Προς το περιεχόμενο

Περί Μακεδονίας, Σκοπίων κλπ


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα... Δηλαδή, εμείς έπρεπε να τρέξουμε να κατοχυρώσουμε:

*.kr Κρήτη

*.pel Πελοπόννησος

*.st ή *.roum Στερεά ή Ρούμελη

*.eper Ήπειρος

*.thr Θράκη

*.thess Θεσσαλία

*.aig Νησιά Αιγαίου

*.ion Νησιά Ιονίου

*.dod Νησιά Δωδεκανήσου

 

Ε, με συγχωρείτε αλλά δεν έχει νόημα. Ας το κατοχύρωσαν. Αλλού πρέπει να δοθεί ο αγώνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 624
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι το ίδιο όπως καταλαβαίνεις

 

Άλλο μια κατάληξη στο ιντερνετ να χαρακτηρίζει ένα ολόκληρο κράτος και άλλο οι καταλήξεις που είπες. Θα μπορούσε πολύ απλά να είναι .fyr

 

Αλλα οι Ευρωβουλευτές μας κοιμούνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο όπως καταλαβαίνεις

 

Άλλο μια κατάληξη στο ιντερνετ να χαρακτηρίζει ένα ολόκληρο κράτος και άλλο οι καταλήξεις που είπες. Θα μπορούσε πολύ απλά να είναι .fyr

 

Αλλα οι Ευρωβουλευτές μας κοιμούνται

 

Εδώ δεν έχουμε κατοχυρώσει domain που να θυμίζει το "Ελλάς" περιμένουμε να έχουμε προλάβει το *.mk ;

 

Αστεία πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο όπως καταλαβαίνεις

 

Άλλο μια κατάληξη στο ιντερνετ να χαρακτηρίζει ένα ολόκληρο κράτος και άλλο οι καταλήξεις που είπες. Θα μπορούσε πολύ απλά να είναι .fyr

 

Αλλα οι Ευρωβουλευτές μας κοιμούνται

 

το .fyr ως προς τι? for your revision?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενδιαφέρον άρθρο διαβασα στο http://greekmme.blogspot.com που με εκφραζει και αξίζει να το καταθέσουμε;

'ΤΙΣ σφαίρες επιρροής στα Βαλκάνια ετοιμάζουν Αμερικανοί και Βρετανοί μετά την ψευτο ανακήρυξη ως Κράτους τη περιοχή του Κοσσόβου, επιθυμώντας να δημιουργήσουν μια νέα τάξη πραγμάτων και παράλληλα να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Το Κόσοβο σύμφωνα με τους ιστορικούς δεν αποτελούσε ομόσπονδη δημοκρατία βάση των γειτονικών του κρατών, αλλά αοτελούσε μια ημι-αυτόνομη σερβική επαρχία. Το πρώτο Σύνταγμα του 1974 εστίαζε σε θέματα αυτο διοίκησης δεδομένου ότι η διπλωματική αναγνώριση δεν το ανέφερε ποτέ ως ομοσπονδία. Με βάση το τελευταίο σερβικο Σύνταγμα, οι Σέρβοι θεώρησαν εξ αρχής το Κόσσοβο ως μέρος της εθνότητάς τους. Ο κατακερματισμός σε εθνότητες με εξαρτήσεις οδηγεί σε αστάθεια την περιοχή μετά τον διαμελισμό της Γιουγκοσλαβίας και οι κινήσεις στη περιοχή δεν είναι διόλου τυχαίες στη διπλωματική σκακιέρα. Τώρα οι Αμερικανοί θα πρέπει να αναλογιστούν ότι υπάρχουν και άλλα έθνη χωρίς πατρίδα, επομένως γιατί δεν επιλύουν το Παλαιστινιακό, το Κουρδικό, το Κυπριακό και ποιά είναι τα αφεντικά τους που κάνουν σκόπιμα τις κινήσεις τους; Αν το θέλουν έτσι τότε η Ελλάδα μπορεί να διεκδικήσει τη Δυτική Θράκη, την ίμβρο με τη Τένεδο που της ανήκαν, την Βόρεια Ηπειρο και να επαληθευτούν οι αλημσόνητες πατρίδες! Αλλά τα συμφέροντα είναι τεράστια!

