Προς το περιεχόμενο

Το SP3 για XP μυρίζει…Vista!


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ το dos το λάτρευα πάντως...

 

Eγώ πάντως δεν το λατρεύω πλέον καθόλου μιας και ήταν υπερβολικά δυσχρηστό κι έπρεπε να θυμάσαι απέξω σιδηρόδρομους για να μετακινήσεις μερικά αρχειάκια.Μέρος των υπολογιστών είναι η εξέλιξη κ ευχρηστία γι αυτό κα έχουμε τα windows...(Τα vista εξαιρούνται):P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

΄ότι λέτε τώρα για τα Vista λέγατε και πριν 6 χρονιά για τα XP.... Ή μήπως ξεχνάτε ότι όταν πρωτοβγήκαν η εγκατάσταση συσκευών για τους περισσότερους ήταν εφιάλτης.. τα bug στους drivers άπειρα, παιχνίδια δεν έπαιζαν, όποιος δεν είχε ασχοληθεί με WIN 2000,NT , έτρωγε κάνα 2 πίκρες με το interface, κάθε μήνα στις αρχές έβγαινε νέος ιός που η μόνη άμεση αντιμετώπιση του ήταν το format... (για όσους δεν πρόλαβαν ή δε θυμούνται blaster, sasser κτλ...). Κακά τα ψέματα τα XP έγιναν το "φανταστικό" λειτουργικό που όλοι εκθειάζεται μετά την έλευση του SP2 ;). Οπότε ή δώστε λίγο χρόνο στα Vista να ωριμάσουν ή σταματήστε να ασχολήστε μαζί τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄ότι λέτε τώρα για τα Vista λέγατε και πριν 6 χρονιά για τα XP.... [...]

 

Τα Βίστα βγήκαν τον Νοέμβριο του 2006. Ένα χρόνο μετά και οι μεγαλύτερες εταιρείες εξακολουθούν να πουλάνε υπολογιστές με XP. Τώρα δα διάβαζα μια τέτοια είδηση για την Lenovo. Όσο για τους τελικούς καταναλωτές, έχω βαρεθεί να βλέπω θέματα του τύπου: Βοήθεια! Θέλω να βγάλω τα Βίστα και να βάλω XP!

 

Τα XP βγήκαν τον Οκτώβριο του 2001. Τον Οκτώβριο του 2002 υπήρχαν άραγε εταιρείες που έκριναν ότι τις συμφέρει να εξακολουθούν να πουλάνε Millenium και όχι μόνο XP? Υπήρχε κόσμος που πάλευε ακόμα να ξηλώσει τα XP και να βάλει ME (ή 98SE)?

 

Κανείς με γερή μνήμη να μας διαφωτίσει; :-)

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι εκείνοι που κλωτσάγανε με τα XP ήταν κάποιοι power users που χρησιμοποιούσαν ήδη 2000 από το 1999-2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Βίστα βγήκαν τον Νοέμβριο του 2006. Ένα χρόνο μετά και οι μεγαλύτερες εταιρείες εξακολουθούν να πουλάνε υπολογιστές με XP.

 

99% των φορητών έρχεται με Vista....

Και το 90% των επώνυμων πάλι με Vista...

 

 

 

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι εκείνοι που κλωτσάγανε με τα XP ήταν κάποιοι power users που χρησιμοποιούσαν ήδη 2000 από το 1999-2000.

 

Μαζί με τους παραπάνω ήταν και το μεγαλύτερο μέρος των επιχειρήσεων που ξήλωνε XP και έβαζε 2000 λόγω ασυμβατότητας των είδη υπάρχοντων εφαρμογών με τα XP...

Εξάλλου μέχρι την έλευση των SP2 τα 2Κ με SP4 ήταν κλάσης ανώτερα, πιο ώριμα και ποιο σταθερά... για τα 9Χ , Me δεν το συζητάω.... ήταν πονεμένη ιστορία ειδικά τα τελευταία... και τα XP ήταν βήματα μπροστά τους (εξάλλου είχαν πυρήνα βασισμένο σε NT κάτι που τα έκανε άλλη κλάση...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην παρεξηγηθώ και εγώ XP δουλεύω και δεν βλέπω να τα αλλάζω άμεσα για προσωπική χρήση. Από την άλλη αναγκαστικά λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ καθημερινά τα Vista και όντος είναι πολύ πιο "βαριά" από τα XP ακόμα και σε νέα συστήματα...

 

πάντως την MS την καίει το business κομμάτι της αγοράς και εκεί έχει το πρόβλημα με τη χαμηλή διείσδυση. ;O απλός χρήστης ειδικά αυτός που δεν ξέρει και πολλά πολλά θα παρει υπολογιστή με Vista, είτε γιατί ακούει το γύρο του για τα νέα Windows, είτε για επιδηξη...

