Προς το περιεχόμενο

Κρασί


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκεις κανένα αξιοπρεπές κόκκινο κρασί, με 30-40 ευρώ; Προτάσεις;

Κτημα Αλφα για μενα ειναι πολυ καλο σε αυτα τα λεφτα.

Επισης τα κλασσικα Βιβλια Χωρα και Μαγικο Βουνο, παντα εξαρταται απο τις χρονιες ομως.

Κτημα Κατσαρου ηταν πολυ 'δυνατα' περισυ, αν και περισσοτερο στα λευκα.

Οι επιλογες ειναι παρα πολλες, αν βρεις μια μεγαλη και καλα πληροφοριμενη καβα, μπορεις να ρωτησεις εντος να σου προτεινουν. Εξαρταται απο το ποιες γευσεις ψαχνεις στο κοκκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
  • Super Moderators
Βρίσκεις κανένα αξιοπρεπές κόκκινο κρασί, με 30-40 ευρώ; Προτάσεις;

 

1. Κτήμα Γαίας (Grand Reserve) περίπου 24 ευρώ

2. Μαγικό Βουνό περίπου 34 ευρώ

B)

 

PS: Και πρόσεξε με τι φαι θα τα συνδυάσεις, μη γίνεις ρεζίλι!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freakster,

30-40€ είναι αρκετά λεφτά για αγορά κρασιού ως δώρο σε ημιεπίσημη επίσκεψη με την έννοια ότι αξιοπρεπές κρασί βρίσκεις και με 15-20€.

Παρόλ' αυτά, αν είσαι όντως τόσο κιμπάρης, μπορείς να χτυπήσεις μια Magnum φιάλη(1,5lt) κάποιας ετικέτας με κύρος, όπως πχ Μέγας Οίνος του Σκούρα, Κτήμα Άλφα των Μαυρίδη-Ιατρίδη(που αναφέρθηκε) ή και έναν Καπνία του Χατζημιχάλη βρε αδερφέ.

Υπ'όψιν, στο ποσό που αναφέρεις μπορείς με λίγο ψάξιμο να βρεις ακόμα και ετικέτα 7ετίας και κυρίως να πετύχεις κάποια από εκείνες τις ειδικές εκδόσεις με ξύλινη θήκη που θα κάτσει θαυμάσια στο σύνθετο του σαλονιού, οπότε έχεις προσφέρει και ένα πολυχρηστικό δώρο για όλη την οικογένεια.

 

Επίσης, δεν ξέρω που βρίσκεσαι, έχεις βάλει και αυτή τη βλακεία από το Μπάτμαν αντί για τοποθεσία στο προφίλ σου, μπορεί να ντρέπεσαι για την πόλη σου ή ό,τιδήποτε, δεν μου πέφτει λόγος κιόλα(:ρ),

αλλά αν είσαι Σαλόνικα δοκίμασε την Κάβα Μίνος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να δώσω 50 ευρώ για κρασί δώρο, θα έπαιρνα.. μπίρα γύρω στα 50-60 ευρώ κάνει και δείχνεις και ψαγμένος.

 

Επίσης φοβερό κρασί είναι αυτό, όπου το βρείτε τσακώτε το, κούτες μιλάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν να δώσω 50 ευρώ για κρασί δώρο, θα έπαιρνα.. μπίρα γύρω στα 50-60 ευρώ κάνει και δείχνεις και ψαγμένος.

 

Επίσης φοβερό κρασί είναι αυτό, όπου το βρείτε τσακώτε το, κούτες μιλάμε.

