Προς το περιεχόμενο

Our Linux Desktop Screenshots


NeonSync

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέσα στο zip είναι τα αρχεία:

.Xdefaults Ρυθμίσεις για το urxvt (terminal emulator)

.screenrc Ρυθμίσεις για το πρόγραμμα screen (multiple tabs etc)

.tcshrc Ρυθμίσεις για το tcsh (shell)

 

Τα configuration αρχεία δεν είναι εξ' ολοκλήρου δικά μου έχω μαζέψει κομμάτια από εδώ και από εκεί και έχω προσθέσει και τα δικά μου.

 

Αν σου είναι εύκολο να εξηγήσεις λίγα πράγματα παραπάνω... Εγκατέστησα το tcsh και το screen αλλά δεν ξέρω τί ακριβώς κάνουν και πώς να τα ρυθμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-(

Εισαι λιγο ειρωνικός αλλά τεσπα.

sorry αν δεν το διατυπωσα σωστα,δεν ειρωνευομουν.Κι εμενα τα ιδια μου κανει και μου εχει σπασει τα νευρα.Το εχω παρατησει ομως τωρα λογω ελλειψης χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάρτες έχετε; Έχουν δύο εξόδους;

 

gtroza, θα γίνει χαμός. Ποιον να βάλομε μπροστά για να αντιγράφουμε;

 

Και εγω που εχω δυο ετσι ειναι,μια ασπρη DVI-I και μια κανονικη μπλε,η λιγο-πολυ γνωστη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αν δεν το διατυπωσα σωστα,δεν ειρωνευομουν.Κι εμενα τα ιδια μου κανει και μου εχει σπασει τα νευρα.Το εχω παρατησει ομως τωρα λογω ελλειψης χρονου

 

Οκ man.Μαλλον θα το αφήσω κι εγώ κ θα εχω τα icons κανονικα στο desktop για να τελειώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου είναι εύκολο να εξηγήσεις λίγα πράγματα παραπάνω... Εγκατέστησα το tcsh και το screen αλλά δεν ξέρω τί ακριβώς κάνουν και πώς να τα ρυθμίσω.

 

Βεβαίως και συγγνώμη για την καθυστέρηση!

Έχουμε και λέμε: Το urxvt είναι ένας terminal emulator σαν το gnome-terminal ή το Konsole που έρχονται με τα gnome και KDE αντίστοιχα. Για terminal (όπως λέγεται για συντομία) χρησιμοποιώ το urxvt οπότε ψάχνεις αυτό στο menu του DE σου. Οι ρυθμίσεις του terminal και μόνο δλδ, γραμματοσειρά, μέγεθος του παραθύρου χρώματα background και forground κτλ υπάρχουν στο αρχείο .Xdefaults που το βάζεις στο home του χρήστη για τον οποίο θέλεις να χρησιμοποιεί αυτό το terminal

Το tcsh είναι ένα shell. Το default σε σχεδόν κάθε διανομή που μπορώ να σκεφτώ είναι το bash αλλά προτιμώ το tcsh χωρίς ιδιαίτερο λόγο μάλλον λόγω συνήθειας και νοσταλγίας για το csh. Η διαφορά του με το bash είναι οτι έχει κάπως διαφορετική σύνταξη στα scripts και 2-3 διαφορετικές "shell commands" π.χ. στο bash λές export MPE=`whoami` για να φτιάξεις ένα enviromental variable που θα έχει το username σου ενώ στο (t)csh λες setenv MPE `whoami`. Αλλού πάλι δεν υπάρχει το for όπως υπάρχει στο bash για να γράφεις loops σε scripts αλλά υπάρχει το foreach. Το csh πάντως προσφέρει και δυνατότητες όπως αυτόματο correction για εντολές (πόσες φορές έχω γράψει ckear αντί για clear...) και σου προτείνει την κατά την γνώμη του σωστή εντολή. Και αυτό το feature είναι customizable. Αυτό βέβαια δεν είναι ανάγκη να το χρησιμοποιήσεις, μπορείς να μείνεις με το bash. Το .tcshrc είναι όπως το .bashrc και εγκαθίσταται και πάλι στο home του χρήστη που θέλει να το χρησιμοποιήσει.

Τέλος το screen είναι ένα πρόγραμμα που το τρέχω αυτόματα μαζί με το terminal και είναι ίσως το καλύτερο πρόγραμμα που φτιάχτηκε ποτέ! Οι δυνατότητές του ατελείωτες:

1) Μπορεί να ανοίξει πολλά terminals με ένα customizable key press χωρίς την καθυστέρηση του ανοίγματος νέου urxvt

2) Μπορεί να σε ενημερώνει με visual και audio bells αν κάτι σημαντικό συνέβη σε κάποιο άλλο από τα terminals που έχεις ανοιχτά.