 

->ΣΕ ότι αφορά τα Σκόπια η διγλωσσία για διπλή ονομασία παραμένει μετέωρη. Αν οι Σκοπιανοί που ξεκίνησαν την ιστορία απο τη δεκαετία του 70 και εμείς κοιμηθήκαμε με τα..τσαρούχια θέλουν να αυτοαποκαλούνται Μακεδόνες ας ενωθούν με την μια και μοναδική Μακεδονία. Εξάλλου τα Σκόπια ανέκαθεν ονομάζοταν Βαρντάσκα και αυτή είναι η πάγια και ιστορική του ονομασία όπως βλεέπετε στον χάρτη και τις αποδείξεις. Αυτοί που θέλουν να δημιουργήσουν κράτος με ονομασία που παραπέμπει στην ιστορία του Ελλαδικού πολιτισμού προφανώς έχουν άλλες βλέψεις και πέρα απο την διπλωματία στρέφουν τα βέλη τους να το πούμε ξεκάθαρα στη Ρωσία. Μόνο που στο Πούτιν, πουτινιές δεν γίνονται διότι πλέον έχει συμμαχήσει με Κίνα, Ιαπωνία και βάλε άλλους τόσους. Προφανώς τώρα η χώρα μας διαλέγει στρατόπεδο και θυμηθείτε οι κινήσεις στα Βαλκάνια για μας έχουν μακρόχρονο σχεδιασμό. Άρα οι πολιτικοί μας ας κοιτάξουν πρώτα το Μεθάυριο και κατόπιν το Αύριο για το χάρτη των Βαλκανίων...'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω και γώ την γνώμη μου αν και πιστεύω ότι θα βρω τον μπελά μου ....

 

Η νεα Ελλαδα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την αρχαία....Μετά το 1453 , ο Ελληνικός χώρος γέμισε με βλάχους που κατάγονται απο την Γιουγκοσλαβία και πάνω , με λίγα λόγια την παλιά Μολδοβλαχία . Αυτοί κατέβηκαν προς τα κάτω , και κατοικήσανε στα μέρη της Ηπείρου και της Ακαρνανίας .

 

Επίσης κατέβηκαν Αρβανίτικες φυλές , που έχουνε ρίζες από την Αλβανία/Γιουγκοσλαβία , το σημερινό Κόσοβο κλπ , και θα βρείτε πολλούς στην Φθιώτιδα , Εύβοια ,Θήβα και σε περιοχές της Αττικής όπως Μέγαρα , Μάνδρα , Μαγούλα , Ελευσίνα κλπ κλπ.

 

Τώρα όσο αναφορά την Μακεδονία.... Έχω να πω ότι όταν ήμουνα στην Φλώρινα , άκουγα πολλούς , ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ Φλωρινιώτες να μιλάνε Σλάβικα , και ρώτησα και έμαθα ότι είναι μια ειδική διάλεκτος που μάθανε απο τους παπούδες τους .

 

Η Μακεδονία ήτανε ανεξάρτητο πολη - Κράτος , στο οποίο είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΥΛΕΣ , ελληνικές , σλάβικες , πομάκικες (ήτανε οι καλύτεροι τοξοβόλοι) και πάρα πολλές άλλες φυλές . Επι Φιλίπου , ενώθηκε με της άλλες πόλεις - κράτη , ΠΟΥ ΉΤΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ( Αθήνα , Θήβα) , οι οποίοι ήτανε "ελληνικές" φυλές , δηλαδή Αχαιείς και Δωριείς , πιο " καθαροι" απο την τότε Μακεδονία , και παρόλο που σκοτωνόντουσαν μεταξύ τους , ήτανε αυτό που λέγαμε " Ελλάδα" , και είχανε ενωθεί επι Θερμοπύλες κλπ .

Μην ξεχνάτε ότι ο Αλέξανδρος κατέκτησε τις υπόλοιπες πόλεις - κράτη , και την Θήβα την εξαφάνισε από τον χάρτη , σφάζοντας τους πάντες και στέλνοντας τις γυναίκες σκλάβους !!!!

 

Τι κανουμε όμως τώρα???? Κοιτάμε μια ιστορία 3000 χρόνων πίσω? Τα πράγματα αλλάξανε ΑΡΔΗΝ απο τότε .... και βέβαια δεν γουστάρω να λέγονται Μακεδονία , αλλά έχουνε δικαίωμα στην πίτα , και αυτό δεν μπορούμε να το αφαιρέσουμε !!!!

Το καλύτερο θα ήτανε Σλαβομακεδονία

 

Ήτανε ο Αλέξανδρος Έλληνας , Σλάβος , Πομάκος ή ξέρω γω τί? Δεν έχω κάποια πηγή αξιόπιστη που να με πείθει , εκτός από τους Έλληνες ιστορικούς....

