνές με ένα ανεμιστήρα να βαράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Τόσο χάλια οι micron; Ούτε καν σωστά δεν έπαιζαν;

Αν τις ανοίξεις τις μνήμες βάλε και άλλα sleeves, κάνουν διαφορά, το ξέρω ότι τουλάχιστον οι gskill που μάλλον έχεις είναι και οι μόνες όμορφες και μετράνε, αλλά τα στοκ sleeves σε συνδιασμό με τα led είναι χειρότερα από το να τις έχεις εντελώς naked, δεν μιλάω καν που δεν έβαλαν καν pad στο pmic.

Ένας λόγος που θέλω να πάρω απλά naked μνήμες.

 

Μια χαρα παιζουν οι micron δεν εχουν θεμα μη σου πω οτι αν δεν εχεις καλο SP ειναι το sweet spot με τον IMC τα 5200-5600 για τον ALD σχετικα σφιχτα..Βλεπω αρκετο κοσμο με τις δικες μου και δεν μπορει να τρεξει με 12900k ουτε το XMP profile απροβληματιστα οποτε εγω ειμαι μια χαρα απο αυτη την αποψη.. Ψηλα αν δεν παιξεις παλι tight και δεν εχεις καλη ψυξη και να ακολουθει και η cpu απλα δεν.. Απλα ανεβαζουν και αυτες θερμοκρασια και φαντασου ουτε το ενα σετακι οι Vengeance που εχω ουτε το αλλο δεν εχουν rgb, δεν θα επερνα rgb γνωριζοντας οτι ανεβαζουν θερμοκρασιες περαιτερω για μπλιμπλικια.. Εσυ θα βαλεις monarch απο custom w/c λογικα οποτε αλλαζει εγω με κανα dual fan solution (ειχα και εδω ενα της corsair απο εποχες ddr3 αλλα δεν ξερω που το εχω βαλει) θα την βγαλω αλλα ισως να αλλαξω και τα heatspreaders με κατι πιο ποιοτικο αργοτερα μαζι με pads..

Naked ειχε η Dell απο οτι ειδα και hynix. Τωρα αν ειναι ολα hynix αυτο ειναι ενα ελεγχομενο ρισκο..

15 λεπτά πριν, ioannis__ είπε

Για τις ψυκτρες των μνημών τα έχει πει και ο buildzoid ότι είναι άχρηστες. Μικρό surface area και κάποιες φορές λειτουργούν και σαν insulator και ανεβαίνουν οι Τ. Καλύτερα γυμνές με ένα ανεμιστήρα να βαράει.

Εγω binned DDR4 δεν πηρα ποτε αλλα απο παιδια που μιλαω μου λενε οτι και αυτες ειναι prone σε errors απο 50-55 και πανω χωρις καλη ψυξη.. Οποτε δεν ειναι κατι καινουριο αυτο.. Ας συνυπολογισουμε επισης οτι ειναι και νεα τεχνολογια αλλα καμια φορα κανουν και κατι σχεδιαστικα fail που λες ημαρτον γιατι ειναι και ακριβες.. 

Παντως μια χαρα δουλευουν ολες.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...