Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παδεία το ubuntu 8.04 μου έκανε αναβαθμίσει από το 2.6.24.19 σε 2.6.24.20 και από εκείνη την ώρα μου κολλάει το Avant window Navigator καμια ιδέα ευχάριστο....:rolleyes:

 

Το compiz σου τρέχει? Οι driver είναι ακόμα περασμένοι. Αν έχεις περάσει τους driver με το envyng τότε δες λίγο εδώ

 

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2248031&postcount=670

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

awesome.jpg

 

  • Window manager: Awesome (tiling & floating window manager, το screenshot είναι σε floating mode)
  • System monitor: gkrellm (ποτέ δε συμπάθησα το conky)
  • Terminal: rxvt-unicode. Πανάλαφρο, ταχύτατο, με υποστήριξη XFT και unicode. Εντοπίζει και κάνει clickable τα urls μέσα στην έξοδο των προγραμμάτων, πλένει τα ρούχα και βγάζει το σκύλο βόλτα.
  • System tray: stalonetray

 

Άλλα που δε φαίνονται:

  • Shell: zsh
  • Browser: Iceweasel 3.0rc2 (debianized firefox)
  • E-mail client: Mutt
  • File manager (όταν χρειάζεται - σπανίως δηλαδή): ROX
  • IRC client: irssii
  • IM client: pidgin
  • Text editor VIM
  • setroot: habak

 

Απλό, λιτό και χωράει πολλά terminals ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται θέμα πολιτικής ουδετερότητας γιατί γενικά τα DE δεν είναι θέμα πολιτικής: ο καθένας χρησιμοποιεί αυτό που του αρέσει, πάει και τελείωσε.

 

Προσωπικά μπροστά σε GNOME δεν μπορώ να καθήσω ούτε 2". Θεωρώ ότι είναι ένα πλήρως pre-configured περιβάλλον, στα μέτρα των Windows και είναι πολύ δύσκολο να το φέρεις στα μέτρα σου αν το workflow σου δε συμπίπτει με αυτό που είχαν στο μυαλό τους οι developers του GNOME.

 

KDE από την άλλη χρησιμοποιούσα πολύ στο παρελθόν αλλά τελικά συνειδητοποίησα ότι δε χρειάζομαι ούτε μενού, ούτε taskbar, ούτε εικονίδια στο desktop, ούτε ένα πολύπλοκο IPC framework από πίσω για να τρέχω 2 terminals και έναν browser.

 

Τώρα είμαι μεταξύ awesome και FVWM, και οι δύο είναι πολύ καλοί, επιτρέπουν πλήρες customization στα πάντα και τους έχω προσαρμόσει στο στυλ εργασίας μου.

 

To keep-it-simple έχει νόημα τελικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν εχω ανεβασει ποτέ εδω screenshot :)

 

Παρτε ενα.

 

KDE 4.1.1 (μετά από αρκετούς μήνες σε GNOME) + ArchLinux x64

 

Το urxvt τρεχει με hardware accelerated transparency.

 

Σαν Window Manager έχω τον Metacity με ενεργοποιημένο τον Compositor.

 

Amarok επιμένω στην εκδοση για Qt3, γιατί ο νεος είναι (for me) buggy σε ένα τετοιο καρα-stable περιβάλλον.

 

e5nterzi419a6bs77ngj.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poscaman ωραιο το desktop με το δεντρο του tenere , αν εχεις προχειρο link

 

Το πατησε φορτηγο και το ξερισωζε το δεντρο; δεν καταλαβα καλά

ναι το πατησε ενας μεθυστακας,τωρα ειναι στο μουσειο και στη θεση του ειναι ενας μεταλλικος σκελετος που συμβολιζει το δεντρο...

 

δεν ειχα ιδεα περι τινος προκειται,απλα μου αρεσε σαν μοτιβο...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το πατησε ενας μεθυστακας,τωρα ειναι στο μουσειο και στη θεση του ειναι ενας μεταλλικος σκελετος που συμβολιζει το δεντρο...

 

δεν ειχα ιδεα περι τινος προκειτε,απλα μου αρεσε σαν μοτιβο...ευχαριστω

 

Και ήταν το μοναδικο δεντρο σε απόσταση 400 χλμ !! :shock:

 

Μπορεις να ανεβασεις το wallpaper χωρις το desktop για να το πάρω ή εχεις το link που το βρήκες;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...