 

Όπως και να έχει , το παιχνίδι έχει χαθεί απο το 1992 , και ο Μητσοτάκης τότε το είχε προβλέψει , μακάρι να μην έρθουνε χειρότερα....

 

Αλλά δυστυχώς θα έρθουνε διοτι υπάρχει πολύ συμφέρον....βλέπε ανεξαρτησία του Κοσόβου !!!!

 

Επίσης για όσους δεν το ξέρουνε δείτε αυτό http://www.youtube.com/watch?v=0n66fETa1Uc

 

 

Πως η Μπενάκη το ξέρει ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

->ΣΕ ότι αφορά τα Σκόπια η διγλωσσία για διπλή ονομασία παραμένει μετέωρη. Αν οι Σκοπιανοί που ξεκίνησαν την ιστορία απο τη δεκαετία του 70

 

οι βαλκανικοι πολεμοι διαφωνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όπως και να έχει , το παιχνίδι έχει χαθεί απο το 1992 , και ο Μητσοτάκης τότε το είχε προβλέψει , μακάρι να μην έρθουνε χειρότερα....

 

Αλλά δυστυχώς θα έρθουνε διοτι υπάρχει πολύ συμφέρον....βλέπε ανεξαρτησία του Κοσόβου !!!!

 

Επίσης για όσους δεν το ξέρουνε δείτε αυτό http://www.youtube.com/watch?v=0n66fETa1Uc

 

 

Πως η Μπενάκη το ξέρει ????

 

 

γιατί δέν είναι σχέδια του χτές :P

 

αλλά προηγούμενων χρόνων :-D

 

και βάλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω και γώ την γνώμη μου αν και πιστεύω ότι θα βρω τον μπελά μου ....

 

Η νεα Ελλαδα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την αρχαία....Μετά το 1453 , ο Ελληνικός χώρος γέμισε με βλάχους που κατάγονται απο την Γιουγκοσλαβία και πάνω , με λίγα λόγια την παλιά Μολδοβλαχία . Αυτοί κατέβηκαν προς τα κάτω , και κατοικήσανε στα μέρη της Ηπείρου και της Ακαρνανίας .

 

Επίσης κατέβηκαν Αρβανίτικες φυλές , που έχουνε ρίζες από την Αλβανία/Γιουγκοσλαβία , το σημερινό Κόσοβο κλπ , και θα βρείτε πολλούς στην Φθιώτιδα , Εύβοια ,Θήβα και σε περιοχές της Αττικής όπως Μέγαρα , Μάνδρα , Μαγούλα , Ελευσίνα κλπ κλπ.

 

Τώρα όσο αναφορά την Μακεδονία.... Έχω να πω ότι όταν ήμουνα στην Φλώρινα , άκουγα πολλούς , ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ Φλωρινιώτες να μιλάνε Σλάβικα , και ρώτησα και έμαθα ότι είναι μια ειδική διάλεκτος που μάθανε απο τους παπούδες τους .

 

Η Μακεδονία ήτανε ανεξάρτητο πολη - Κράτος , στο οποίο είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΥΛΕΣ , ελληνικές , σλάβικες , πομάκικες (ήτανε οι καλύτεροι τοξοβόλοι) και πάρα πολλές άλλες φυλές . Επι Φιλίπου , ενώθηκε με της άλλες πόλεις - κράτη , ΠΟΥ ΉΤΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ( Αθήνα , Θήβα) , οι οποίοι ήτανε "ελληνικές" φυλές , δηλαδή Αχαιείς και Δωριείς , πιο " καθαροι" απο την τότε Μακεδονία , και παρόλο που σκοτωνόντουσαν μεταξύ τους , ήτανε αυτό που λέγαμε " Ελλάδα" , και είχανε ενωθεί επι Θερμοπύλες κλπ .

Μην ξεχνάτε ότι ο Αλέξανδρος κατέκτησε τις υπόλοιπες πόλεις - κράτη , και την Θήβα την εξαφάνισε από τον χάρτη , σφάζοντας τους πάντες και στέλνοντας τις γυναίκες σκλάβους !!!!

 

 

Ήτανε ο Αλέξανδρος Έλληνας , Σλάβος , Πομάκος ή ξέρω γω τί? Δεν έχω κάποια πηγή αξιόπιστη που να με πείθει , εκτός από τους Έλληνες ιστορικούς....

 

 

Εγώ λέω να γράψεις ένα καινούριο βιβλίο ιστορίας.