O επαγγελματίας όμως που θέλει να κάνει έυκολα και γρήγορα τη δουλεία του και κυρίως χωρίς προβλήματα θα πάει στα "γνωστα". Καλά για μεγάλα επιχειρηματικά περιβάλοντα με δίκτυα με πολλά PC δεν το συζητώ... τα Vista Θα ήταν θάνατος για κάθε Administrator.

Για αυτό το λόγο και χαλαρώνει κατά τη γνώμη μου την προστασία των Vista με το SP1 η MS και επιτρέπει πρώτη φορά να γίνεται Downgrade πρώτη φορά σε Λειτουργικό της... (για το τελευτάιο δεν είμαι απόλυτα βέβαιος αν κάνω λάθος διορθώστε με....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθλια τα vista....μάλλον δεν έχεις ζήσει τις παλιές εποχές με το dos και τα windows 3.1 άρε dos που θέλουν μερικοί....

 

Ξερεις η τεχνολογια πηγαινει μπροστα, δεν γυριζει πισω. Δεν ειναι δικαιολογια οτι το dos και τα 3.1 ειναι κατωτερα λειτουργικα απο τα vista, αν γυρισεις τον χρονο πισω θα δεις οτι τα 3.1 ηταν ενα καλο βημα μπροστα, σε σχεση με ενα ασπρομαυρο και δυσκολο περιβαλλον, μετα και στα 95 εγινε προοδος και στα 98 παλι προοδος, στα ME no_comment, στα XP εγινε κατι παραπανω απο το συνηθισμενο, μετα απο καιρο. Φυσικα ΔΕΝ ειναι ψεματα, οτι πολλοι που δεν μπορουσαν να συνηθισουν το μενου τους ή ειχαν εναν 486 και 64Μβ μνημης τα θαβανε και μενανε με τα 98, ασχετα αν ο explorer εβγαζε σφαλμα καθε 5 λεπτα ή απλες διαδικασιες οπως αλλαγη ip, ηθελαν restart.

 

Οσοι ειχαν ενα μηχανημα με 256mb ram και pIII800+/p4_1.7/athlon thunderbird δεν ειχαν κανενα προβλημα να τα τρεξουν σωστα. Τωρα για να περασουμε στο σημερα, τα εθαψα και τα ειπα αθλια, ομως δεν παω να τα τρεξω με εναν duron στα 800 και 256mb ram, ουτε τρεχω ενα λειτουργικο που κρασαρει καθε λιγο και απλα πραγματα γινονται βασανιστηκα, οποτε περιμενω μια εξελιξη απο τα vista την οποια δεν βλεπω.

 

Και για να τελειωνουμε, 6 χρονια αυτο ηταν οτι καλυτερο μπορουσαν να κανουν?

 

''On the other hand, benchmarking Windows XP SP2 against SP3 showed an unexpected 10% performance gain. Both XP versions performed more than 100% better than Windows Vista for the same tasks on the same hardware''

 

http://www.megagames.com/news/html/software/xpsp3boostsperformancevistasp1doesnt.shtml

 

Και τελος, το dos μπορει να ηταν ''in'' στα χρονια σου παππου :P, αλλα δυστηχως στα ελληνικα σχολεια, ιεκ, τει, αει (πληροφορικης), ειναι ακομα διδακτεα υλη, οποτε δεν το γλυτωνεις. cls

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

omg, σε τι θα χρειαστεί; Τέσπα εμένα τα Vista με βολεύουν για τις εργασίες μου και για ένα εύχρηστο περιβάλλον, λίγη υπομονή θέλουν, RAM χρειάζονται για να μην κρασάρουν, τουλάχιστον 2GB RAM. Εμένα προσωπικά δεν μου έχουν κάνει ούτε ένα BSOD Και τα χρησιμοποιώ από την RC1 κιόλας... Θα μου πείτε τι ξέρει το 15χρονο; Εγώ πάντως τα xp τα έχω μόνο για Games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, το οτι ακομα εχεις XP στο σύστημα, για τα games, κατι λέει.

οι περισσότεροι χρήστες θεωρούμε το dual boot μπελά.

την ιδια δουλειά θα έκανες αν είχες dual boot Linux + XP,

ή Linux + μια κονσόλα.

κίνητρο για να βάλω vista θα ήταν να έκανε ΟΛΑ οσα κανουν τα xp, σύν νεώτερα παιχνίδια ασύμβατα με xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Micro$οft έχει να βγάλει καινούργιο λειτουργικό από την εποχή που κυκλοφόρησαν τα 2000. Όλα τ'άλλα είναι ξαναζεσταμένο (=ανούσιο) φαγητό.