3) Μπορεί να πάρει αυτόματα titles για κάθε terminal που είναι ανοιχτό ώστε να ξέρεις τί βρίσκεται σε κάθε tab και αν δεν σου αρέσει ο automated τίτλος, τον αλλάζεις.

4) Μπορείς να κάνεις detach ένα screen session, αυτά που τρέχαν μέσα στα terminals που είχες ανοιχτά να συνεχίσουν να δουλεύουν, εσύ να κλείσεις το urxvt και όταν θελήσεις το ανοίγεις πάλι και κάνεις re-attach. Όλα θα είναι όπως τα άφησες και θα έχουν συνεχίσει να κάνουν αυτό που τα άφησες να κάνουν. Ιδανικό όταν μπαίνεις με ssh σε ένα μηχάνημα, θέλεις να το βάλεις να κάνει μια χρονοβόρα δουλειά και δεν θες να κρατήσεις το ssh session ανοιχτό. Ή ακόμα και στο σύστημά μου συχνά αφήνω τον mutt να τρέχει σε ένα screen και όταν ειδοποιηθώ ότι έχω mail κάνω attach στο screen που τρέχει το mutt και βλέπω τι γίνεται.

Και πάλι το .screenrc (αν και αυτό που ανέβασα είναι λίγο φτωχό) μπαίνει στο home του χρήστη.

 

Φυσικά έχετε κάθε δικαίωμα να αλλάξετε ότι σας γουστάρει με όποιο τρόπο σας γουστάρει από τα configs που ανέβασα. Είναι BSD licensed :P

EDIT: Όλα αυτά τρέχουν με την εντολή

>urxvt -e screen

αφού έχουν μπεί όλα τα config αρχεία στο ~ του χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να μου έδινες την μία...

 

:-):-):-)

 

Με δύο κάρτες γραφικών τις έχετε;

 

Και εγώ με μια Geforce 7300gs.

 

Η μια οθόνη είναι 22' wide (samsung) και η άλλη 19' κανονική (LG).

Περιττό να πώ οτι είχαν παρόμοια τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και συγγνώμη για την καθυστέρηση!

Έχουμε και λέμε: Το urxvt είναι ένας terminal emulator σαν το gnome-terminal ή το Konsole που έρχονται με τα gnome και KDE αντίστοιχα. Για terminal (όπως λέγεται για συντομία) χρησιμοποιώ το urxvt οπότε ψάχνεις αυτό στο menu του DE σου. Οι ρυθμίσεις του terminal και μόνο δλδ, γραμματοσειρά, μέγεθος του παραθύρου χρώματα background και forground κτλ υπάρχουν στο αρχείο .Xdefaults που το βάζεις στο home του χρήστη για τον οποίο θέλεις να χρησιμοποιεί αυτό το terminal

Το tcsh είναι ένα shell. Το default σε σχεδόν κάθε διανομή που μπορώ να σκεφτώ είναι το bash αλλά προτιμώ το tcsh χωρίς ιδιαίτερο λόγο μάλλον λόγω συνήθειας και νοσταλγίας για το csh. [...]....

 

Πολύ κατατοπιστικό το πόστ σου...Ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Έχω ένα προβληματάκι όμως. Όταν δίνω: urxvt -e screen

 

Μου βγάζει:

urxvt: unable to load base fontset, please specify a valid one using -fn, aborting.

 

Και δεν βρήκα καμμία γραμμή στο .tcsh που να λέει κάτι σχετικό με fonts. Καμμια ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικό το πόστ σου...Ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Έχω ένα προβληματάκι όμως. Όταν δίνω: urxvt -e screen

 

Μου βγάζει:

urxvt: unable to load base fontset, please specify a valid one using -fn, aborting.

 

Και δεν βρήκα καμμία γραμμή στο .tcsh που να λέει κάτι σχετικό με fonts. Καμμια ιδέα;;;

 

Στο .Xdefaults είναι αυτό που ψάχνεις, π.χ.:

>
URxvt*font: xft:DejaVu Sans Mono:pixelsize=13

 

Και λίγη ιστορία:

Γνωρίζατε ότι το X protocol παρέχει τη δυνατότητα στις εφαρμογές να ζητάνε ρυθμίσεις μέσα από τον X server; Αυτό γίνεται με τη μορφή των λεγόμενων X Resources, ώστε να μη χρειάζονται χωριστά αρχεία ρυθμίσεων για τις απλές Χ εφαρμογές. Το ~/.Xdefaults είναι το αρχείο τέτοιων ρυθμίσεων που διαβάζει ο X-Server όταν μια εφαρμογή ζητήσει X Resources. Δείτε τη manpage του urxvt για να πάρετε μια ιδέα του τι επιλογές υποστηρίζονται και πως γράφονται στη μορφή του .Xdefaults.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...