Dragonlance, Forgotten Realms κτλ...

 

Δεν θέλω να σε προσβάλω γιατί απλώς είσαι μπερδεμένος με την ιστορία αλλά το να λες οτι μετά το 1453 η Ελλάδα γέμισε Βλάχους από την Γιουγκοσλαβία, η Μακεδονία ήταν Πόλη -Κράτος με πολλές φυλλές Σλάβων, Πομάκων, Ελλήνων, Αυστραλών και Βραζιλιάνων, η Ελλάδα είναι αποικία Αλβανών, δεν ξέρεις εαν ο Αλέξανδρος ήταν Πομάκος ή Ελληνας κτλ είναι το λιγότερο φαιδρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να πω και γώ την γνώμη μου αν και πιστεύω ότι θα βρω τον μπελά μου ....

 

Η νεα Ελλαδα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την αρχαία....Μετά το 1453 , ο Ελληνικός χώρος γέμισε με βλάχους που κατάγονται απο την Γιουγκοσλαβία και πάνω , με λίγα λόγια την παλιά Μολδοβλαχία . Αυτοί κατέβηκαν προς τα κάτω , και κατοικήσανε στα μέρη της Ηπείρου και της Ακαρνανίας .

 

Επίσης κατέβηκαν Αρβανίτικες φυλές , που έχουνε ρίζες από την Αλβανία/Γιουγκοσλαβία , το σημερινό Κόσοβο κλπ , και θα βρείτε πολλούς στην Φθιώτιδα , Εύβοια ,Θήβα και σε περιοχές της Αττικής όπως Μέγαρα , Μάνδρα , Μαγούλα , Ελευσίνα κλπ κλπ.

 

Τώρα όσο αναφορά την Μακεδονία.... Έχω να πω ότι όταν ήμουνα στην Φλώρινα , άκουγα πολλούς , ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ Φλωρινιώτες να μιλάνε Σλάβικα , και ρώτησα και έμαθα ότι είναι μια ειδική διάλεκτος που μάθανε απο τους παπούδες τους .

 

Η Μακεδονία ήτανε ανεξάρτητο πολη - Κράτος , στο οποίο είχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΥΛΕΣ , ελληνικές , σλάβικες , πομάκικες (ήτανε οι καλύτεροι τοξοβόλοι) και πάρα πολλές άλλες φυλές . Επι Φιλίπου , ενώθηκε με της άλλες πόλεις - κράτη , ΠΟΥ ΉΤΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΦΥΛΕΣ ( Αθήνα , Θήβα) , οι οποίοι ήτανε "ελληνικές" φυλές , δηλαδή Αχαιείς και Δωριείς , πιο " καθαροι" απο την τότε Μακεδονία , και παρόλο που σκοτωνόντουσαν μεταξύ τους , ήτανε αυτό που λέγαμε " Ελλάδα" , και είχανε ενωθεί επι Θερμοπύλες κλπ .

Μην ξεχνάτε ότι ο Αλέξανδρος κατέκτησε τις υπόλοιπες πόλεις - κράτη , και την Θήβα την εξαφάνισε από τον χάρτη , σφάζοντας τους πάντες και στέλνοντας τις γυναίκες σκλάβους !!!!

 

Τι κανουμε όμως τώρα???? Κοιτάμε μια ιστορία 3000 χρόνων πίσω? Τα πράγματα αλλάξανε ΑΡΔΗΝ απο τότε .... και βέβαια δεν γουστάρω να λέγονται Μακεδονία , αλλά έχουνε δικαίωμα στην πίτα , και αυτό δεν μπορούμε να το αφαιρέσουμε !!!!

Το καλύτερο θα ήτανε Σλαβομακεδονία

 

Ήτανε ο Αλέξανδρος Έλληνας , Σλάβος , Πομάκος ή ξέρω γω τί? Δεν έχω κάποια πηγή αξιόπιστη που να με πείθει , εκτός από τους Έλληνες ιστορικούς....

 

Όπως και να έχει , το παιχνίδι έχει χαθεί απο το 1992 , και ο Μητσοτάκης τότε το είχε προβλέψει , μακάρι να μην έρθουνε χειρότερα....

 

Αλλά δυστυχώς θα έρθουνε διοτι υπάρχει πολύ συμφέρον....βλέπε ανεξαρτησία του Κοσόβου !!!!

 

Επίσης για όσους δεν το ξέρουνε δείτε αυτό http://www.youtube.com/watch?v=0n66fETa1Uc

 

 

Πως η Μπενάκη το ξέρει ????