 

ρε ανθρωπε τι μπυρα ηταν αυτη που προτεινες:shock::shock::shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα περι αρωμάτων,μπαχαρικών και λοιπών γιατί έχω δοκιμάσει διάφορα με παρόμοιες υποσχέσεις και δεν τα καταλαβαίνω μήπως είναι μόνο για γευσιγνώστες;Ή είναι ένα πράγμα σαν τα τσιγάρα που έχουν 1.000.000 γεύσεις και είναι όλα μια αηδία κ μισή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το πραμα πρεπει να το δοκιμασω σιγουρα. μονο απο την περιγραφη τα σπαει

 

Ναι, όπως κι εγώ. ;ρ

Αντε, κάνε μας ένα ρηβιού λοιπόν, τζάμπα κάθεσαι στο Βέλγιο; Πόσο να κοστίζει εκεί, 20-25 ευρώ το μπουκάλι, σε αντίθεση με την κλεψιά της Ντίλς εδώ.

 

Αυτα περι αρωμάτων,μπαχαρικών και λοιπών γιατί έχω δοκιμάσει διάφορα με παρόμοιες υποσχέσεις και δεν τα καταλαβαίνω μήπως είναι μόνο για γευσιγνώστες;

 

Ε ναι, πρέπει να έχεις εξασκημένο και φιλομαθές λαρύγγι όσο να 'ναι. Και να γουστάρεις αυτό που δοκιμάζεις, αν π.χ. δε σου αρέσει το κρασί, δε μπορείς καλά καλά να το πιείς, πόσο μάλλον να κάνεις γευσιγνωσία και να συγκρίνεις. Τώρα η λεπτομερής ανάλυση των γεύσεων είναι πράγματι γευσιγνωστικό τερτίπι, αλλά ακόμα κι ένας αρχάριος μπορεί να καταλάβει τη διαφορά στη γεύση/άρωμα μεταξύ αυτών που πίνει/καπνίζει/μυρίζει. Μη τα ισοπεδώνεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ γενικά το κόκκινο κρασί. Με το φαγητό πίνω συνήθως Αγιοργήτικο Μπουτάρη ή Νάουσα Μπουτάρη. Για μετά το φαγητό ή για χαλάρωση στην τηλεόραση πίνω Samos Vin Doux. Γενικά ότι κρασί Samos έχω δοκιμάσει έχω εντυπωσιαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όπως κι εγώ. ;ρ

Αντε, κάνε μας ένα ρηβιού λοιπόν, τζάμπα κάθεσαι στο Βέλγιο; Πόσο να κοστίζει εκεί, 20-25 ευρώ το μπουκάλι, σε αντίθεση με την κλεψιά της Ντίλς εδώ.

 

παντως το συγκεκριμενο σαιτ δεν ειναι ενημερωμενο η τεσπα καποιο λαθος εκανα στην αναζητηση εψαχνα αυτη την μπυρα και δεν την εβρισκαBrugseZotgamma.jpg

 

το μπουκαλι στα δεξια κανει 20 ευρω εδω στο βελγιο και ειναι grande reserve;) συστηνεται ανεπιφυλακτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μηλάμε για τα δώρα του σταφυλιού..

Ένα ποτό - λικέρ που γίνεται από κρασί στη περιοχή της Πάτρας πως λέγεται.

 

Περιέχει και κανέλα μου φαίνεται. Είναι αρκετά spicy αλλά τέλειο. Μου δώσανε ένα σφηνάκι χτες μετά το φαγητό και μου είπανε τις παραπάνω πληροφορίες. Μου είπαν και το όνομα αλλά δεν το συγκράτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και μηλάμε για τα δώρα του σταφυλιού..

Ένα ποτό - λικέρ που γίνεται από κρασί στη περιοχή της Πάτρας πως λέγεται.

 

Περιέχει και κανέλα μου φαίνεται. Είναι αρκετά spicy αλλά τέλειο. Μου δώσανε ένα σφηνάκι χτες μετά το φαγητό και μου είπανε τις παραπάνω πληροφορίες. Μου είπαν και το όνομα αλλά δεν το συγκράτησα.

 

Τεντούρα φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο σου. Να σαι καλά.

Προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο παραγωγό;

..

[edit] Λίγο που το έψαξα.. καμία σχέση με τα σταφύλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...