 

Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Micro$οft έχει να βγάλει καινούργιο λειτουργικό από την εποχή που κυκλοφόρησαν τα 2000. Όλα τ'άλλα είναι ξαναζεσταμένο (=ανούσιο) φαγητό.

 

Τέλος.

 

δεν το νομίζω αναγκάστηκε να το κάνει με την μια από τα windows 98 γιατί δεν πηγενε άλλο με τον πυρήνα του dos. απλά τώρα διορθώνει bugs και ανανεώνει λειτουργίες και ασφάλειες σιγά σιγά. για σύγκρινε για παράδειγμα όχι τα vista με τα xp αλλά τα vista με τα 2000. καμια σχεση. μη κοιτάς μόνο εμφάνιση.... από πίσω κρύβονται κι αλλα

 

*ps τι πιστεύω; οτι ειναι ασύμφορο για μια εταιρία οταν βγάζει νέο λειτουργικό μετα να αρχιζει απο το μηδέν. είναι λογικό να αναβαθμίζει το υπαρχων είτε σε επίπεδο κώδικα είτε σε επιπεδο εμφανίσης. για σκευτήτε αν η ms και η καθε ms καθοταν να προγραμματισει λειτουργικο απο το μηδεν. 15 ετια θα χρειαζοταν αφενως και αφετερου θα ηταν γεματο bugs στην αρχή. ο χαμος θα γινόταν μεχρι να ερχοταν σε επιπεδο κανονικης λειτουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελος, το dos μπορει να ηταν ''in'' στα χρονια σου παππου :P, αλλα δυστηχως στα ελληνικα σχολεια, ιεκ, τει, αει (πληροφορικης), ειναι ακομα διδακτεα υλη, οποτε δεν το γλυτωνεις. cls

 

Καλό θα ήταν να μην τα ισοπέδωνες όλα. Και λειτουργικά συστήματα γίνονται και προγραμματισμός συστήματος. Αλλά μην ξεχνάς ότι η επαφή με το UNIX που διδάσκεται συστηματικά ειναι το Α και το Ω για κάποιον που θέλει να ξέρει τι κάνει και δεν λειτουργεί τον υπολογιστή του σαν "black box".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄ότι λέτε τώρα για τα Vista λέγατε και πριν 6 χρονιά για τα XP.... Ή μήπως ξεχνάτε ότι όταν πρωτοβγήκαν η εγκατάσταση συσκευών για τους περισσότερους ήταν εφιάλτης.. τα bug στους drivers άπειρα, παιχνίδια δεν έπαιζαν, όποιος δεν είχε ασχοληθεί με WIN 2000,NT , έτρωγε κάνα 2 πίκρες με το interface, κάθε μήνα στις αρχές έβγαινε νέος ιός που η μόνη άμεση αντιμετώπιση του ήταν το format... (για όσους δεν πρόλαβαν ή δε θυμούνται blaster, sasser κτλ...). Κακά τα ψέματα τα XP έγιναν το "φανταστικό" λειτουργικό που όλοι εκθειάζεται μετά την έλευση του SP2 ;). Οπότε ή δώστε λίγο χρόνο στα Vista να ωριμάσουν ή σταματήστε να ασχολήστε μαζί τους....

 

Σωστός, θυμάμαι ένα άρθρο για τα XP στο RAM, όπου διαπίστωνε πως ένα χρόνο μετά την κυκλοφορία τους η διείσδυση τους τόσο στις επιχειρήσεις όσο και στους οικιακούς χρήστες ήταν μικρότερη των προσδοκιών της Microsoft εξαιτίας των MS-Windows 2000 και Me.

 

De Ja Vu λοιπόν ... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθλια τα vista....μάλλον δεν έχεις ζήσει τις παλιές εποχές με το dos και τα windows 3.1 άρε dos που θέλουν μερικοί....

 

Οταν ειχαν προτωβγει τα 3.1, εκαναν αρκετο θορυβο στην αγορα.Περισσοτερο απο τα Vista παντως. Και το DOS, για την εποχη του, ηταν πολυ καλο, και ειχε μεγαλη υποστηριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λέμε τώρα ρε παιδιά, τα Vista σε σχέση με τα XP είναι ότι τα ΜΕ σε σχέση με τα 98.

 

Στον φορητό ενός φίλου μου έψαχνα ένα βράδυ να βρώ πως ρυθμίζουν το μικρόφωνο....

 

Και χρησιμοποιώ Η/Υ από τον 286 μου με DOS και επίσης ξέρω από Linux/Unix.