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να γράψεις ένα καινούριο βιβλίο ιστορίας.

Dragonlance, Forgotten Realms κτλ...

 

 

όχι όχι , καμία σχέση ,ούτε το έπαιξα ιστορικός ...καμία μα καμία σχέση....

 

Δεν τα ξέρω πολύ καλά , είπα απλά ΤΙ ξέρω....

 

Σιγουρα υπαρχουνε πολλές πηγές της οποίες δυστυχώς δεν έχω , απλά παρέθεσα τα όσα έχω ακούσει και έχω δει απο ανθρώπους που ζούνε απο εκείνα τα μέρη ( πχ πατέρας μου που είναι απο Αιτωλοακαρνανία ) .

 

Μην με χαρακτηρίσετε ως ξερόλα , ημιμαθή ίσως , γιατί δεν τα στηρίζω σε πολύ αξιόπιστες πηγές ( ιστορικές ) αλλα σε ανθρώπους που μου τα έχουνε πει.

 

Πάντως , υπάρχει μια δόση αλήθειας σε όλα αυτά , τώρα όποιος γνωρίζει καλύτερα με χαρά να μας ενημερώσει B)

 

Πάντως , επιμένω ότι η Μακεδονια , ήτανε πολλές φυλές μαζί , και το λένε ΚΑΙ Μακεδόνες....Άλλο αν δεν μας συμφέρει ή δεν το γουστάρουμε ή το μάθαμε αλλιώς γιατί έτσι μας σύμφερε. Η ιστορία δυστυχώς γράφετε όπως μας συμφέρει...

Δεν θέλω να σε προσβάλω γιατί απλώς είσαι μπερδεμένος με την ιστορία αλλά το να λες οτι μετά το 1453 η Ελλάδα γέμισε Βλάχους από την Γιουγκοσλαβία, η Μακεδονία ήταν Πόλη -Κράτος με πολλές φυλλές Σλάβων, Πομάκων, Ελλήνων, Αυστραλών και Βραζιλιάνων, η Ελλάδα είναι αποικία Αλβανών, δεν ξέρεις εαν ο Αλέξανδρος ήταν Πομάκος ή Ελληνας κτλ είναι το λιγότερο φαιδρό.

 

Φαιδρο ε?

 

Το αν θεωρώ τους Μακεδόνες ,τους Πελοπονήσιους , τους Ηπειρώτες , εσένα , εμένα , τον δίπλα και όλους ως καθαρούς Έλληνες....ΔΕΝ ΞΕΡΩ

 

Το θέμα είναι , οι υπόλοιποι το ξερουνε ? Άλλο τι θεωρούμε τους εαυτούς μας,τι νιωθουμε και άλλο τι ΕΙΜΑΣΤΕ πραγματικά....

Έχει ψάξει κανείς τις ρίζες του ?

 

Η Ελλάδα , που πέρασε τόσα πολλά , δυστυχώς μπασταρδοποιήθηκε . Στο Λονδίνο άμα πας , Άγγλο καθαρό δεν θα βρεις. Τα 3/4 του πλυθησμού είναι Κινέζοι , Ινδοι , Πακιστανοί , Τούρκοι , Έλληνες , μαύροι κλπ κλπ ... Και άμα τους ρωτήσεις απο που είναι σου λένε London . Με αυτή την λογική το πάω....ζούνε 30 χρόνια εκεί , ή και 5 χρόνια , και θεωρουνε τους εαυτούς τους Άγγλους. Σε 100 χρόνια αυτοί θα είναι απόγονοι του Ριχάρδου δηλαδή?

 

Αγαπώ την Ελλάδα , αλλά να μην κολλάμε στην Ιστορία που μάθαμε , αλλά στην Ιστορία που ΕΓΙΝΕ , γιατί αμα δεν την ξέρουμε καλά , θα μας τα πάρουνε όλα , διοτί δυστυχώς , οι άλλοι , την ξέρουνε , ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΝΕ....Κοντός ψαλμός αλληλούια...δυστυχώς !!!!

