Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ποιες σελιδες θες rss? Γενικα η συνταξη παει ετσι

>${rss <url> <χρονος ανανεωσης> <τιτλος-επικεφαλιδα του rss ή κειμενο μετα τον τιτλο> <αριθμος, αν ειναι παραπανω απο ενας τιτλος>}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω συνέχεια ανοιχτό ένα tab στο home του Arch για τα νέα και μόνο. Θα ήταν χρήσιμο πιστεύω να το βάλω στο conky.

 

Γενικώς δεν έχω conky αυτή την στιγμή μιας και δεν έχω βρει την χρησιμότητά του. Και εξηγώ.

 

Όταν είμαι στο pc πάντα θα έχω ανοιχτό τον opera ή κάποιο άλλο παράθυρο ανοιχτό που θα είναι μεγιστοποιημένο. Γιατί να τρέχει από πίσω το conky; Δεν έχω ας πούμε ούτε server όπως ο tritonas ούτε έναν υπολογιστή που θα πρέπει να βλέπω την ram ή την cpu και να κλείνω ανάλογα εφαρμογές γιατί δεν αντέχει.

 

Άρα μένει η ομορφιά του πράγματος. Ε να μην έχει και κάποια χρησιμότητα; Απλά θέλω να το δοκιμάσω για λίγο καιρό να δω αν μου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mask2011 ακριβως τις ιδιες σκεψεις ειχα κανει και γω με σενα για αυτο και προσανατολιστηκα σε κατι conky σε μορφη μπαρων που κυκλοφορουν..ηταν αρκετα ομορφα λειτουργικα και τα εβλεπες αρκετα συχνα μιας και ηταν εκτος επιφανειας εργασιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα..

 

http://img10.imageshack.us/img10/4575/desktop1003.png

 

ο τυπος που το εφτιαξε το ειχε διαφορετικα.

 

Το ειχε στο κατω μερος , στην θεση του πανελ δηλ. και το κανονικο του πανελ πανω.

Επισης ειχε αλλες κατηγοριες πληροφοριων και ειχε κανει μια μαγκια ωστε οταν κλικαρε πανω στο καθε εικονιδιο να βγαινει ενα baloon με επιπλεον πληροφοριες για την κατηγορια.

Δεν μου κατσε ολο αυτο και καθησα και το τροποποιησα και αλλαξα λιγο τις κατηγοριες και εβαλα και περισσοτερες πληροφοριες ανα κατηγορια.

 

ΥΓ:μην μου το ζητησεις γιατι δεν το χω :) Παντως κυκλοφορει στο νετ , απλα μετα θελει δουλεια για να προσαρμοστει στο συστημα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τον καιρο τι ειναι? Conky δεν παιζει να ειναι, οποτε για screenlet το κοβω...

 

Αυτο με τον καιρό ειναι πολυ ωραίο αλλα (παντα υπαρχει ενα αλλα) δεν υπαρχει επιλογή να το "μικρύνω".

Βγαίνει σε αυτο μεγεθος

Απο εω τσέκαρε:

http://www.omgubuntu.co.uk/2012/10/gorgeous-new-weather-app-stormcloud-arrives-on-ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu 12.10 στον λάζαρο, πειραματιστηκα με conky + cairo dock. Αν και δεκαετίας το παει σφαίρα.

 

Τωρα κάνω compile κάτι dockaps για ton windowmaker, μιας και με αυτό θα δουλευει το μηχάνημα απο εδω και μπρός, για να γίνει και αυτό ομορφούλικο.14idif6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θέμα για Enlightenment 17 που δημιούργησα εγώ, βασιζομενος σε παλαιότερο ανάλογο θέμα. Το ονομάζω New Dali και ελπίζω να σας αρέσει! Είναι η πρώτη μου ολοκληρωμένη προσπάθεια για τη δημιουργια θέματος.

 

 

1354015930.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξα το openbox theme σε zukitwo-dark αλλά το τροποποίησα λίγο. Επίσης επέστρεψα στα Faenza icons.

 

openbox29112012.png

 

openbox291120121.png

 

Arch+openbox(thunar,lxpanel)

Gkt2/3 theme: Zukitwo-dark

Openbox theme: Zukitwo-dark(modified)

Icon theme: Faenza

Στο μενού του Openbox τα icons είναι από το AwOken theme.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...