 

Κοινώς τα κάναν όλα τόσο εύκολα που είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ρύθμιση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Τα win95-98 ήταν το πρώτο πραγματικό γραφικό περιβάλλον και αρκετά καλή πρώτη προσπάθεια της MS κυρίως λόγω της αύξησης της διαθέσιμης μνήμης.
  • Tα 3.1 δεν αναφέρονται καν.Ουσιαστικά ήταν DOS με κάποια γραφικά.
  • Τα NT4 ήταν μπροστά από την τεχνολογία της εποχής τους, και γι' αυτό χρησιμοποιούνταν μόνο για business workstation-servers και από εξειδικευμένους χρήστες.
  • Τα millenium ήταν το χειρότερο λειτουργικό της MS και βγήκε καθαρά για να παρουσιαστεί κάτι για home users μετά τα win95-98 . Ουσιαστικά ήταν μια προβληματική έκδοση των win98 με ηλίθιους πειραματισμούς (κάθε 2 μήνες ήθελαν format)..
  • Τα win2κ ήταν το μεγαλύτερο breakthrough της MS (pro και server) και η πρώτη ολοκληρωμένη λύση και για home και για Business users. Στηριζόμενη στα πρωτοποριακά NT η MS έφτιαξε ένα πολύ καλό λειτουργικό. Me 128mb RAM δούλευες μια χαρά.
  • Τα WinXP -2003 server ήταν άλλη μια πρόχειρη δουλειά που βελτιώθηκε στου "κασσίδη το κεφάλι" , αλλά ακόμη και σήμερα θεωρώ ότι ο μόνος λόγος ύπαρξης τους ήταν οι αυξημένες απαιτήσεις σε hardware σε σχέση με τα win2k ώστε να πουληθούν νέοι υπολογιστές. Ακολουθήθηκαν αναγκαστικά από όλους, αφού οι νέες συσκευές δεν έβγαιναν με drivers για win2k από κάποιο διάστημα και μετά. Ο kernel των nt4 παραμένει σχεδόν ο ίδιος!!!
    Το μόνο σημαντικό χαρακτηριστικό τους ήταν τα γραφικά τους και τα themes (τα οποία δεν χρησιμοποιώ ακόμη και σήμερα). Αν θέλαμε όμως το pc μας να είναι καραγκιόζης θα μπορούσαμε να βάλουμε σεμεδάκια από πάνω, όπως κάνουν οι μανάδες μας με όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές στο σπίτι εκτός από την κουζίνα (μπλιαχχ).
    Όλα τα features του λειτουργικού αυτού, μπορούν άνετα να ενσωματωθούν στα win2k με κάποιο update , αλλά έτσι πως η ms θα έβγαζε χρήματα ?
  • Windows (S)Vista. Ένα λειτουργικό που θα μείνει βαθιά χαραγμένο στη σκέψη μας τα επόμενα χρόνια ως "φονέας γιγάντων", γιατί ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ μπορεί να γονατίσει και το πιο δυνατό μηχάνημα.
    Βασισμένο και αυτό στον πυρήνα των nt4, είναι ένα έκτρωμα χωρίς λογική με ενσωματωμένες τεχνολογίες άσχετες και ίσως και άχρηστες, αρκετά δύσχρηστο για κάποιον που θέλει να κάνει κάτι παραπάνω από το να ανοίγει τον internet explorer, και χωρίς κανένα σοβαρό νέο χαρακτηριστικό.
    Πέρα από το aero το οποίο δεν θα σκότωνα κιόλας για να το έχω, το μόνο σοβαρό feature είναι η εγγενής (κατά την microsoft) υποστήριξη του ipv6.

Συμπέρασμα : μετά τα win2k το χάος. Όλα τα επόμενα λειτουργικά βγήκαν για εμπορικούς λόγους, και όλα αυτά τα features θα μπορούσαν να προστεθούν στα win2k ακόμη και τώρα.

Τίποτα δεν έχει ξαναγραφτεί από την αρχή από τότε και στα επόμενα λειτουργικά το μεγαλύτερο κόστος ανάπτυξης το έχουν οι γραφίστες και οι multimediaδες...

Για όλες τις παπ...ιές που έχει προσθέσει η ms στα λειτουργικά της υπάρχουν (και freeware) ανεξάρτητες εφαρμογές που είναι πολύ καλύτερες.

 

Αν θέλουμε να μιλήσουμε για τεχνολογίες microsoft, τότε ας μιλήσουμε για το .net , το activeX, τον sql server και όχι για τα λετουργικά τους που έχουν να εξελιχθούν από το 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...