 

ΥΓ : Το '92 , κατέβενα στα συλαλητήρια για την Μακεδονία....ωραία όλα αυτά....όμως , δεν πρέπει να αναρωτηθούμε ότι τα όσα γίνοντε , εκτός απο συμφέροντα, έχουνε και κάποιες ιστορικές πηγες , οι οποίες , δεν λέω ότι είναι αλήθεια , αλλά σε αυτές στηρίζονται τα Σκόπια , το Κόσοβο και όλοι οι άλλοι και τα εκμεταλεύονται για να κάνουνε όλα αυτα? Τελικά , ποια είναι η αληθινή αλήθεια ? Μας την λέει κανείς

 

ΥΓ 2 : Να μου την πέσετε όσο θέλετε....αλλά θα ήθελα πολύ σοβαρά επιχειρήματα και πολύ αξιόπιστες πηγές στα επιχειρήματά σας , γιατί εγώ έχω μεγάλη απορία , γιατί απλά δεν ξέρω την αλήθεια ή ξέρω την αλήθεια που μου μάθανε , και όλα τα παραπάνω , είναι απορίες ενός ανθρώπου που του αρέσει να μαθένει την αλήθεια , οπότε χαρά μου να μαθω !!!!

 

ΥΓ 3 : Είναι τόσο αξιόπιστη η ιστορία μας? δηλαδή σε 30 χρόνια το παιδί μου θα νομίζει ότι στην Σμύρνη έγινε συνωστισμός ?

Η μήπως μας έμαθε κανείς για τα εγκλήματα που έκανε ο Ελληνικός στρατός κατά την υποχώρηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λέτε. Από πότε το dna καθορίζει την εθνικότητα. Το τι είναι Ελλην έχει οριστεί από τους πατέρες μας ΠΡΙΝ μπασταρδοποιηθούν. Χονδρικά΄γιατί δε θυμάμαι τα ακριβή λόγια, "Έλλην είναι όποιος έχει την Ελληνική Παιδεία και γλώσσα"

Επομένως όπως είπε και ένας φίλος πριν, ΝΑΙ αν έρθουν 10 εκατ κινέζοι και μάθουν την Ελληνική γλώσσα και αποκτήσουν ελληνική παιδεία, θα είναι Έλληνες....είτε μας αρέσει είτε όχι.

Οι Έλληνες είναι από τους πρώτους λαούς που έζησαν την παγκοσμιοποίηση και ξεπέρασαν τη βλακεία του δέρματος. Δηλαδή το Βυζάντιο ήταν pure greek blood? Όχι, ήταν pure Greek civilization!! ....ή μήπως οι αρχαίοι έλληνες είχαν ένα αίμα. Πόλεις κράτη ήταν, μη τρελαθούμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zazik μερικά λάθη στο κείμενό σου κάνουν μπαμ.

Δε μπορείς να λές ότι η Μακεδονία ήταν πόλη κράτος αποτελούμενοι από Έλληνες Σλάβους Βλάχους και Πομάκους.

Στην αρχαιότητα η Μακεδονία ήταν Βασίλειο το οποίο επεκτάθηκε βόρεια εώς την Πελαγονία,ανατολικά εώς την Καβάλα,δυτικά εώς την Ήπειρο και νότια μέχρι την Θεσσαλία.

Σλάβοι Βλάχοι και Πομάκοι δεν υπήρχαν τότε.

Η κάθοδος των Σλάβικων φυλών (ιστορικά) έγινε τον 6ο αι Μ.Χ. Οι δε πομάκοι είναι μοντέρνο δημιούργημα αναμίξεων σλάβικων ελληνικών και ασιατικών φυλών πράγμα το οποίο φαίνεται κι απ τη γλώσσα τους.

 

Τέλος κατά τη διάρκεια της Οθωμανικής κυριαρχίας στην Βαλκανική η Μακεδονία ήταν βιλαέτι με κατοίκους Έλληνες,Τούρκους και Βούλγαρους κυρίως. Μακεδόνας θεωρούνταν ένας ορθόδοξος χριστιανός κάτοικος της γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας.

 

Με τους Βαλκανικούς πολέμους σε εξέλιξη τα πράγματα έγιναν πιο περίπλοκα και πλέον τίθενται θέματα όπως αυτό της αυτόνομης Μακεδονίας,της αυτόνομης Θράκης και του Ανεξάρτητου Κοσόβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι λέτε. Από πότε το dna καθορίζει την εθνικότητα. Το τι είναι Ελλην έχει οριστεί από τους πατέρες μας ΠΡΙΝ μπασταρδοποιηθούν. Χονδρικά΄γιατί δε θυμάμαι τα ακριβή λόγια, "Έλλην είναι όποιος έχει την Ελληνική Παιδεία και γλώσσα"

 

Δηλαδη εγω τωρα ειμαι Ολλανδος :lol:

Δηλαδη ολοι οι μεταναστες που εφυγαν απο την Ελλαδα δεν ειναι πια Ελληνες:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...